Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14139 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6319
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Evident ca si eu m-am gandit la asta...


Just joke

#6320
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View Posteusebiuvintila, on 08 septembrie 2014 - 11:05, said:

Intors azi noapte dintr-o scurta escapada la Istanbul
Data aceasta am folosit traseul Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Yambol - Elhovo (prin oras) - Hamzabeyli. Il recomand, chiar daca este putin mai lung (are aprox 320Km) decat Razgrad Targovishte.

Salut.
Spune-mi si mie te rog daca de la Gurkovo ai luat-o prin Nova Zagora, intrucat google maps arata un  drum prin stanga.
De asemenea, la Yambol ai luat-o prin oras sau exista o centura?
O zi buna.

#6321
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu am luat-o pe acolo.

Intre Gurkovo si Nova Zagora este o portiune de denivelari/piatra cubica ( in zona localitatii Panicherevo) dar se compenseaza cu portiunea de autostrada dintre Nova Zagora si Yambol.

Edited by polizei, 10 September 2014 - 15:07.


#6322
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Da, la Yamboll ai centura.
GOOGLE IT!

#6323
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View Postdanutzu_1069, on 10 septembrie 2014 - 19:12, said:

Da, la Yamboll ai centura.
GOOGLE IT!
"I did google it" inainte sa pun intrebarea!!! Tocmai pentru ca acesta imi oferea un traseu prin centrul orasului.
Multumesc oricum pentru sfat, intre timp ma lamurisem in privinta aspectului.
Seara buna.

#6324
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Pentru cei care vor sa treaca in Grecia din Turcia, pe la Ipsala, pot folosi cu incredere D110 - drumul express ce vine de la Istanbul. Pana la Tekirdag drumul este excelent. Dupa Tekirdag sunt portiuni unde asfaltul este crapat, dar se poate merge cu 100 km/h fara probleme. Astazi, cand am trecut, erau zone unde se faceau lucrari si traficul era deviat cand pe un sens cand pe altul; drumul este cu 2 benzi pe sens + banda de urgenta (nu stiu daca mai merita sa mentionez asta, insa pentru cei care nu au mai fost in Turcia).
Vama la Ipsala, libera, trecut fara probleme.
Cred ca atunci cand am intrat in Turcia, m-au bagat intr-o baza de date, caci azi, mi-au spus pe nume, fara sa se uite pe pasaport.

#6325
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006

View Postbiggie1976, on 10 septembrie 2014 - 19:30, said:

"I did google it" inainte sa pun intrebarea!!! Tocmai pentru ca acesta imi oferea un traseu prin centrul orasului.
Multumesc oricum pentru sfat, intre timp ma lamurisem in privinta aspectului.
Seara buna.
Salut.  După Gurkovo poți sa o iei spre Sliven (stânga după pod ) , nu intri în oraș și faci dreapta spre Yambol și mergi prin oraș și apoi mai departe prin Okop spre Elhovo.  Am mers pe acolo pe 1 sept ac și drumul este ok.

#6326
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbiggie1976, on 10 septembrie 2014 - 14:54, said:

... Spune-mi si mie te rog daca de la Gurkovo ai luat-o prin Nova Zagora, intrucat google maps arata un drum prin stanga ...

Nu cred că avea ce să caute prin Nova Zagora. Nu cred că merită să mergi cca. 2,5 km pe piatră cubică şi să treci şi prin Nova Zagora, doar ca să prinzi 35 de km de autostradă. Nu se justifică, mai ales că pe DN6 poţi merge cam ca pe autostradă (fiind drum destul de drept).
Eu cred că @eusebiuvintila a mers pe drumul bun, adică pe DN6 până la ieşirea spre Sliven/Yambol, iar apoi spre Yambol, adică aşa cum a spus şi @ty_ty.


Sănătate şi toate cele bune !

#6327
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Cred ca maine trec prin Elena, spre Lesovo, just for fun ... va dau de stire cum e drumul.

#6328
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
In cazul in care ajung inainte de ora 7 dimineata la intrare pe autostrada in Edirne, deci inainte de deschiderea ghiseului, de unde pot totusi sa achizitionez cardul HGS (merg in Antalya)? As prefera sa nu ma abat din drum cautand oficii PTT in orase, in cel mai rau caz as putea cauta in Kutahya, unde innoptez.

#6329
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbiggie1976, on 10 septembrie 2014 - 14:54, said:

Salut.
Spune-mi si mie te rog daca de la Gurkovo ai luat-o prin Nova Zagora, intrucat google maps arata un  drum prin stanga.
De asemenea, la Yambol ai luat-o prin oras sau exista o centura?
O zi buna.

La 1,5 Km dupa Gurkovo te intersectezi cu DN6 (treci pe sub pod si faci stanga). Drumul este foarte bun, marcat, lat. Se merge cu viteza.

Am trecut prin Yambol, dar se circula foarte bine. Practic mergi pe un bulevard larg pana la capat, apoi un sens giratoriu unde faci dreapta si mergi pana iesi din oras.

View Postivanya, on 11 septembrie 2014 - 15:10, said:

In cazul in care ajung inainte de ora 7 dimineata la intrare pe autostrada in Edirne, deci inainte de deschiderea ghiseului, de unde pot totusi sa achizitionez cardul HGS (merg in Antalya)? As prefera sa nu ma abat din drum cautand oficii PTT in orase, in cel mai rau caz as putea cauta in Kutahya, unde innoptez.

Trci prin porti fara HGS si la primul ghiseu PTT deschis cumperi. O sa-ti retraga si banii pentru portiunile pe care n-ai platit. Ai termen de plata 7 zile. Cand mi-am luat HGS-ul (joia trecuta) l-am lipit pe parbriz doar intr-un colt si n-am dezlipit folia de pe el. Am terecut prin prima poarta si a sunat. I-am dezlipit folia si a fost ok. La iesire din Turcia la Edirne au montat bariere (si s-au ridicat). Am verificat si nu apar pe site-ul lor ca am "violat"autostrada.

Edited by eusebiuvintila, 11 September 2014 - 18:12.


#6330
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
Ghisee PTT sunt si dupa ce trec de Istanbul?  Apreciez ca dupa ora 7 voi fi dincolo de Istanbul.

#6331
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

View Postivanya, on 11 septembrie 2014 - 20:30, said:

Ghisee PTT sunt si dupa ce trec de Istanbul?  Apreciez ca dupa ora 7 voi fi dincolo de Istanbul.

In dreptul portilor pe autostrazi gasesti ghisee PTT. Si apoi...in fiecare localitate este un ghiseu PTT (posta lor)

#6332
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
De la eusebiuvintila  citire, pentru  leonktp   "La iesire din Turcia la Edirne au montat bariere (si s-au ridicat)". Cred ca o sa platesti si din urma...
Sau mergi pe DN-uri

no offense, bro!

#6333
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
Nu e nici o problema daca platesc din urma, nu e vorba de bani ci de timp sau mai exact de ora, ghiseele PTT se deschid abia la 7 dimineata.

#6334
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Revin cu impresii despre ruta Bucuresti-Istanbul.
Plecare 10.09-ora 23.00, sosire hotel (in Fatih)11.09-ora 09.30, mers lejer.
In vama ro-bg nu s-a uitat nimeni la mine, un adormit de bulgar mi-a facut semn sa trec.
La iesirea din bg, 2 ghisee la ei, iti verifica vigneta (in fapt codul de bare ce ramane dupa ce o dezlipiti-NU ARUNCATI RESTUL), talonul si pasapoartele.
La intrare in TRC, la primul ghiseu introduce masina in baza de date, la al doilea se aplica vizele, la al treilea  se trece masina in pasaportul proprietarului, iar la ultimul se verifica inca o data pasapoartele. In total la turci, foarte amabili de altfel, am petrecut aproximativ 20 minute fara control la bagaje, trafic 0 la ora 5 dimineata.
Cat despre drum, confirm cele spuse de voi mai sus, dupa Gurkovo, la iesire se face stanga pe sub pod spre Sliven, drum impecabil si gol pana la Yambol, unde puteti sa o luati prin oras, nu este bataie de cap daca mergeti noaptea.
Singura portiune care pune ceva probleme este la iesirea din Elhovo, cativa km realmente rupti, zic eu.
La edirne am ajuns la ora 6, asa ca nu am mai stat sa cumpar hgs. O buna portiune de drum pe autostrada a fost ceata densa, s-a circulat relativ ok.
De la intrarea in suburbiile metropolei otomane, pana la hotel, aglomeratie maxima. Am facut circa 1 ora.
Am cumparat cardul hgs chiar inainte de statia de taxare, pe dreapta. 35 de lire a costat. Aici am dat de un functionar care vorbea romaneste, mi-a spus ca banii de pe card imi ajung pentru 2 drumuri bucuresti-istanbul.
Singurul echipaj de politie de pe traseu, la iesirea din veliko tarnovo, pe celalalt sens de circulatie.
Multumesc si lui eusebiuvintila, am gasit exact benzinaria de care spuneai, Terminal Card, pe stanga, pana in Elhovo, 2.40 cea de 95, plata cu cardul de credit.
Pentru cine nu are incredere in asta, exista un Omv, cred ca in Yambol.

Edited by biggie1976, 11 September 2014 - 21:28.


#6335
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postdanutzu_1069, on 11 septembrie 2014 - 21:05, said:

De la eusebiuvintila  citire, pentru  leonktp   "La iesire din Turcia la Edirne au montat bariere (si s-au ridicat)". Cred ca o sa platesti si din urma...
Sau mergi pe DN-uri

no offense, bro!
merci de atentionare,cat am vrut sa fiu de fanariot,tot 'razes' o sa ajung sau sa fug in codru pe express,nu e nici un bai,la anul luam hgs nenominal,trantim 45 ytl/15 euro pe el pac pac. Posted Image.apropos pe otoyol-uri in vest-cesme,aydin sunt bariere?

Edited by leonktp, 11 September 2014 - 22:30.


#6336
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View PostTyby, on 10 septembrie 2014 - 22:51, said:

Cred ca maine trec prin Elena, spre Lesovo, just for fun ... va dau de stire cum e drumul.

Trecut pe Elena, nu as repeta. Nu va sfatuiesc (juma' de drum este valuri si eventual gropi - pacat de cealalta jumatate).

Detaliez la intoarcere.

BTW: 2.5 ore traversare Istanbul cu Bosfor cu tot (~40 km), incepand cu ora 19:00.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate