Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#8209
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
Origen, Contra Celsum, Lib. II, 34
http://www.newadvent...thers/04163.htm
He [Celsus] next imagines that, "in worshipping him who," as he says, "was taken prisoner and put to death, we are acting like the Getæ; who worship Zamolxis"
Indicativ prezent, scitech.

Edited by leogoto, 23 October 2014 - 22:42.


#8210
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006
Poți analiza originalul, nu traducerea?

#8211
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 22:35, said:

Dacii au încetat să fie daci când și-au pierdut limba, identitatea statală, identitatea etnică.
Au devenit romani ->români. Dar statul și etnicul dac a dispărut.
De unde stii ca si-au pierdut limba si identitatea etnica. Fiindca limba spre exemplu n-o cunosti absolut deloc, sau o cunosti la modul caricatural, cum cunosc eu italiana, bongiorno ciao ciao.
Nu vrei deloc sa intelegi greseala cu universalele negative. Deloc.

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 22:48, said:

Poți analiza originalul, nu traducerea?
Analizeaza-l tu te rog.
Greaca nu e tocmai unul din punctele mele foarte.

#8212
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 20:08, said:

Dacii au dispărut din istorie.

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 22:35, said:

Dacii au devenit români.

Io cand sa te cred? Cand zici ca s-a maritat sau cand zici ca a divortat? Bine macar ca incepi incet-incet sa te dai pe brazda cum bine ziceau dacii din vechime. Dacii aia, zisi bessi sau zisi valahi, cum ne povesteste jupanul Kekaumenos. Vezi? Cronicarii nu zic dacii deveniti vlahi, ci dacii zisi vlahi. Nu-ti suna diferit?

#8213
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postleogoto, on 23 octombrie 2014 - 22:49, said:

De unde stii ca si-au pierdut limba si identitatea etnica. Fiindca limba spre exemplu n-o cunosti absolut deloc, sau o cunosti la modul caricatural, cum cunosc eu italiana, bongiorno ciao ciao.
Nu vrei deloc sa intelegi greseala cu universalele negative. Deloc.
Tocmai ca nu se știe mare lucru despre tracă. au supraviețuit câteva zeci/sute de cuvinte in Română. Si cam atât. in rest a dispărut fără urmă.

View Postleogoto, on 23 octombrie 2014 - 22:49, said:

Analizeaza-l tu te rog.
Greaca nu e tocmai unul din punctele mele foarte.
E argumentul tău. Fără el nu are valoare demonstrația ta.

View PostBalamache, on 23 octombrie 2014 - 22:53, said:

Io cand sa te cred? Cand zici ca s-a maritat sau cand zici ca a divortat? Bine macar ca incepi incet-incet sa te dai pe brazda cum bine ziceau dacii din vechime. Dacii aia, zisi bessi sau zisi valahi, cum ne povesteste jupanul Kekaumenos. Vezi? Cronicarii nu zic dacii deveniti vlahi, ci dacii zisi vlahi. Nu-ti suna diferit?
Balamache, plimbă ursu cu Kekaumenos. Dacă nu pricepi ce e aia o diatribă nu am timp de pierdut cu tine.

#8214
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 22:57, said:




Balamache, plimbă ursu cu Kekaumenos. Dacă nu pricepi ce e aia o diatribă nu am timp de pierdut cu tine.

Cred ca diatriba este atunci cand zici ca dacii au disparut, dupa care zici ca dacii s-au transformat. Io zic sa-l intrebam pe David Coperfield, care-i diferenta intre a disparea si a se transforma.

#8215
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 22:57, said:

Tocmai ca nu se știe mare lucru despre tracă. au supraviețuit câteva zeci/sute de cuvinte in Română. Si cam atât. in rest a dispărut fără urmă.
tu-ti dai seama cat de mult seamana afirmatia asta cu logica diferitilor specimeni care afirma ca olteneasca e diferita de moldoveneasca diferita de ardeleneasca fiindca oltenii zic lubenita pe cand moldovenii harbuz, deci limba romana e artificiala fiindca foloseste ”pepene”. nu cred ca-ti dai seama.

View Postsci2tech, on 23 octombrie 2014 - 22:57, said:

E argumentul tău. Fără el nu are valoare demonstrația ta.
Μετὰ ταῦτα παραπλήσιον ἡμᾶς οἴεται πεποιηκέναι τόν, ὥς φησιν ἡ Κέλσος, ἁλόντα καὶ ἀποθανόντα θρησκεύοντας τοῖς Γέταις σέβουσι τὸν Ζάμολξιν καὶ Κίλιξι τὸν Μόψον καὶ Ἀκαρνᾶσι τὸν Ἀμφίλοχον καὶ Θηβαίοις τὸν Ἀμφιάρεω καὶ Λεβαδίοις τὸν Τροφώνιον.
Nici google translate nu reuseste. Apropos mea culpa, e capitolul 34 dar Cartea 3, nu Cartea 2.
http://khazarzar.ske...es/cc/gr/03.htm
http://www.newadvent...thers/04163.htm

#8216
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostBalamache, on 23 octombrie 2014 - 22:29, said:

Studiul zice ca genetic suntem ca aia de acum 4000 de ani
Care studiu?
Am inteles ca tocmai ca NU prea sunt mostre de ADN, nici de azi nici de pe vremuri.

#8217
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,270
  • Înscris: 23.07.2014

View Postleogoto, on 23 octombrie 2014 - 21:34, said:

din aceste doua motive (si altele) se ajunge la situatia ca respectivii isi joaca reputatia pe-aceasta carte a universalelor negative - ”va zic eo care sunt semizeu ca asa ceva nu egzista, va dau scris”. care e o afirmatie ideologica, nu o afirmatie stiintifica. ceea ce le afecteaza total presupusa impartialitate stiintifica cand se pune problema cercetarii efective a izvoarelor. un astfel de specimen nu are motive sa-si distruga reputatia publicand materiale contrare declaratiei sale de credinta. cel mai grav este ca foarte multi sunt in situatia asta. practic, toti.
iar pe aceste fenomene de plan etic si ideologic se grefeaza motivatia financiara, care stim cu totii ca renumeratia mica dupa buget.
nenea semizeul zambea superior, cum bey, sa fie braconerii pe mana cu semizeii, asa ceva e-o chestie universal negativa la care el ar da repetentie pe viatza la neispravitul care i-ar zice asa ceva privindu-l in ochi.
fast forward trei luni de zile. universala negativa a luat-o-n obraz.
chiu e d.

Pai omul nu a spus absolut nimic de exterminare din cate vad, el a spus doar ca exista inscriptii atatea cate sunt, adica nu prea multe.Ce era sa spuna, ca e plin de ele, sau ca s-au gasit opere scrise, lazi de carti, daca nu era asa?Ca sa fim intelesi, nu am de unde sti clar daca omul e intr-adevar arheolog, pentru ca sta in spatele unui nickname, nu semneaza posturile cu numele real, ca sa poti cauta referinte, dar DACA este, nu te supara, unii forumisti i-au acuzat pe arheologi (si implicit si pe el, daca este arheolog intr-adevar) de hotie sau de cardasie cu hotii.Daca el a fost arogant in felul in care a raspuns, atunci forumistii care au acuzat cum sunt?Nu suna cam ipocrit?Ar trebui arheologii sa sara cu 20 de dosare de dovezi aici pe forum cum ca nu sunt vinovati, sau cei care acuza sa aduca dovezi?Pe urma daca este arheolog, da, absolut, eu spun ca profesia trebuie respectata, cine nu o face, cade in ridicol.Nu cred ca exista vreunul care sa mearga la medic pentru consult si sfat, ca apoi sa-i spuna doctorului "go fuck yourself" si sa faca apoi taman opusul a ce i s-a spus.Sigur, in istorie, lingvistica si arheologie nu se mai aplica, pentru ca unii isi inchipuie ca astea se pot face si dupa ureche, iar in 2 luni de frunzalit un forum te prinzi de mult mai multe decat cel caruia i-a luat o viata meseria sa.Sau daca nu asta, atunci li se arunca treaba cu "esti hot, esti cardas cu hoti, esti corupt, esti aservit, nu spui "adevarul" ca sa nu ti se naruie templul de fildes".Iarta-ma, a dovedit careva ca asa este?Nu spun ca e exclus ca un profesionist mai poate sa si greseasca, ori, ca in orice domeniu, nu ar fi  cate unii mai putin onesti, problema e ca acuzatorii forumisti generalizeaza, arunca acuza pe toata tagma si a arheologilor, si a istoricilor, si a lingvistilor cu imbatabilul Argument "iac-asa" si aplica prezumtia de vinovatie.Eh, la asta trebuie sa produci dovezi.


"nenea semizeul zambea superior, cum bey, sa fie braconerii pe mana cu semizeii, asa ceva e-o chestie universal negativa la care el ar da repetentie pe viatza la neispravitul care i-ar zice asa ceva privindu-l in ochi."

Sunt unii care daca sunt acuzati public de catre un nume real (de hotie, de coruptie, de complicitate etc.), reactioneaza si prin apelul la instanta.Daca acuzatorul poate produce dovezi, atunci banui ca are castig de cauza, daca nu....La nenea semizeul i-a prezentat vreunul din acuzatori vre-un precedent, cazuri concrete sau macar ceva cat de cat tangibil, sau mai curand a fost ceva de genul "tre' sa fie hoti cu totii, nu se poate sa nu fie asa"? Treci o secunda de partea cealalta si vezi daca ai putea raspunde umil la chestiile astea.

Edited by SorinGT, 24 October 2014 - 08:43.


#8218
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postleogoto, on 23 octombrie 2014 - 23:32, said:

tu-ti dai seama cat de mult seamana afirmatia asta cu logica diferitilor specimeni care afirma ca olteneasca e diferita de moldoveneasca diferita de ardeleneasca fiindca oltenii zic lubenita pe cand moldovenii harbuz, deci limba romana e artificiala fiindca foloseste ”pepene”. nu cred ca-ti dai seama.

Μετὰ ταῦτα παραπλήσιον ἡμᾶς οἴεται πεποιηκέναι τόν, ὥς φησιν ἡ Κέλσος, ἁλόντα καὶ ἀποθανόντα θρησκεύοντας τοῖς Γέταις σέβουσι τὸν Ζάμολξιν καὶ Κίλιξι τὸν Μόψον καὶ Ἀκαρνᾶσι τὸν Ἀμφίλοχον καὶ Θηβαίοις τὸν Ἀμφιάρεω καὶ Λεβαδίοις τὸν Τροφώνιον.
Nici google translate nu reuseste. Apropos mea culpa, e capitolul 34 dar Cartea 3, nu Cartea 2.
http://khazarzar.ske...es/cc/gr/03.htm
http://www.newadvent...thers/04163.htm

De la un domn care in nici un caz nu poate fi acuzat de dacomanie si are si cunostinte de greaca veche cred eu

http://soltdm.com/la.../zalmoxis.1.htm

<< §1.16.2: ▪3.34: Μετὰ ταῦτα παραπλήσιον ἡμᾶς οἴεται πεποιηκέναι τόν, ὥς φησιν ἡ Κέλσος, ἁλόντα καὶ ἀποθανόντα θρησκεύοντας τοῖς Γέταις σέβουσι τὸν Ζάμολξιν καὶ Κίλιξι τὸν Μόψον καὶ Ἀκαρνᾶσι τὸν Ἀμφίλοχον καὶ Θηβαίοις τὸν Ἀμφιάρεωκαὶ Λεβαδίοις τὸν Τροφώνιον.

După aceea, crede că noi, slujind pe unul care a fost prins şi ucis, am făcut, cum zice Celsus, tot aşa cum Geţii se închină lui Zamolxis, Cilicienii lui Mopsus, Acarnanii lui Amphilochus şi Lebadienii lui Trophonius. >>

Asadar getii < se inchină >, nu < se inchinau >.
Mai sunt dealtfel citate din perioade mai tarzii unde autorii vorbesc despre geti la prezent

Edited by lupu2, 24 October 2014 - 09:08.


#8219
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,270
  • Înscris: 23.07.2014

View Postsearcher-star, on 24 octombrie 2014 - 08:10, said:

Care studiu?
Am inteles ca tocmai ca NU prea sunt mostre de ADN, nici de azi nici de pe vremuri.

Asta e articolul original asupra studiului:

http://www.alketux.a...thracianDNA.pdf

daca nu se deschide direct pdf-ul, se da click pe "qui"

Concluziile sunt in general rezervate.La baza, din cele 50 de mostre, s-au putut obtine probe doar de pe 13, restul fiind prea degradate (6 din epoca bronzului, 7 din epoca fierului)

“Up to now we have obtained aDNA from 6 individuals from the Bronze Age and from 7 individuals from the Iron Age.
The other samples still require further extractions and/or amplifications in order to confirm the results.
Only the HVR I polymorphisms are presented below because we have so far only obtained a few and short Thracian HVR II sequences, without scientific relevance for a sequence analysis. ”

apoi

“Computing the frequency of common point mutations of the present-day European population with the Thracian population has resulted that the Italian (7.9 %), the Alban (6.3 %) and the Greek (5.8 %) have shown a bias of closer genetic kinship with the Thracian individuals than the Romanian and Bulgarian individuals (only 4.2%). ”

iar apoi

“Conclusions and prospects
In conclusion we believe that our results reflect an evident genetic similarity between the old Thracian individuals analysed up to now in our study and the modern populations from SE of Europe.
So far we can just suppose, that the old Thracian populations would have been able to contribute to the foundation of the Romanian modern genetic pool. More mtDNA sequences from Thracian individuals are needed in order to perform an complex objective statistical analysis. ”

#8220
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostSorinGT, on 24 octombrie 2014 - 08:35, said:

Pai omul nu a spus absolut nimic de exterminare din cate vad, el a spus doar ca exista inscriptii atatea cate sunt, adica nu prea multe.Ce era sa spuna, ca e plin de ele, sau ca s-au gasit opere scrise, lazi de carti, daca nu era asa?Ca sa fim intelesi, nu am de unde sti clar daca omul e intr-adevar arheolog, pentru ca sta in spatele unui nickname, nu semneaza posturile cu numele real, ca sa poti cauta referinte, dar DACA este, nu te supara, unii forumisti i-au acuzat pe arheologi (si implicit si pe el, daca este arheolog intr-adevar) de hotie sau de cardasie cu hotii.Daca el a fost arogant in felul in care a raspuns, atunci forumistii care au acuzat cum sunt?Nu suna cam ipocrit?Ar trebui arheologii sa sara cu 20 de dosare de dovezi aici pe forum cum ca nu sunt vinovati, sau cei care acuza sa aduca dovezi?Pe urma daca este arheolog, da, absolut, eu spun ca profesia trebuie respectata, cine nu o face, cade in ridicol.Nu cred ca exista vreunul care sa mearga la medic pentru consult si sfat, ca apoi sa-i spuna doctorului "go fuck yourself" si sa faca apoi taman opusul a ce i s-a spus.Sigur, in istorie, lingvistica si arheologie nu se mai aplica, pentru ca unii isi inchipuie ca astea se pot face si dupa ureche, iar in 2 luni de frunzalit un forum te prinzi de mult mai multe decat cel caruia i-a luat o viata meseria sa.Sau daca nu asta, atunci li se arunca treaba cu "esti hot, esti cardas cu hoti, esti corupt, esti aservit, nu spui "adevarul" ca sa nu ti se naruie templul de fildes".Iarta-ma, a dovedit careva ca asa este?Nu spun ca e exclus ca un profesionist mai poate sa si greseasca, ori, ca in orice domeniu, nu ar fi  cate unii mai putin onesti, problema e ca acuzatorii forumisti generalizeaza, arunca acuza pe toata tagma si a arheologilor, si a istoricilor, si a lingvistilor cu imbatabilul Argument "iac-asa" si aplica prezumtia de vinovatie.Eh, la asta trebuie sa produci dovezi.


"nenea semizeul zambea superior, cum bey, sa fie braconerii pe mana cu semizeii, asa ceva e-o chestie universal negativa la care el ar da repetentie pe viatza la neispravitul care i-ar zice asa ceva privindu-l in ochi."

Sunt unii care daca sunt acuzati public de catre un nume real (de hotie, de coruptie, de complicitate etc.), reactioneaza si prin apelul la instanta.Daca acuzatorul poate produce dovezi, atunci banui ca are castig de cauza, daca nu....La nenea semizeul i-a prezentat vreunul din acuzatori vre-un precedent, cazuri concrete sau macar ceva cat de cat tangibil, sau mai curand a fost ceva de genul "tre' sa fie hoti cu totii, nu se poate sa nu fie asa"? Treci o secunda de partea cealalta si vezi daca ai putea raspunde umil la chestiile astea.

Eu unul nu acuz la gramada (si evident nu sunt nici profesionist) dar totusi nu pot fi negate unele lucruri. Vedem ce a patit Aurora Petan cand a avut o anumita opinie (contrara celei acceptate sau impuse deja) despre placutele de la Sinaia, si ce reactie au avut unii colegi ai domniei sale (in frunte cu Vulpe) si cum a fost impinsa asa intr-o parte. Si asta din ce am vazut eu, un amator care e interesat de subiect.

Apoi vedem ce apare prin presa, si nu ma refer doar la gropi sapate de braconieri prin santierele arheologice (de ne minunam ce apare apoi pe la licitatii in strainatate, de la pumnale sica la cosoni si bratari, sigur unele artefacte nici nu mai apar acolo, se vand direct si pe sub mana). Dar au fost cazuri in care au disparut lucruri direct din depozitele muzeelor.
S-au mai pus linkuri pe aici, era vorba de monede, sabii (inclusiv celebra sabie de la Boiu).

Eu nu spun ca toti arheologii ori istoricii ori lingvistii sunt nu stiu cum. Dar se poate vedea un anume trend la unii (destui). De la conceptii comuniste precum sefu e sef si nu e bine sa contesti dogma (si nici sa zici ca dacii s-au intins prea mult ca e deja prea imperialist, n-am mai vazut mentionat ce zicea Parvan de Troia getica ori de Susudava din Germania de azi ori dacii de la Baltica) pana la unele "moderne" si "demitizatoare" (dar se incearca demitizarea doar a anumitor chestii, nu asa, a orice).
E de ajuns sa arunci o privire pe histeria.ro de o tot citeaza cu orice ocazie unu pe aici, si sa vezi ce ineptii scrise in genul articolelor Cancan apar pe acolo. Am citit inclusiv "minunatii" de genul "dacii au masacrat o coloana a armatei romane care marsaluia neinarmata prin Moesia" haha. Chestie spusa de un istoric cica. Deci cat de cretin sau de paralel cu subiectu tre sa fie cineva sa afirme la modul serios asa ceva?

Edited by lupu2, 24 October 2014 - 09:40.


#8221
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostSorinGT, on 24 octombrie 2014 - 08:35, said:

Nu cred ca exista vreunul care sa mearga la medic pentru consult si sfat, ca apoi sa-i spuna doctorului "go fuck yourself" si sa faca apoi taman opusul a ce i s-a spus.
La nenea semizeul i-a prezentat vreunul din acuzatori vre-un precedent, cazuri concrete sau macar ceva cat de cat tangibil, sau mai curand a fost ceva de genul "tre' sa fie hoti cu totii, nu se poate sa nu fie asa"?
looool. tu te duci la primul doctor intalnit si pe mana aluia mergi pana la moarte? vaya con dios mi amigo.
precedentul e sistemic. de multi ani de zile, decenii chiar, dupa ce s-au inventat detectoarele de metale, arheologii nu descopera mai nimic spectaculos metalic. da nimic. in schimb, ce sa vezi, geme piata neagra de artefacte care mai de care, in frunte cu tezaurul din caprareata-gradistea. pe langa care s-a sapat cu mare grija ani de zile - http://www.zf.ro/zia...ru-ani-3027864/ -

Quote

In ultimele luni, multi m-au intrebat: domnule profesor, de ce nu ati descoperit bratarile dacice de aur, daca ati sapat atata amar de ani in jurul lor? Adevarul este ca am trecut foarte aproape de ele. In primavara lui 1971, la corhanitul bustenilor din exploatarea forestiera de pe versantul de sud al Piciorului Muncelului, pe care se afla Sarmizegetusa, si la est de incinta sacra, s-au descoperit unelte dacice de prelucrare a fierului. Aceasta descoperire intamplatoare a determinat inceperea sapaturilor in acel punct, cunoscut sub numele de Caprareata. Adica, exact acolo unde, 30 de ani mai tarziu, se gaseau celebrele bratari.
deci cand mi-am permis sa-i zic de la obraz lu' nenea semizeul ca pana si un habarnist ca mine isi da seama ca fratii lui lucreaza mana-n mana cu nefratzii, si s-a dovedit c-am nimerit-o, nu te gandi c-am folosit bila de cristal, tarotul, dark magick sau astrologia, ci ca facatura e vizibila din cosmos. daca ai ochi sa vezi.

Edited by leogoto, 24 October 2014 - 11:12.


#8222
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,270
  • Înscris: 23.07.2014

View Postleogoto, on 24 octombrie 2014 - 11:01, said:

looool. tu te duci la primul doctor intalnit si pe mana aluia mergi pana la moarte? vaya con dios mi amigo.

Asta e o divagatie fara sens, nu stiu ce argument ai incercat sa construiesti.Ce inseamna "primul doctor intalnit"?In primul rand, daca ai o infectie si doctorul iti prescrie tratament, faci cum a spus ori cum te taie capul?In al doilea rand vorbim de termenul de specialist.Indiferent ce medic preferi, ideea e ca daca esti bolnav mergi la medic sa te tratezi, nu la avocat sau la mecanicul auto.Si daca nu-ti place medicul la care ai nimerit, tot la un alt medic te duci.Loool-ul e cam degeaba.

View Postleogoto, on 24 octombrie 2014 - 11:01, said:

"arheologii nu descopera mai nimic spectaculos metalic."

Bun, sa spunem ca exista greseli si exista si rea credinta in oarecare masura.Acuma voi din cate vedeam, discutati despre asemanarea limbii dacilor cu a romanilor si mai putin de metale (practic cu asta si-a si inceput postarea respectivul).Au aparut pe piata neagra inscrisuri dace, carti, scrisori, harti pe care arheologii nu le-au gasit din nestiinta sau cu voia?

#8223
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostSorinGT, on 24 octombrie 2014 - 12:00, said:

Bun, sa spunem ca exista greseli si exista si rea credinta in oarecare masura.Acuma voi din cate vedeam, discutati despre asemanarea limbii dacilor cu a romanilor si mai putin de metale (practic cu asta si-a si inceput postarea respectivul).Au aparut pe piata neagra inscrisuri dace, carti, scrisori, harti pe care arheologii nu le-au gasit din nestiinta sau cu voia?
discutam de mai multe chestii.
apropo de inscrisuri.
retin ca parca discutia cu semizeul s-a incheiat instant clipa in care l-am intrebat cum de afirma ca placile presupus dacice de la Institutul Parvan sunt false. daca macar le-a vazut in carne si oase, sau daca exista vreo lucrare de specialitate despre depozitul de falsuri de la Institutul de Arheologie al Romaniei, cum s-a intamplat s-ajunga acolo, din astea. ma rog, cum am auzit si eu zvonuri ca se scriu lucrarile de specialitate.

Edited by leogoto, 24 October 2014 - 12:33.


#8224
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostSorinGT, on 24 octombrie 2014 - 09:18, said:

1Concluziile sunt in general rezervate.La baza, din cele 50 de mostre, s-au putut obtine probe doar de pe 13, restul fiind prea degradate (6 din epoca bronzului, 7 din epoca fierului)

2mtdna
1Pai asta zic, e nevoie macar de cateva zeci bune ca sa incepi sa stii ceva cat de cat.
2M-ar fi interesat Y-dna.
Femeile, normal ''ca cam" raman la fata locului, orice s-ar intampla.

Edited by searcher-star, 24 October 2014 - 16:15.


#8225
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostSorinGT, on 24 octombrie 2014 - 09:18, said:

Asta e articolul original asupra studiului:

http://www.alketux.a...thracianDNA.pdf

daca nu se deschide direct pdf-ul, se da click pe "qui"

Concluziile sunt in general rezervate.La baza, din cele 50 de mostre, s-au putut obtine probe doar de pe 13, restul fiind prea degradate (6 din epoca bronzului, 7 din epoca fierului)

“Up to now we have obtained aDNA from 6 individuals from the Bronze Age and from 7 individuals from the Iron Age.
The other samples still require further extractions and/or amplifications in order to confirm the results.
Only the HVR I polymorphisms are presented below because we have so far only obtained a few and short Thracian HVR II sequences, without scientific relevance for a sequence analysis. ”

apoi

“Computing the frequency of common point mutations of the present-day European population with the Thracian population has resulted that the Italian (7.9 %), the Alban (6.3 %) and the Greek (5.8 %) have shown a bias of closer genetic kinship with the Thracian individuals than the Romanian and Bulgarian individuals (only 4.2%). ”

iar apoi

“Conclusions and prospects
In conclusion we believe that our results reflect an evident genetic similarity between the old Thracian individuals analysed up to now in our study and the modern populations from SE of Europe.
So far we can just suppose, that the old Thracian populations would have been able to contribute to the foundation of the Romanian modern genetic pool. More mtDNA sequences from Thracian individuals are needed in order to perform an complex objective statistical analysis. ”
Concluziile postate de tine nu au nimic in comun cu acest complex studiu. Acel studiu a fost facut de profesorul Ronewald, director la cel mai important centru de paleogenetica din Europa. Monstrele analizate sunt de ordinul sutelor si cuprind Romania si pari din Serbia, Bulgaria, Ungaria si Moldova.

Ia de aici, distreaza-te cu "dacomanul" Ronewald! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aX4DrBSgH6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Balamache, 24 October 2014 - 18:53.


#8226
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Vai de capu' meu, am privit fugar emisiunea asta intr-o seara si mi-a venit sa vomit.
Nu se pomeneste sa fi vazut o atat de mare adunatura de prosti la un loc.

Apropo, am cautat pe internet ceva in legatura cu barbosul ala cu papillon, si nimic habar nu are ca-i paleolog.
Practic nu exista.

Edited by marcuzzzo, 24 October 2014 - 19:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate