Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#631
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ai uitat sa specifici ca faci o reclama nesimtita unui produs de kkt.

#632
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Hurom Elite, dupa doua luni de uitilizare...

nu stiu ce vreti voi de la un storcator de fructe, insa eu pot spune ca nu am mai avut asa o multumire, vizavi de un gadget, de foarte multa vreme. M-am codit vreo sase luni, nu-mi venea sa dau 2.000 de lei pe asa ceva, chiar mi se parea o extravaganta...

Uite ca pana la urma l-am luat... mi-am convins sotia, mai mult i-am fortat mana, de regula este invers, insa de data asta am insistat eu :)

Am vrut sa schimb, pentru ca aparatul vechi lasa asa mult suc in urma, incat ne era mila sa mai facem fresuri si uite asa, cumparam de la Real, la pet-uri...

Prima mea impresie nu a fost dintre cele mai bune, pentru ca am inceput cu piersici si caise si am folosit sita rara. Sucul era defapt un nectar plin de pulpa, insa resturile au iesit destul de umede. Am invatat sa-l folosim, iar acum am ajuns sa consumam patru persoane, intre 20-30kg de fructe pe saptamana.... acum m-am uitat la sotie si am intrebat-o daca cifrele sunt corecte si mi-a confirmat. Si mie mi se pare mult, insa numai ieri am luat de la Auchan 4kg mineole, 4kg mere romanesti, 4 ananasi, 1,5kg kiwi, 0,5kg lamai, doua bucati - alte fructe exotice. Din toate acestea, cred ca mai sunt pe masa vreo 2kg, insa astazi am folosit si 2kg morcovi :) luati de Sambata... nu mai spun ce am luat atunci, caci pierdem vremea :)

Marele nostru noroc, este ca avem bunicuta care locuieste cu noi. Parerea mea este ca ii place mult sa faca suc si de cate ori are putin timp liber, pune mana pe Hurom ;)

Eu sunt fericit ca nu-l aud cand lucreza, ma luau dracii cand pleca rasnita aia veche.

Sucul, este ABSOLUT SPECIAL!
Este omogen si echibrat in culoare, fara pulpa aia aerata deasupra... Inainte nu faceam prea multa distinctie, intre fresuri, tot ce luam din oras de pe la restaurante sau din Mall, era ok, insa acum imi dau seama ce am pierdut atatia ani... nimic nu se compara, sicer! Macar daca era o suma atat de mare, ce nu ne-am fi permis-o, m-am tinut aiurea de principii, in loc sa fac o investitie in sanatate si in "bun gust" - in adevaratul sens al cuvantului.

In seara asta am baut 2 pahare pline de suc si am pus inca unul pentru a lua aceste fotografii special pentru voi, insa pana la urma... l-am baut si pe acesta :) sorry, era doar pentru voi, dar nu m-am putut abtine!


Attached File  ImageUploadedByTapatalk1410813749.109130.jpg   223.27K   103 downloads

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1410813797.158880.jpg   252.99K   100 downloads

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1410813819.011544.jpg   223.27K   92 downloads

#633
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Vreau sa cumpar un Hurom si sunt curios daca se merita diferenta de pret intre un HE, HH si HH-Elite, HH-Elite stiu ca are alta turatie si axul melcat cu doua lame, iar HH are decat o sita fata de HE, detalii tehnice... Pe mine mai exact ma intereseaza diferente practice, care scoate pulpa mai putin sau mai multa in suc, care stoarce mai bine si resturile ies mai uscate si automat putin mai mult suc, mai exact se merita diferenta de 3-4 milioane intre HE si HH si inca 3-4 milioane intre HH si HH Elite  ?

Eu inclin pentru HE, e cel mai ieftin si nu cred ca ar fi mare diferente intre el si celelalte, diferente practice , nu de marcheting. Ar mai fi si Kuvings care are gura mai mare si nu pierzi timp la taiat de legume sau fructe, dar am intales de pe forumuri si din clipuri pe Youtube ca Hurom e mai bun decat Kuvings, dar dupa cum spuneam Kuvings are gura de alimentare mare si timpul de folosire se injumatateste la preparare fata de Hurom.

Deci putin ajutor va rog frumos, HE vs HH  vs HE Elite, diferente practice(plusuri sau minusuri) si daca sunt plusuri cat de mari sunt, se justifica diferenta de pret ?
Hurom vs Kuvings sau garantie mare, reviewuri multe si foarte recomandat dar gura mica si timp preparare sucuri mare vs reviewuri mai putine, garantie mai mica dar gura de alimentare mare si timp de preparare injumatatit?

Edited by Mirel_85, 15 October 2014 - 11:42.


#634
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am gasit Heinner Vita Blue HSJ-150SS la 350 lei. Se gaseste ceva mai bun pana in 500 lei?
La cat costa, utilizatorii par sa fie incantati.
Merita sa iau? Utilizarea va fi aproape zilnica.
Multumesc.

Edited by bluebilly, 18 October 2014 - 17:15.


#635
Nichos

Nichos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2014
Neata,

Nu pot face comparatie intre diferitele storcatoare Hurom, dar iti pot spune ca cele 2 site merita investitia. Cea portocalie face suc din fructe moi si il face cu pulpa, iar cea neagra face suc din toate categoriile de fructe cu pulpa mai putina sau deloc.

Cat despre Heinner Vita Blue HSJ-150SS, personal nu cred ca merita. Daca doresti o utilizare zilnica incearca un storcator mai de firma, altfel iti bati joc de fructe. Asa am facut si eu, am cumparat ceva mai ieftin, dar nu merita. Eu m-am convins abia dupa ce am achizitionat un storcator ieftin ca tb sa investesc intr-un storcator mai scump si probabil asa te vei convinge si tu.

#636
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostMirel_85, on 15 octombrie 2014 - 11:40, said:

Vreau sa cumpar un Hurom si sunt curios daca se merita diferenta de pret intre un HE, HH si HH-Elite, HH-Elite stiu ca are alta turatie si axul melcat cu doua lame, iar HH are decat o sita fata de HE, detalii tehnice... Pe mine mai exact ma intereseaza diferente practice, care scoate pulpa mai putin sau mai multa in suc, care stoarce mai bine si resturile ies mai uscate si automat putin mai mult suc, mai exact se merita diferenta de 3-4 milioane intre HE si HH si inca 3-4 milioane intre HH si HH Elite  ?

Eu inclin pentru HE, e cel mai ieftin si nu cred ca ar fi mare diferente intre el si celelalte, diferente practice , nu de marcheting. Ar mai fi si Kuvings care are gura mai mare si nu pierzi timp la taiat de legume sau fructe, dar am intales de pe forumuri si din clipuri pe Youtube ca Hurom e mai bun decat Kuvings, dar dupa cum spuneam Kuvings are gura de alimentare mare si timpul de folosire se injumatateste la preparare fata de Hurom.

Deci putin ajutor va rog frumos, HE vs HH  vs HE Elite, diferente practice(plusuri sau minusuri) si daca sunt plusuri cat de mari sunt, se justifica diferenta de pret ?
Hurom vs Kuvings sau garantie mare, reviewuri multe si foarte recomandat dar gura mica si timp preparare sucuri mare vs reviewuri mai putine, garantie mai mica dar gura de alimentare mare si timp de preparare injumatatit?

View PostNichos, on 20 octombrie 2014 - 07:37, said:

Neata,

Nu pot face comparatie intre diferitele storcatoare Hurom, dar iti pot spune ca cele 2 site merita investitia. Cea portocalie face suc din fructe moi si il face cu pulpa, iar cea neagra face suc din toate categoriile de fructe cu pulpa mai putina sau deloc.

Cat despre Heinner Vita Blue HSJ-150SS, personal nu cred ca merita. Daca doresti o utilizare zilnica incearca un storcator mai de firma, altfel iti bati joc de fructe. Asa am facut si eu, am cumparat ceva mai ieftin, dar nu merita. Eu m-am convins abia dupa ce am achizitionat un storcator ieftin ca tb sa investesc intr-un storcator mai scump si probabil asa te vei convinge si tu.


Am sondat piata si am ajuns sa compar vizual HE cu HH-Elite. Am observat cateva diferente intre cele doua modele:

- La HE e o gaura mai mare de evacuare a resturilor pe cand la HH-Elite gaura este aproximativ de 2 ori mai mica.
- La HE gaura de evacuare este semiastupata de un cauciuc pe cand la HH-Elite acest cauciuc este transformat intr-o clapeta reglabila din exterior
- HE are rotita de pune in miscare paletele ce sterg interiorul vasului in partea de jos langa evacuarea resturilor pe cand HH-Elite nu are rotita, in partea de superioara axul melcat  se cupleaza direct la palete si le pune in miscare.
- HE  e de 300 ml pe cand HH-ELite de 500 ml
- HE  72rpm , HH-Elite 42 rpm
- HE are ax melcat simplu iar HE - Elite are melcat cu taietor dublu.

Nu cred ca HE, avand gaura mai mare, care desi e 75% astupata face suc cu pulpa mai multa sau mai putina fata de HH-Elite la care dimenisunea gauri nestupate este exact cat la HH acoperit de acel cauciuc.

In acelasi timp nu vad justificare prin care HH-Elie cu aceeasi dimensiune a gauri (comparabila cu HH acoperit de cauciuc) daca cu clapeta exterioara trasa care reduce si mai mult orificiul, poate explica sucul cu mai putin sau mai multa pulpa. Cred ca e chestie de marcheting iar in afara de un recipient mai mare, viteza mai mica de stoarcere si taietor dublu la ax (care nu au cum sa determine calitatea si densitatea sucului) ambele modele sunt identice, si nu cred ca diferenta de 7 milioane dintre ele isi are rostul decat pentru diferente atat de mici.

Singura diferenta explicabila in calitatea sucului, ar putea fi justificate prin acel orificiu, dar eu nu vad diferentele, nu-mi pot explica fenomenul. Aveti imaginile atasate, astept parerile si posesorilor de Hurom despre subiectul abordat.

Attached Files


Edited by Mirel_85, 20 October 2014 - 10:40.


#637
Nichos

Nichos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2014
Eu il am pe cel din prima poza cu rotita galbena si sunt foarte multumita de el, stoarce foarte bine. Am rezolvat problema pulpei cu cele 2 site, am rezolvat si pb cu vasul pt suc prea mic...eu inversez paharele: pe cel pt resturi il pun locul celui pt suc, deoarece este mai mare.

Probabil ca este si o diferenta intre formele melcului si puterea de stoarcere. HH Elite se spune ca scoate mai mult suc. Eu totusi cred ca si al meu stoarce super bine si sunt super multumita si incantata.

#638
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
cam asa e cu pulpa la HuromAttached File  ImageUploadedByTapatalk1413999832.977969.jpg   185.11K   115 downloads

inchizi clapeta, ai sucul natural si iese mai gros, o lasi deschisa - mai dai afara din pulpa si-ti ramane sucul mai subtire, insa noi nu prea suntem deacord sa pierdem din fruct si preferam sa combinam fructele din care rezulta mai multa pasta, cu cele mai zemoase... de ex mere, pere, prune cu ananas, portocale sau grefe

sper ca esti lamurit Mirel...

#639
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Mi-am luat un Heinner Vita Blue HSJ-150SS.
Contrar celor auzite despre acest model/tip de storcator, sucul este destul de subtire (pulpa mai putina), poate si datorita combinatiei mar+morcov.

Se poate modifica ceva sa scoata mai multa pulpa? ... gen: inchizi clapeta, ai sucul natural si iese mai gros, o lasi deschisa - mai dai afara din pulpa.

Edited by bluebilly, 23 October 2014 - 14:47.


#640
metar

metar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.06.2003

View PostMirel_85, on 15 octombrie 2014 - 11:40, said:

Vreau sa cumpar un Hurom si sunt curios daca se merita diferenta de pret intre un HE, HH si HH-Elite, HH-Elite stiu ca are alta turatie si axul melcat cu doua lame, iar HH are decat o sita fata de HE, detalii tehnice... Pe mine mai exact ma intereseaza diferente practice, care scoate pulpa mai putin sau mai multa in suc, care stoarce mai bine si resturile ies mai uscate si automat putin mai mult suc, mai exact se merita diferenta de 3-4 milioane intre HE si HH si inca 3-4 milioane intre HH si HH Elite  ?

Eu inclin pentru HE, e cel mai ieftin si nu cred ca ar fi mare diferente intre el si celelalte, diferente practice , nu de marcheting. Ar mai fi si Kuvings care are gura mai mare si nu pierzi timp la taiat de legume sau fructe, dar am intales de pe forumuri si din clipuri pe Youtube ca Hurom e mai bun decat Kuvings, dar dupa cum spuneam Kuvings are gura de alimentare mare si timpul de folosire se injumatateste la preparare fata de Hurom.

Deci putin ajutor va rog frumos, HE vs HH  vs HE Elite, diferente practice(plusuri sau minusuri) si daca sunt plusuri cat de mari sunt, se justifica diferenta de pret ?
Hurom vs Kuvings sau garantie mare, reviewuri multe si foarte recomandat dar gura mica si timp preparare sucuri mare vs reviewuri mai putine, garantie mai mica dar gura de alimentare mare si timp de preparare injumatatit?

Nu lăsa drumul pentru cărare. Am cumpărat și Hurom HH Elite și HE. Concluzia?Dacă nu eram zgârcit le luam și socrilor mei tot un HH.Nu e rău nici HE-ul dar....dacă am folosit HH se simt mari diferențe.Kuvings îmi pare și mie ok, dar... în caz de ceva nasol cu el, mă simt descoperit, față de Hurom, unde este tot sprijinul pentru toate piesele de schimb ,din partea distribuitorului.

View Postfloraur, on 15 septembrie 2014 - 22:43, said:

Hurom Elite, dupa doua luni de uitilizare...

nu stiu ce vreti voi de la un storcator de fructe, insa eu pot spune ca nu am mai avut asa o multumire, vizavi de un gadget, de foarte multa vreme. M-am codit vreo sase luni, nu-mi venea sa dau 2.000 de lei pe asa ceva, chiar mi se parea o extravaganta...

Uite ca pana la urma l-am luat... mi-am convins sotia, mai mult i-am fortat mana, de regula este invers, insa de data asta am insistat eu Posted Image

Am vrut sa schimb, pentru ca aparatul vechi lasa asa mult suc in urma, incat ne era mila sa mai facem fresuri si uite asa, cumparam de la Real, la pet-uri...

Prima mea impresie nu a fost dintre cele mai bune, pentru ca am inceput cu piersici si caise si am folosit sita rara. Sucul era defapt un nectar plin de pulpa, insa resturile au iesit destul de umede. Am invatat sa-l folosim, iar acum am ajuns sa consumam patru persoane, intre 20-30kg de fructe pe saptamana.... acum m-am uitat la sotie si am intrebat-o daca cifrele sunt corecte si mi-a confirmat. Si mie mi se pare mult, insa numai ieri am luat de la Auchan 4kg mineole, 4kg mere romanesti, 4 ananasi, 1,5kg kiwi, 0,5kg lamai, doua bucati - alte fructe exotice. Din toate acestea, cred ca mai sunt pe masa vreo 2kg, insa astazi am folosit si 2kg morcovi Posted Image luati de Sambata... nu mai spun ce am luat atunci, caci pierdem vremea Posted Image

Marele nostru noroc, este ca avem bunicuta care locuieste cu noi. Parerea mea este ca ii place mult sa faca suc si de cate ori are putin timp liber, pune mana pe Hurom Posted Image

Eu sunt fericit ca nu-l aud cand lucreza, ma luau dracii cand pleca rasnita aia veche.

Sucul, este ABSOLUT SPECIAL!
Este omogen si echibrat in culoare, fara pulpa aia aerata deasupra... Inainte nu faceam prea multa distinctie, intre fresuri, tot ce luam din oras de pe la restaurante sau din Mall, era ok, insa acum imi dau seama ce am pierdut atatia ani... nimic nu se compara, sicer! Macar daca era o suma atat de mare, ce nu ne-am fi permis-o, m-am tinut aiurea de principii, in loc sa fac o investitie in sanatate si in "bun gust" - in adevaratul sens al cuvantului.

In seara asta am baut 2 pahare pline de suc si am pus inca unul pentru a lua aceste fotografii special pentru voi, insa pana la urma... l-am baut si pe acesta Posted Image sorry, era doar pentru voi, dar nu m-am putut abtine!


Attachment ImageUploadedByTapatalk1410813749.109130.jpg

Attachment ImageUploadedByTapatalk1410813797.158880.jpg

Attachment ImageUploadedByTapatalk1410813819.011544.jpg

Subscriu la cele de mai sus, cu precizarea că eu nu m-am codit absolut deloc când a fost să-l cumpăr.Motivul? Aflasem de o lună că am cancer și pentru a lupta eficient contra lui, era necesar cel mai bun aparat de pe piață.Și nu m-am înșelat.E o minune la casa omului.Bat în lemn ! Nici semne de boală n-am, după curele zilnice de sucuri de legume și fructe

#641
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmetar, on 25 octombrie 2014 - 23:22, said:

Nu lăsa drumul pentru cărare. Am cumpărat și Hurom HH Elite și HE. Concluzia?Dacă nu eram zgârcit le luam și socrilor mei tot un HH.Nu e rău nici HE-ul dar....dacă am folosit HH se simt mari diferențe.Kuvings îmi pare și mie ok, dar... în caz de ceva nasol cu el, mă simt descoperit, față de Hurom, unde este tot sprijinul pentru toate piesele de schimb ,din partea distribuitorului.

Mersi frumos, M-am hotarat in sfarsit la HH-Elite, acum sper sa il gasesc la reducere de BF peste o luna.....

#642
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Sa inteleg ca aceasta masina este cel mai bun storcator si raportul pret/calitate ar fi ok?
Cu stima.

#643
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Pai eu spun ca isi merita banii, il folosim in fiecare zi si nu cred ca as avea ceva de reprosat producatorului...

Vine Black Friday, poate il gasesti cu vreo cateva sute de lei mai ieftin ...
Astazi (de exemplu) am baut un suc de ananas + mere verzi + lime, pot spune doar ca mi s-a parut cel mai bun baut vreodata, dar cred ca am mai spus asta si pentru alte retete :)


#644
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmri333, on 17 ianuarie 2006 - 15:01, said:

[color=#330033] Posted Image  A aparut si storcatorul bosch mes1010  http://zassproteus.r...46ea.........Si eu intentionez sa imi iau un storcator .....dar sunt inca in dilema.....braun me80 sau bosch mes 1000 eventual 1010...........mai are cineva asa ceva?

Salutare,

BOSCH MES 1000 am si eu, de aprox 2 ani. Nici o problema, merge foarte bine il folosesc cam de 2 ori pe saptamana.

Inconvenientul. ca la orice alt storcator este cand trebuie sa il speli, mai ales sita care trebuie foarte bine curatata, DAR asta e o problema cu orice model ...

Pe scurt; il recomand cu toata increderea !

#645
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Despre Zelmer  JuiceMaker One JP1600 imi poate da cineva referinte ?  Am vazut cu multe pagini in urma cateva pareri dar ma gandesc ca in timp au  mai aparut si altele . Multumesc.

#646
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postalpinia, on 17 noiembrie 2014 - 15:19, said:



Salutare,

BOSCH MES 1000 am si eu, de aprox 2 ani. Nici o problema, merge foarte bineau il folosesc cam de 2 ori pe saptamana.

Inconvenientul. ca la orice alt storcator este cand trebuie sa il speli, mai ales sita care trebuie foarte bine curatata, DAR asta e o problema cu orice model ...

Pe scurt; il recomand cu toata increderea !

Eu am un mes 3000 si intr-adevar sita ia un pic de timp. Pt resturi pun o punga in container iar restul de componente la msv. Mai nou insa am vazut ca au scos o noua serie - Mes4 - cu sita ceramica care se pare ca nu mai pune asa probleme la curatare...

#647
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Sa va zic si eu despre Heinner 150 SS. Am ajuns sa cumpar asa ceva pentru ca "copil". Este un slow juicer bun. Prima data vroiam sa cumpar hurom, nu? Pentru ca lumea zice ca cel mai tare din parcare. Da. Lumea care nu are chef sa mestece ... In fine.
Pentru ca ne complicam in alegerea unui storcator, pot spune ca asta de la Heinner, care face diverse chestii pentru Flanco, este identic cu Hurom HE. Melc, site ... ce vrei tu, este identic. Poate calitatea materialelor e mai buna la Hurom. Dar nu dau bani pe calitatea materialelor ci pe cat timp este capabil sa imi scoata resturile uscate (sau la fel de uscate ca la inceput). Pana acum am stors, fara sa exagerez, 100 de litri de suc de mere. Toata familia vrea suc de mere acum. Inca nu am inceput cu portocalele ... Am facut vro 5 litri de must, doar asa, pentru ca imi place mustul... Am testat si cu portocale, dar am avut grija ca la alea sa scot samburii (portocalele au samburi?) pentru ca nu vreau sa fiu chiar neghiob cand folosesc storcatorul.  Are garantie 5 ani, dar nu vreau sa fie vina mea cand se strica ceva...

Eu il recomand, doar pentru ca este identic cu hurom. Doar ca de 4 ori mai ieftin.

Edited by papanini, 18 November 2014 - 23:33.


#648
Nichos

Nichos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2014
Papanini copia ramane tot copie, indiferent de cheful oricui de a mesteca. Sa il stapanesti cu placere si sa ai drumuri cat mai putine la service.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate