Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pronuntia lui "r" la copii

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
crissone

crissone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2011

 Carrman, on 6th September 2010, 07:19, said:

de ce copiii mici nu pot pronunta litera "r"?
fie o pronunta "l" cand este intre vocale, fie o taie de pe lista cand este intre/langa consoane.
a mea spune "Nabucodonosol", "hemeneutica" etc.


Buna seara

Pentru copilul anteprescolar anumite sunete sunt dificil de pronuntat datorita nedezvoltarii totale a aparatului fonoarticulator si a unui auz fonematic inca insuficient dezvoltat. Este nevoie sa consultati un logoped pentru a vedea in ce masura copilul poate sau nu pronunta corect un sunet si daca problemele sunt mai mari chiar sa mergeti la un control medical amanuntit.



sau puteti sa va adresati unui Centru Logopedic Interscolar din sectorul in care locuiti.

SECTOR 1      
1. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr.1 ,  LICEUL TEORETIC "ALEXANDRU VLAHUȚĂ" STR.  ȘCOALA FLOREASCA  NR.  5 0212305292      
      
      
      
      
          
2. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 8, ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 1 "SFINTII VOIEVOZI" STR ATELIERULUI NR 25  0213127572 / 0213179916      
      
      
      
          
SECTOR 2            
3. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 2 , ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 30  "GRIGORIE GHICA VOIEVOD" STR. RIPICENI NR 2  0212421160      
      
      
      
          
4. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 3 , ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 58 "PETRE GHELMEZ"  STR PESCARUSULUI NR 124  0213245135      
      
      
      
          
SECTOR 3              
5. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 4 ,ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 195 STR LUNCA BRADULUI NR 2  0213404555      
      
      
      
          
SECTOR 4              
6. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 5,  ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 190  "MARCELA PENEȘ" STR SERG. NITU VASILE NR 16  0213324689      
      
      
      
          
SECTOR 5                
7. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 6 , ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 141 "IOAN I.C. BRĂTIANU" STR AMURGULUI NR 35 0214233390      
      
      
      
          
SECTOR 6              
8. CENTRUL LOGOPEDIC INTERSCOLAR Nr. 7, ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 197 STR OBCINA MARE NR 2  0214134330

Edited by adadoi, 03 February 2011 - 20:44.


#20
Medicul

Medicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2011
Cea mai mare parte dintre copii mici, nu pot pronunta litera r. Imi aduc aminte, nici eu nu am reusit sa o pronunt, pana pe la vreo 16 ani.
Am fost la o multime de doctori, care mi-au facut tot felul de verificari, si imi aduc aminte cu ii spuneau maicamii "Este lenesa doamna, totul este in regula, nu vrea ea sa-l zica".


Nu trebuie sa va faceti griji din acest aspect, dar totusi de la o varsta este recomandat sa faceti cat mai multe exercitii cu copilul si sa-l puneti sa exerseze cat mai multe cuvinte cu r. De asemenea inainte de asta, trebuie sa consultati medicul pentru a va asigura ca este o problema de "practica". :naughty:

#21
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007
Astia cu R, lasati frate ca da bine la radio !

Eu aveam un vecin care sub nici o forma nu putea sa zica C !

#22
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
nici eu nu il pronuntam pe "c" in copilarie, il inlocuiam cu "t". rasul lumii era cand voiam la toaleta "mama, fac tata"  :lol:  
m-a pus maicamea sa il exersez in fata oglinzii, pana mi-a iesit. fix cu o luna inainte sa incep scoala.

culmea e, ca eu sunt raraita  :D

#23
logoped-georgi

logoped-georgi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2011

 Medicul, on 4th February 2011, 15:16, said:

Cea mai mare parte dintre copii mici, nu pot pronunta litera r. Imi aduc aminte, nici eu nu am reusit sa o pronunt, pana pe la vreo 16 ani.
Am fost la o multime de doctori, care mi-au facut tot felul de verificari, si imi aduc aminte cu ii spuneau maicamii "Este lenesa doamna, totul este in regula, nu vrea ea sa-l zica".


Nu trebuie sa va faceti griji din acest aspect, dar totusi de la o varsta este recomandat sa faceti cat mai multe exercitii cu copilul si sa-l puneti sa exerseze cat mai multe cuvinte cu r. De asemenea inainte de asta, trebuie sa consultati medicul pentru a va asigura ca este o problema de "practica". :naughty:
Uneori copii il pronunta pe r de la sine insa e nevoie ca el sa fie ajutat, prin jocuri simple si folosind materiale cat mai colorate, inedite. Incepe de la simplu la complex, de la silabe la cuvinte formate din 2-3 silabe si apoi propozitii si fraze. Nu trebuie ca parintele sau logopedul sa rada de copil sau sa il preseze foarte mult sa il pronunte pe r. Extrem de important e ca atunci cand copilul reuseste sa pronunte sunetul corect sa fie laudat, recompensat. La fel de eficient e sa se observe in oglinda si sa aiba un model in permanenta pe care sa il imite. Pentru parintii care nu au timp/resurse sa apeleze la logoped le recomand sa exerseze 5-6 cuvinte simple care il contin pe r in fiecare zi cu copilul sub forma de joc. Atentie selectati cuvinte care incep cu r, au la mijloc si la final sunetul r(rac, car, car etc). E si mai bine daca aveti si imagini pentru aceste cuvinte. Cu ajutorul unui logoped sunetul se recupereaza intr-o luna jumatate-doua.

#24
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Fetita mea are acum 4 ani si 6 luni si inca nu il pronunta pe r, zice l in loc, e haios sa o auzi vorbind mai ales ca ii turuie gura toata ziulica, noi o mai alintam Marta vorbareata(ca tot ii place desenul). Nu ne stresam prea tare, asteptam sa se rezolve in timp.

#25
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Varamiu in loc de fructe zicea fute...s-a prins smecheru ca rade lumea si dup-aia toata ziua umbla cu fructele in gura

#26
annaandreescu

annaandreescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2011
Baiatul meu are 6 ani si 5 luni si tot l spune in loc de r. Am pus asta pe seama absentei dintilor care s-au ros, acum ca incepe sa iasa dentitia definitiva poate va pronunta corect.

logoped-georgi - voi tine cont de recomandarile descrise. Multumesc.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Carrman, on 6th September 2010, 07:19, said:

de ce copiii mici nu pot pronunta litera "r"?
ca sa fie dlagutzi  :confuzzled:

#28
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Mosotti, on 26th April 2011, 22:50, said:

ca sa fie dlagutzi  :confuzzled:

Ca-n bancul cu iepurasi?

#29
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Thomas-, on 26th April 2011, 23:04, said:

Ca-n bancul cu iepurasi?

"De olicale, pe pitonul meu il doale-n ....."  :naughty:

#30
SunriseOfShadow

SunriseOfShadow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.10.2011

 Charger, on 27th April 2011, 13:18, said:

"De olicale, pe pitonul meu il doale-n ....."  :naughty:
Fetita mea are 4 ani si 5 luni si de cand a inceptut sa vorbeasca am observat ca atunci cand pronunta litera ''R'',arunca limba afara,ne tot straduim sa o corectam,zice ca nu poate.Daca cineva imi poate da un sfat....

#31
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ori vă obișnuiți cu ideea și/sau mai așteptați că poate se rezolvă, ori mergeți cu copilul la un logoped. Sunt multe grădinițe la care vine unul, o dată pe săptămână sau așa ceva.

#32
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 SunriseOfShadow, on 22nd October 2011, 14:44, said:

Fetita mea are 4 ani si 5 luni si de cand a inceptut sa vorbeasca am observat ca atunci cand pronunta litera ''R'',arunca limba afara,ne tot straduim sa o corectam,zice ca nu poate.Daca cineva imi poate da un sfat....
Limba trebuie poziționată într-un fel anume, fixată între alveole și dinții superiori, pentru ca la expulzarea aerului să vibreze doar vârful ei, în interiorul cavității bucale și "r" să fie emis corect.
Sunt, pe deasupra, multe exerciții de respirație și pronunție menite să ajute.
Un logoped vă poate ajuta. Se corectează relativ ușor.

#33
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 SunriseOfShadow, on 22nd October 2011, 13:44, said:

Fetita mea are 4 ani si 5 luni si de cand a inceptut sa vorbeasca am observat ca atunci cand pronunta litera ''R'',arunca limba afara,ne tot straduim sa o corectam,zice ca nu poate.Daca cineva imi poate da un sfat....
La mine nepotelul in loc de "c" zice "t"...cica el merge la baie sa faca "tata" :lol: ...si eu ii mai zic " du-te si fa-l pe tactu" :lol:

#34
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Iaca-ta frate-miu are 19 ani maine poimaine si tot rr-it e. Nu s-a agiat deloc sa-l zica, dar are succes rr-itul asta, te face mai simpatic in unele cazuri.

#35
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Tu te referi la r-ul graseiat, când vibrația se produce la nivelul coardelor vocale, însă cel care a cerut un sfat aducea în discuție altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate