Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#9739
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Şi ce treabă ai tu cu premiile Nobel primite de alţii? Tu meriţi ca premiu o lingură de lemn.
Păi, daci erau! Aşa au scris şi polonezii. Aşa scriu şi alţi autori. Nu există în ştiinţa istoriei denumiri unanim acceptate. Pt unii istorici daci au fost doar cei din Banat. Pt alţii au fost daci şi cei din Ardeal. Pt istoricii polonezi daci au fost şi în Polonia, Cehia, Slovacia. Unii  istorici slovaci au scris că slovacii se trag din daci, iar limba slovacă s-a format mai tîrziu în primele secole ale erei creştine.
După ce ţi s-a pus dovadă arheologică, acele brăţări, tu ceri dovadă arheologică.
"Primitiv este ignorantul care habar nu are de istoria poporului lui  si se screme sa  inventeze singur o istorie croita dupa fanteziile lui."
Tu nu ai habar de istoria evreilor, care nu au fost vreodată un popor ci au fost sclavii antici din Orientul Apropiat, de diferite naţionalităţi. Vă scremeţi să inventaţi o istorie după fanteziile voastre, de ex credeţi prostiile din Tora, acelea cu Abraham, fuga din Egipt, Dalila, Noe şi alte prostii. faceţi numai falsuri. Aţi găsit bani antici în israel, susţineţi că sînt evreieşti deşi au pe ei litere greceşti. A fost pus aici acel ban şi am arătat că sînt pe el litere greceşti. Falsificatorilor!

#9740
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
”Toată lumea e de acord că dacii se aflau pe pământul nostru cu cel puțin o mie de ani înainte de Cristos; și cu toate acestea am fost singurul popor european căruia i s-a contestat dreptul de a stăpâni țara pe care au locuit-o moșii și strămoșii lui. Istoria neamului românesc n-a fost decât o lungă, necontenită, halucinantă hemoragie. Ne-am alcătuit într-un uragan și am crescut între vifore. Popor de frontieră, luptam și muream pentru toți. Muream, mai ales, plătind miopia și neghiobia altora. Căci Occidentul nu recunoștea pe dușman decât dacă-l vedea la el acasă. Iar dacă se întâmpla vreodată să îl recunoască de departe, și se urnea să-l întâmpine, tot degeaba era; căci strategia trecea pe al doilea plan, lăsând locul geloziilor și protocolului. Singura coaliție occidentală împotriva otomanilor s-a transformat, la Nicopole, în catastrofă, pentru că Ducele de Burgundia a cerut pentru cavalerii lui ”onoarea” de a ataca întâi. ”Onoarea” aceasta nu o putea avea în nici un caz Mircea, un biet principe român, deși era singurul care cunoștea tactica lui Baiazid, singurul care luptase cu el și-l bătuse, cu numai doi ani înainte, la Rovine.
Istoria neamului românesc e alcătuită din atâta sânge și atât nenoroc datorită în primul rând incapacității Occidentului de a vedea dincotro vine primejdia... Istoria se făcea în Apus; fără noi, dar datorită sângelui nostru.”
Mircea ELIADE - ” Căderea în istorie ”

View Postevreul, on 01 decembrie 2016 - 16:15, said:

   Noi evreii am avut grija ca istoria poporului nostru a fost scrisa di inainte cu mii de ani

Acum inteleg interventiile tale impotriva romanilor :)

Sa nu cumva sa mai existe un popor cu traditie milenara.....Posted Image

#9741
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDaco_Get, on 02 decembrie 2016 - 09:44, said:

Acum inteleg interventiile tale impotriva romanilor Posted Image
Daco_Getule, tu care eşti moderator, chiar nu poţi face ceva să-l banezi pe acest individ care tot aruncă cu rahat in români ??
Posted Image

#9742
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcristiany, on 02 decembrie 2016 - 19:04, said:

Daco_Getule, tu care eşti moderator, chiar nu poţi face ceva să-l banezi pe acest individ care tot aruncă cu rahat in români ??
Posted Image

Nu . Moderatorii sunt responsabili ,fiecare pe aria lor.

#9743
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postevreul, on 01 decembrie 2016 - 11:34, said:

Bun venit la acest subiect care este alimentat  cu fanteziile unei grupe de romani care sunt adeptii unei teorii care slaveste "pura rasa"  cum apare si in teoria raposatilor nazisti.
Ti-am mai spus ca tu ai nascocit niste prostii si le tot invirti pe aici,
Problema ta este ca ti-ai gresit dusmani..si ti-ai inventat unii ....Posted Image

„Putem afirma cu inima deschisă că nu a existat popor în Europa care să se fi purtat cu evreii mai cumplit, mai inuman decât ungurii.” (Singer Zoltan, Volt egyszer egy Desz, Tel Aviv, după „Magazin istoric”, 1987, V, p. 73)
„Prigonirea evreilor din Ungaria este, probabil, crima cea mai mare şi cea mai abjectă din întreaga istorie a omenirii.” (Winston Churchill, 1944, după „Magazin istoric”, 1987, V, p.75)

Edited by Daco_Get, 03 December 2016 - 16:49.


#9744
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Brățările dacice din Polonia.
În anii ’70, când profesorii Tadeusz Sulimirski şi Tadeusz Makiewicz vorbeau despre influenţa şi despre prezenţa dacilor pe teritoriul Poloniei de azi, mulţi cercetători vor fi considerat aiuri­toare şi avân­tate din cale-afară argumen­tele lor. Numai că timpul şi, mai mult decât el, realitatea arheologică de netăgă­duit a ultimilor ani, le-a dat dreptate celor două somi­tăţi ale istoriografiei poloneze.
http://adevaruldespr...-extraordinare/

#9745
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Aşa...daci în Polonia. Au spus şi cum au dispărut dacii de acolo?  Au plecat, i-a omorît cineva pe toţi, i-au izgonit slavii, i-au slavizat slavii ? Cum a fost? Dacă mai ai material pe tema asta, mai pune.

#9746
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Attached File  15542359_1779075435677448_4368628666296417621_n.jpg   52.29K   7 downloads
Ungaria e îngenuncheată pentru eternitate: am găsit tăblița care atestă documentar că suveranul Dac pe nume Lușca (astăzi, Lușca e o localitate în Bistrița-Năsăud) a cedat benevol către eparhia Romei întreaga Panonie. Iată traducerea acestei tăblițe explozive:
"ZAMOLX SUO DESO LUȘCA, DI UNO CATURE AGE, ZA TO AMO ASA AGETO RA SCITO DAVIU SUO SA ȘCENIO KLO KOPO VISICA DIO JIOS."
https://www.facebook...&type=3

#9747
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostBalamache, on 18 decembrie 2016 - 14:50, said:

Attachment 15542359_1779075435677448_4368628666296417621_n.jpg
Ungaria e îngenuncheată pentru eternitate: am găsit tăblița care atestă documentar că suveranul Dac pe nume Lușca (astăzi, Lușca e o localitate în Bistrița-Năsăud) a cedat benevol către eparhia Romei întreaga Panonie. Iată traducerea acestei tăblițe explozive:
"ZAMOLX SUO DESO LUȘCA, DI UNO CATURE AGE, ZA TO AMO ASA AGETO RA SCITO DAVIU SUO SA ȘCENIO KLO KOPO VISICA DIO JIOS."
https://www.facebook...&type=3
asta de unde ii, doar nu placutele de plumb ... ? :)

#9748
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Sucre, nu ai nimic de comentat ( elucubrat) la postul lui Daco_Get, din 3 Decembrie ?
Cum este posibil ca o natie ca asta, sa comita asa atrocitati !


View Postseeker_of_truth, on 30 noiembrie 2016 - 15:27, said:


ce conteaza asta  , ce conteaza ca suntem urmasii nu stiu carui rege , daca nu am reusit sa ne civilizam ca lumea si astazi suntem cam pe ultimul loc in ue ?iar venetici aia  de care spuneti au produs o cultura si o stiinta de nivel satisfacator in timp ce noi, ne plangem in continuu si ne uitam spre un trecut iluzoriu : Ungurii au 12 premii Nobel, romanii au un sfert de premiu, al lui Palade , ungurii au un pib per capita apropae inca odata cat au romanii, plus au si autostrazi . Cu ce ne-a ajutat Burebista si Decebal ? Cu nimic !

Apropo de civilizatie....

#9749
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View Postcris_ncs, on 18 decembrie 2016 - 18:08, said:

Sucre, nu ai nimic de comentat ( elucubrat) la postul lui Daco_Get, din 3 Decembrie ?
Cum este posibil ca o natie ca asta, sa comita asa atrocitati !




Apropo de civilizatie....
sunt pareri subiective, este normal ca cei trecuti prin asemenea evenimente
sa nu priveasca la rece situatia prin care au trecut, daca intrebi pe unu care a suferit in Transnistria o sa
-ti  spuna ca romanii sunt cei mai mari criminali etc.
plus ca , probabil ca stii ca in momentul in care sau facut deportarile din Ungaria, ea nu era considerata tara suverana fiind ocupata in martie 1944 de wermacht, Romania de exemplu nu a fost ocupata militar din aceasta cauza Antonescu este considerat criminal iar Horty , nu , dar aceste chestiuni simple nu prea sunt intelese cand nu se judeca la rece.

#9750
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postseeker_of_truth, on 18 decembrie 2016 - 15:00, said:

asta de unde ii, doar nu placutele de plumb ... ? Posted Image
Ba da, e Placa Nr 1 din plăcile de la Sinaia. E textul separat complet aiurea însă. Nici eu nu l-am putut separa bine, dar cel puțin eu imi dau seama cind greșesc.

#9751
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View Postneafloricadinobor, on 18 decembrie 2016 - 19:30, said:

Ba da, e Placa Nr 1 din plăcile de la Sinaia. E textul separat complet aiurea însă. Nici eu nu l-am putut separa bine, dar cel puţin eu imi dau seama cind greşesc.
ce parere aveti nea florica, placile alea sunt veridice sau sunt niste falsuri ?

#9752
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Sunt veridice pt că:
-scrisul de pe ele este unul in relief, dar şi unul adăugat prin scijelire. Nu poţi să o copiezi şi să iasă exact. Asta arată că ele nu au fost din aur.
-plăcile prezintă urme de prindere iar pe ele e rugină de la piroanele cu care au fost prinse. După ce au fost găsite nu le-a mai prins nimeni in pereţi. Dacă ar fi fost copiate după unele de aur acele pete de rugină nu ar fi fost acolo.
-scrierea prezintă evident multe greşeli. Acelaşi cuvint e scris în mai multe feluri de ex Burebista apare ca Boerbista, Boerbuseto şi incă vreo 4 feluri. Acest lucru este caracteristic pt textele vechi, cind nu exista un sistem unitar de scris. Un eventual falsificator ar fi scris de ex Sarmisegetusa pt că aşa era cunoscută in sec 19, dar pe plăci apare Sarmigetausa, un lucru pe care un savant din sec 19  cred că nu l-ar fi făcut.
-pe plăci sînt două soiuri de litere, unele din ele seamănă cu semnele chinezeşti, totuşi nu sint copiate după chinezi.
- au fost foarte multe plăci, peste 200. Nici un savant al vremii nu ar fi putut face atîtea plăci, iar dacă ar fi fost din aur nu ar fi avut vreun rost să fie toate copiate in plumb pt că multe sînt într-o stare foarte rea.
-plăcile prezintă evidente urme de vechime: patină, zgîrîieturi, rugină, urme de var. Se dădea cu var pe plăci şi apoi literele erau şterse pe deasupra astfel că scrisul apărea închis la culoare pe fond alb. dacă le-ar fi făcut Carol pt ce ar fi dat cu var pe ele. Cine citea? Crezi că s-a apucat cu specialişti să le facă şi urme de vechime?
-au mai fost găsite plăci antice din plumb, tot groase, în Bulgaria şi în Italia, lucru care arată că scrisul pe plumb nu era ceva neobişnuit în antichitate. Dr Savescu a cumpărat de la un bulgar 3 placi antice de plumb, din păcare fără text pe ele. Cele găsite in Italia sint scrise urît, evident de oameni simpli şi cuprind nişte blesteme, de aceea sint numite pe latineşte defixiones. Eu bănuiesc că aceea trebuie să fie latina vulgară despre care se vorbeşte. Ar trebui studiate cu mare atenţie.
- dan Romalo a primit un medalion de la un colecţionar. Pe el e o figură de bărbat care apare identic şi pe plăci. E presupus s fi Burebista. Medalionul e găsit in altă parte şi este făcut din alt metal. Nu avea cum să apară acea figură pe medalion dacă plăcile ar fi fost falsuri.

#9753
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yLho4SQZxWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 11 January 2017 - 12:49.


#9754
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postseeker_of_truth, on 18 decembrie 2016 - 22:01, said:

ce parere aveti nea florica, placile alea sunt veridice sau sunt niste falsuri ?

Problema fundamentala atat cu placutele alea cat si cu tablitele de la Tartaria e ca in istoriografia romaneasca sunt prea multe orgolii. Si, presupun, multa lene.

Uita-te doar la Autostrada Sebes-Turda. Pe o distanta de 70 de kilometri au avut descoperiri arheologice pe fiecare lot. In inima Daciei Romane, o zona uriasa (pentru cercetare arheologica) s-a prezentat practic ca un teritoriu virgin, cu descoperiri aproape din 5 in 5 km.

Pai ce drac de discutie poti sa faci despre, totusi, o ipoteza sa nu zic fantezista, dar cel putin originala (ma refer aici la cele doua serii de tablite), cand tu stat roman nu esti in stare nici sa te uiti cu oarecare atentie dupa ce e clar ca lumina zilei, coloniile romane.

Faceti misto pe aici ca sfinxul construit de daci este o nebunie, dar daca nu erau cateva accidente de genul acestei autostrazi (si cativa nebuni dedicati de-a lungul timpului), noi n-am fi putut proba mai nimic afara de doua-trei cetati medievale.

La cate popoare s-au scurs pe aici si ce chestii interesante s-au petrecut, presupun ca e material sa fie umplute biblioteci intregi. Da' stim sa organizam tabere scolare pe aceleasi situri calarite de 6 generatii incoace, sa-si traga vreun Sulica grad sau publicare (acelasi referat plictisit ca si cele paispe de dinainte).

Edited by skandal, 20 January 2017 - 18:31.


#9755
Arian1

Arian1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.09.2016
Vasul cu inscripția „Decebalus per Scorilo”
Probabil cel mai celebru artefact găsit de arheologi la Sarmizegetusa Regia, vasul cu inscripția „Decebalus per Scorilo” a iscat multe discuții și continuă să își păzească tainele. Informațiile arheologice făcute publice sunt destul de puține, iar sensul inscripției încă nu este pe deplin lămurit.

http://dacica.ro/aur...us-per-scorilo/

#9756
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Prea multe presupuneri, prea multe interpretări .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate