Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#937
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Da, probabil ca materialele folosite la ax si sita sunt ceva mai pretentioase decat cele necesare la un centrifugal, si presupun ca e totusi si un pic de "engineering know-how" la mijloc, asta fiind probabil motivul pentru care unii utilizatori se plang ca storcatoarele lente low-cost de 2-3-400 RON nu-s bune de nimic de la bun inceput, din momentul cumpararii. Ma rog...

In ce priveste Panasonicul asta, dupa cateva zile de posesie e mult prea devreme ca sa-mi permit sa-l recomand sau nu, mai ales dpdv al fiabilitatii. In certificatul de garantie primit, scrie ca pe teritoriul RO este valabila asa-numita "e-garantie", despre care pe site-ul oficial se spune, citez, ca "pentru a beneficia de garanție, este necesară prezentarea doar a dovezii fiscale lizibile cu condiţia că produsul a fost cumpărat şi reclamat în aceeaşi ţară. Acest document de cumpărare trebuie prezentat împreună cu produsul defect la unitatea Autorizată de Service sau angajatului acesteia, în cazul reparației efectuate la domiciliu." Om trai si om vedea, desigur sper sa nu am nevoie...

Ca parere personala, apreciez in principiu o garantie extinsa, dar prefer sa ma uit la ea cu un ochi sceptic. Spre exemplu, nu ma incalzeste prea tare ca motorul e garantat 5, 10 sau 50 de ani, daca dupa 6 luni pusca sita care costa cateva milioane si nu-i acoperita de garantie... Posted Image

Vazand diverse poze, review-uri, filmulete etc, precum si "pipaind" noua achizitie, mie unuia, o urma de "common-sense" ingineresc imi sopteste ca, daca nu s-a dat vreo "gherla" majora la fabricatie (si daca nu-i dai sa stoarca samburi de piersica sau pietricele Posted Image ), punctele slabe par a fi elementele din cauciuc: periile care se invart in sens invers axului si sterg sita, precum si o garnitura cu forma dedicata, specifica, prezenta in interiorul bolului la iesirea pentru resturile de pulpa. (LATER EDIT: si, desigur, garnitura din jurul axului motorului, cel care antreneaza "melcul"...)

Elementele astea bag seama ca-s comune tuturor storcatoarelor lente cu ax vertical, si presupun ca astea sunt primele predispuse la imbatranire, rigidizare, crapaturi etc. La Panasonic imi place ca toate maruntisurile astea sunt demontabile, o sa ma interesez de curiozitate despre cat costa. La alt storcator, m-as interesa daca ele sunt demontabile si disponibile separat (de ex. sa nu trebuiasca sa cumperi tot bolul de plastic daca a imbatranit sau s-a rupt garnitura de la gura de evacuare a pulpei).

Edited by Mircea_jr, 22 July 2015 - 00:16.


#938
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
va salut! rog colegii cu sana 808 by omega, parca erau cativa pe aici, in limita timpului si a bunavointei dansilor, sa ne mai spuna si noua cum se comporta storcatoarele, probleme aparute daca sunt, puncte forte, minusuri....etc.... m am cam hotarat spre acest model si ma intereseaza cum se comporta pe termen mai lung...
va multumesc mult
stima
vlad

Edited by Vlad_E30_E46, 03 August 2015 - 17:22.


#939
m_gm

m_gm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2009
Buna seara! Dupa multa "citeala", am hotarat sa-mi achizitionez un storcator cu presare la rece. Asta si dupa ce am vazut ca pierd la centrifugala 40% din legume. Am zis ca mai bine dau banii pe storcator si raman cu legumele Posted Image  Am oscilat intre Hurom HH elite, Omega vsj si Sana 808.Am decis pana la urma sa fie Sana. Din review-urile vazute, dar si comentariile pozitive de pe forum, am remarcat ca are cea mai putina pulpa, dar si ceva mai mult suc. De asemenea, garantia e de 10/5 ani comparativ cu 10/2 la hh. Ca atare, maine soseste minunea si am sa pot spune daca imi va confirma asteptarile.

#940
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Eu am unul de la Jack LaLanne. Face treaba buna.

#941
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010

View PostVlad_E30_E46, on 03 august 2015 - 17:21, said:

va salut! rog colegii cu sana 808 by omega, parca erau cativa pe aici, in limita timpului si a bunavointei dansilor, sa ne mai spuna si noua cum se comporta storcatoarele, probleme aparute daca sunt, puncte forte, minusuri....etc.... m am cam hotarat spre acest model si ma intereseaza cum se comporta pe termen mai lung...
va multumesc mult
stima
vlad

salut
noi avem acest storcator din martie. Nu avem nicio problema cu el, facem sucuri zilnic. La un moment dat, cand avem ceva pulpa mai solida, se intepeneste axul, in sensul ca il scoatem mai greu pentru spalat. Alt inconvenient n-as putea remarca.
Deci una peste alta cred ca ai facut o alegere foarte buna. Va urez sa va bucurati de el cat mai mult cu putinta.

#942
m_gm

m_gm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2009
Buna ziua,

Revin dupa 2 zile de sana 808. Sunt incantata de el.Din radacinoase face un suc  curat, iar din fructele moi face un  nectar fin. Am facut piersici cu portocale si prune sau doar piersici cu portocale. E minunat gustul. Pulpa ramane foarte putina in ax, pe el deloc. Curatarea usoara si incredibil de silentios. A, am facut si lapte de migdale. Foarte gustos. Deci il recomand cu caldura.

Edited by m_gm, 06 August 2015 - 08:53.


#943
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postleomar, on 04 august 2015 - 09:54, said:

La un moment dat, cand avem ceva pulpa mai solida, se intepeneste axul, in sensul ca il scoatem mai greu pentru spalat.

O chestie asemanatoare am patit cand am facut a doua oara suc de ananas cu Panasonic-ul MJ-L500, si, din pura lene (Posted Image), n-am mai taiat ananasul in cubulete de aprox. 3-4 cm ca prima data, ci l-am lasat in fasii mai lungi. La demontare a trebuit o smucitura putin mai zdravana ca sa scot axul din sita; l-am gasit intr-adevar cu oarece fibre infasurate in jurul lui. Sucul insa a iesit la fel de bun, si n-am remarcat vreo ingreunare a mersului.

Au trecut trei saptamani in care am facut suc aproape zilnic, din ce-am nimerit - morcovi, telina, sfecla, mere, struguri, pepeni, caise, piersici, citrice etc - nimic de reprosat. La un suc de radacinoase, am adaugat la un moment dat si un manunchi de frunze + tulpini de telina, tocate grosier (~3 cm) in prealabil. Am ramas cu totii surprinsi, la modul empiric, de cat de mult suc curgea din fiecare mana de frunze adaugata, dar n-am putut masura "stiintific", caci le-am alternat cu radacinoasele.

Fiind principalul "operator" al storcatoarelor din familie Posted Image, imi permit sa fac o comparatie grosiera cu Bosch-ul centrifugal MES20A0 pe care l-am avut anterior (si care inca traieste bine mersi, cu titlu de rezerva). Venind de la un centrifugal, primul lucru care se simte clar este diferenta de randament, in special la fructele moi. Intr-adevar si calitatea sucului e mai buna, dar acolo tine de aprecierea fiecaruia daca merita banii in plus, sau nu. Randamentul insa, este cea mai usor cuantificabila diferenta, sa zic asa. Am patit de destule ori in aceste 3 saptamani, la aceleasi cantitati pe care le pregateam pentru centrifugal, sa trebuiasca sa fac pauza sa mai caut alte sticle si sticlute in care sa pun sucul, care iesea neasteptat de mult.

E drept ca nu am termen de comparatie cu alt storcator lent, totusi din ce am experimentat pana acum, deocamdata n-am niciun motiv sa nu recomand cu incredere Panasonic-ul.

Va mai tin la curent, in masura timpului disponibil...

#944
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Salut din nou,

Ma bate gandul sa iau si eu un storcator Panasonic MJ-L500.


Aici este la pretul de 1200 lei http://www.emag.ro/s...e/pd/D3XP5MBBM/

Si aici la 875 lei http://www.emag.ro/s...e/pd/DSNCRMBBM/


Din cate imi dau seama diferenta de 300 lei este data de prezenta unor accesorii: vas pentru suc, vas pentru pulpa si periuta de curatat.

Ma gandesc sa-l iau pe cel mai ieftin si ca as putea folosi si doua vase cumparate ulterior.

Dar periuta aceea are vreo forma unica absolut necesara pentru curatat storcatorul? Sau merge si o periuta de dinti de exemplu?

Ce parere aveti?


Dar despre modelul acesta Oursson stiti ceva https://www.badabum....tml#prettyPhoto?

N-am mai auzit de firma asta pana acum.

Are peste 7 kg greutate. O fi de bine? Cam mult fata de 4 kg ale Panasonic-ului.

Si 3 ani garantie.

Un model asemanator [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TP1MZ_R_5bc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MBI, 08 August 2015 - 19:57.


#945
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cred ca pretul difera datorita faptului ca sunt comercializate de doua firme diferite : emag si Talk Smart .
Se poate folosi linistit periuta de dinti iar daca e cea flexi va patrunde si mai bine decit periuta originala in locuri ascunse, strimte .

#946
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
@MBI: daca se dovedeste valabila faza cu MJ-L500 la 875 RON, iti dai seama ce pumni in cap o sa-mi dau ca n-am mai asteptat o luna. Nu murea nimeni...

Nu cred ca are legatura cu accesoriile, ar fi aparut la resigilate - si oricum, la ambele scrie "recipient pulpa 2 litri, recipient suc 1,5 litri". Mai degraba cred ca-i cum zice xilo - e vandut de emag vs. talk smart. Sau, sa nu cumva sa fie vreo eroare la ei pe site (putin probabil, totusi parca-mi amintesc ca s-a mai intamplat acum cativa ani, parca de Black Friday, sa apara ceva produse la un pret extrem de mic, apoi emag si-a cerut scuze prin intermediul newsletterului, sau asa ceva...).

Apropo de erori, valorile alea de 2 litri / 1,5 litri sunt date aiurea. Pe masurate, vasul de pulpa are ceva mai putin de 1,5 litri, iar cel de suc are aprox. 1,3 litri. Si nici puterea aia de 290W nu stiu de unde au scos-o majoritatea site-urilor romanesti care-l vand. Puterea de fapt este 150W, +/- la fel ca aproape toate storcatoarele lente de care am auzit.

Daca chiar ar fi vorba sa lipseasca din accesorii, il poti lua linistit. Ambele vase (pulpa + suc) stau pe masa, nu sunt conectate in niciun fel la aparat, asa ca poti folosi orice cana/carafa/vas ai tu chef. Iar curatarea sitei merge EXCELENT cu peria de dinti, daca nu cumva chiar mai bine decat cu cea dedicata. Intr-adevar, manerul periei Panasonic are un capat mai subtire pe care-l poti folosi la "scobit" cand cureti gura de evacuare a pulpei, dar si aia se poate improviza, la o adica, din aproape orice chestie subtire.

Despre Oursson n-am auzit in viata mea... Posted Image

EDIT: desi la descriere pe Badabum scrie ca "Oursson este un brand ELVETIAN specializat in produse pentru bucatarie si accesorii", o prima cautare pe Google arata majoritatea rezultatelor de pe domenii "*.ru" si "*.ro", iar singurul rezultat "oursson.com" zice, intr-adevar, in fundul unei pagini, ca "Trademark OURSSON owner is a Swiss company Oursson AG", dar la alegerea tarii pentru care cauti produse & servicii, poti alege intre Rusia, Moldova, Ucraina si Romania. Parca nu m-as baga, am o presimtire proasta... :)

Edited by Mircea_jr, 10 August 2015 - 02:10.


#947
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Mircea_jr, si mie mi s-a intamplat sa cumpar un lucru si peste putin timp sa apara la un pret mai mic. Dar nu trebuie sa-ti para rau. La momentul respectiv am luat o decizie luand in calcul datele de atunci.

Altfel, am tot astepta la infinit pana sa prindem cea mai "buna" oferta.

Am observat si eu ca Oursson are site doar in tarile acelea. Destul de ciudat si nu prea inspira incredere intr-adevar.

Edited by MBI, 10 August 2015 - 15:35.


#948
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014
Salutare tuturor.Deoarece se sfarseste vacanta si copii merg iar la gradinita,doresc sa achizitionez si eu un storcator pt a le face sucuri pline de vitamine copiilor.Va rog sa ma ajutati cu o recomandare.Multumesc.

#949
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"recomandare"
Ce suma doresti sa aloci, ce tip de storcator (centrifugal sau presare) ?
Recomand cel prin presare dar nu stiu suma.
In general cele de firma sunt recomandate iar ca pret in jur de 10+ mii lei

#950
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014

View Postxilo, on 18 august 2015 - 13:39, said:

"recomandare"
Ce suma doresti sa aloci, ce tip de storcator (centrifugal sau presare) ?
Recomand cel prin presare dar nu stiu suma.
In general cele de firma sunt recomandate iar ca pret in jur de 10+ mii lei
Storcator centrifugal am si nu pot zice ca sunt incantat,plus ca sucul dupa o perioada de timp relativ scurta se oxideaza si se amaraste.Am citit ca cel prin presare este mult mai bun,ca,calitatea produsului finit este net superioara,acesta fiind motivul pt care am apelat la ajutorul celor care au asa ceva si sunt in masura sa ofere un sfat.Pretul lor am vazut ca este peste 1000 ron,asa ca nu asta e problema,dar as dori ceva ce sa fie raport calitate/pret cel mai ok(sincer nici nu as vrea sa dau 2000 ron pe un storcator doar ca este de firma,cand poate exista ceva la bani mai putini si care poate fi la fel de bun).Intamplator am gasit acest model:http://balancelife.ro/produs/ulysses-gold/,pretul ok,dar nu stiu in rest la ce sa ma mai uit.Stima.

Edited by sosob, 18 August 2015 - 14:24.


#951
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Dupa garantie, review-uri, material ultem la site, pret parerea mea este ca merita cumparat .
Personal am Hurom dar nu vad ca ar fi cu ceva mai sus decit acesta , mai mult are garantie 8 ani la motor , hurom doar 5 .

#952
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014

View Postxilo, on 18 august 2015 - 19:23, said:

Dupa garantie, review-uri, material ultem la site, pret parerea mea este ca merita cumparat .
Personal am Hurom dar nu vad ca ar fi cu ceva mai sus decit acesta , mai mult are garantie 8 ani la motor , hurom doar 5 .
sti ca este o vorba,ca suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.In acest caz pot spune ca pretul este f ok,dar nu inteleg diferenta fata de cele care costa peste 2000 ron,gen http://www.kuvings-r...6000pr.Deoarece doresc sa il achizitionez pt copii si pt ca v-a fi folosit la maxim,vreau ceva f bun.

#953
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Omron, Hurom, Kuvings sunt deja renumiti.
Hurom sunt inventatorii aparatului de presare la turatie mica .
Presupun ca si brandul se plateste avind in vedere ca sita tot inox este , melcul ultem etc singura diferenta remarcabila este melcul, forma lui si dublarea sau chiar triplarea melcului , asta am vazut la Hurom . Acea dublare face diferente mari la impingerea catre sita a ultimei bucatele de fruct , la seria mea 04 , cea mai ieftina (desi costa aproape 15 mil) mai ramin bucatele de sfecla rosie, portocala, piersica etc dar din experienta cistigata acord importanta succesiunii fructelor ce le introduc la stoarcere .

#954
sosob

sosob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 24.03.2014
Sa inteleg ca inafara de acea dublare a melcului pe care o au aparatele scumpe,alta diferenta nu ar fi?ca daca calitatea sucului este la fel,ceea ce la urma urmei asta ma intereseaza,atunci nu vad de ce sa platesti aproape dublu,mai ales ca din cate am citit(cum de altfel ai zis si tu),daca respecti modul de introducere a fructelor,nu raman bucati de fruct.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate