Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#9541
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postmarcuzzzo, on 03 aprilie 2016 - 13:46, said:

Nea florica nu tu erai deșteptul ăla de zicea că nu poți muri asfixiat cu Zyklon-B? Să știi că acea chestie te-a făcut notoriu! Ai devenit subiect de bancuri în celelalte formuri.
Aoleu!  Vezi ca ai gresit aria. Aici e despre daci, obiceiuri, traditii.Poti sa imi dai PM sau sa scrii asta pe aria dedicata.

View Postevreul, on 03 aprilie 2016 - 12:29, said:


Si din lipsa de inteligenta stii tu ca nici un evreu nu o sa se ia cu tine la intrecere ca cine ar fii acceptat s-ar fii simtit  de la inceput  ca un excroc ca nu te iei la intrecere ca evreu cu copii sau handicapati.
Intai sa dovedesti ca ti se cuvine sa te iei la intrecere cu vre-un evreu" cine-i mai  istet ". Deocamdata sezi in liniste pe banca ta si mai invata din ce scriu aci evreii.
Adica nu se ia nici pe bani cind el stie ca e muuuult mai distept ca mine? Mi se pare ca nu se ia din cauza fricii, ca el stie ca e prost si incult.
Nu zic sa facem o intrecere pe chestiuni de istorie sau de cultura generala, ca acolo sinteti niste prapaditi. Zic de un test de inteligenta din acelea care se pot descarca de pe internet. Ai vazut vreunul?
Evreii scriu aici prostii si minciuni.Nu am ce invata de la ei.
Ati adus dovada ca s-a folosit Zyklon B la gazat oameni? Unde e?

On topic:
Cea mai buna dovada a continuitatii dacice este muzica romineasca.  Daca ar fi fost de la romani ar fi semanat cu aceea italiana.  Faptul ca ea seamana cu muzica de pe teritoriile unde au fost traci arata ca s-a pastrat asa din vremuri vechi.
Daca ar fi fost multi colonist din Italia acestia ar fi influentat decisiv si pe termen lung muzica populara. Nu e cazul...

#9542
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postevreul, on 06 aprilie 2016 - 13:06, said:

Evreii mai instariti traiau cu nevoiasii in vecinatate. Nu aveau cartiere speciale.
ca asta de exemplu, in inima Oradei.
Unde e plin de tigani.
Probabil de pe vremea cand evreii instariti traiau cu nevoiasii.
[ https://logopaper.files.wordpress.com/2015/05/20150407_094136_hdr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9543
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
http://bistritaonlin...-la-conferinta/

Asociația Identitate Culturală Contemporană (AICC), în parteneriat cu Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc” Bistrița, vă invită joi, 14 aprilie 2016, la conferința dedicată volumului ”Dacii în sculptura romană: studiu de iconografie antică” semnată de dr. Leonard Velcescu și apărută la Editura Academiei Române (2015).
Evenimentul va avea loc la Palatul Culturii din municipiul Bistrița, începând cu ora 18:30.

Attached Files



#9544
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Tezaure antice valoroase recuperate de la patru vânători de comori din Cehia, care au vandalizat cetățile dacice.

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia a identificat presupușii căutători de comori, care au vandalizat, în cursul anului trecut, trei cetăți dacice din Munții Orăștiei. Au fost recuperate mai multe tezaure antice din argint, cupru, bronz și fier, dar și un fragment dintr-un scut regal din Piatra Roșie.
Comori antice impresionante care ar fi fost descoperite și sustrase ilegal, din siturile arheologice ale cetăților dacice din Munții Orăștiei, au ajuns în Cehia.
Procurori ai Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia au recuperat, în perioada 11-14.04.2016, prin cooperare judiciară internațională cu autoritățile competente din Republica Cehă, mai multe loturi de bunuri arheologice dacice, din argint, cupru, bronz și fier, precum și loturi monetare din argint și bronz. Acestea reprezintă tezaurele sustrase de un grup de cetățeni cehi, din rezervația arheologică a cetăților dacice din Munții Orăștiei, monumente UNESCO, bunuri ulterior exportate ilegal și puse în urmărire prin INTERPOL.
„Prin ordonanța din 02.12.2015 s-a dispus continuarea și extinderea  urmăririi penale față de 4 suspecți, cetățeni cehi, identificați după ample investigații, pentru săvârșirea infracțiunilor privind: accesul cu detectoare de metale sau utilizarea lor în zonele cu patrimoniu arheologic fără autorizație, furt calificat, distrugere, efectuarea oricăror lucrări care pot afecta siturile arheologice, în absența certificatului de descărcare de sarcină arheologică. Conform stării de fapt reținute, în perioada 12-20.09.2015 cei 4 suspecți, utilizând autoturisme de teren și 6 echipamente de detecție au efectuat detecții neautorizate și au sustras din siturile arheologice ale cetăților dacice, loturi de artefacte susceptibile a face parte din patrimoniul cultural național, producând distrugerea stratigrafiei arheologice a monumentelor istorice de la Piatra Roșie, Costești, Blidaru și Bănița, jud. Hunedoara”, a informat PCA Alba.


Mai avem un minister al culturii?? Stie cineva?

Attached Files



#9545
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016
Samogetia


https://en.wikipedia.../wiki/Samogitia

Attached Files



#9546
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
alexandrumardin, ce ai postat tu acum are vreo legătură cu dacii?  Explică tu care ar fi legătura dintre daci și lituanieni, că eu nu văd vreuna.

#9547
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,309
  • Înscris: 30.01.2008
Poate intereseaza pe careva:

https://www.scribd.c...DACICE-PIERDUTE

Edited by Daco_Get, 19 May 2016 - 09:27.


#9548
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostDaco_Get, on 19 mai 2016 - 09:22, said:

Poate intereseaza pe careva:

https://www.scribd.c...DACICE-PIERDUTE
Am cartea lui Papadopol Calimach de la editura dacica.

Interesant este ca dintre aceste istorii "pierdute", cateva au fost de fapt interzise de-a dreptu'. Este vorba despre lucrari ale lui Titus Livius sau ale lui Dio Chrysostomos interzise de Domitian, lucrari despre geti interzise de Caracalla, lucrari religioase crestin-ariane arse de bizantini.

#9549
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postneafloricadinobor, on 17 mai 2016 - 08:23, said:

alexandrumardin, ce ai postat tu acum are vreo legătură cu dacii?  Explică tu care ar fi legătura dintre daci și lituanieni, că eu nu văd vreuna.

Îmi dau seama că nu ai citit nimic în acest sens, ia măcar o hartă auto si plimba privirea prin Letonia si Lituania peste hidronime si toponime, apoi intra pe Wikipedia si vezi nume de lituanieni si letoni, o să ai o mare revelație.

#9550
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Aha, letonii şi lituanienii sunt daci şi eu nu am avut această revelaţie. Au hidronime şi toponime dacice şi eu nu îmi dau seama. Pune tu o listă aici cu toponime şi hidronime dacice din Lituania şi din Letonia.Eu nu am găsit vreunul.

#9551
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Dacii au fost primii colonizatori în Anglia


Nu ne-am gândit deloc la daci. Celţii au fost strămoşii noştri, aşa că, tradiţional, ei sunt prima opţiune pe care o luăm în calcul. După ce am constatat că obiectele găsite sunt dacice, ne-am gândit că au ajuns aici prin comerţ sau că au fost aduse drept pradă de război.
Benjamin Rogueware, coordonator al şantierului arheologic

Cercetătorii britanici de la Institutul de Arheologie şi Istorie Antică din Birmingham au realizat o descoperire care schimbă complet istoria antică britanică, dar, mai ales, pe cea românească. Profesorii Duck şi Romana Smith, alături de legiunea de cercetători de la binecunoscutul institut, au descoperit artifacte care atestă faptul că dacii au ajuns în insulele britanice înainte de cucerirea romană a Britanniei, mai exact încă din secolul IV î. Hr. Cercetările au avut loc pe un sit arheologic ascuns până acum publicului larg, aflat în apropiere de Chester, reşedinţa comitatului Cheshire din regiunea North West a Angliei şi s-au desfăşurat pe o perioadă de opt ani. Munca cercetătorilor, care a întâmpinat mai multe piedici din partea autorităţilor din Marea Britanie şi, atenţie!, chiar din SUA, va schimba percepţia asupra civilizaţiei dacice şi asupra Antichităţii târzii şi a Evului Mediu din insula britanică.


http://adevarul.ro/c...98c6/index.html

#9552
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostBalamache, on 16 aprilie 2016 - 11:52, said:

Mai avem un minister al culturii??
ala condus o groaza de vreme de udemerei mari iubitori de vestigii daco-romane?

Edited by marcusdefeis, 28 May 2016 - 20:04.


#9553
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru cine trece luna aceasta prin Alba Iulia:
" Piese din mormântul princiar de la Cugir, expuse la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia " http://www.agerpres....-iulia-16-20-53

#9554
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcristiany, on 10 iunie 2016 - 14:15, said:

Pentru cine trece luna aceasta prin Alba Iulia:
" Piese din mormântul princiar de la Cugir, expuse la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia " http://www.agerpres....-iulia-16-20-53
Cand Roxin zicea ca Romania are 5000 de movile de pamant (fata de doar 1500 cat are Bulgaria) inca nestudiate si care ar putea fi morminte dacice, latinomanii spuneau ca este nebun. In 2012 Roxin spunea ca acesti tumuli sunt zilnic asaltati de cautatorii de comori, acestia fiind dotati cu aparatura de ultima generatie. Sa speram ca cineva, acolo sus se va trezi.

#9555
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostBalamache, on 28 mai 2016 - 12:21, said:

Dacii au fost primii colonizatori în Anglia

Pai nu cred ca popoarele vremii aleia aveau mare consistenta.
Erau triburi care migrau pana unde puteau, uneori foarte adanc in interiorul altor zone.
Cum au ajuns galatii pana-n Anatolia, de ce nu si niste daci in Britania?

#9556
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
NU au ajuns dacii acolo decît unii care au fost în Armata Romană. Articolul acela e scris la mișto. E o farsă de 1 aprilie. Fii mai atent.

#9557
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016
Ma miram eu, cunosc binisor cronicile britanice si nici una nu vorbeste de vreo invazie dacica - desi daca bine-mi amintesc se spune intr-o sursa de contributia agatarsilor la formare scotienilor.

#9558
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postlefcadio, on 14 iunie 2016 - 08:54, said:

cunosc binisor cronicile britanice

Scrie in dailymirror, la pagina 8, langa poza lui Eric Cantona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate