Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#235
sheron

sheron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.03.2012
salut , am si eu o intrebare, am o mica ferma de porci 50 buc, dintre care am o scoafa care are vreo 160-170kg, care n-o mai fost la monta niciodata. Acum are calduri, are rost s-o duc la monta? am auzit pareri cum c-am avea o greutate prea mare pt monta

#236
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
E posibil sa nu ramana gestanta. Dar daca ai vierul tau, ce te costa o incercare (cu repetare la 12 ore) ?

#237
ady_L

ady_L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.12.2011

View Postsheron, on 15th March 2012, 19:48, said:

salut , am si eu o intrebare, am o mica ferma de porci 50 buc, dintre care am o scoafa care are vreo 160-170kg, care n-o mai fost la monta niciodata. Acum are calduri, are rost s-o duc la monta? am auzit pareri cum c-am avea o greutate prea mare pt monta
poti sa o duci la monta linistit,tot asa am dat si eu o scroafa la vier ,avea cam 180kg,si a ramas gestanta,are acum 7 purcei.Singurul dezavantaj al scroafelor date la monta la greutati mari este ca fac un nr redus de purcei dar avantajul este ca sunt mari la fatare.

#238
przlpn

przlpn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2012
buna ziua...
am si eu o intrebare: stiti cati porci pot fii pe m2? sau de ce marimi sa fie boxele? si eventual niste modele de boxe pt porci...ma uit pe internet si nu gasesc ceva standard.

banuiesc ca ar fii indicat sa va spun ca ma gandesc la o ferma de porci vietnamezi. v-as fii recunoscatoare daca ati putea sa imi dati cateva indicii in privinta construirii si a anumitor criterii ce trebuiesc urmate sau de care trebuiesc tinut cont...

#239
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
0,15 m² pentru porcii în greutate medie de pânã la 10 kg; 0,20 m² pentru porcii în greutate medie între 10 ºi 20 kg; 0,30 m² pentru porcii în greutate medie între 20 ºi 30 kg; 0,40 m² pentru porcii în greutate medie între 30 ºi 50 kg; 0,55 m² pentru porcii în greutate medie între 50 ºi 85 kg; 0,65 m² pentru porcii în greutate medie între 85 ºi 110 kg; 1 m² pentru porcii în greutate medie peste 110 kg.

#240
przlpn

przlpn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2012
ms pimi

#241
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Cum as putea sa fac o scroafa sa nu mai intre in calduri? Exista vreo injectie sau ceva de genul asta? Ma deranjeaza ca e foarte agitata si nu mananca cand e in calduri.

#242
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sa o castrezi

#243
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
buna seara si hai ca vine vremea porcului
am si eu niste intrebari de pus dar pt inceput vreau sa va spun ce vreau sa fac. pt inceput vreau sa cumpar 5-10 purcei pe luna sai aduc la 100-110kg si sai duc la abator cred ca greutatea o pot atinge la 180-200 zile acum vine partea grea reusesc eu sa fac un contract cu un abator ca lunar (in cazul fericit ) sau la 2 luni sa mi primeasca porci
cu partea cu profit as vrea sa ma conving eu deci sa nu incepeti sa ma descurajati de la inceput lasatima sa ma conving singur daca merita sau nu
de crescut porci am tot crescut am avut si 15  dar vanduti prin targuri dar as apela si la furaje concentrate poate mai scurtez perioada de ingrasare
si acum cu intrebarile
abatoarele iau porci de la persoane fizice pe baza de borderou de accizitie eu daca fac un contract cu ei trebuie sa ma autorizez sau ar fi mai bine sa merg tot pe persoana fizica (caz in care exista posibilitatea sa ma intorc cu animalele de la abator )
si inca o intrebare abatoare in jurul judetului neamt un nr de telefon spre mia culpa nu stiu nici unul si nici la o cautare pe net nu gasesc nimic deci va rog chiar as vrea sa iau legatura cu ei sa vad cum sta treaba va multumes

#244
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Contractul nu te ajuta cu nimic. Este facut la modul general, in asa fel incat sa-ti ofere tot pretul pe care vrea sa ti-l dea, nu altul. Deci, nu exista nici un pret "batut in cuie" dinainte.

Si in tarile mai civilizate (Belgia, Germania) pretul porcului in viu la abator variaza zilnic.

Chestia cu achizitia porcilor de la persoane fizice, e ca in bancul cu Bula, intrebat de prieteni daca nevasta-sa a fost fata mare cand a luat-o, iar Bula a raspuns: "unii zic ca da, altii zic ca ba !". Deci, e in functie de abator.

Referitor la abatoare din jud. Neamt, ia si matale o ciocolata si du-te la secretara de la DSV Neamt, si-ti face tanti o lista....

#245
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
eu era curios daca ar merge treaba ca la samsari care umbla cu vacile ca pana la urma si eu tot ceva de genul as deveni cu deosebirea ca eu ii cresc dar am sa merg la doamna si cu o ciocolata cum zici  sa vad  cum e la fata locului adica sa vb direct la abator multumesc de raspuns

#246
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postvasea57, on 16 octombrie 2012 - 19:50, said:

eu era curios daca ar merge treaba ca la samsari care umbla cu vacile ca pana la urma si eu tot ceva de genul as deveni cu deosebirea ca eu ii cresc dar am sa merg la doamna si cu o ciocolata cum zici  sa vad  cum e la fata locului adica sa vb direct la abator multumesc de raspuns

Eu sunt curios daca vei mai gasi vreun abator care sa-ti cumpere porcii. Din cate stiu, legislatia nu permite sacrificarea in abatoare decat a porcilor proveniti din ferme autorizate. Daca in judetul Neamt nu sunt astfel de ferme, e posibil ca nici abatoare sa nu mai fie in acest judet! Foarte multe din abatoarele existente inainte de aderarea la UE s-au inchis pentru ca nu au mai indeplinit conditiile de functionare impuse de ANSVSA.

Sa auzim, totusi, numai de bine!
Felician

#247
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
Crescătorii individuali de porci vor putea să îşi vândă animalele pe piaţa liberă sau să le abatorizeze, a declarat ieri preşedintele Agenţiei Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), Mihai Ţurcanu.
Potrivit Agerpres, preşedintele ANSVSA a emis un ordin în acest sens, document care va da posibilitatea populaţiei să îşi valorifice animalele.
"Din păcate, de şase ani încoace, a fost interdicţia de a mişca porcii dintr-o gospodărie în alta sau de a-i putea tăia în abatoare. Cu destule presiuni, noi am reuşit să scoatem acest ordin, iar de săptămâna viitoare gospodarii noştri vor putea să îşi valorifice porcii în unităţile de abatorizare", a afirmat Ţurcanu, care a participat ieri la deschiderea celei de-a treia ediţii a Târgului Agro Zoo.

oare asa sa fie

#248
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postvasea57, on 26 octombrie 2012 - 09:09, said:

Crescătorii individuali de porci vor putea să îşi vândă animalele pe piaţa liberă sau să le abatorizeze, a declarat ieri preşedintele Agenţiei Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), Mihai Ţurcanu.
Potrivit Agerpres, preşedintele ANSVSA a emis un ordin în acest sens, document care va da posibilitatea populaţiei să îşi valorifice animalele.
"Din păcate, de şase ani încoace, a fost interdicţia de a mişca porcii dintr-o gospodărie în alta sau de a-i putea tăia în abatoare. Cu destule presiuni, noi am reuşit să scoatem acest ordin, iar de săptămâna viitoare gospodarii noştri vor putea să îşi valorifice porcii în unităţile de abatorizare", a afirmat Ţurcanu, care a participat ieri la deschiderea celei de-a treia ediţii a Târgului Agro Zoo.

oare asa sa fie

Teoretic este posibil sa fie asa, insa practic nu cred pentru ca nu mai sunt abatoare. Tot ce a fost abator de mci dimensiuni s-a inchis demult. Asa ca va mai trece o vreme pana ce "gospodarii noştri vor putea să îşi valorifice porcii în unităţile de abatorizare".

Sa auzim, totusi, numai de bine!
Felician

#249
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostBerbecutul, on 26 octombrie 2012 - 11:36, said:

Teoretic este posibil sa fie asa,

Tot teoretic, vin alegerile si e o vorba veche: "desteptul promite si prostu' trage nadejde...".

Sau, cum zice francezul: "promettre c'est noble, tenir c'est bourgeois !"

#250
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
si atunci eu care as putea produce un nr mic de porci la o greutate de 100 110 kg cui sa ii vand fiind la tara crescuti eco nu ca ar conta dar cand ajung la greutate sa ii dau sa scap de ei poate sa ii eu alti ?

#251
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Adica eu am un vecin la tara care a vindut 7-8 porci chiar aici , in sat si nu se pot vinde 10-20 de porci eco in perioada sarbatorilor de Craciun ???? Ala a vindut porcii in tara porcilor , satul , taranoaia , la tarani si stati usor , ca nu i-a dat mocca.
Tehnologia se numeste internet si se poate vinde orice acolo.

Edited by LILDEBUL, 09 November 2012 - 19:42.


#252
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View PostLILDEBUL, on 09 noiembrie 2012 - 19:41, said:

Adica eu am un vecin la tara care a vindut 7-8 porci chiar aici , in sat si nu se pot vinde 10-20 de porci eco in perioada sarbatorilor de Craciun ???? Ala a vindut porcii in tara porcilor , satul , taranoaia , la tarani si stati usor , ca nu i-a dat mocca.
Conform normelor legale, din cate imi amintesc, poti creste si comercializa in interiorul localitatii unde ai "ferma" max. 20 porci /an. Peste aceasta cifra discutam deja de ferme comerciale, care intra in alta categorie (cu o multime de autorizatii).

View PostLILDEBUL, on 09 noiembrie 2012 - 19:41, said:

Tehnologia se numeste internet si se poate vinde orice acolo.
Omul nu are o problema cu desfacerea. Cred ca ar avea mai multe solicitari decat ar putea satisface. Noi insa, discutam aici de posibilitatile legale pe care le are pentru a creste si comercializa porci.

Sa auzim numai de bine!
Felician

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate