Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Sudul Italiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#1
irinaririna

irinaririna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.04.2008
Vineri plec si eu spre Italia cu masina.
Ma opresc 2 zile in Viena si apoi vreau sa ajung în Potenza (Italia) (acolo ma cazez). Pe 18 și 19 vreau sa vizitez cate putin din Roma, Vatican.
Sa merg din Potenza spre Roma cu trenul sau cu masina?
Intr-o zi vreau sa vizitez Matera si 3-4 zile sa le petrec la mare in Castellaneta.
Ce altceva imi recomandati?

#2
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Ai ajuns la Matera până la urmă? Mă interesează și pe mine locul.

Edited by stlx, 16 December 2010 - 11:54.


#3
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Poststlx, on 16th December 2010, 11:53, said:

Ai ajuns la Matera până la urmă? Mă interesează și pe mine locul.


ce anume te intereseaza la Matera?
Poti intreba aici sau mai bine sa deschizi un nou topic.

#4
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Ce altceva decât Sassi di Matera?  Impresii și câteva fotografii. Și cum se ajunge acolo din Bari.

#5
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Poststlx, on 2nd February 2011, 19:37, said:

Ce altceva decât Sassi di Matera?  Impresii și câteva fotografii. Și cum se ajunge acolo din Bari.


Exista autobuz direct Bari-Matera; exista tren Bari-Matera.
dar zici ca o sa fi cu masina (ideal de altfel, reteaua de transport in comun lasa de dorit in zona), cel mai scurt e pe autostrada (A14) daca insa cauti ceva panoramic is superstrasa (strada statala) ce trece prin Altamura. Asa o sa poti vedea Murgia (superba) si degusta specialitatile de panificatie din Altamura (mmmmm!..)

Matera merita o excursie in Italia chiar si pt a vedea doar Matera.. daca insa ai timp, coboara mai mult spre sud, evita Taranto, mergi spre Ostuni (superb oras alb) oprindu-te in Martina Franca (baroca), Locorotondo (cetate rotunda), Alberobello (trulli!!)

Fotografii gasesti cate vrei pe internet..
Ci sckèjtè 'ngjlè 'mboccè së chegghjè

#6
luzdeluna

luzdeluna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2010
multumesc pentru acest topic, asa am aflat de Sassi di Matera, ce ar mai fi de vazut in zona Bari? stiu deja de Alberobello si trulli. Vestigii grecesti, romane? Renastere? Alte

Sunt preturi foarte bune la Wizzair pentru Bari in jur de Paste.

#7
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View Postoprea_rd, on 3rd February 2011, 11:23, said:

Exista autobuz direct Bari-Matera; exista tren Bari-Matera.
dar zici ca o sa fi cu masina (ideal de altfel, reteaua de transport in comun lasa de dorit in zona), cel mai scurt e pe autostrada (A14) daca insa cauti ceva panoramic is superstrasa (strada statala) ce trece prin Altamura. Asa o sa poti vedea Murgia (superba) si degusta specialitatile de panificatie din Altamura (mmmmm!..)

Matera merita o excursie in Italia chiar si pt a vedea doar Matera.. daca insa ai timp, coboara mai mult spre sud, evita Taranto, mergi spre Ostuni (superb oras alb) oprindu-te in Martina Franca (baroca), Locorotondo (cetate rotunda), Alberobello (trulli!!)

Fotografii gasesti cate vrei pe internet..
Ci sckèjtè 'ngjlè 'mboccè së chegghjè


Adevarul este ca, la ce preturi sunt la avion spre Bari, ma bate gandul teribil de mult sa dau o fuga la Matera & Alberobello.  

Mai circula trenuri (din Bari) spre cele doua localitati? Fac simulari pe trenitalia si...niente di niente :(
Nici busuri nu gasesc exact: de unde? cand? cat face? ... Ma puteti ajuta?

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postiulia_, on 6th April 2011, 19:29, said:

... Mai circula trenuri ...
... Nici busuri nu gasesc ...
Salutare !

De ce nu mașină închiriată ?
Ai libertate de mișcare și poți vedea mai multe locuri pe care altfel le tai de pe listă.
Eu am o idee nebună de a combina Bari - Alberobello (și terra dei trulli) - Gargano - Matera - grotta Castellana cu toată zona Napoli - Capri - Sorrento - Amalfi (așa, cca. 2-3 săptămâni). Evident, cu mașina (închiriată sau cu ferry prin Grecia) !

Sănătate și toate cele bune !

#9
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Masina e cea mai buna ideea, fara doar si poate. Problema, in cazul meu, e ca anul acesta  nu am cum sa dedic acestei excursii mai mult de 3 zile. Ma gandeam sa plec miercuri cu avionul si sa ma intorc duminica. In concluziile date, nu prea se justifica inchirierea unei masini.

De asta caut trenuri (mai ales) si, in ultima instanta, bus-uri.

#10
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postiulia_, on 6th April 2011, 18:29, said:

Adevarul este ca, la ce preturi sunt la avion spre Bari, ma bate gandul teribil de mult sa dau o fuga la Matera & Alberobello.  

Mai circula trenuri (din Bari) spre cele doua localitati? Fac simulari pe trenitalia si...niente di niente :(
Nici busuri nu gasesc exact: de unde? cand? cat face? ... Ma puteti ajuta?


Nu ai gasit nimic doar pt ca in Italia nu exista doar trenitalia (FS ferrovie statali) ci si multe altele.. in Puglia transporturile in comun apartin FAL-ului, vezi link aici, unde poti gasi oraruri si preturi:

http://www.fal-srl.it/it/index.html

Tot FAL detine si transportul lucal cu bus si pullman in zona.




View Postiulia_, on 7th April 2011, 07:59, said:

Masina e cea mai buna ideea, fara doar si poate. Problema, in cazul meu, e ca anul acesta  nu am cum sa dedic acestei excursii mai mult de 3 zile. Ma gandeam sa plec miercuri cu avionul si sa ma intorc duminica. In concluziile date, nu prea se justifica inchirierea unei masini.

De asta caut trenuri (mai ales) si, in ultima instanta, bus-uri.


Pt trenuri si busuri vezi raspunsul meu de mai sus.

Cat despre nejustificarea inchirierii unei masini, parerea mea e ca te inseli: ai timp putin la dispozitie, cu masina reusesti sa vezi mai multe..
Si in mod straniu, reusesti chiar sa economisesti (transporturile spre-de la aeroport (mai ales ) dar si  transporturile interne nu costa chiar doi lei).
Mai ales timp, dar si bani.. Inchiriaza masina direct de la aeroport; in zona cel mai ieftin este Sicily by car (autoeuropa) vezi link aici:


http://www.autoeurop.../index_new.aspx

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postoprea_rd, on 7th April 2011, 09:15, said:

Nu ai gasit nimic doar pt ca in Italia nu exista doar trenitalia (FS ferrovie statali) ci si multe altele.. in Puglia transporturile in comun apartin FAL-ului, vezi link aici, unde poti gasi oraruri si preturi:

http://www.fal-srl.it/it/index.html

Tot FAL detine si transportul lucal cu bus si pullman in zona.







Pt trenuri si busuri vezi raspunsul meu de mai sus.

Cat despre nejustificarea inchirierii unei masini, parerea mea e ca te inseli: ai timp putin la dispozitie, cu masina reusesti sa vezi mai multe..
Si in mod straniu, reusesti chiar sa economisesti (transporturile spre-de la aeroport (mai ales ) dar si  transporturile interne nu costa chiar doi lei).
Mai ales timp, dar si bani.. Inchiriaza masina direct de la aeroport; in zona cel mai ieftin este Sicily by car (autoeuropa) vezi link aici:


http://www.autoeurop.../index_new.aspx

Pe acolo, prin sud, cred ca e cel mai bine sa inchiriezi masina si sa te invarti. Pentru cazare, aici e chiar fain: http://www.trullodir.../trullo_ENG.pdf

#12
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postiulia_, on 7th April 2011, 08:59, said:

Masina e cea mai buna ideea, fara doar si poate. Problema, in cazul meu, e ca anul acesta  nu am cum sa dedic acestei excursii mai mult de 3 zile. Ma gandeam sa plec miercuri cu avionul si sa ma intorc duminica. In concluziile date, nu prea se justifica inchirierea unei masini.

De asta caut trenuri (mai ales) si, in ultima instanta, bus-uri.

Si eu am ajuns la concluzia ca masina este totusi cea mai buna solutie pentru zona de sud, desi initial, avand intentia sa calatoresc solo, m-am gandit ca nu merita si mi-am scos fel de fel de liste cu autobuze si trenuri. Evident ca nu am la dispozitie 2 saptamani, tot in 3 zile sper eu sa vad si Napoli, si Alberobello, si Matera, si Tarranto, si Martina Franca, si Bari, si grotele, si zona Gargano... si sa dau o raita si prin Amalfi, de "aprofudare" a celor 3-4 ore petrecute acolo anul trecut (probabil cu SITA). Am calculat: sunt circa 900 km, pretul benzinei si taxelor ridicandu-se la 110 euro, inchirierea masinii pentru 3 zile 120-150 euro cu asigurari cu tot (sunt un must do in sudul Italiei!). De Brindisi si Lecce nu cred sa mai fie timp... Sunt curioasa daca de data asta Napoli imi va spune mai mult... Acum caut cele mai spectaculoase sosele....am inclus deja malul Adriaticii, peninsula Gargano, daca timpul ar permite mi-ar placea sa prind si o bucatica pe malui Tirenienei...

P.S. Stiu, este iar o mica nebunie, vreau multe.... de exemplu, cazare la trulli si sassi! Am gasit, insa scump....

Edited by fly_dream, 16 April 2011 - 00:49.


#13
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Vezi că wizz air are prin mai sau iunie bilete ieftine la Bari, am găsit ceva, 3 zile cu vreo 60lei. Doar că mă încurcă mult faptul că e din București, am renunțat la idee.

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postiulia_, on 6th April 2011, 18:29, said:

Mai circula trenuri (din Bari) spre cele doua localitati?
Uite aici.

LE:Mai era dat link-ul.Abia dupa ce-am postat am vazut... :confuzzled:

Edited by zuv, 16 April 2011 - 08:50.


#15
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View Postfly_dream, on 16th April 2011, 01:32, said:

Si eu am ajuns la concluzia ca masina este totusi cea mai buna solutie pentru zona de sud, desi initial, avand intentia sa calatoresc solo, m-am gandit ca nu merita si mi-am scos fel de fel de liste cu autobuze si trenuri. Evident ca nu am la dispozitie 2 saptamani, tot in 3 zile sper eu sa vad si Napoli, si Alberobello, si Matera, si Tarranto, si Martina Franca, si Bari, si grotele, si zona Gargano... si sa dau o raita si prin Amalfi, de "aprofudare" a celor 3-4 ore petrecute acolo anul trecut (probabil cu SITA). Am calculat: sunt circa 900 km, pretul benzinei si taxelor ridicandu-se la 110 euro, inchirierea masinii pentru 3 zile 120-150 euro cu asigurari cu tot (sunt un must do in sudul Italiei!). De Brindisi si Lecce nu cred sa mai fie timp... Sunt curioasa daca de data asta Napoli imi va spune mai mult... Acum caut cele mai spectaculoase sosele....am inclus deja malul Adriaticii, peninsula Gargano, daca timpul ar permite mi-ar placea sa prind si o bucatica pe malui Tirenienei...

P.S. Stiu, este iar o mica nebunie, vreau multe.... de exemplu, cazare la trulli si sassi! Am gasit, insa scump....

Din pacate persoana cu care vroiam sa plec nu mai poate asa ca planurile au cazut pentru moment. Cand va fi cazul din nou, voi ataca, probabil, sudul Italiei cu masina asa cum vad ca ma sfatuiti toti. Abia astept sa te intorci si sa ne povestesti cum a fost. Pare tare frumos modul in care ti-ai gandit programul.

@Zuv, multumesc si tie pentru link.

#16
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postiulia_, on 16th April 2011, 21:04, said:

Din pacate persoana cu care vroiam sa plec nu mai poate asa ca planurile au cazut pentru moment. Cand va fi cazul din nou, voi ataca, probabil, sudul Italiei cu masina asa cum vad ca ma sfatuiti toti. Abia astept sa te intorci si sa ne povestesti cum a fost. Pare tare frumos modul in care ti-ai gandit programul.

Eu am patit ceva similar, doar ca in sens invers. Asa cum zicea si stlx, am observat acum vreo luna biletele acelea foarte convenabile catre Bari. Nu ma incanta in mod excesiv orarul, in special la intors (decolare  la 9:45 din Bari insemna o zi pierduta si o noapte in plus aiurea, in conditiile in care in Italia nu gasesti decat arareori preturi cumsecade la cazare), insa ocazia nu putea fi ratata. Am cumparat doar returul Bari - Bucuresti (39 ron + taxa de rezervare prin transfer bancar) pentru ca imi croisem un traseu care incepea cu cateva zile inainte in alta parte a Europei. Ulterior insa am mai cooptat pe cineva in partea italiana a excursiei, asa ca inchiriereea unei masini a devenit mai rentabila si cu mai putina bataie de cap, avand in vedere ca reteaua de autobuze si trenuri italiana este destul de imbarligata si nu te poti baza intotdeauna pe ea, lucru care devine suparator daca ai trasee cap la cap.

Bari e... Bari, nu te poti rezuma la centrul istoric si apoi sa pleci acasa, de aceea m-am gandit sa largesc usor-usor aria de interes cu harta in mana, Internetul, Lonely Planet si National Geographic, pana cand am compus o bucla care incepe si se incheie in Napoli (aterizarea mea pe pamant italian ar trebui sa se intample la Roma, asa a fost ma ieftin - long live Ryanair! - si mai am de vazut niste sculpturi restante in cateva biserici de acolo). Cum am dilatat un pic timpul ca sa prindem si Matera, si Alberobello, si Gargano si alte acteva obiective, in final am renuntat la returul din Bari si am cumparat bilete Napoli - Bucuresti (20 euro/persoana), era mai convenabil si din punctul de vedere al masinii (nu mai platim taxa de one way), si al orarului de zbor (avionul din Napoli pleaca la 18:00), si al programului.

Deocamdata nu am gasit "sponsorizarea" pentru aceasta excursie (care se va intampla in luna mai), doar biletele de avion sunt cumparate, de aceea mi-e si teama sa fac planuri marete....

De povestit am inca restante la voi..... Anul trecut am dat o tura de o zi si jumatate Napoli - Sorrento - Capri - coasta Amalfi si am facut un minicircuit italo-elvetian, cu Cinque Terre si pasuri elvetiene superbe si inca nu am ajuns sa vi le povestesc.... ufff!

Edited by fly_dream, 16 April 2011 - 23:17.


#17
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 17th April 2011, 00:15, said:

Deocamdata nu am gasit "sponsorizarea" pentru aceasta excursie (care se va intampla in luna mai), doar biletele de avion sunt cumparate, de aceea mi-e si teama sa fac planuri marete....

De povestit am inca restante la voi..... Anul trecut am dat o tura de o zi si jumatate Napoli - Sorrento - Capri - coasta Amalfi si am facut un minicircuit italo-elvetian, cu Cinque Terre si pasuri elvetiene superbe si inca nu am ajuns sa vi le povestesc.... ufff!

Păi, deschide și tu un cont, că, mă gândesc, numa 3-5 eur dacă-ți bagă acolo toți cei pe care i-ai ajutat cu găsirea variantei optime de zbor - și dacă nu ajunge cotizăm și cei pe care-i vei ajuta de acum înainte - și te-ai scos.

Povestește, fly, povestește, că eu încă trăiesc cu impresia că nici n-ai ajuns în Ravello, că te-ai oprit brusc cu povestea p-acolo.

#18
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 17th April 2011, 09:38, said:

Păi, deschide și tu un cont, că, mă gândesc, numa 3-5 eur dacă-ți bagă acolo toți cei pe care i-ai ajutat cu găsirea variantei optime de zbor - și dacă nu ajunge cotizăm și cei pe care-i vei ajuta de acum înainte - și te-ai scos.

No way, cei mai multi dintre noi sunt aici ca sa primeasca si sa ofere la randul lor sprijin in optimizarea vacantelor. Daca am cere comision pentru asta, ne-am transforma in agentii de turism ambulante! Castigul real al povestirilor noastre este acela de a-i ajuta pe ceilalti sa invete sa-si construiasca singuri excursii si de a-i inspira in alegerea unor destinatii interesante.

Incerc sa ma descurc cumva, economie nu se poate face decat la mancare si cazare (cu mancarea pe sponci n-am probleme, dar daca este ceva ce nu-mi place acela este dormitul la comun; ca sa evit asta si ca sa gust farmecul cazarii intr-un trulli si sassi, va trebui sa ma descurc bine)!  

Quote

Povestește, fly, povestește, că eu încă trăiesc cu impresia că nici n-ai ajuns în Ravello, că te-ai oprit brusc cu povestea p-acolo.

Nu intamplator firul povestirii s-a rupt la Ravello si nu intamplator planuiesc inca o zi (mai precis cateva ore...) pe coasta Amalfi. Prima data, venind dinspre Sorrento si fiind cu masina, am facut o oprire la Positano, sa zicem ca am reusit sa prindem farmecul locului, plus cateva pe sosea, pentru poze, insa apoi am avut o intarziere pe sosea (traffic jam!), unde am pierdut mai mult de jumatate de ora, astfel incat in Amalfi nu am mai putut opri, am vazut ce s-a putut din mers, intentia fiind sa mai facem o oprire la Ravello. Era aglomerata si bucatica aceea de sosea, cand am ajuns intr-un tarziu si parcarea era relativ plina (uitasem ca accesul cu masina in oras este interzis), am mai pierdut timp si acolo, am facut o tentativa de a ajunge la obiective, insa ne-am dat seama ca riscam sa pierdem avionul (mai aveam 3 ore pana la decolare), trebuia sa ajungem in Napoli, sa predam si masina, asa ca, regretand infinit, am renuntat.

De data asta intentionez sa merg direct in Amalfi si apoi in Ravello, dar va fi cu SITA si nu stiu cat de bine se vor tine de orar, sincera sa fiu, cat am mers pe bucata Sorrento - Amalfi - Ravello, nu am vazut decat un singur autobuz venind pe sens opus si asta in circa 3 ore....

Edited by fly_dream, 17 April 2011 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate