Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14094 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (18 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (12 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#6337
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Pe Aydin nu sunt bariere


#6338
cristicost

cristicost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2011
Salutare
m-am intors din turcia -side ,daca aveti intrebari sau nelamuriri referitoare la drum va ascult
Traseul prin  Bulgaria la dus : Dn 5 Ruse -V. tarnovo / Dn 55 Gurkovo / Dn 6 Sliven / Dn 53 Yambol /Dn 7 Elhovo (prin oras) -hamza...;pe Turcia O3 si D.ex. 650 spre Antalya
Pare un drum complicat cu multe schimbari  dar este foarte bun si liber.La intoarcere am iesit prin Kapikule

#6339
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Pentru clarificare: la iesirea spre Edirne / Lesovo SUNT bariere.

#6340
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View Postcristicost, on 14 septembrie 2014 - 19:28, said:

Salutare
m-am intors din turcia -side ,daca aveti intrebari sau nelamuriri referitoare la drum va ascult
Traseul prin  Bulgaria la dus : Dn 5 Ruse -V. tarnovo / Dn 55 Gurkovo / Dn 6 Sliven / Dn 53 Yambol /Dn 7 Elhovo (prin oras) -hamza...;pe Turcia O3 si D.ex. 650 spre Antalya
Pare un drum complicat cu multe schimbari  dar este foarte bun si liber.La intoarcere am iesit prin Kapikule

Ati traversat Bulgaria (la dus) ziua sau noaptea? Intreb pentru ca am inteles din discutiile purtate pe forum ca acest traseu ar fi mai aglomerat noaptea (trafic greu) decat cealalta varianta prin Razgrad - Targoviste - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo. Nu stiu ce varianta de drum sa aleg, avand in cedere ca voi pleca in timpul saptamanii, noaptea. Multumesc anticipat!

#6341
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
noaptea de duminica spre luni a fost ok traficul. Se circula foarte bine noaptea pe Gurkovo (nu e prima data cand fac traseul noaptea).

PS: eu eram foarte obosit, motiv pentru care nu am ales Razgrad. E ceva mai dificil noaptea, si eventualele locuri de "popas" mi s-au parut mai safe pe partea asta (trebuia sa fiu dimineata in Bucuresti, nu mi-am pus problema de hotel).

#6342
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Bunã ziua tuturor! Intentionez sa plec pana la Istanbul cu masina si nu mai stiu exact cum e cu autostrada. Acum ceva ani am folosit un card pe care incarcam lire la shell si vroiam sa stiu daca a ramas la fel. Va multumesc!

#6343
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Acum exista stickerul HGS, 5 lire plus alte 30 credit. Eu l-am luat de la PTT inainte de portile de intrare in Istanbul.
Daca ai un card mai vechi, poti transfera creditul in noul sistem tot acolo.

#6344
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Nu prea inteleg. Cum sticker cu credit? Ajung in vama turca undeva in jur de 12 la pranz. Exista vreo posibilitate sa-l iau de pe acolo?

#6345
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
La intrarea pe autostrada exista mai multe porti, unele cu insemnul OGS, altele cu hgs. De-a lungul timpului turcii au tot schimbat sistemul de plata, acum fiind acesta in care cumperi un sticker pe care il lipesti pe parbriz, sub oglinda retrovizoare, iar la trecerea prin porti nu mai opresti, ci doar incetinesti pana la 30 km/h.
Sistemul te "citeste" si se aprinde un semafor, culoarea verde.
Daca citesti paginile anterioare, sunt useri care au tot explicat aceste aspecte foarte amanuntit, trebuie doar sa te uiti peste ele.
Stickerul il cumperi ori la edirne ori la istanbul, nu conteaza.
Daca nu il iei de la edirne, la intrarea pe autostrada o sa bipaie semaforul.

#6346
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Ar mai fi de spus ca ai un termen de gratie de 7 zile in care poti cumpara HGS, de la orice PTT, sau benzinarie Shell, sau alte puncte de vanzare.
Sau poti merge pe drumul alaturat, ala national... sau poti aplica metoda leonktp, dar nu mai tine ptr ca la intoarcere, la Edirne sunt bariere.
dar cred ca exista solutie si ptr asta... iesi de pe autostrada, pe ultima iesire...

#6347
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

View Postterner, on 16 septembrie 2014 - 10:15, said:

Nu prea inteleg. Cum sticker cu credit? Ajung in vama turca undeva in jur de 12 la pranz. Exista vreo posibilitate sa-l iau de pe acolo?

Imediat dupa Edirne, pe autostrada, intalnesti prima poarta. Lasi masina parcata pe dreapta. Traversezi si la cladirea de pe stanga din dreptul portilor este un ghiseu unde platesti 35 TL, prezinti talonul autoturismului si primesti un sticker (cartonas cu o fata adeziva) care are un credit de 30TL. Tot acolo (la alt ghiseu) poti sa transferi creditul (daca mai ai credit si cardul) de pe fostul card KGS. Stickerul este nominal, pe numarul auto. Lipesti stickerul pe parbriz, pe interior, in spatele oglinzii retrovizoare. Atat!. Poti sa treci cu masina printre porti cu viteza de max 30km/h si o sa vezi ca semaforul se face verde (la iesire la Edirne chiar se ridica si bariera). Pentru reincarcare, prezinti talonul si dai banii de reincarcare (cat vrei). Un drum Edirne Istanbul (doar dus) face cam 5,5 TL.
Drumuri bune...

Edited by eusebiuvintila, 16 September 2014 - 19:45.


#6348
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010

View PostTyby, on 15 septembrie 2014 - 07:57, said:

Pentru clarificare: la iesirea spre Edirne / Lesovo SUNT bariere.

Duminica 14.09 la iesirea Edirne/ Kapikule erau bariere.

Aviz celor care nu doresc sa cumpere HGS

#6349
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu am trecut pe 02.09 dimineata si pe 09.09 seara  si nu erau puse. Probabil le pun din cand in cand.

Cu toate astea am achizitionat HGS la iesire pentru ca 1.ma depasise o masina de politie (apoi am vazut un bulgar oprit) 2. Merita banii pentru infrastructura pe care o au 3. Trebuie sa mai fac un drum in primavara cu aceeasi masina.

Edited by polizei, 17 September 2014 - 15:43.


#6350
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Polizei, am venit luni de la Tuzla, si erau bariere. Doar acolo, cred ca nu am mai vazut pana la Tuzla altele.

#6351
mariusbacan

mariusbacan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.10.2012
Va salut domnilor! In cateva zile o sa plec cu masina spre Antalya. Mentionez ca nu am mai fost niciodata cu masina, decat spre Kusadasi, Marmaris, Bodrum. Nu dispun de un GPS, iar intrebarea mea este daca pot ajunge la destinatie fara acest aparat cat de cat usor. Sunt indicatoare vizibile catre anumite orase de pe traseu? Sau trebuie sa intreb? ms

Edited by mariusbacan, 19 September 2014 - 12:00.


#6352
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Poti sa iti faci printuri de acasa cu traseul de pe google maps sau via michelin. Sau iti notezi pur si simplu principalele localitati si intersectii pe unde o sa treci.
In general, drumurile, atat in Bulgaria cat si in Turcia, sunt bine marcate.

#6353
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Totusi, recomand un GPS in Turcia. Macar un soft cu harti on-line, instalat pe un telefon / tableta (Android, iOS). Problema in Turcia nu sunt indicatoarele, ci bariera mare de limba. Si costul exagerat al roaming-ului (in special pentru date).

Au multe drumuri, si - in special in zonele rezidentiale mari / aglomerate - te poti rataci destul de usor. Pana la urma ajungi la destinatie, insa pentru a reveni pe o ruta pe care ai ratat iesirea poti face si 30 - 40 km. Fara GPS in Istanbul de ex. devine foarte interesant (da, am facut asta o data, prefer sa nu repet experienta).

#6354
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View PostTyby, on 19 septembrie 2014 - 18:06, said:

Fara GPS in Istanbul de ex. devine foarte interesant (da, am facut asta o data, prefer sa nu repet experienta).
Stai linistit, si in Antalya (un oras urias) este foarte interesant...
Sa-si faca printuri cu orasul, pana la hotel, daca acesta se afla in Antalya. Atentie insa: Antalya este Antalya, restul (Belek, Side, Manavgat) nu inseamna Antalya, inseamna cu totul altceva (statiuni mai mici si mai aerisite).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate