Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#883
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015

 ArualL, on 17 aprilie 2015 - 22:37, said:


Am vizionat/comparat si eu inainte de achizitie Sana 808 cu Hurom Elite (primul  imi place mai mult ca si design, mai "patratos" asa). Am ales Hurom doar datorita modalitatii de plata mai potrivita pentru mine (rate, fara dobanda ...). Despre cantitatea de suc, la care se face referire intr-unul din filmuletele de mai sus eu zic ca depinde mai mult de  textura fructului, decat de pozitia clapetei...Asta pot sa spun dupa 2 saptamani de utilizare, zilnica,Hurom  HH Elite cu diferite soiuri portocale, mandarine, etc. La fel si cantitatea de pulpa ce ramane pe ax: de ex la ananas, de 2 ori am nimerit fructe dupa care nu a ramas mai nimic, ieri am adunat putina pulpa.... Pana la momentul asta, parerea mea e ca aparatele, ca si performante sunt egale (cum altfel daca sunt aproape identice ca si componente/materiale/sistem). O arata si pretul de altfel, foarte apropiat, la fel normal sa fie asa fiind facute in aceaiasi fabrica, deci aceleasi  standarde !

PS: daca vrei sa storci apio, sa tai tijele mai scurte, ca si la iarba, merge mai usor si nu exista riscul sa se blocheze...

La modelele acestea intr-adevar mi se pare si mie ca ar tb.sa fie egale ca si performante dupa caracteristici si datorita faptului ca sunt produse in aceeasi fabrica,cu aceleasi componente,doar ca sunt produse sub divizii diferite, de unde si garantiile diferite, Sana are 10/5 ani garantie.
Si mie mi-a placut mai mult modelul de la Sana,cu butonul patratos si mare in dreapta dar si culoarea, si m-a incantat f.mult dupa ce am vazut performantele Vsj-ului.
Acum fiecare alege dupa criteriile proprii, cel mai important fiind sa fii cu inima impacata ca ai facut alegerea cea mai buna pt tine.

#884
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010

 leomar, on 17 aprilie 2015 - 19:03, said:

Am facut si suc din grau pe Sana 808. Se comporta foarte bine. Sucul a iesit foarte bun, cu o urma de spuma deasupra. La inceput se simtea o usoara trepidatie a vasului aparatului.Ce-i drept, cantitatea de grau a fost mica, doar 43 de grame de frunze recoltate, pe care le-am inmuiat in apa 10 minute. Asa a iesit circa 30 de grame de suc. Doar atat grau am avut crescut corespunzator, a fost plantat cam rar. Acum o sa stoarcem niste iarba de linte, Avem mai multa.
Am modificat cantitatea de suc. Gresisem tara la pahar. Din 43 de gr de iarba a iesit 30 de gr de suc.

Edited by leomar, 18 April 2015 - 18:33.


#885
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Si un aparat de la Philips.
http://www.mediagala...32b9f1-93828033

#886
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

 danrogo2001, on 26 aprilie 2015 - 10:27, said:

Si un aparat de la Philips.
http://www.mediagala...32b9f1-93828033
Este  la Emag, acelasi aparat, mai ieftin.  L-am avut si eu in vedere, dar parca nu mai este o alternativa asa buna, dupa ce vezi  la oferta 2 buc resigilate, alaturi de parerea exprimata de un cumparator .  http://www.emag.ro/s...1/pd/DCM3BMBBM/

#887
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
La Mediagalaxy specifica clar 1 x Sita grosiera, 1 x Sita fina.

Am inteles ca sarea capacul dar oare cat de mari erau bucatile de morcovi, ca nu specifica in review.

#888
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
La storcatorul nostru centrifugal Bosch MES20A0, recent s-a rupt o bucatica de plastic din tubul de alimentare - chiar de la capatul de jos, care se termina la cativa mm de sita. Initial am cam bombanit in barba, dar na... dupa 4 ani de utilizare intensa, fara menajamente, sa zicem ca e acceptabil.

Storcatorul merge in continuare, dar a pierdut ceva din randament, caci prin acea "fereastra" ramasa in urma rupturii, din fiecare fruct ramane o bucata care zboara pe acolo, nemaifiind stoarsa.

Am cautat pe net si am gasit capacul complet, la aprox. 80-85 lei + transport. Intrebari catre colegii care au centrifugale: ati luat vreodata astfel de accesorii (capace, diverse plasticaraie supuse uzurii), din asemenea surse "neoficiale" - adica NU reprezentanta? Piesele respective sunt comparabile cu originalul, ca rezistenta? (sau te pomenesti ca or fi chiar piese de origine??)

Tubul are acolo o nervura menita sa tina "obiectul muncii" fix in timpul stoarcerii, ca atare zona este supusa unor socuri destul de mari la stoarcerea de morcovi, sfecla etc. De aceea ma preocupa rezistenta - peste 100 lei (cu tot cu transport) pentru un capac de plastic mi se pare destul de multicel. Originalul a tinut 4 ani, dar daca il iau pe asta de schimb si se rupe dupa 2 luni, atunci devine chiar enervant...

Stiu ca as putea sa sun si sa intreb direct vanzatorii, dar daca sun la magazinul X si intreb despre produsul cutare vandut chiar de ei, indiferent care-i realitatea ma indoiesc ca-mi va spune cineva "dom'le nu-l lua, ca e slab"... Posted Image

Mersi anticipat.

#889
doctor46

doctor46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2014
are cineva storcator Omega 8006 ? Sunteti multumiti de el ? se compara cu Kuvings sau Hurom ? multumesc anticipat pt orice raspuns la obiect.

#890
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Hurom a patentat stoarcerea prin presare , restul copiaza , nu ca sunt rele sau mai bune , ca idee.
Folosesc un Hurom HE-BDE 04 , cel mai ieftin produs de la ei si sunt extrem de multumit pentru consum casnic , bulion .Pentru extragerea sucului din griu, frunze s.a. este recomandat storcatorul orizontal cu ax (unul sau doua axe, depinde de finante)- asta ca sa nu aveti mari asteptari de la cele verticale care sunt dedicate sucului din fructe . Exista varianta mai ieftina , manuale, fara motor electric ce se invirte in jurul sumei de 100Eu , foarte bune dar lente si e nevoie de forta ca la masinile de extras suc de rosii .

Edited by xilo, 18 May 2015 - 12:31.


#891
Override

Override

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.11.2007
Vizavi de storcatoare prin presare la rece am si eu cate ceva de spus. Acum ceva timp mi-am luat un Heinner si nu mai stiu cum, a costat undeva in jur de 350 ron. L-am trimis de trei ori in service, a treia oara au spus ca imi returneaza banii, daca vreau (ceea ce au si facut), pentru ca nu au ce sa-i mai faca. Cu alte cuvinte, costa putin, putin te tine. Acum oscilez intre Oscar DA-1000, Hurom DA-100, Hurom GD-RCW04 si  Hurom  HE-IBE04. Primele trei par identice si am inteles ca Oscar e facut tot de Hurom. Am ales aceste variante pentru ca se incadreaza in pretul maxim pe care pot sa il platesc. Am mai vazut unele variante Greenis, Lexen, Ulysses, (chiar si Philips au inceput sa faca slow juicers), care se incadreaza in aceste pret (max 1300 ron), dar nu prea am gasit pareri despre ele.  Un alt considerent care ma pune pe ganduri e cel referitor la faptul ca unele  au axul melcat orizontal iar altele vertical. Din ce am mai citit, s-ar parea ca cele cu ax orizontal sunt mai bune pentru verdeturi, iar cele cu ax vertical pentru fructe si radacinoase. Evident ca vreau unul care sa le stoarca pe toate bine. Cateva sfaturi ar fi de folos. Multumesc.

Edited by Override, 27 June 2015 - 07:58.


#892
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cum spuneam mai sus folosesc Hurom - stoarce absolut tot ce ai nevoie pentrui consum casnic .
Un lucru foarte important de care putini tin cont : Hurom are reprezentanta in Romania , asta ajuta in caz de piese de schimb , sfaturi, retete  s.a.

#893
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010

 Override, on 27 iunie 2015 - 07:57, said:

Vizavi de storcatoare prin presare la rece am si eu cate ceva de spus. Acum ceva timp mi-am luat un Heinner si nu mai stiu cum, a costat undeva in jur de 350 ron. L-am trimis de trei ori in service, a treia oara au spus ca imi returneaza banii, daca vreau (ceea ce au si facut), pentru ca nu au ce sa-i mai faca. Cu alte cuvinte, costa putin, putin te tine. Acum oscilez intre Oscar DA-1000, Hurom DA-100, Hurom GD-RCW04 si  Hurom  HE-IBE04. Primele trei par identice si am inteles ca Oscar e facut tot de Hurom. Am ales aceste variante pentru ca se incadreaza in pretul maxim pe care pot sa il platesc. Am mai vazut unele variante Greenis, Lexen, Ulysses, (chiar si Philips au inceput sa faca slow juicers), care se incadreaza in aceste pret (max 1300 ron), dar nu prea am gasit pareri despre ele.  Un alt considerent care ma pune pe ganduri e cel referitor la faptul ca unele  au axul melcat orizontal iar altele vertical. Din ce am mai citit, s-ar parea ca cele cu ax orizontal sunt mai bune pentru verdeturi, iar cele cu ax vertical pentru fructe si radacinoase. Evident ca vreau unul care sa le stoarca pe toate bine. Cateva sfaturi ar fi de folos. Multumesc.

http://www.altex.ro/...1-5l-200w-negru
Cred ca este o oferta foarte buna ca raport calitate pret. Dar pentru marca specializata, calitate a executiei si experienta Hurom, Oscar, Omega sunt firme de preferat.

#894
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

 leomar, on 27 iunie 2015 - 13:09, said:

http://www.altex.ro/...1-5l-200w-negru
Cred ca este o oferta foarte buna ca raport calitate pret. Dar pentru marca specializata, calitate a executiei si experienta Hurom, Oscar, Omega sunt firme de preferat.


Nu cred ca este o alegere foarte buna (in afara de pret ), vezi la pareri. La un moment dat erau vreo 3 la resigilate....

http://www.emag.ro/s...1/pd/DCM3BMBBM/

#895
Override

Override

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.11.2007
Multumesc, in momentul de fata as  inclina catre Oscar,  l-am gasit si la un pret mai mic, dar mai cercetez . Referitor la diferenta dintre storcatoarele orizontale si cele verticale, daca stie cineva mai multe despre acest subiect,  va rog frumos niste opinii. Multumesc

Edited by Override, 27 June 2015 - 14:51.


#896
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010

 Override, on 27 iunie 2015 - 14:43, said:

Multumesc, in momentul de fata as  inclina catre Oscar,  l-am gasit si la un pret mai mic, dar mai cercetez . Referitor la diferenta dintre storcatoarele orizontale si cele verticale, daca stie cineva mai multe despre acest subiect,  va rog frumos niste opinii. Multumesc
http://juicers.forwe.../Ecatalogue/RO/
un ghid foarte bun.cred ca aici gasesti toate informatiile de care ai nevoie.

 ArualL, on 27 iunie 2015 - 13:32, said:

Nu cred ca este o alegere foarte buna (in afara de pret ), vezi la pareri. La un moment dat erau vreo 3 la resigilate....

http://www.emag.ro/s...1/pd/DCM3BMBBM/

exact cum se spune si in comentarii, la pretul asta nu te astepti sa se comporte ca cele profesionale, altfel acestea din urma nu s-ar mai vinde. Dar poti profita de turatia joasa si de pretul relativ accesibil pentru a te bucura de un suc de fructe si legume sanatos, fara a pierde enzimele si cu un gust ceva mai bun decat la storcatoarele de viteza mare. Evident, va trebui sa muncesti mai mult la radacinoase, pentru a le taia in bucati mai mici, astfel protejand componentele din materiale nu atat de calitative ca ale celor profesionale.

#897
Miky9009

Miky9009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2015

 leomar, on 13 aprilie 2015 - 19:13, said:

EUJ-808 este cel mai nou model de storcator vertical la viteza mica de la Omega sub brandul Sana. Am facut sucuri din verdeturi: patrunjel, spanac, salata verde, urzici, stevie, la toate am adaugat o lamaie, pentru ca sucul iese foarte sarat. Acum cred ce am citit intr-o carte naturista: " Verde pentru viata", ca in frunze se afla cele mai multe vitamine si minerale din planta- de zece pana la o suta de ori mai mult. Sucul a iesit destul de mult si foarte bun si consistent, satios. Graul si lintea au infrunzit, le las sa mai cresca putin sa putem recolta niste iarba pentru suc.
In schimb am spus pe o postare anterioara: am facut lapte de migdale foarte bun si banuiesc ca scoate un lapte foarte bun din orice fel de nucifere-conditia este sa le puneti cel putin sase ore la inmuiat si activat enzimele in apa cat mai curata, filtrata; apoi folositi apa la storcator. Sunt convins ca scoate suc si din piatra seaca, dupa ce am vazut pana acum...Posted Image

Am cumparat si eu de 2 saptamani euj 808. L-am testat cu morovi si sfecla si a mers bine, la mere mai moi intr-adevar iese pulpa destul de multa. In  schimb  cu verdeturi nu a mers prea bine.  Cu iarba de grau, patrunjel si frunze de telina nu a mers,  nu  le  stoarce deloc, raman toate pe ax. A mers doar cu frunzele de spanac, pe care le-a stors fara probleme. Eram curioasa cum ai procedat cu iarba de grau si patrunjelul pentru a le stoarce.  Eu am incercat deja de 3 ori cu verdeturi, dar fara succes.  Multumesc.

#898
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010

 Miky9009, on 30 iunie 2015 - 14:41, said:


Am cumparat si eu de 2 saptamani euj 808. L-am testat cu morovi si sfecla si a mers bine, la mere mai moi intr-adevar iese pulpa destul de multa. In  schimb  cu verdeturi nu a mers prea bine.  Cu iarba de grau, patrunjel si frunze de telina nu a mers,  nu  le  stoarce deloc, raman toate pe ax. A mers doar cu frunzele de spanac, pe care le-a stors fara probleme. Eram curioasa cum ai procedat cu iarba de grau si patrunjelul pentru a le stoarce.  Eu am incercat deja de 3 ori cu verdeturi, dar fara succes.  Multumesc.

Aparatul este foarte bun, dar daca vrem sa-l utilizam un timp mai indelungat nu ar trebui sa-l folosim prea des la limita puterilor sale.
In general, ierboasele sunt foarte greu de presat, mai ales graul. Pentru grau cred ca mai bune sunt cele cu doua axe orizontale. Noi am reusit sa facem suc din grau, care are o frunza foarte tare, doar maruntindu-l inainte in bucati mai mici. La fel procedam si cu patrunjelul, apio, broccoli, pentru a avea o stoarcere mai eficienta, le taiem in bucati mai mici inainte.

#899
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Nu-l vreau doar pentru sucuri de fructe, ci pentru amestecurile formate din suc + pulpa + seminte diverse.

Cum spuneam, luasem deja un storcator de fructe de fructe insa am fost dezamagit de el si l-am schimbat imediat in idea ca o sa-l vand.
- fructele si legumele trebuiau taiate in bucatele mici ca sa poata fi stoarse, nu ca sa intre pe teava ...
- semintele trebuiau extrase din fructe (ex: din mere) deoarece blocau/imbatraneau prematur aparatul (cf. cartii tehnice !)
- de multe ori trebuia sa opresc aparatul ca sa rearanjez mixtura din vas, mai ales cand era vorba de morcovi
- 4-5 piese care trebuiau spalate dupa fiecare utilizare
- ramanea mult suc in resturi (le storceam cu mana in pahar)
- curgea sucul spre motor

Ca sa fac un suc imi lua vreo 30 minute Posted Image

La Nutribullet se spala doar 2 elemente si accepta atat fructe cu seminte, cat si legume legume mai tari (morcovi, telina). Sigur, nu ma astept sa toace nuci normale si nuci de cocos, ci doar mere, morcovi, kiwi, capsuni (proaspete sau congelate), fructe de padure, frunze diverse (urzici).

LE: cu sfecla cruda a fost dezastru total - foarte putin suc, foarte multa mizerie in jur, aparatul patat cu suc rosu etc.

#900
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Override, on 27 iunie 2015 - 14:43, said:

Referitor la diferenta dintre storcatoarele orizontale si cele verticale, daca stie cineva mai multe despre acest subiect.
Mai sus am spus pe scurt diferenta dintre ele , cele scrise mai sus au fost dupa o vizita la o prezentare de aparate si am vazut pe viu ca pentru acasa cele mai recomandate sunt verticale . Cele orizontale (cel putin de la Hurom) sunt dedicate frunzelor , semintelor iar din fructe scoate incet si greoi sucul . Exista de la 1000Eu in sus orizontale care corespund tuturor cerintelor , cele cu doua axe .
Philips-ul l-am "pipait" la raft in supermaket si are plasticul net inferior fata de hurom, pare solid la prima vedere dar in review-uri sta cit se poate de prost . Apar periodic oferte la hurom , eu la-m gasit pe un site la 14 mil plus cadou un aspirator Philips care costa in jur de 300 lei , pentru mine a fost manuse oferta avind in vedere ca aspiratorul este excelent din gama A+ cu motor de 750w .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate