Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

izolatie perete interior

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ion2000

ion2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2008
am un perete exterior ,ce a fost izolat acum 20 ani cu polistiren lipit cu smoala .Peste polistiren a fost data o tencuiala pe o plasa rabit.am dat jos aceasta "izolatie" dar smoala nu prea merge data jos asa ca m-am hotarat sa ridic un perete de rigips sa ascund smoala (am bagat si instalatiile termica si electrica dupa el .Ce credeti pot sa las asa peretele fara sa mai bag vata sau polistiren intre rigips si peretele de beton, in conditiile in care am facut izolatie exterioara cu polistiren de 8

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cel mai corect ar fi sa dai jos smoala cu tot cu glet , vine greu dar e sanatos . Peretele trebuie sa respire intr-o camera unde se locuieste , la baie , bucatarie merge dar nu in camere .
Intre placa de rigips si perete nu se lasa spatiu de aer , trebuie pusa saltea de vata .

#3
ion2000

ion2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2008

 Neohori, on 8th September 2010, 22:35, said:

Cel mai corect ar fi sa dai jos smoala cu tot cu glet , vine greu dar e sanatos . Peretele trebuie sa respire intr-o camera unde se locuieste , la baie , bucatarie merge dar nu in camere .
Intre placa de rigips si perete nu se lasa spatiu de aer , trebuie pusa saltea de vata .
ma gandesc ca am facut izolatia exterioara si peretele nu o sa fie chiar foarte rece .oricum am sa dau peretele cu solutie antimucegai dar acu' ce sa zic nu stiu cat o tine vata asta sa nu se ude si sa apara mucegaiul.. e posibil?smoala cred ca numai cu arzatorul pot sa o dau jos asa ca m-am lasat pagubas.

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Peretele nu se trateaza cu solutie antimucegai pe baza de clor , ciuperca este rezistenta la clor ba mai mult ii si place , in sensul ca in 2-3 luni se inmulteste . Cea mai buna solutie este apa 50% si bicarbonat de sodiu 50% , se face o solutie si se da pe perete - eficienta garantata pe termen lung . Daca umiditatea nu depaseste 60% in acea camera (pe termen lung) nu-ti face probleme de ciuperca , ciuperca apare la peste 62% pe perioade lungi .

#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
daca-s urme de mucegai sunt dinainte de aplicarea izolatiei pe exterior, cand peretele era rece sub polistirenul aflat in interior. Daca esti la bloc cu 8cm de polistiren pe exterior nu pre are sens sa mai pui si pe interior ca peretele (zidaria) se va mentine mult mai cald.

Edited by blimpyway, 11 September 2010 - 10:54.


#6
ion2000

ion2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2008
multumesc pentru raspunsuri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate