Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

dezumidificator

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
shy_once

shy_once

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2010
Am o probema cu umiditatea in camera (75-80) in conditiile in care am izolatie exterioara, aerisire de 2 ori pe zi(iarna)  si am si AC dar nu face fata, chiar pe functia de dezumidificare nu scade indicele de umiditate cu mai mult de 5%. Incerc sa caut dezumidificator electric dar nu gasesc mai convenabil,adica doar peste 800ron, si am vazut pe la altii si preturi de 400ron.
Am incercat cu astea chimice  Ceresit si Bizon dar in 3 zile se termina pastila respectiv saculetul la bizon si apoi altul.Deja e cam mult.Rog daca puteti sa ma indrumati spre un magazin online sau alt tip, dar in afara de Praktiker unde niciodata nu au, desi ei listeaza in oferta de pret.

Edited by shy_once, 07 September 2010 - 18:30.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Cel mai bine ar fi sa elimini sursa umiditatii.

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
http://sculeieftine....tii-lef-10.html   cu 4 din 5 stele
http://eurokomax.ro/...e_casnice_desa/ foarte puternic 20l/24h, semiprofesional , l-am inchiriat 10 zile sa vad cum merge , e super dar consuma 360w/h , costa acum la promotie 9 mil.
Mai gasesti la Baumax Einhel lef 10 m , este siplu cu comutator on/off , semnalizare tanc apa plin si decuplare automata de la retea , arata ca acesta http://www.germanele...kZaUFpXc3hOUT09 dar costa cu 100 ron mai putin , consum 260W/h .
Ce recomand eu este DURACRAFT DD-TEC10E , 10l/24h cu un consum masurat cu aparat de 130W/h
http://www.germanele...WxaT1VrZDBOUT09
La umiditatea pe care o ai este necesar sa mearga mult timp , sa fie dotat cu hidrostat (mecanic sau electronic ) pentru a nu consuma asa mult , sa nu sune prea tare , sa nu consume juma de kw/h  :)
Uscatorul trebuie sa aibe in specificatii metrii cubi aer circulat pe ora care trebuie sa fie de minim 2 ori mai mare decit volumul camerei iar optim este de 3 ori - atentie la ce cumperi sa nu dai banii degeaba .
Sa nu cumperi cu celule peltier (efect termoelectric) pentru ca sunt bani aruncati , eventual daca doresti sa pui in dulap ....

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
DURACRAFT DD-TEC10E
Dupa multiple incercari , teste , masurat consum , cintarit volumul de apa m-am oprit la acest aparat .
Recomand pentru toti care au probleme serioase cu umiditatea in casa . Daca il cautati bine se gaseste la pretul de 630 lei plus transport . Mai silentios nu veti gasi , mai puternic da , dar si cu un consum triplu de energie/h .

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Camera pana in 20mp, 23*C, 2 persoane.
Umiditatatea creste peste noapte de la 40 la peste 60 la suta. Casa nu (cred ca) 'produce' umezeala.
Ar fi de ajuns unul cu element peltier de aprox 35W pt a mentine umiditatea sub 50 proc?
Am vazut ca e unul la Conrad la aprox 350 lei.
Am gasit si la Practiker (sau cum naiba se scrie) unul cu agregat frig putin mai scump dar ma gandesc ca e cam zgomotos desi mult mai puternic.
Chiar asa slabe sunt cele cu peltier?

Am vazut ca specificatiile, modeste de altfel, sunt date la 30*C si umiditate mai mare. Fac ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate