Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Centrale termice Viessmann

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4500 replies to this topic

#991
ANDICOM

ANDICOM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2010
Salutare baieti.
Am schimat centrala in apartament, vitopend 100 de prin 2007 cu vana blocata pe ACM, cu un Vitodens 100-W tip WB1C de 26kW pe 11.10.2014.
Vreau sa achizitionez un cronotermostat ...  si am 'ochit' unul : Honeywell CM927 RF, dar in descrierea lui scrie asta:
'Termostatele de ambient Honeywell CMT 927 nu sunt compatibile cu centralele pe peleti  si cu centrale termice în condensație cu protocol de comunicare OpenTherm'
In cartea centralei scrie ceva de OpenTherm, dar e optional. Cum pot sa aflu exact daca are acest OpenTherm ?

Intrebarea finala:  e compatibil HoneyWell CMT927RF cu centrala Vitodens100-W WB1C ?

#992
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View PostANDICOM, on 19 octombrie 2014 - 13:16, said:

Salutare baieti.
Am schimat centrala in apartament, vitopend 100 de prin 2007 cu vana blocata pe ACM, cu un Vitodens 100-W tip WB1C de 26kW pe 11.10.2014.
Vreau sa achizitionez un cronotermostat ...  si am 'ochit' unul : Honeywell CM927 RF, dar in descrierea lui scrie asta:
'Termostatele de ambient Honeywell CMT 927 nu sunt compatibile cu centralele pe peleti  si cu centrale termice în condensaţie cu protocol de comunicare OpenTherm'
In cartea centralei scrie ceva de OpenTherm, dar e optional. Cum pot sa aflu exact daca are acest OpenTherm ?

Intrebarea finala:  e compatibil HoneyWell CMT927RF cu centrala Vitodens100-W WB1C ?
orice termostat care are contacte de lucru  on/of libere de potential se poate monta la aceasta centrala , legatura facandu-se la bornele 1 si L , inlaturandu-se puntea existenta .

#993
ANDICOM

ANDICOM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2010

View Postoctavianlaz, on 19 octombrie 2014 - 15:18, said:

orice termostat care are contacte de lucru  on/of libere de potential se poate monta la aceasta centrala , legatura facandu-se la bornele 1 si L , inlaturandu-se puntea existenta .

Multumesc octavianlaz !
... si totusi, protocolul de comunicare acesta OpenTherm, merită de luat in seamă ?

#994
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Din cunostintele mele,OpenTherm inseamna un sistem de transmitere bidirectionala a datelor in sistem digital,intre termostat si centrala.Asta se face prin 2 fire prin care se face si alimentarea cu energie a termostatului.Nu toate centralele au implementat acest protocol (trebuie sa fie in centrala),ci numai cele de top.Nu stiu (nu am auzit) daca exista acest protocol si RF (wireless),asta implicand ca si centrala sa aiba un transmitator RF,iar termostatul sa aiba sursa proprie de alimentare.
Termostatul "ochit" nu este cu protocol Opentherm,ci cu contact On/Off,asa cum a zis Octavianlaz si poate fi conectat la orice centrala.Nu ma prind de ce n-ar merge la centralele pe peleti,dar probabil ca exista o explicatie...

Edited by danpet, 19 October 2014 - 17:44.


#995
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Centralele Viessmann trebuie spalate la prima punere in functiune? In manual eu nu am vazut decat clatirea in scopul aerisirii centralei. Pentru claoriferele noi ce se poate folosi pentru a indeparta acea substanta uleioasa introdusa pentru protectie anticoroziva? Eu am clatit caloriferele cu apa curata inainte de montaj, insa substanta aia cred ca tot a mai ramas acolo. Se poate folsi detergent obisnuit de vase (pe fiecare calorifer in parte + clatit corespunzator dupa aceea)?

#996
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View PostM_ierdnA, on 22 octombrie 2014 - 11:06, said:

Centralele Viessmann trebuie spalate la prima punere in functiune? In manual eu nu am vazut decat clatirea in scopul aerisirii centralei. Pentru claoriferele noi ce se poate folosi pentru a indeparta acea substanta uleioasa introdusa pentru protectie anticoroziva? Eu am clatit caloriferele cu apa curata inainte de montaj, insa substanta aia cred ca tot a mai ramas acolo. Se poate folsi detergent obisnuit de vase (pe fiecare calorifer in parte + clatit corespunzator dupa aceea)?
nici o centrala noua nu ar trebui pusa in functiune fara o spalare in prealabil a instalatiei . cred ca o clatire sau doua cu apa ar fi suficient .

#997
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Multumesc Octavian. Eu nu am inca centrala montata si ma gandeam ca e mai usor sa o clatesc/spal (daca e cazul) asa decat dupa ce o leg. Instalata in rest pot sa o clatesc fara probelme. De fapt a tot avut apa in ea si acum o sa o dau din nou toata afara ca sa pun apa demineralizata inauntru. Insa nu imi e clar cum sa fac cu caloriferele care sunt noi. Si ele au fost cu apa inauntru, insa nu stiu cat de mult s-a dus din substanta aia uleioasa care e inauntru. Daca e in regula numai sa le clatesc nu le mai dau jos, daca nu...

#998
Mythica

Mythica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2008
Buna seara.
Am o centrala Vitopend 100 WH0A care din cand in cand (a inceput o data pe saptamana, iar acum, mai recent, zilnic sau de 2 ori pe zi) nu functioneaza pe apa calda sau caldura. Daca lovesc usor presostatul de aer incepe sa functioneze pana data viitoare. In prima faza am curatat ventilatorul si furtunele de la presostat, insa ma gandesc ca poate ar trebui sa schimb presostatul cu totul. Ce parere aveti? Sa dau 200 RON pe un presostat nou sau e posibil ca defectul sa fie din alta parte?
Multumesc.

#999
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Poti sa dai mai putin,pe un presostat de alta marca,mai ieftin (Immergas,Ariston,etc).Conditia este sa aiba aceiasi parametri (presiuniea de comutare si nr de contacte).Daca cel original are 2 fire,poti pune si unul cu 3 fire.Invers nu merge.E posibil sa mearga si unul cu alta presiune de comutare apropiata (putin mai mare).Daca e mai mica decat la cel original,merge fara probleme.

#1000
vyksss

vyksss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2012
Buna seara,ma poate ajuta cineva cu un sfat la cine sa apelez sa mi repare centrala viessmann 200 typ kw2 ? Locuiesc in pipera,nr 0724887711,multumesc

#1001
dra1981

dra1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.10.2014
Buna ziua,
La casa parintilor a fost instalat un boiler Vitocell 100 si centrala Vitodens 200-W  cu senzor de temperatura exterioara. Desi temperatura ambientala normala din centrala e setata la 24 grade in casa (izolata cu polistiren de 10cm) sunt doar 20 grade. Precizez ca robinetii de la calorifere sunt simplii, nu termostatati. Ce setari as putea face la centrala ca sa nu mai fie acest decalaj intre temperatura setata in centrala si cea din casa ? Poate ar trebuii sa montez un TA wireless la acesta centrala (in manualul centralei nu am gasit nimic de protocolul Open Therm) de genul Computherm Q3/Q7. In aceasta situatie trebuie demontat senzorul de temperatura exterioara sau merg impreuna?
Va multumesc.

#1002
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Din cate stiu eu despre automatizarea de la Viessmann, probabil ca trebuie sa schimbi curba de incalzire in asa fel incat sa iti bage temperatura mai mare in calorifere. Cum anume trebuie schimbata curba, depinde de comportarea la temperaturi scazute. Daca si cand e foarte frig afara iti mentine tot 20 de grade in casa, inseamna ca esti pe o curba cu panta buna si trebuie numai sa decalezi aceasta curba spre temperaturi mai mari. Daca atunci cand e foarte frig afara in casa iti face sub 20 de grade, atunci trebuie sa schimbi curba cu una care are panta (inclinatia) mai mare si eventual dupa aia sa decalezi aceasta curba spre temperaturi mai mari. Daca atunci cand e frig afara iti face mai mult de 20 de grade in casa, atunci trebuie sa schimbi curba cu una cu panta mai scazuta si in acelasi timp sa deplasezi aceasta curba spre temperaturi mai mari. O iei pas cu pas si vezi ce si cum se schimba. Regleaza sa iti faca acum 24 de grade in casa (ori decaland curba deja selectata, ori schimband inclinatia curbei). Dupa aia cand se raceste mai tare afara vezi ce trebuie sa mai schimbi ca sa se comporte cum trebuie si la temperaturi scazute.

#1003
danyel_vs

danyel_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.12.2011
buna seara am o ct Viessmann vitopend 100 wh1d cu afisaaj si de ceva vreme nu mai functioneaza apa calda corespunzator , mentionez ca pe caldura merge brici nam probleme dar pe apa calda sunt si de ex: cand ii dau druma la apa mio incalzeste ,dar nu mai are puterea de o face ferbinte indiferent ca dau butonul rotativ la maxim nu o mai inferbanta ,merge constant , dar e calda pe monitor imi indica de la 60 la 62 grade cu butonul rotativ la maxim ,ci si inainte daca dadeam butonu la maximi imi indica vreo 80 si ceva de grade era apa clocotita ,acuma numai ,aveti ideie cear putea fi?

#1004
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
O prima idee ar fi verificarea sondei de temperatura de pe ACM.

#1005
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Aseara am reusit in cele din urma sa bag apa in instalatie, insa am avut o surpriza mai putin placuta: picura apa din centrala! Dand capacul la o parte am vazut picaturi de apa pe la furtunul care merge la manometru, acolo unde furtunul intra in blocul hidraulic. Centrala este un Vitodens 100w model WB1C. In momentul de fata sunt tare incurcat. Am vorbit cu o firma de service care mi-a zis ca nu poate sa faca nimic pe garantie pana nu e facut PIF-ul, iar PIF-ul nu se poate face pana nu am gaze. Gazele le astept de pe o zi pe alta, insa nu ma incanta sa mai stau fara incalzire si dupa ce imi pun gazele pana repara centrala. Pot face ceva? Se vad pe acolo niste cleme de metal acolo unde se imbina diferite componente. In unele locuri mi se pare ca nu sunt infipte bine, dar nu stiu daca sa ma bag eu sa le aranjez si nici nu stiu daca schimba situatia cu ceva.

#1006
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Incearca sa desfaci si sa refaci imbinarea.
Clema iese in lateral, apoi poti sa tragi afara teava si sa verifici daca are garnitura (O-ring) pe ea.

PS: Eu am un Vitopend din 2011. Conducta dintre blocul hidraulic si manometru este o teava subtirica de cupru.
Recent am participat la instalarea si PIF-ul unui alt Vitopend, din 2014. Conducta dintre blocul hidraulic si manometru este de plastic.
Deh. reduceri de costuri...

#1007
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
salutare, au instalat ai mei parinti de o saptamana o centrala vitopend de 26 kw. toate bune si frumoase pana cand se intrerupe curentul. cand revine, centrala nu mai declanseaza si trebuie restartata. a mai intampinat cineva problema aceasta sau avem noi ghinion si e ceva defect? multumesc.

#1008
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu cumva e legat de detectorul de gaz si electrovana lui?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate