Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pardoseala calduroasa pentru casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cezarpalici

cezarpalici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2010
Salutare,

Stau la casa si vreau sa pun pardoseala in bucatarie. Problema este ca vreau sa elimin pe cat posibil frigul din timpul iernii:
Ce imi recomandati?
1. sa torn sapa de beton si apoi parchet laminat?
2. sa merg pe sistemul clasic cu dusumea (si sa izolez sub ea cu placi de polistiren)
3. sa torn sapa apoi izolez cu polestiren, urmand apoi parchetul sau dusumeaua?
Sau daca aveti alte idei sunt binevenite. Ma intereseaza doar sa fie bine izolata si sa nu imi inghete iarna picioarele, pentru ca se stie ca la casa este mai rece decat la bloc...

Multumesc anticipat!

#2
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Salut, eu peste betonul pardoselii am pus un strat de extrudat de 20 mm, peste care am turnat o sapa subtire, si apoi gresie, pe care am preferat-o din cauza ca se curata usor. Sunt foarte multumit, insa iarna tot in papuci ma misc prin bucatarie, din obisnuinta.

#3
cezarpalici

cezarpalici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2010
Am mai auzit varianta asta cu extrudat si poi sapa de beton, dar sincer nu prea ii vad eficienta, ca pana la urma tot cu picioarele pe beton stai.
Puteti sa imi explicati care e eficienta?
Multumesc!

#4
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Mai da-ne ceva detalii. Pe jos e chirpici? Peretii si tavanul din ce material sunt si cat de grosi? Ai beci dedesubt (sub picioare) sau e direct pe pamant, sau ai si o prispa inalta?
Eu mi-am izolat o camera pe interior (dar la bloc) si nu mai am treaba. M-am si debransat de la RADET. De aer conditionat nu am nevoie. Peretii sunt din placi la mine. Am intre 16 (iarna) si 27 de garde fara nimic bagat in priza, pe toata perioada anului,  s aproape 4 pereti sunt afara. conteaza cel mai mult meseriasul care-ti face izolatia, si apoi materialele.

#5
cezarpalici

cezarpalici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2010
Pe jos este pamant si am pus niste nisip sa mai ridic nivelul (dar am inteles ca nu este bun ca mentine umezeala).
Peretii sunt din caramida iar fundatia are cam 30-35 cm de la nivelul pamantului, insa nu am deloc terasa.
nu am beci, e direct pe pamant.
Iar izolatie nu am, decat ca am pus carton bituminat peste fundatie, inainte sa fac peretii. Tavanul este din tencuiala iar pe pod este scandura si lut.

#6
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Pereti de caramida si pe jos pamant? Maiculitza, nu cumva e herghelie?  :coolspeak:
Ai si turnulete la casa?  :rolleyes:
Pai daca-i direct pe pamant...normal ca-i superfrig. Nu ma bag. Daca aveai placa de beton pe jos, turnata din fabrica, te ajutam cu o parere, dar asa mai rau te-ncurc. Mai intai vorbeste cu cineva sa ti-o izoleze pe jos impotriva umezelii. Vrei sa te trezesti draq cu vre-un izvor pe sub parchet? :) Nu fa izolatia de capul tau. Macar du-te pe un santier si vorbeste cu un inginer in constructii. Nu sta de vorba cu muncitorii care "stiu ei", ca aia tot de la inginer au mai prins cate ceva. Dar fa izolatia aia mai repede ca o sa-ti crape rinichii si iubitei tale ovarele.

#7
ionzzz

ionzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.08.2009
polistiren extrudat la baza si pe marginea peretilor, sapa, folie, parchet

#8
cezarpalici

cezarpalici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2010

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 10th September 2010, 13:25, said:

Pereti de caramida si pe jos pamant? Maiculitza, nu cumva e herghelie?  :coolspeak:
Ai si turnulete la casa?  :rolleyes:
Pai daca-i direct pe pamant...normal ca-i superfrig. Nu ma bag. Daca aveai placa de beton pe jos, turnata din fabrica, te ajutam cu o parere, dar asa mai rau te-ncurc. Mai intai vorbeste cu cineva sa ti-o izoleze pe jos impotriva umezelii. Vrei sa te trezesti draq cu vre-un izvor pe sub parchet? :) Nu fa izolatia de capul tau. Macar du-te pe un santier si vorbeste cu un inginer in constructii. Nu sta de vorba cu muncitorii care "stiu ei", ca aia tot de la inginer au mai prins cate ceva. Dar fa izolatia aia mai repede ca o sa-ti crape rinichii si iubitei tale ovarele.

Cred ca m ai inteles gresit...
Am facut o extindere la casa cu acesta camera si acum vreau sa imi pun pardoseala... e normal sa fie pamant, ca doar nu am facut casa in aer.
Intrebarea mea a fost ca, peste acest pamant cu ce fel de lucrari sa vin: izolatie, sapa, folie, parchet, etc, etc....

#9
FLAVIUS76

FLAVIUS76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 25.01.2008
Salut!
Eu la mine am facut asa:  1 Am tasat bine pamantul de pe jos
                                       2 am intins peste pamant o folie de polietilena cu rol de a impiedica umezeala sa urce din pamant, folia e bine sa fie dintr-o singura bucata si s-o ridici putin si pe marginile peretilor
                                       3 se toarna o placa de beton peste folie, daca ai posibilitatea sa o armezi e si mai bine, daca nu merge si nearmata, dar sa fie de minim 10 cm grosime.
                                       4 dupa ce se usuca betonul peste el pui polistiren extrudat de 2cm pana la 5 cm, asta in functie de posibilitati si de cat iti permite inaltarea podelei, eu l-am fixat cu adeziv tras la piepten.
                                        5 peste polistiren se trage o sapa de cativa cm armata cu plasa subtire, nu stiu exact de cat 2 sau de 3 mm, acerasta sapa nu trebuie sa vina in contact cu peretii camerei ci trebuie pusa o margine tot din polistiren pe perimetrul peretelui, astfel incat sapa sa fie turnata ca intr-o cutie de polistiren.  Aceasta sapa fiind cea finala va trebui sa fie perfect dreapta.
                                        6 peste aceasta sapa se poate pune parchet sau gresie.

           Daca vrei dusumea din scandura: la punctul 3 se fixeaza peste folie grinzi de lemn, din 60 in 60 cm, asezate la boloboc, daca ai posibilitatea ar fi bine sa le dai cu bituum pe partile care vin ingropate in beton, se bat niste cuie pe laterala lor care vor face priza cu betonul, apoi torni betonul printre ele astfel incat fata de sus a grinzilor sa ramana fie cu 2-3 cm deasupra betonului, fie la nivelul betonului.  Ulterior intre grinzi se pune polistiren extrudat, dar trebuie avut grija ca polistirenul sa vina la aceeasi inaltime cu grinzile, daca grinzile au fost ingropate la nivelul betonului se mai pune un adaos peste grinzi.  Apoi se pune scandura, fie batuta in cuie fie prinsa cu suruburi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate