Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#973
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"un pret de ordinul a 2000 RON (sau chiar mai mult!) pentru un storcator, tot mi se pare exagerat si nejustificat, orice ar fi"
Ca la becurile led, o perioada pina vor creste vinzarile si intra poporul chinez pe felie , va scadea calitatea in favoarea pretului, ultem va fi amintire- plastic slefuit, inox amintire- tabla zincata precum inoxul sau ca la unele aragaze inox ce ruginesc dupa 2-3 ani .
Sunt deocamdata materiale de calitate , cercetarea in priza - si asta costa enorm , vedem noi melcul acela dar pina a iesit asa multi melci s-au invirtit prin laboratoare sau sita in care preseaza continutul ...acolo sunt forte de zeci de kg dar din afara nu vezi ca nu e dotat cu dinamometru dar nu-i nimic la clasa superioara made in china va fi ca o nava cosmica, ampermetru, dinamometru, ceas , led sa vezi unde apesi si la pret de 199,99 lei daca cumperi 2 va fi 89,99 lei .
Si aspiratoarele de firma care practic tot un motor si o carcasa sunt costa dar pe linga ca rezista in timp trag si vecinul prin planseu si asta la jumatate de galagie .

#974
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Se gasesc si acum la chinezi replici, sau poate chiar originalele dar cu alta eticheta, ia uitati http://www.aliexpres...2338544329.html

#975
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Acum inteleg dece pun "stampila" cu produs original pe site , inseamna ca deja au terminat de copiat in gips formele si au intrat in productie ...buna treaba , clar, scade pretul !Posted Image
http://www.marketonl...11-hg-evolution
BPA free la original si BPA la discretie la chinezisme.
Daaa , citez din datele tehnice ale lui Hurom surogat "Rating (Rpm):<12000Rpm"

Edited by xilo, 21 August 2015 - 20:25.


#976
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 Mizu, on 21 august 2015 - 20:09, said:

Se gasesc si acum la chinezi replici, sau poate chiar originalele dar cu alta eticheta, ia uitati http://www.aliexpres...2338544329.html

 xilo, on 21 august 2015 - 20:22, said:

Acum inteleg dece pun "stampila" cu produs original pe site , inseamna ca deja au terminat de copiat in gips formele si au intrat in productie ...

:)

De pe pagina de Aliexpress citire:

"This product is 100% imported from Korea and for China market,so the language is chinese, but please do not worry, we can translate user manual into English and send with product." Posted Image

+ AutoMAMIC safety cut off & ULTREM resin auger :)

...si UltRem se repeta in vreo 2 locuri, deci nu e typo... un fel de Adibas sau Panasoanic...

#977
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Stau ei mai rau cu engleza, asta nu inseamna ca produsul nu e ok. Astia de pe aliexpress sunt un fel de intermediari intre fabrica si client. Multe produse sunt cum zici tu adibas sau panasoanic, dar asta din discutie sunt sigur ca e acelasi pe care il iei din magazin.
Oricum, eu dadeam doar un exemplu, puteti da o cautare dupa "Slow Juicer" sa vedeti ce aparate interesante gasiti la chinezi, unele la preturi incredibile.

#978
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014
Vreau sa va intreb cat timp poti tine sucul facut cu aceste tipuri de storcatoare?se mentine macar de pe o zi pe alta?ca la storcatorul meu centrifugal,dupa o jumatate de ora deja isi schimba gustul.

#979
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011
In mod normal, sucul obtinut cu un slow-juicer de calitate poate fi pastrat la rece pana la 48 de ore.

#980
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca il pui la frigider ar trebui sa tina si mai mult. La cel centrifugal oxideaza mai repede datorita procedeului de "stoarcere".

#981
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014
Multumesc de raspunsuri

#982
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 Mizu, on 21 august 2015 - 21:55, said:

Stau ei mai rau cu engleza, asta nu inseamna ca produsul nu e ok. Astia de pe aliexpress sunt un fel de intermediari intre fabrica si client. Multe produse sunt cum zici tu adibas sau panasoanic, dar asta din discutie sunt sigur ca e acelasi pe care il iei din magazin.

Posted Image Nu faceam misto (doar) de engleza aproximativa, ci m-a distrat cate "precautii" si-au luat impotriva temerilor lumii: "nu va speriati ca manualul este in chineza, produsul nostru NU e o chinezarie cum pare; sa stiti ca putem sa va traducem manualul in orice limba vreti..." Posted Image

Off-topic (dar cu oarecare legatura) - faza cu produse originale, luate din fabrica, pe Aliexpress, e cu siguranta posibila, insa discutabila. Un prieten a luat de la un vanzator de acolo, o scula pentru service - un cablu de legatura (interfata de diagnoza) intre PC si calculatoarele unor motoare. Atat el, cat si eu, cunosteam amanuntit produsul original, avand experienta de ani de zile in folosirea sa, asa ca am identificat imediat absolut toate pozele de pe pagina ca prezentand un produs "de origine". Pretul era aprox. 30% din cel original. Ne-am tot gandit si sfatuit, si pana la urma s-a decis si l-a comandat. A primit un produs - e drept - 100% functional, insa - fara absolut niciun dubiu, nici macar unu la un milion - contrafacut, se vedea la fiecare surub si fiecare detaliu. Forma usor diferita, cablu ceva mai rigid, mufe de o calitate un pic mai slaba, carcasa dintr-un plastic mai "ordinar", LED-uri de alte culori... si multe alte aspecte (repet ca atat cumparatorul cat si eu cunosteam in detaliu toate posibilele variante constructive ale originalului).

Asa ca, nu zic ca nu e posibil; ceea ce vreau totusi sa atentionez, e ca nu orice vanzator de pe Alibaba, Aliexpress sau alte site-uri de genul asta, vinde produse de origine, chiar daca pozele afisate prezinta produse originale.

Desigur, produsul, chiar daca e contrafacut, poate sa fie OK dpdv tehnic; interfata cumparata de colegul meu inca functioneaza fara probleme. Atata doar ca e un fel de "loterie", chiar nu vad cum ti-ai putea da seama, de la caz la caz, daca merita sau nu sa risti.

/End of off-topic, imi cer scuze.


 sosob, on 22 august 2015 - 15:51, said:

Vreau sa va intreb cat timp poti tine sucul facut cu aceste tipuri de storcatoare?se mentine macar de pe o zi pe alta?ca la storcatorul meu centrifugal,dupa o jumatate de ora deja isi schimba gustul.

De pe o zi pe alta tine 100%, fara niciun fel de problema (pus la frigider, ma refer). Dar in principiu ar trebui sa tina chiar mult mai mult. Chiar zilele trecute am baut niste suc de morcovi despre care nu-s chiar sigur, insa cred ca a fost facut de 3 (daca nu cumva chiar 4) zile, si da, poate ca gustul nu mai era ca acela proaspat din gura storcatorului, insa cu siguranta nu avea nimic "dubios" (tenta acra sau alte chestii de genul asta).

Ma rog, in ce ma priveste, eu tineam si sucul de la centrifugal cateva zile, la frigider; intr-adevar, se mai separa pulpa de zeama, dar agitam sticla si beam din el, si n-am patit nimic Posted Image Insa intr-adevar, cel de la storcatorul lent se pastreaza mai bine.

(edit - greseli de exprimare)

Edited by Mircea_jr, 22 August 2015 - 23:18.


#983
lucyaan_983

lucyaan_983

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.04.2013
Philips Hr 1855. Kenwood Je680. Are cineva, sunt bune de ceva sau nu?
Oare care este mai bun?

Edited by lucyaan_983, 23 August 2015 - 22:35.


#984
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 lucyaan_983, on 23 august 2015 - 22:32, said:

Philips Hr 1855. Kenwood Je680. Are cineva, sunt bune de ceva sau nu?
Oare care este mai bun?
Mai pune ceva banuti si iati asta http://www.emag.ro/s...e/pd/DSNCRMBBM/
cateva pagini in urma un coleg il lauda.... eu personal am Hurom dar depaseste cu mult bugetul celor 2 enumerate de tine... Nu se poate compara sucul facut de un centrifugal cu unul facut prin presare la rece, balanta inclinand spre cel prin presare la rece....

Edited by brawnie, 24 August 2015 - 11:35.


#985
css23

css23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2014
Dupa ce am vizionat destul de multe filmulete, citit review-uri, etc. zic eu ca m-am oprit la Kuvings B 6000.
Am o intrebare pentru posesorii de asa ceva. Sunteti multumiti? Cum se comporta cu radacinoasele: patrunjel, spanac, grau, etc? Se pot face smoothiuri asa cum se fac la blender pastrand toate ingredientele? Recomandati produsul? :)

Multumesc frumos

#986
css23

css23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2014
Dar BioChef Atlas Whole Slow Juicer are cineva?

#987
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
L-ai gasit in magazine romanesti?

#988
css23

css23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2014
da...aici http://www.brandmix....7724417....sunt singurii.

#989
m_gm

m_gm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2009
Pentru Danrogo2001
A cam trecut vremea de când ai pus întrebarea.  Dar va răspund totuși: la pepenele galben scot cu lingura semințele ca sunt grupate,  dar la lebenita nu. Nici la struguri, nici la mere, lamai, portocale.

#990
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Dragi forumisti,

Caut o solutie de compromis pentru socrii mei, care dispun de un buget de 500 lei. Ei si-ar dori un storcator pentru fructe si legume, iar eu le-am zis ca ar fi bun un slow-juicer. Gasesc ceva in bugetul de 500-600 lei?

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate