Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1621
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Multumesc asemenea!!!

Tocmai sunt in drum spre supermarket pentru a cumpara fructe proaspete.

#1622
mariso1980

mariso1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.07.2009
In toamna anului trecut am citit post-urile din perioada respectiva. Rezultat :
In noiembrie 2015 am cumparat un storcator melcat (biovita.ro)  si un blender profesional de la Biovita  (biovita.ro/blendere/blender-profesional-biovita-mx1500.html). Blenderul am vrut sa-l facem cadou si sa ramanem cu "melcatul", dar in final am ramas cu ambele produse. Blenderul il folosim 5 zile pe sapt. , iar storcatorul melcat la inceput l-am folosit mai des, acum o data la 2 sapt. (ne plac mai mult freshurile de fructe). Dezavantaj blender - zgomot cam mare cand blenduim fructe congelate ( suna ca la extragerea bilelor norocoase la Pronoexpres - de la jocul de noroc din regimul comunist ). Produse robuste, se curata usor -> multumit.

#1623
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007

 Mircea_jr, on 12 aprilie 2016 - 22:06, said:

Personal, dupa 4 ani de Bosch centrifugal, devenit "de rezerva" vara trecuta dupa upgrade-ul la Panasonic melcat, am formulat si eu, undeva cu multe pagini in urma, o opinie asemanatoare in principiu (doar ca mult mai simplist formulata, si soptita cu grija sa nu sune ca fluieratul in biserica Posted Image )... si anume: da, sunt de acord ca exista diferente intre sucul stors centrifugal si cel presat lent, insa si eu sunt de parere ca acele diferente nu sunt atat de dramatice dupa cum se sugereaza in marketing-ul slow juicer-elor.

Adica, da, si eu am vazut suc stors la Bosch-ul centrifugal, dupa o zi in frigider, "decantat" pe straturi, ceea ce nu prea se intampla cu sucul stors de Pansonicul melcat (sau se intampla intr-o mult mai mica masura). Insa guess what... cand constatam problema cu sucul stors centrifugal, obisnuiam sa aplic solutia high-tech, space-age, de a scutura/rasturna sticla de cateva ori, si dupa 10 secunde arata (dpdv strict vizual) la fel de uniform ca nectarul zeilor, presat la cel mai ezoteric dublu-melcat orizontal cu axe din ceramica emitatoare de infra-rosii in spectru indepartat Posted Image

Dupa parerea mea umila, personala si 100% atacabila, pentru noi, majoritatea utilizatorilor, principalul avantaj al "melcatelor" este randamentul superior, in special la fructe moi si ierburi (ceea ce le face mai usor de utilizat cand vrei sa faci doar 2-3 pahare de suc), urmat de nivelul de zgomot mai redus (care le face mai comod de pus in functie la orice ora).

Cateva diferente

- Centrifuga poate distruge enzimele (enzimele se distrug undeva la 48 grade ... ceea ce nu se intampla la presare)
- procesul de oxidare la sucul realizat la centrifuga este mult mai rapid decat cel prin presare
- obtin mai mult suc prin presare decat la centrifuga
- garantia (unele aparate cu melc au garantii de pana la 10 ani fata de cele cu centrifuga care, de obicei, nu ofera mai mult de 2 ani)

#1624
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Ma indoiesc ca ajunge sucul la centrifuga la 48 de grade.... Daca ar fi asa, ar iesi cald, or eu nu am patit niciodata sa iasa suc nici macar caldut din storcator.
Cantitatea de suc pe tip de aparat cred ca depinde se aparat. Cu siguranta sucul de mere vechi (moi) la storcatorul centrifugal e mai filtrat decat piureul care iese la presare. Daca ar fi sa trecem pe sita cel de la melcat, eu zic ar iesi mai putin decat cel centrifugat.

#1625
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011

 AdCrys20, on 03 mai 2016 - 14:52, said:

Cateva diferente

- Centrifuga poate distruge enzimele (enzimele se distrug undeva la 48 grade ... ceea ce nu se intampla la presare)
- procesul de oxidare la sucul realizat la centrifuga este mult mai rapid decat cel prin presare
- obtin mai mult suc prin presare decat la centrifuga
- garantia (unele aparate cu melc au garantii de pana la 10 ani fata de cele cu centrifuga care, de obicei, nu ofera mai mult de 2 ani)

- Centrifuga poate distruge enzimele (enzimele se distrug undeva la 48 grade ... ceea ce nu se intampla la presare)
Ai dreptate, enzimele se distrug la temperaturi atat de inalte. Doar ca sucul obtinut prin centrifugare nu se incalzeste prin stoarcere. Este un mit. Gasesti in paginile anterioare teste care au masurat temperaturile la nivelul fructelor, sitei, sucului. Diferenta de temperatura dintre suc si fructele din care e obtinut este insesizabila, maxim 1 grad Celsius.

- procesul de oxidare la sucul realizat la centrifuga este mult mai rapid decat cel prin presare
Corect, oxidarea se petrece indiferent cum ai preparat sucul, mai rapid sau mai incet. De aceea, sfatul pe care il urmez eu este: Sucul trebuie consumat de indata ce este preparat. Indiferent cum il pastrezi si il "ascunzi" in frigider, sucul isi pierde din proprietati pe masura ce trece timpul.
De notat in acest caz ca oxidarea poate avea loc si inainte de "stoarcere": de indata ce fructele/legumele sunt taiate in bucati mici pentru a putea incapea pe gura storcatorului intevine oxidarea.

- obtin mai mult suc prin presare decat la centrifuga
Depinde. In mare masura, storcatoarele prin presare sunt mai eficiente decat cele prin presare. Dar, cum spunea si bucsie mai sus, daca vrei sa obtii un suc clar de mere/pere etc, e mai greu sa o faci cu storcatorul prin presare si sa ramai mai mult cu un piure. Deci, depinde de asteptarile fiecaruia.
Plus ca stiu ca sunt unele storcatoare prin centrifugare care pot avea o eficienta mai mare in cazul smoothie-urilor decat cele prin presare.

- garantia (unele aparate cu melc au garantii de pana la 10 ani fata de cele cu centrifuga care, de obicei, nu ofera mai mult de 2 ani)
Corect, dar asta tine mai mult de motorul diferit folosit, nu de tipul de stoarcere. Exista si la noi pe piata producatori de storcatoare prin centrifugare care ofera chiar si 20 de ani garantie pentru motor, vorbind de motoare profesionale.

#1626
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 quarelin, on 23 aprilie 2016 - 20:47, said:

Shadow,

Ti-ai cumparat storcator?
Inca nu. Nu am mai avut timp sa mai studiez ofertele. Am mai gasit in schimb in carrefour un storcator cu melc Gorenje JC4800VWY la un pret bun. Stie cineva ceva despre el? Mersi.

#1627
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
ce preț are?

și în sellgros erau câteva la preț bun...( gen myria la 270 ron )

#1628
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005

 AdCrys20, on 03 mai 2016 - 14:52, said:

...
- procesul de oxidare la sucul realizat la centrifuga este mult mai rapid decat cel prin presare
...

 Vanellou, on 04 mai 2016 - 11:49, said:

...
- procesul de oxidare la sucul realizat la centrifuga este mult mai rapid decat cel prin presare
Corect, ...


Care-i explicatia logica? Care-i diferenta, dpdv al mecanismului de oxidarea, intre compusii rezultati dintr-un storcator sau altul?
Dupa umilele mele cunostinte de chimie... as "contesta" concluzia asta.

#1629
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007

 doktoru, on 04 mai 2016 - 20:27, said:

Care-i explicatia logica? Care-i diferenta, dpdv al mecanismului de oxidarea, intre compusii rezultati dintr-un storcator sau altul?
Dupa umilele mele cunostinte de chimie... as "contesta" concluzia asta.

Cred ca aici ar fi vorba despre centrifugale cu razuitoarele conice metalice (trunchi de con) in care fiecare milimetru razuit ia contact cu aerul la turatiile alea mari (5000 -10000rpm sau cate or fi) plus contactul cu metalul a fiecarei "particule" dislocate, ceea ce la melcate nu se intampla la fel.
Si probabil nici la centrifugalele cu solzi ceramici dispusi orizontal - sau daca se intampla probabil este mai putin decat la razuitoarele conice, metalice.

Iar enzimele (pt cei ce au facut referire) tot asa, din "umilele mele cunostinte" sunt enzime care se distrug de la 40 grade in sus.
Ca sa retineti mai usor, luati ca referinta ce se intampla daca temperatura in corpul uman ajunge la 42 grade (sau ce faceti daca temperatura copilului sare de 38 grade? ) cam asa si cu enzimele.

In rest, sunt de acord si eu ca e doar un marketing ticluit sa captureze un anume segment de piata, banuiesc ca chiar daca ar vrea sa se incalzeasca razuitoarea nu ar putea pt ca urmatorul fruct sau urmatorul strat razuit din frunct ar raci-o la  loc, si tot asa... iar pana ar reusi sa se incalzeasca atat de tare razuitoarea, probabil s-ar arde motorul...

PS:
n-am uitat de pozele dupa "manualul de utilizare" al vaselor de inox (in care se specifica evitarea contactului prelungit cu alimentele) dar imi organizez destul de greu timpul liber ca sa ajung sa prelugrez pozele si sa formulez o postare coeerenta - scuze celor care (inca mai) asteapta Posted Image

Edited by kata-lin, 05 May 2016 - 08:56.


#1630
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011
Un film scurt, concis, usor de urmarit si care ne explica realitatea si diferentele dintre: centrifugare, slow-juicers, cold press (tehnica diferita fata de slow-juicers), pasteurizare (si ce ni se mai ofera in comert ca suc "100% din fructe").
Inca o data ne lamurim ca nu e diferenta intre centrifugare si slow-juicing, ci mai mult intre producatori si calitatea produselor lor. Ex: cel mai bun storcator centrifugal si cel mai bun slow-juicer au rezultate similare.
Uitati-va la cele 14 min, ca avem cu totii de invatat. In film nu avem referiri la marci si producatori.
Fast Juicing v's slow in respect to temperature - which offers the most nutrients

#1631
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
mie mi se pare că totuși la centrifugal este mai ...limpede sucul Posted Image
de aici deduc că totuși are mai puțină pulpă ...

părerea mea !Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xsYWKqQToc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


mă uitam de ex la min. 06.55 când se observă diferența despre care vorbeam

Edited by quarelin, 23 May 2016 - 14:40.


#1632
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Hm, imi zic si eu parerea, scuze in avans daca raneste sentimentele cuiva, nu asta imi e intentia.

 Vanellou, on 23 mai 2016 - 11:47, said:

Un film scurt, concis, usor de urmarit si care ne explica realitatea si ...
Inca o data ne lamurim ca nu e diferenta intre centrifugare si slow-juicing ...

Filmul e doar scurt si..atat. Este aproape la fel de incomplet si irelevant ca multe alte "studii" la care fac si ei referire.
Ii poate lamuri deci doar pe cei care nu sunt foarte interesati de subiect.
Cei care vor sa faca "tratament naturist" mai au multe filme de vazut Posted Image

Un scurt exemplu, priviti urmatoarele 15 secunde la cum arata sucul de rosii dat pe razuitoarea centrifugala:
https://youtu.be/eTjJCfVCjPo?t=4m14s



si mai sunt destule exemple.
Cred ca mai la inceputul filmului vorbeste despre un alt test cu suc de broccoli : cel slow contribuie la uciderea celulelor canceroase, cel fast nu prea.
(N-am gasit filmul despre care pomeneste dar ~acelasi lucru stiam despre sucul de varza)

NB:
iara nu mai gasesc cum se insereaza filmulPosted Image
si trebuie sa plec spre casa
dar va descurcati voi Posted Image

#1633
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Deja ne complicam mult prea mult viata care e si-asa destul de.... plina de "incercari"! :)
Din punctul meu de vedere, sucul obtinut la un slow-juicer e mai gustos si mai "plin". + un randament mult mai bun (apreciat prin prisma cantitatii si calitatii pulpei ramase).
Restul.... la cite kkturi bagam in noi, voluntar sau nu, prin toate orificiile... chiar nu stateam sa-mi fac probleme ca se distrug enzimele din sucul de rosii la un storcator clasic! ...
Tutun, smog, unde radio peste tot, praf, stres ...
De alimente "sanatoase", conservanti si alte "goodies" nici nu mai vorbesc!
Asa ca, concluzionind, e ca la orice alt produs de larg consum: pentru cine isi permite, ok, pentru cine considera ca e prea scump, e foarte bun si-unu de citeva zeci-sute de lei.

Edited by doktoru, 23 May 2016 - 20:21.


#1634
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008
http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=55655. A cumparat cineva acest storcator? Nu sunt sigur ce garantie are dar produsele lor au in general 3 ani garantie ceea ce ar fi un +

Edited by TybyMen, 09 June 2016 - 20:23.


#1635
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Chiar în linkul tău ai o bulina roșie pe care scrie 3 ani garanție...

La lidl ai posibilitatea sa returnezi produsul dacă nu e ok. Ce te oprește să-l încerci?

#1636
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 TybyMen, on 09 iunie 2016 - 20:21, said:

http://www.lidl.ro/r...Detail&id=55655. A cumparat cineva acest storcator? Nu sunt sigur ce garantie are dar produsele lor au in general 3 ani garantie ceea ce ar fi un +

Strict dpdv tehnic, eu unul am experiente amestecate cu produsele Silvercrest - unele-mi merg de nota 10, de ani de zile; altele au prezentat probleme mai devreme sau mai tarziu. Cu toate astea, stiu si din experienta si din auzite, ca la capitolul retururi, service si relatii cu clientii in general, Lidl sta foarte bine.
Probabil ca la pretul asta, storcatorul merita incercat.
Informativ, de aici vad ca se pot descarca manuale de utilizare (din pacate vad ca inca nu si in romana, dar chiar si asa, tot poate fi util).

#1637
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
dacă ai ocazia intră în selgros
găsești mai multe firme...( myria, ronhnson...)
eu am luat myria cu 250 ron
acum parcă era 280 ron ( acum vreo săptămână )
myria au mai mulți colegi de pe aici
părerea mea e că  își face treaba bine..; eu nu îl folosesc...căci am apucat să-l folosesc pe celălalt ( oursson) și mi-e lene să le tot schimb între ele deși am zis că ar trebui să-l folosesc acum cât este în garanție...Posted Image
dar cât l-am probat la început a părut ok...

#1638
otvos-bruno

otvos-bruno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.12.2010

 TybyMen, on 09 iunie 2016 - 20:21, said:

http://www.lidl.ro/r...Detail&id=55655. A cumparat cineva acest storcator? Nu sunt sigur ce garantie are dar produsele lor au in general 3 ani garantie ceea ce ar fi un +

Buna seara,
Da,eu :) Chiar in seara asta  Posted Image
E primul meu slow juicer....si sunt impresionat.
E destul de solid,bine construit...stoarce f bine.L-am testat doar cu mere.Din 3 mere medii (la punga de la Lidl) am stors putin mai mult de un pahar (250ml)
Resturile sunt uscate( fata de storcatorul centrifugal),suc omogen,nu s-a separat...mai bogat un pulpa.
3 ani garantie,in manualul cu instructiuni sunt si ceva retete,vine si cu perie de curatat.
Am mai multe aparate de la Silver-Crest(ap de facut paine,mixer vertical,etc) si sunt f ok
Eu sunt multumit momentan,:) Urmeaza sa-l mai pun la teste.

L-a mai cumparat cineva?Daca aveti intrebari..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate