Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#8857
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Păi dacii erau impenetrabili romanizării parcă aşa spuneai nu?  Cu atât mai improbabil să-i oblige romanii să le adopte limba în chestiile private precum înmormântarea tatalui.

#8858
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 marcuzzzo, on 24 februarie 2015 - 12:19, said:

Păi dacii erau impenetrabili romanizării parcă aşa spuneai nu?  Cu atât mai improbabil să-i oblige romanii să le adopte limba în chestiile private precum înmormântarea tatalui.
doamna tanti, pana in secolul trecut ungurii foloseau limba latina in docomente oficiale. in mod similar dacii erau obligati sa puie pe mormintzi inscriptii latinesti.
deci de fapt ungurii sunt de vitza latina... dupa capul tau fara pereche. unicat. atata doar, ca nu sunt.

#8859
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Doamne iartă-mă...
Unde ai văzut tu să fie obligatoriu să se scrie dedicații în latineşte pe vremea împeriului?

. Cumva grecii nu au mai scris greceşte?
. Evreii de pe vremea romanilor au abandonat scrierea lor?

#8860
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 marcuzzzo, on 24 februarie 2015 - 12:34, said:

Doamne iartă-mă...
Evreii de pe vremea romanilor au abandonat scrierea lor?
apai sa te ierte, ca nici Biblia n-au scris-o evreii evreieste...
cat de praf poti fi :lol:

#8861
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

 leogoto, on 24 februarie 2015 - 12:37, said:


apai sa te ierte, ca nici Biblia n-au scris-o evreii evreieste...
cat de praf poti fi :lol:

Probabil cã nu ai auzit cum cã texte epigrafice evreieºti au fost gãsite peste tot în aramaicã pe vremea împeriului.

De asemenea nu ai auzit de primele scrieri ale noului testament ca sulurile de la Qumran.

Deci pe evrei nu i-a obligat nimeni sã scrie latineºte?

Attached Files



#8862
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 marcuzzzo, on 24 februarie 2015 - 12:45, said:

sulurile de la Qumran
Sulurile de la Qumran, care au fost pastrate tocmai fiindca au fost ascunse tocmai fiindca ...
completeaza tu pe spatiul punctat stimata doamna, caci vad ca tare te pricepi la toate.

#8863
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Fiindcă leogoto habar nu are. :-)

#8864
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Raportul întocmit de experți britanici cu privire la Roșia Montana: http://totb.ro/exclu...terul-culturii/

Edited by sarmigetausa, 27 February 2015 - 17:49.


#8865
Trogldyte

Trogldyte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 30.04.2011
Analiza antropologica a ciobanilor din Miorita-necropola de la Noura

"However, significant traits were found on some individuals, thus enabling us to ascribe them to certain anthropological types:mediteranoid, dinaroid and protoeuropoid."

http://revistapeuce....lic-10-2012.pdf

Adica,baiatu din dreapta.

Attached Files


Edited by Trogldyte, 02 March 2015 - 17:18.


#8866
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Buna ziua la toti membrii care citesc acest subiect. NU de mult am deschis un subiect despre daci care l-am chemat   "Dacii au fost numai un trib de tarani" in care am luat in seama ce se stieaqzi  despre daci si  toate posibilitatile logice sa fiu ce romanii se incapataneaza sa creada despre ei.  Rezultatul a fost cum se stie ca dupa 100 relici in doua trei zile subiectul a fost blocat deoarece  "este deja un subiect despre daci ".

Daca in primul rand sa ma refer la titlul exact a prezentei discutii despre daci, "Dacii ,obiceiuri si traditii "  ,in acest titlu deja se ascunde faptul ca  dacii si Dacia au disparut deodata cu limba lor dupa infrangerea lor de catre legiunile romane care in continuare au colonizat tara ,i-au schimbat numele iar dacii cum am amintit din acel moment nu mai sunt mintiti in istorile altor popoare care au avut scris.  La intrebarea unde au disparut dacii sunt cateva posibilitati una mai tragica decat alta si numai sa amintesc ca romanii procedau  in acelas stil cand cucereau noi teritorii:  bastinasii erau indepartati din tara lor si imprastiati in lume uneori ca sclavi iar in alte cazuri executau tot poporul  si tara era colonizata cu romani si legionari care erau deja batrani ca sa mai serveasca in legiune.  De aci  logica simpla arata ca nu au ramas daci vii sa poveseasca despre obiceiuri,traditii si folclorul lor.  Nici scrise nu au lasat deoarece dacii erau analfabeti si nustiau nici socoteli sa faca.  Ca asa,dacii erau crezuti de romanii si civilizatia romana nu mai putin decat primitivi si salbatici. Este mai mare posibilitate ca dacii au fost pur s simplu exterminati de la mic la mare.  
Multi romani care habar nu am cum si dece au adoopat ideia utopica ca Dacii sunt stramosii romanilor  pe cand datele stiute si cele deduse arata ca asa o posibilitate este exclusa.  Acesti romani vor de fapt ca sa poata indica UN popor ca a fiind  stramosii lui . Un soi de "rasa pura"  care de fapt ,cum am scris deja,exista numai la caini pisici si idioti nazisti.  Nici un popor nu este de pura rasa . Toate popoarele sunt corcituri mai mult sau mai putin  a celor popoare care au trecut prin tara lor sau au trait in preajma lor.

#8867
Trogldyte

Trogldyte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 30.04.2011
Las-o balta,unchiule Leo.Nu-i niciunu nazist p-aici;spre exemplu,pumnul din avatarul meu,simbolizeaza tendintele agresive(adica, nu tin cont de rasa),nicidecum nazismul.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TYZBKqemQrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Trogldyte, 05 March 2015 - 15:23.


#8868
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 Edgaroropsitul, on 05 martie 2015 - 14:43, said:

...
Nici aici nu scăpăm de frustrările tale ???

#8869
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Da, dacii au fost țărani, adică și țărani, că nobilii daci nu erau țărani. La data restpectivă nu mai erau triburi.
D/le Edgar Oropsitul, știu că evreii  proveneau din diverse neamuri antice și că le-a fost impusă de către niște stăpîni din Orient o religie cu un singur zeu, nu mai mult, adică evreii erau sclavi de diverse nații. Nu a fost o sclavie de tip roman ci una de tip oriental, adică sclavii aveau voie să aibă familie.
Ar fi bine să aprofundați istoria evreilor și să nu mai faceți valuri pe aici.

#8870
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Trogldyte, on 05 martie 2015 - 15:13, said:

Las-o balta,unchiule Leo.Nu-i niciunu nazist p-aici;spre exemplu,pumnul din avatarul meu,simbolizeaza tendintele agresive(adica, nu tin cont de rasa),nicidecum nazismul.

Mare gresala ai dumneata. Eu nu caut nu nazisti si nu antisemiti. Simplu,vreau sa aflu dece unii romani se cred urmasii dacilor pe cand dupa scrisele unei prietena romanca  ca i o treime din familile romane se scurge in vine si ceva sange tzigan de exemplu inclusiv in familia sa
.Ista este numai un exemplu si nu am amintit maghiari bulgarii turcii evreii  tatarii sasi si inca multi altii.

 cristiany, on 05 martie 2015 - 15:16, said:

Nici aici nu scăpăm de frustrările tale ???

Astai buna gluma. Frustarile mele?  Pai eu nu sunt "urmasul dacilor" .  Nici ca sunt de rasa pura nu pretind. Ce importanta are asta ca Dumnezeu ne iubeste si asa cum suntem.
Cine vrea sa nu fie frustat sa gandeasca destept.

#8871
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 Edgaroropsitul, on 05 martie 2015 - 15:51, said:

Astai buna gluma. Frustarile mele?  Pai eu nu sunt "urmasul dacilor" .  Nici ca sunt de rasa pura nu pretind. Ce importanta are asta ca Dumnezeu ne iubeste si asa cum suntem.
Cine vrea sa nu fie frustat sa gandeasca destept.
Nu cred că este cineva pe aici care se consideră de rasă pură. Au existat unii care visau la aşa ceva, dar asta era acum vreo 70 - 80 de ani.
Dacă o parte din români se consideră urmaşi ai dacilor, nu înţeleg de ce trebuie ca tu, să-i cataloghezi frustraţi ? E treaba lor ce cred.
Spui că Dumnezeu ne iubeşte aşa cum suntem, de ce nu vrei să faci şi tu la fel ?

#8872
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 sarmigetausa, on 05 martie 2015 - 15:38, said:

Da, dacii au fost țărani, adică și țărani, că nobilii daci nu erau țărani. La data restpectivă nu mai erau triburi.
D/le Edgar Oropsitul, știu că evreii  proveneau din diverse neamuri antice și că le-a fost impusă de către niște stăpîni din Orient o religie cu un singur zeu, nu mai mult, adică evreii erau sclavi de diverse nații. Nu a fost o sclavie de tip roman ci una de tip oriental, adică sclavii aveau voie să aibă familie.
Ar fi bine să aprofundați istoria evreilor și să nu mai faceți valuri pe aici.

Ca sa-ti aduc aminte ca aci este vorba de daci si nu de evrei. La subiectul despre evrei o sa am ocazia sa-ti scriu despre evrei.

Dacii ca popor analfabet si nici socoteala nu stia ,asa un popor este exclus sa fii stapanit o tara mare  deoarece fara a putea comunica cu partile mai indepartate fara scris asta este imposibil. O tara care nu stie a socoti nu poate face socoteli de taxe si impozite cum nici comert cu alte tari.  De aci se intelege ca dacii au fost de fapt un trib pe un teritoriu restrans compus de tarani agricultori.
Despre reliefurile dacilor care se vad la Roma  explicatia este foarte simpla: Legiunile care au fost trimese sa cucereasca Dacia  ,ca sa se arate curajioase si eroi au prezentat dacii ca luptatori viteji si nu ca au cucerit tara dacilor fara lupta. Legionarii erau salariati si primeau premii cand erau victoriosi.
I-mi parerau daca te supara ce scriu dar eu scriu ce cred si nu ce altii se asteapta de la mine sa scriu.

 cristiany, on 05 martie 2015 - 16:04, said:

Nu cred că este cineva pe aici care se consideră de rasă pură. Au existat unii care visau la aşa ceva, dar asta era acum vreo 70 - 80 de ani.
Dacă o parte din români se consideră urmaşi ai dacilor, nu înţeleg de ce trebuie ca tu, să-i cataloghezi frustraţi ? E treaba lor ce cred.
Spui că Dumnezeu ne iubeşte aşa cum suntem, de ce nu vrei să faci şi tu la fel ?

Alo,domnule tu stii ce scrii?  Tu ceri de la mine sa nuscriu ce cred ca pe tine te jeneaza?  Dumneata ai auzit de Libera exprimare  ? sau au ramas cu doctrina dictaturii proletare. Tu critica ce am scris nu ma critica pe mine ca habar nu ai cine sunt.  Eu nu am catalogat pe romani ca frustati ci pe acel care EL mi-a scris ca Eu sunt frustat.  (fie vorba intre noi,as ura la toti romanii sa fiu asa "frustati" ca mine si discutile ar fii fost mult mai  interesante/

#8873
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Sa-l ia cineva pe asta de aici...

#8874
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 Boshaft_Sylvester, on 05 martie 2015 - 16:21, said:

Sa-l ia cineva pe asta de aici...
ON: Eu am crezut ca-i fratele matale. Aveti acelasi tip de exprimare. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate