Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

constructie in extravilan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
am un teren aproape de sat, sa zicem la maxim 500 de m de sat. suprafata este de 6 mii de metri in extravilan. as vrea sa ma apuc sa-mi ridic o casuta dar pentru asta e nevoie sa-l trec in intravilan. as putea sa trec in intravilan doar suprafata construibila? a mai facut cineva asa ceva? as dori mai multe detalii. multumesc

#2
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

View Posttornad0, on 30th August 2010, 19:36, said:

as putea sa trec in intravilan doar suprafata construibila?

In principiu, da.
De regula, prin PUZ se trec zone intregi in intravilan, dar nimeni nu mai tine cont de marimea suprafetelor.
Oricum o sa te coste o caruta de bani si destul de mult timp.
Trebuie sa apelezi la un urbanism/arhitect cu drept de semnatura.
Documentatia de urbanism intocmita are nevoie de o gramada de avize, apoi este supusa analizei Comisiei Tehnice de Urbanism din cadrul Consiliului Judetean (daca la Primarie nu exista structuri de specialitate similare). Abia apoi se aproba de catre Consiliul Local.
De ce nu incerci o lotizare cu constituirea unui drum de servitute ?
Daca nu te-ai decis sa introduci tot terenul in intravilan, este necesar sa te asiguri ca suprafata pe care vrei sa construiesti este un imobil distict, cu numar cadastral separat.

#3
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMarleyfunnydog, on 31st August 2010, 09:27, said:

De ce nu incerci o lotizare cu constituirea unui drum de servitute ?
Daca nu te-ai decis sa introduci tot terenul in intravilan, este necesar sa te asiguri ca suprafata pe care vrei sa construiesti este un imobil distict, cu numar cadastral separat.

poti sa fi te rog mai explicita? nu prea inteleg ce vrei sa zici. ce e acela un drum de servitute?

#4
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

View Posttornad0, on 31st August 2010, 15:22, said:

poti sa fi te rog mai explicit? nu prea inteleg ce vrei sa zici. ce e acela un drum de servitute?

Ok.
Ai 6000 mp in extravilan si vrei sa construiesti pe o bucatica din el.
Aceasta bucatica de teren trebuie dezmembrata din suprafata intreaga si introdusa in intravilan prin PUZ.

Altfel nu poti obtine autorizatie de construire.
Daca tot faci dezmembrare si PUZ, iti sugeram sa imparti cei 6000 mp in mai multe loturi, unul din acestea constituind drum de acces (servitute de trecere) pt. celelalte.

#5
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMarleyfunnydog, on 31st August 2010, 20:22, said:

Ok.
Ai 6000 mp in extravilan si vrei sa construiesti pe o bucatica din el.
Aceasta bucatica de teren trebuie dezmembrata din suprafata intreaga si introdusa in intravilan prin PUZ.

Altfel nu poti obtine autorizatie de construire.
Daca tot faci dezmembrare si PUZ, iti sugeram sa imparti cei 6000 mp in mai multe loturi, unul din acestea constituind drum de acces (servitute de trecere) pt. celelalte.

am inteles. ma gandeam sa impart pe mai multe loturi , sa zicem 6 7 loturi. sa le donez loturile prietenilor mei. si fiecare lot sa fie gajul pentru un imprumut la banca ( banci diferite ). oare merge?

asa... si de ex PUZ-ul acesta.. cine ii face pretul? este un pret fix sau depinde de ceva anume? cam cat ar costa sa trec 1000 de metri in intravilan? dar 500?
va multumesc

#6
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Posttornad0, on 1st September 2010, 23:18, said:

am inteles. ma gandeam sa impart pe mai multe loturi , sa zicem 6 7 loturi. sa le donez loturile prietenilor mei. si fiecare lot sa fie gajul pentru un imprumut la banca ( banci diferite ). oare merge?

asa... si de ex PUZ-ul acesta.. cine ii face pretul? este un pret fix sau depinde de ceva anume? cam cat ar costa sa trec 1000 de metri in intravilan? dar 500?
va multumesc
mie, tipul de la comisia de urbanism a comunei mi-a spus ca m-ar costa cam 1000 euro trecerea in intravilan a 2000 mp. acu nu stiu cat e de real...

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poate ala era ciubucu... se tragea de urechi cand ti-a spus?

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
E "simplu": PUZ (niste mii de EUR) si "noroc" (adica sa se aprobe - adica alti bani de obicei :) ).
In ce priveste faza cu imprumutul: pana nu este trecut in intravilan terenul, nu poti merge la nici o banca pentru ca nu stiu daca iti vor da nici 100 EUR pe el :). Iar dupa ce il treci in intravilan (daca reusesti), cati bani sa iti dea banca pe un teren la marginea unui sat (din cate spui tu) ? La cat crezi ca ti-l evalueaza? Iti spun eu - la 1000 EUR parcela poate..

#9
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Vezi sa nu fie trecut prin PUZ-ul lor in intravilan agricol si tu sa trebuiasca sa-l treci doar din intravilan agricol in intravilan construibil unde poti sa o faci doar pe bucata pe care construiesti si nu te costa asa mult...

#10
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
De ce nu o iei metodic ?
Mergi la primarie si cere un certificat de urbanism.
Ei sunt obligati sa-ti spuna care este regimul tehnic al terenului, in ce conditii poti construi.
Si PUZ-ul, daca te decizi sa-l faci, necesita un certificat de urbanism.
Ia apoi legatura cu un arhitect/urbanist care te va lamuri si asupra pretului.
E in functie de suprafata terenului, complexitatea lucrarii, etc.

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Asta merge la proiectare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate