Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1693
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Bagi in el un morcov, o sfecla, sau preferatul meu ghimbir care acopera destul de bine alte gusturi, si devine baubil.

#1694
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
da, corect!

suc proaspăt, normal, că de aceea ne-am luat melcat, nu ???
dar dă-mi voie măcar să aleg dintre ele ... ceva ce-mi place Posted Image
mere, pere, rodii, pepene, morcov cu puțină sfeclă, puțin din citrice ( nu prea am voie...)

stimă!

#1695
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Doar sa mearga combinatia, ca fructe cu legume nu prea merge de obicei.

#1696
Kaltman81

Kaltman81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 09.03.2016
Am luat pana la urma Philips-ul ala. Sunt foarte multumit de el pana acum.
L-am folosit de 1 zi cam de 5x. Am pus in el: mere, pere, morcov, sfecla rosie, telina, portocale, lamaie.

Nu am sesizat nici o problema. Se curata relativ, usor, mai greu sita.

#1697
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Păi nu amestec fructe cu legume...
fructe cu fructe...
legume cu legume...

#1698
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016
Declar Ourssonul cel mai bun storcător cu melc de pe piață! A stors frunzele de țelină fără probleme! Și țineți cont că le-am pus întregi, cu tot cu tijă, fără să le mărunțesc în prealabil! Desigur, nu este o mașină perfectă, deoarece după ce am stors vreo 400 ml de suc din frunze de țelină am vrut să completez cu măr, dar pulpa de măr nu a mai putut ieși prin orificiul de evacuare, semn că pasta moale nu putea împinge dopul de fibre format în prealabil. Dar fibrele de frunze de țelină se împingeau una pe alta și timp de 10 minute nu s-a blocat absolut deloc, ceea ce e o premieră! Doamne ajută!

Edited by Cristi2016, 25 September 2016 - 02:13.


#1699
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ursu' are probleme cu legumele si fructele moi.  Rosiile  sau perele trebuiesc amestecate cu ceva mai tare ( morcovi, mere proaspete samd) pentru ca altfel melcul se invarte in gol.

Edited by ggelu, 25 September 2016 - 12:37.
tipo


#1700
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
eu am zis din start că sunt mulțumit de oursson...Posted Image

poate că pe ăsta - l păstrezi ...Posted Image

la cât mai multe sucuri... ( proaspete !  )

stimă!

#1701
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu era o nemultumire. Doar o observatie.

#1702
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016

 quarelin, on 25 septembrie 2016 - 12:29, said:

eu am zis din start că sunt mulțumit de oursson...Posted Image

poate că pe ăsta - l păstrezi ...Posted Image

la cât mai multe sucuri... ( proaspete !  )

stimă!
Da, e greu de spus daca il pastrez sau il vand. Problema e că, dacă îl vând, ce iau în locul lui?!... În niciun caz nu o să revin la cele centrifugale. Trebuie unul tot cu melc. Ar trebui să caut unul cu melc care să aibă următoarele caracteristici: să fie vertical (așa îmi place mie și ocupă mai puțin spațiu), să aibă tub de alimentare XXL, să intre fructele întregi și să nu mă chinuiesc cu feliatul, să stoarcă  fructe foarte tari (cum ar fi gutuia) fără să se spargă și legume foarte fibroase (frunzele de țelină) fără să se blocheze gura de evacuare. Să arate bine, să stoarcă mult suc și să aibă un preț în jur de 500 -- sunt alte 3 criterii Posted Image Să se monteze și să se demonteze ușor, să nu aibă scurgeri pe sub cuvă, să aibă accesorii pentru înghețată și pireu ar fi deja un vis!

Edited by Cristi2016, 26 September 2016 - 02:24.


#1703
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016
Am observat că dacă storc boabe de strugure cu OURSSON zdrobește și sâmburii, ceea ce consider că e un avantaj, deoarece sâmburii conțin un ulei foarte benefic pentru organism și în acest mod o fracțiune din materia uleioasă conținută de sâmburi trece în suc. Iese un must 100% autentic, probabil chiar mai bun decât cel zdrobit la teascul clasic

#1704
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
numai că trebuie să ai mare grijă...
să  bei cu măsură după ce se trece mustul...Posted Image

eu dau și rodii prin el și iese fain ...

stimă!

#1705
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016

 quarelin, on 29 septembrie 2016 - 08:15, said:

numai că trebuie să ai mare grijă...
să  bei cu măsură după ce se trece mustul...Posted Image

eu dau și rodii prin el și iese fain ...

stimă!
Da, l-am baut proaspat stors si m-am stricat la burta, trebuie lasat sa fermenteze, macar sa piste la limba si pe urma poate fi consumat

#1706
teo3

teo3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 30.01.2004
Salutare,

Hai sa va impartasesc si experienta mea cu primul meu storcator melcat.
Am cumparat un storcator star light SJB-240W, W-ul este de la white, nu de la putere, cu toate ca are 240W. :)
In fine, primele impresii bune, chiar foarte bune, materiale de calitate, sau cel putin asa par. Singura problema aici ca nu exista nici un insemn pe nici o piesa de plastic referitor la tipul de material folosit, nici macar semnul cu furculita care sa indice plastic alimentar, deci aici un mare dubiu si ceata totala, pe nicaieri nu se specifica nimic.
Gura mare de admisie este bine-venita, storcatorul a facut fata cu brio la toate merele intregi pe care le-am bagat, plus morcovi, tot intregi.
Are garnituri peste garnituri, plus capac la gura de scurgere suc si care functioneaza chiar bine, nu curge nici un pic.

Bun, sa trecem la partea practica.
Stoarce bine, pulpa iese relativ uscata, oricum mult mai uscata decat la un centrifugal, acum nu am avut cu ce sa compar, dar pare uscata si bine stoarsa.
Asa cum am zis mai sus, mere intregi si morcovi, fara probleme, evident ajutate pe la spate, unele dintre ele, cu pisalogul din dotare.
Sucul iese bun si are o culoare frumoasa, nu este oxidat.

Problema apare acum, impreuna cu sucul trece si o mare parte din pulpa zdrobita care ar trebui sa mearga in celalalt recipient nu in cel cu suc. Nu prea inteleg de ce nu se duce toata la pulpa si ajunge in zeama?
Asa se intampla si la altele, sau sucul iese curat? Acum, nu am problema cu cateva bucatele mici in suc, dar la mine cred ca sunt la modul 10% din cantitatea totala de suc, oricum, deranjant de mult.
Ideea este ca nu iese pasta ci bucati, ca si cum as fi luat cu lingurita din recipientul in care iese pulpa si as fi pus in recipientul cu suc.

Asa se intampla si la altele sau este asta defect?

Am incercat sa las mai iesit in afara dopul ala de cauciuc de la evacuarea pulpei dar nimic, daca-l las prea scos curge pe acolo, asa ca l-am bagat pana la capat ca sa nu mai curga. Ma gandeam ca o fi siliconul ala mai tare si nu lasa pulpa sa iasa cum trebuie pe gaura, dar se pare ca nu-i de acolo.
Ce poate sa fie, aveti idee? In afara de faptul ca nu-i Hurom sau mai stiu eu ce aparat scump, ca problema se rezolva cu o sita din aia mare de 10 lei, pentru ca oricum trebuie sa torn sucul in pahar asa ca sa intercalez intre ele o sita nu-i pare problema, dar ca idee, de ce alea scumpe nu lasa pulpa in suc, sau o lasa?, si astea ieftine o fac?

Per total sunt multumit de cum stoarce, in afara de cele doua probleme, plasticul fara indicativ si pulpa care trece in suc.
Nu am apucat sa storc patrunjel si migdale, dar urmeaza si revin cu impresii. Am timp 2 sapt sa vad ce si cum, daca nu, la retur cu el. Sper sa nu, pentru ca nu stiu ce as lua in loc, sincer.

Multumesc, Teo.

#1707
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
teo,

- eu am un oursson și un myria
- amândouă scot destulă pulpă - doar pulpă nu și bucăti de fruct
- adică iese sucul ca un nectar - mai gros sau mai subțire în funcție de fruct

#1708
teo3

teo3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 30.01.2004
Mda, asta are bucatele mici, cum am spus si mai sus, parca as fi luat cu ligurita din pulpa separata si as fi pus in suc, ciudat.
Adica nu iese pasata, mai groasa, ci firfirele din alea de mar si morcov.

#1709
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Salutare tuturor!
Azi am intrat pe forum pentru ca eram in cautare de informatii despre un storcator, si tot cautand prin postarile voastre, am gasit informatii despre MYRIA HE-684. Nici nu auzisem de el, am vazut ca sunt cativa utilizatori aici care sunt multumiti. L-am gasit la Media Galaxy la oferta la 269 de lei. L-am luat si eu, sper sa fie ok. Oricum, fata de Hurom, la care ma uitam eu, e o diferenta de pret ca de la cer la pamant, sper sa nu fie la fel si la calitate :). Dar e primul meu storcator, asa ca nu am termen de comparatie.

Abia astept sa-l primesc, dar Media Galaxy au un fel de Black Friday zilele astea, si mi-au zis ca s-ar putea sa dureze si doua saptamani livrarea!!

Postarile pe care le-am citit eu aici pe forum erau din martie anul asta, sau chiar si mai devreme, sper ca cei care au acest storcator sunt in continuare multumiti :)

#1710
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Sa il folosesti sanatos!!! Eu sunt in continuare multumit de el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate