Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14139 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7111
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmihailescusilvan, on 19 august 2015 - 20:02, said:

Stie cineva care mai este situatia cu podul de la ruse?
Care sunt orele propice de trecere pentru a sta cat mai putin?

View Postscumpi27, on 22 august 2015 - 23:06, said:

Azi ora 14.10 Giurgiu,  am sta 2 ore sa  trec minunea de pod. [...]  Mi-a fost rușine ca sunt român  stand acolo ca oile la Giurgiu. Pe acolo a mers și Ponta sa se opereze în Turcia??
Eu nu inteleg de ce, pt Turcia (si Bulgaria, dar nu-i subiectul nostru acum), stati la coada la nenorocirea aia de pod.  Nici n-as mai lua-o in calcul, as face alegerea intre Silistra si Negru Voda.


View Post24cata72, on 23 august 2015 - 00:15, said:

Si unde ai platit amenzile?
Citesti pe sarite ?

View Postw140, on 22 august 2015 - 17:44, said:

Nu se pot plati la politai.
Amenzile se platesc la (ghiseele, oficile postale sau bancile) autorizate sa colecteze amenzi de trafic.
Eu in vara anului 2012 am achitat amenda de radar la un ghiseu din vama Kapikule (la solicitarea mea, ...politistul de frontiera si vamesul nu stiau ca am de platit o amenda).

Edited by Barboso, 23 August 2015 - 11:58.


#7112
scumpi27

scumpi27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.03.2008
Pai pentru mine, prin Negru Vodă  înseamnă vreo 200 de km nenorociți în plus prin  România. Tot acolo, nu?

#7113
flo69

flo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2009
Silstra ar putea fi o variantă dacă a mai crescut Dunărea. Erau probleme cu bacul.

#7114
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdanutzu_1069, on 19 august 2015 - 17:19, said:

Parca subiectul topic-ului este cu masina , spre Turcia, nu cu telefonul in roaming. Nu zic ca nu sunt informarii utile, dar puteti face topic separat.

Ehee, daca ai sti tu sa folosesti Google Maps la drum... nu ai mai fi asa hotarat.
tot traseul si punctele intermediare, eu acolo le setez. Apoi chiar daca am si Igo Full Europe, tot apar situatii in care ai nevoie de a doua opinie vizavi de o intrare intr-un oras, rute alternative etc. Apoi in Istambul cu Google Maps, ai toate mijloacele de transport in comun, cu orare actualizate, calcul exact de timp pentru un intinerar, obiectivele de asemenea au in detaliu informatii despre orar si o gramada de alte informatii utile cum ar fi parcari, portiuni de drum inchis, etc.

Internetul nu mai este demult o chestiune de joaca sau youtube si mail... si nu te obliga nimeni sa citesti un post, atata vreme cat este tangent la subiect si in interesul celor care vor calatori in Turcia, cred ca este ok... despre ce-ai vrea tu sa discutam, cam toate informatiile valabile sunt deja spus pe 400 de pagini.

#7115
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postscumpi27, on 23 august 2015 - 05:47, said:

Pai pentru mine, prin Negru Vodă  înseamnă vreo 200 de km nenorociți în plus prin  România. Tot acolo, nu?
Tot timpul ala, da' macar te misti.  Parca-i mai enervant si obositor sa stai la o asemenea coada, decat sa mergi.
De unde pleci ?


View Postflo69, on 23 august 2015 - 06:35, said:

Silstra ar putea fi o variantă dacă a mai crescut Dunărea. Erau probleme cu bacul.
La Silistra n-au fost, am prieteni care-au trecut pe-acolo, linistiti, saptamana trecuta, chiar cand erau "problemele" mai mari.  Dupa ce-a mai si plouat saptamana asta...

Edited by Barboso, 23 August 2015 - 12:04.


#7116
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postfloraur, on 23 august 2015 - 12:08, said:

zau, facem o mie de topicuri ca sa fii tu fericit?!

View Postdanutzu_1069, on 23 august 2015 - 12:09, said:

DA!
Sau nu.

#7117
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ca sa centralizam putin discutiile despre pod si alternative...

#7118
scumpi27

scumpi27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.03.2008
Merita schimbat  în vama la Hamzabeily. La marketul de pe sensul de intrare în Bulgaria,  asa cum s+a mai scris aici.  Ieri 1eur = 3.28 lira.  Motorina cea mai ieftina,  vorbim de shell  v Power,  în Edirne sau înainte  de Bregama în sensul spre Kușadası,  3.84 eur.  In rest 3.88. Este și motorina  mai ieftină  la petroliști  locali. La gelibolu  o coada imensă  la Gestas,  la Eceabat am stat 20 minute. Daca va mai pot ajuta cu informații proaspete,  cu drag

#7119
horia40

horia40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.07.2008

View Postscumpi27, on 24 august 2015 - 19:00, said:

Merita schimbat  în vama la Hamzabeily. La marketul de pe sensul de intrare în Bulgaria,  asa cum s+a mai scris aici.  Ieri 1eur = 3.28 lira.  .........
E vorba de bancomatul Garanti? Daca da, cum stii cursul euro - lire din momentul acela? Este afisat pe bancomat? Exista comision de schimb?

Se poate merge pe centura Elhovo, este gata?

Daca ajung in Giurgiu la ora 5 dimineata, cam ce timp pierd cu trecerea podului, cu aproximatie?

Drum bun si vacante placute!

#7120
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Posthoria40, on 25 august 2015 - 12:07, said:

E vorba de bancomatul Garanti? Daca da, cum stii cursul euro - lire din momentul acela? Este afisat pe bancomat? Exista comision de schimb?

Se poate merge pe centura Elhovo, este gata?

Daca ajung in Giurgiu la ora 5 dimineata, cam ce timp pierd cu trecerea podului, cu aproximatie?

Drum bun si vacante placute!

Nu e vb de Bancomat.
Pe sensul de intrare spre Bulgaria(sau chiar la iesire din vama spre Turcia),in vama turca,se afla un market de unde isi cumpara camionagii una,alta.
La acel market se poate face si schimb valutar.

#7121
horia40

horia40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.07.2008
E vorba de primul sau al doilea complex magazin - peco - hotel, pe partea dreapta dupa vama, cum intrii in Turcia?

#7122
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Posthoria40, on 25 august 2015 - 12:53, said:

E vorba de primul sau al doilea complex magazin - peco - hotel, pe partea dreapta dupa vama, cum intrii in Turcia?
se poat schimba direct euro la robotelul garanti.bagi euro 'ies' lire,inclusiv fise.cursul este afisat in interiorul bancii la 3 m in fata robotului.

#7123
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Posthoria40, on 25 august 2015 - 12:53, said:

E vorba de primul sau al doilea complex magazin - peco - hotel, pe partea dreapta dupa vama, cum intrii in Turcia?

Nu.Imediat dupa ce treci de ghiseul din vama turca in care iti este inregistrata masina in pasaport,inainte de a trece si ultima bariera si a intra efectiv in Turcia,parchezi masina
si apoi treci garduletul(este poarta) spre sensul de iesire din turcia.
acolo,chiar linga gard,este o cladire care adaposteste un market de unde isi cumpara tiristii mancare si alte chestii.
Vanzatorul face si schimb valutar.
Insa,asa cum, colegul leonktp ti-a spus,poti extrage din bancomatul Garanti(care se afla in cladirea duty free) lire la cursul afisat.
Insa,din experienta proprie nu iti recomanda aceasta solutie.
La acest bancomat am avut parte de cel mai prost curs posibil.

#7124
scumpi27

scumpi27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.03.2008
Scuze  de întârziere. Este  exact cum spune euromorocanosul. Cursul ți-l spune vânzătorul.
Centura Elhovo e gata.  Era duminica spre seara.  Am văzut  și 2 masini din sens opus deci presupun ca e liber și pe sensul opus.

#7125
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Ca asa arata vama Kapikule pe iesirea din Turcia

Attached Files



#7126
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
M-am intors dupa o tura  prin Turcia - Cappadocia, Pamukkale, Kusadasi.

Traseul a fost Bucuresti-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Yambol-Hamzabely-Istanbul-Ankara-Goreme-Pamukkale-Kusadasi-Canakkale-Hamzabely-Gurkovo-Bucuresti.
Nu am talent de povestitor si nici prea mult timp asa ca nu o sa detaliez , va rog sa intrebati punctual daca va intereseaza ceva anume.

Un singur lucru vreau sa punctez - luati HGS de unde se iveste ocazia , cel mai bine la Edirne la intrarea pe autostrada.
Eu , stiind ca am 7 zile sa-l cumpar , nu l-am luat , am zis sa nu pierd timpul si sa ajung cat mai dimineata in Istanbul sa evit aglomeratia. Nu l-am luat nici de pe autostrada Istanbul-Ankara, tot asa am zis ca e timp.

Am ajuns in Cappadocia si am zis hai sa cumpar HGS. Ma duc la PTT Goreme- nu avem,trebuie mers la un PTT mai mare , la Urgup. Ma duc la Urgup - nu avem , du-te la benzinariile Shell. Am intrebat la o benzinarie Shell pe drumul  spre Pamukkale , nu aveau.
Am zis nu-i nimic, trebuie sa gasesc in Kusadasi, oras mare, statiune, etc.
Ma duc la PTT Kusadasi ...nu mai aveau , imi zic vino maine poate primim !!! Ma duc a doua zi , tot nu aveau !. Imi zice du-te la benzinariile Shell. Mai intreb la un Shell de langa Kusadasi - nu avem , du-te la PTT !!

Deja trecuse cele 7 zile.

Am plecat din Kusadasi ; la intrarea pe autostrada spre Izmir opresc la punctul PTT de pe autostrada - inchis , system problem !
Plin de nervi , am zis  gata , sa fie sanatosi cu vigneta lor , nu mai cumpar nimic.

Norocul meu ( si al lor Posted Image) a fost ca pe soseaua spre vama Hamzabely , cu vreo 20 km inainte de vama e o benzinarie (mai modesta) pe partea stanga pe sensul Edirne -Hamzabely) unde am oprit sa bem o cafea  si sa consumam lirele ramase. Surprinzator acolo era si un mic punct PTT (o 'cosmelie' mica  de plastic ) de unde am luat celebrul HGS.

La 9 zile de la folosirea autostrazii ; sunt curios daca e ok sau primesc 'amenda' de 11 ori costul autostrazii.

Edited by kriiss, 01 September 2015 - 10:28.


#7127
flo69

flo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2009
Care mai e situația la Giurgiu? Kriss te-ai întors seara, după ora 19:00?

#7128
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@kriiss, fa-ti cont ca sa vezi care e situatia ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate