Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#991
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare, am si eu o nelamurire. Am acum un storcator centrifugal care merge, scoate suc bun si pulpa e uscata, problema e alta. Curatatul, tot procesul de curatare legume, stoarcere, si curatare storcator ajunge cam la aproximativ o ora sau mai mult timp pe care nu il am.

Intrebarea mea este: Gasesc ceva care sa se curete mai usor? Adica sa nu mai stau sa demontez asa toate componentele si sa le fac la loc. Chestia asta ma omoara, infunda chiuveta, nam loc sa le insir pana se usuca... Dupa doi ani in care efectiv m-am chinuit sa tot fac suc am renuntat desi e foarte sanatos.

Daca iau un slow juicer il pot curata mai usor? Este diferenta intre modele din punctul acesta de vedere?
Inreb pentru ca am vazut ca la multe spune ca este suficient sa torni apa in el ca sa il cureti ceea ce mi se pare genial. Sigur ca probabil il desfac o data pe saptamana sau la cateva zile pentru o curatare calumea cand am timp (eventual dimineata sa pot face sucul apoi seara la cateva zile il si desfac) problema este ca nu am zilnic timp pentru tot procesul...

Edited by geopsi, 15 September 2015 - 10:18.


#992
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Curatatul storcatorului centrifugal  m-a daramat si pe mine .  Din fericire pentru el a murit de moarte buna .
Cel putin la storcatorul meu actual ( o chinezarie - Vitamax  )  curatarea e o treaba simpla de 5 minute ;  resturile (  destule , depinde de fructe ) uneori  pot infunda chiuveta.  .   N-am incercat varianta cu  turnat apa sau lasat spalatul pe mai tarziu .

#993
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Mie curatatul imi ia cam acelasi timp indiferent de storcator (centrifugal sau cu ax melcat). Ambele se pot curata sub jet de apa (cu detergent le spal la cateva zile) si nu-mi ia mai mult de 5 minute, maxim 10 (dar am avantajul de a avea macerator la chiuveta, asa ca arunc tot in ea). In opinia mea nu cred ca il poti curata la cateva zile, motivul fiind simplu: resturile care raman in aparat (pentru ca indiferent cata apa ai turna, in sita tot vor ramane resturi) intra in putrefactie, si nu cred ca vrei sa faci o tura noua de suc cu niste mucegai prin el :)
Cel mult il poti lasa pana seara si sa il cureti atunci.

#994
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Pai aia e ca nu poti sa lasi ca face mucegai....

sa inteleg ca e cam aceeasi chestie cu curatatul nu?

#995
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Depinde si de sorcator. Cel centrifugal pe care il aveam se curata foarte usor, dupa cum am spus, nu-mi lua mai mult de 5 min. In schimb, avea maica-mea unul mai vechi, ala era horror de curatat.

#996
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Inainte de aparitia mucegaiului nu  apar fermentarea  si  musculitele ( drosofila menanogaster ) ? De fructe  & legume strivite e vorba .

Edited by ggelu, 16 September 2015 - 09:49.


#997
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Mie nu mi-a prea placut chimia asa ca habar n-am, dar e posibil :) Eu le spal intotdeauna imediat dupa folosire, daca astept prea mult si incep sa se usuce resturile ma ia naiba pana il spal.

#998
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ma scuzi , ideea era ca pana la mucegai e cale lunga . Posted Image

#999
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
... melanogaster.

#1000
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Buna ziua. A incercat cineva acest storcator? http://www.electrofl...VC-9117-VC-9117

 Mircea_jr, on 21 august 2015 - 21:12, said:

:)
De pe pagina de Aliexpress citire:
"This product is 100% imported from Korea and for China market,so the language is chinese, but please do not worry, we can translate user manual into English and send with product."
+ AutoMAMIC safety cut off & ULTREM resin auger :)
...si UltRem se repeta in vreo 2 locuri, deci nu e typo... un fel de Adibas sau Panasoanic...

O chinezarie d'asta as fi luat si eu, dar m-am oprit la timp si am cautat sa ma documentez mai mult. Asa ca va intreb: Cum mai e Panasonicul? :D

Edited by valyb, 17 September 2015 - 15:06.


#1001
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 geopsi, on 15 septembrie 2015 - 10:13, said:

Curatatul, tot procesul de curatare legume, stoarcere, si curatare storcator ajunge cam la aproximativ o ora sau mai mult timp pe care nu il am.
(...)
Daca iau un slow juicer il pot curata mai usor? Este diferenta intre modele din punctul acesta de vedere?

 LittleJo, on 15 septembrie 2015 - 13:25, said:

Mie curatatul imi ia cam acelasi timp indiferent de storcator (centrifugal sau cu ax melcat). Ambele se pot curata sub jet de apa (cu detergent le spal la cateva zile) si nu-mi ia mai mult de 5 minute, maxim 10 (dar am avantajul de a avea macerator la chiuveta, asa ca arunc tot in ea).
(...)

Eu vad lucrurile cam ca si LittleJo - adica nu remarc vreo diferenta semnificativa intre curatarea fostului centrifugal Bosch MES20A0 si actualului slow-juicer Panasonic MJ-L500. N-am incercat niciodata "auto-curatarea" la Panasonic, pentru ca, in opinia mea, timpul necesar pentru a-i spala sub robinet componentele principale este neglijabil. N-am avut curiozitatea sa ma cronometrez, dar sunt convins ca din momentul cand opresc stoarcerea si pana cand am plecat de la chiuveta, trec sub 5 minute. Cam la fel era si la centrifugalul Bosch, poate ca dura o idee mai mult, din cauza capacului superior din plastic transparent, care era un pic mai "alambicat" in constructie si trebuia uneori putina atentie sa scoti resturile de prin colturi.

Chiar acum cateva seri vorbeam cu sotia despre asta, si am ajuns de comun acord la concluzia ca, daca folosesti un slow-juicer vs. centrifugal, cel mai semnificativ castig il vezi daca judeci raportat la cantitatea de suc pe care vrei sa o obtii.

Altfel spus: daca ai un cos de fructe & legume pe care vrei sa-l transformi in suc, de la A la Z probabil ca iti ia cam tot pe-acolo cu un centrifugal sau cu un storcator lent. Dar folosind centrifugalul vei obtine (de regula) mai putin suc dintr-o cantitate data de "materie prima".

Daca scopul operatiunii e sa obtii, sa zicem, 1 litru de suc (sau 1 pahar, sau 3 pahare... intelegeti ideea), punandu-le toate cap la cap, de obicei merge mai repede cu slow-juicerul, caci trebuie sa speli/cureti mai putine fructe/legume. Randamentul e, la majoritatea materiilor prime, mult mai bun la un storcator din asta cu ax melcat.

La o adica, as incerca si un test "stiintific" de comparatie Posted Image, ca n-ar fi cine stie ce efort; "fostul" Bosch inca traieste bine-mersi, cu titlu de rezerva, insa i s-a rupt o bucatica de plastic din tubul de alimentare, ceea ce face ca din fiecare fruct presat, o bucata semnificativa sa "zboare" nestoarsa in recipientul de pulpa, iar asta-i scade semnificativ randamentul, deci ar fi nedrept (si neconcludent) sa le compar in starea asta.


 valyb, on 17 septembrie 2015 - 14:58, said:

(...) Asa ca va intreb: Cum mai e Panasonicul? Posted Image

Panasonicul e bine-mersi, multumim de intrebare Posted Image De cand l-am luat, a facut constant suc, aproape zilnic. Stiu cum par lucrurile, de multe ori, pe forumuri, asa ca incerc sa fiu cat mai obiectiv si sa nu ma transform intr-un "fanboy", dar realist vorbind, eu deocamdata chiar nu vad ce as putea sa-i reprosez...

#1002
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Ce parere aveti de Zelmer JP1300? E 567 lei la eMag.

http://www.emag.ro/s...0/pd/D0J3CMBBM/

#1003
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006

 geopsi, on 15 septembrie 2015 - 10:13, said:

Sigur ca probabil il desfac o data pe saptamana sau la cateva zile pentru o curatare calumea cand am timp (eventual dimineata sa pot face sucul apoi seara la cateva zile il si desfac) problema este ca nu am zilnic timp pentru tot procesul...
Apropo de chestia asta, o varianta mai simpla decat sa il cureti in fiecare zi ar fi sa faci o cantitate mai mare de suc o data la cateva zile. In felul asta ai si suc (chiar daca nu e la fel de calitativ ca cel proaspat) si nici nu trebuie sa speli zilnic storcatorul :)

#1004
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
Ca multi cititori ai acestui topic si eu sunt in cautarea unui storcator performant. Dupa ce am citit de 2 ori acest topic si vazut numeroase videoclipuri pe youtube am ajuns la urmatoarele concluzii:
1. Omega VSJ843 este identic cu Sana Juicer by Omega EUJ808, singura diferenta o gasiti la nivel de culoare si garantie.
2. Cele doua de mai sus sunt identice cu Huron HH Elite, Huronul avand diferit bolul de storcare care are acea clapita de evacuare a resturilor. In schimb modelul Huron HH Elite Plus nu are
acea clapita. Cu alte cuvinte Omega VSJ843=Sana Juicer by Omega EUJ808=Huron HH Elite Plus.
Daca cumperi Huron HH Elite si http://www.eujuicers...uj-808  bolul de stoarcere pentru Omega (Sana) ai 2 produse.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vLLqb4jOt_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3. De luat in calcul mai sunt Kuwings B600, dar pentru mine faptul ca scoate sucul cu multa pulpa si raman multe fructe nestoarse la sfarsit in interior ma fac sa nu il i-au in considerare.
In schimb are un plus cu dipozitivul pentru serbet si smothie.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fylWBcJ5iko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
4. Tribest Slowstar SW-2000-B, editia revizuita, din ce am inteles prima editie a avut anumite probleme. La ca Kuwings are dispozitiv separat pentru sorbet si este cel mai ifetin din cele 5.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TH3e9liYrXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu personal am redus lista la Hurom HH Elite si Tribest Slowstar SW-2000-B. Inclin totusi spre Hurom HH Elite.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aLGJn7-aNoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1005
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
diferentele intre Hurom HE si noul model Hurom HH sunt evidente in acest film, si anume stoarce putin mai bine deci se obtine cu 15% mai mult suc, este putin mai silentios si probabil 43 rot/min este mai bine decat 70 rot/min
este si o diferenta de pret intre cele 2 de vreo 300-400 lei

eu am cumparat modelul HH Elite (care include si un suport pentru uscarea componentelor) si sunt multumit de calitatea sucurilor si a laptelui pe care il face
pentru cei care nu isi permit modelul mai scump HH .. pot merge linistiti si pe modelul vechi HE (pret ~ 1300-1400 lei) care oricum este mult peste alte storcatoare centrifugale

calitatea si consistenta sucurilor difera  si in functie de calitatea si prospetimea fructelor .. dar si de experienta cu care combini ingredientele deoarece unele fructe si legume au fibra .. altele nu prea ... si influenteaza textura finala
oricum .. eu sunt foarte multumit de HUROM; imi place ca se spala si destul de usor ...

pentru cei care vor storcatoare destea prin presare .. dar vor gura mai mare la teava de alimentare parerea mea este ca nu este asa important deoarece daca bagi fructele intregi cu tot cu seminte .. si gustul final va fi mai putin gustos!!
eu la mere le scot cotorul cu samburi, la pere le tai pe din 4 si le scot carcasa samburilor si samburii .. si deci tot trebuie sa le faci mai mici, nu neaparat pentru a incape cat pentru a ma asigura ca gustul final este supeer bun

Edited by zstefc, 15 October 2015 - 11:47.


#1006
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Eu am luat Kuvings special pentru gura de alimentare mai mare, ca ma cunosc destul de bine si stiu ca daca trebuie sa tai legumele si fructele ma las pagubasa. Si-am zis ca oricum merii mei din gradina nu fac cine stie ce mere gigantice asa ca e ok, pot sa le bag acolo cu totul.
Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ, merii mei au decis ca anul asta vor face niste mere gigant (am unele si cu diametru de 13-14cm) asa ca oricum trebuie sa le tai...diferenta la gust nu mi se pare insa semnificativa.

#1007
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 zstefc, on 15 octombrie 2015 - 11:44, said:

pentru cei care vor storcatoare destea prin presare .. dar vor gura mai mare la teava de alimentare parerea mea este ca nu este asa important deoarece daca bagi fructele intregi cu tot cu seminte .. si gustul final va fi mai putin gustos!!

Bingo :) La mere, pere etc nu am testat comparativ, caci din obisnuinta si eu le scot samburii inainte de stoarcere. Insa am observat si eu chestia asta, storcand struguri. Ii stoarce bine, randamentul e excelent, dar gustul sucului rezultat, desi e bun, NU e gustul ala, pe care-l stim din copilarie, gust de must de struguri storsi la teasc. Cauza mi se pare evidenta - datorita constructiei, preseaza si semintele din struguri. Ma tot gandesc de ceva vreme, cum sa fac sa improvizez ceva, sa gasesc o solutie pentru asta :)

In alta ordine de idei, i-am gasit Panasonicului o noua functie utila - storc rosii ca sa fac ketchup de casa :) Am facut deja 3 ture in ultima vreme, merge excelent, nu-mi mai bat capul cu oparit, cojit, pasat bla-bla-bla. Taiate grosier, felii sau sferturi... si da-i sa sune! :) Cei care aveti Hurom, nu mai stiu care model, care are in dotare doua site, presupun ca daca o folositi pe cea mai grosiera iese chiar mai bun, cu mai multa pulpa.

Si o alta idee - e pacat ca n-au dotat cana Panasonicului cu separator de spuma. Cand storci mere, totusi se produce niste spuma, nu asa de multa ca la un centrifugal dar e prezenta. Am incercat sa storc in cana de la vechiul Bosch centrifugal, si stupoare... spuma rezultata este MULT mai putina decat folosind cana originala Panasonic. Datorita design-ului canii/separatorului, la cana Bosch sucul picura pe un plan inclinat, nu cade direct in fundul canii; presupun ca asta e motivul. Daca storci mere si ai doar cana originala, e cel mai bine sa tii clapeta de evacuare suc inchisa pana se umple binisor bolul, apoi in timp ce o deschizi, sa tii cu cealalta mana cana inclinata cateva secunde, ca sucul sa se prelinga pe peretele ei; asa o sa obtii minimul de spuma. Dar asta se manifesta doar la mere, in rest nu-i nicio problema.

#1008
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004
Am stat si am analizat ce storcator cu melc mi-ar fi potrivit. Am citi ultimele 20 de pagini, totul e fain si frumos, insa pretul.... Sincer, eu nu eram dispus sa dau mai mult de 500 de ron pentru un storcator cu melc. Am avut nevoie de ceva care sa fie folosit odata pe zi pentru 2-3 cani de suc. Asa ca am cumparat de la eMag storcatorul Star-Light SJ-200 la 315 ron cu transport cu tot. Review-le citite nu erau chiar rele, 2 ani e in garantie, daca se strica dupa la cat costa 4 pot sa cumpar si tot nu ajung la Hurom :)
L-am primit ieri. Am stors mere si portocale. Nu am termen de comparatie ca nu am avut pana acum asa ceva, insa sunt multumit per general. Sucul de mere ramane cu destul de multa pulpa dar noua asa ne place, sucul de portocale a mai subtire. Foarte usor se asambleaza / dezasambleaza, clatirea dureaza cateva minute. E silentioasa, nu curge, nu picura, nu se blocheaza. E OK (suna a reclama dar nu este).

Singurul lucru ce as fi dorit sa fie un pic mai lung e cablul de alimentare. Alte observatii negative deocamdata nu am.

Peter

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate