Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mansardare - peste parter existent

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
Tomason

Tomason

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.10.2005
Salut pe toata lumea

Dupa multe amanari am hotarat sa facem o mansarda peste casa.

Am discutat deja cu un arhitect, dar citind o buna parte din cele scrise in sectiunea "Cum sa construiesti o casa" am hotarat sa pun cateva problema pe acest forum urmand ca la inceputul lucrarilor sa fac si un jurnal.

Sunt multe discutii despre ridicarea unei case la rosu + finalizare, dar nu am gasit nicio sectiune dedicata MANSARDARII peste parter existent.
Desigur problemele intalnite sunt diferite de la casa la casa dar o buna parte pot fi si probleme comune.

Repet pentru a nu fi discutii in acest sens => AVEM ARHITECT SI VOM AVEA SI STRUCTURIST SI CALCUL DE REZISTENTA SI PROIECT.



Problemele cu care ma confrunt eu sunt:
1. Forma scarii - avand in vedere spatiul existent pentru amplasarea ei
2. Plafonul - avand in vedere ca nu este placa de beton (vor urma detalii)
3. Compartimentarea - facuta cel mai probabil din rigips tinand cont de structura parterului, de amplasarea scarii si nu in ultimul rand de pozitionarea fata de SUD.
4. Acoperisul - si aici ma refer la tipuri de invelitori si izolarea optima pentru mansarda.
5. etc.

================================================================================


Acestea fiind spuse am sa incep cu

PROBLEMA 1 = Scara

vezi imaginea atasata

La parter avem un hol in forma de L cu latimea de 140 cm cu o usa la intrare de 140 cm.
La capatul holului ete un geam de 201 x 176 (adica de la pervazul sub care se afla un calorifer pana in tavan)
Distanta de la geam pana la intrarea la baie este de 128 cm si acolo ma gandeam sa amplasez scara.


Ma gandeam la o scara cu latimea de 80 - 82, de preferinta din beton.
Ca forma fa fie in forma de L cu 4 trepte inainte de "curba" astfel incat sa reusesc sa ridic scara peste usa de la baie sau cel putin pe la 180 cm si asta intr-o distanta de 128 cm.

Portiunea ROZ din imagine este formata din doi pereti din caramida, cel mai gros de 40 cm si cel mai subtire de 26 cm.
Aici ma gandeam ca as putea sa "tai" portiunea ROZ pentru a largi holul si a face loc scarii.


Desigur am problema cu spatiul ingust, cu geamul (care poate fi modificat), cu caloriferul (care poate fi modificat si el), cu usa de la baie (care din pacate nu poate fi deplasata deoarece baia este renovata complet de cca 1 an si ...).


ABSOLUT ORICE OPINIE ESTE BINE VENITA.


Attached File  Forum___scara_03.jpg   99.7K   85 downloads

Edited by Tomason, 28 August 2010 - 13:27.


#2
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
O opinie de neprofesionist: Nu m-as baza prea mult pe solutia cu taierea coltului. Peretele de caramida de 40 pare a fi portant. Si cu cel de 26 nu se stie, poate sa fie portant si ala. Sunt sanse sa nu te lase structuristul sa tai coltul. Ma gandeam insa, in masura in care iti permite si terenul, poate se poate face un soi de anexa. Anexa respectiva se amplaseaza in dreptul acelui geam mare (care se transforma in usa, de vazut daca e posibil) si in anexa se baga scara. Dar trebuie vazut si cum e arhitectura acoperisului in acea zona, ca s-ar putea sa nu fie valabila aceasta solutie. Daca intrarea aceea de pe terasa nu este intrarea principala, poate ar merge inchiderea terasei, si amplasarea scarii in acea zona? In fine, multe depind de structura acoperisului...

#3
Tomason

Tomason

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.10.2005
Date suplimentare
- Cei doi pereti care formeaza respectivul colt sunt portanti.
- In spatele geamului este o curte in care nu doresc sa ma bag cu constructia si pe langa asta mai ii si cu cca 90 cm mai jos decat holul.
- Forma acoperisului nu este importanta pentru ca urmeaza a fi refacut in totalitate
- si prin terasa este intrarea principala.

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Proiectare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate