Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14138 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6139
dunn2dunn

dunn2dunn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.06.2011

View Postdanutzu_1069, on 07 iulie 2014 - 11:53, said:

@dunn2dunn

"Centura Edirne e praf in continuare." cred ca vrei sa zici centura elhovo!!
asa este - ai dreptate

#6140
danvoinea73

danvoinea73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.06.2009
Foarte important pentru cei care pleca spre Antalya
In prezent ma aflu in Alanya si daca tineti la autoturisme nu alegeti varianta Isparta pentru ca asfaltul pur si simplu s-a topit de caldura iar turcii in disperare au imprastiat pe asfalt un fel de pamant rosu iar la fiecare trecere a masinilor vizibilitatea este 0.Mai mult decat atat asfaltul topit este aruncat pe portiuni de caroserie iar masina ,mea arata jalnic'
In rest traseul pe Bulgaria a fost Razgrad Targovishte,o portiune relativ buna se circula cu 80 lejer,si de evitat centura Elhovo eu am mers prin oras si este foarte simplu,carosabilul fiind f bun.In Turcia am intalnit circa 5-6 radare fixate de obicei la limitarile de viteza

#6141
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Nimeni nu mai posteaza aici?
Ma intereseaza traseul Edarne Istambul Alanya!

Edited by altenfilter, 11 July 2014 - 08:18.


#6142
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postaltenfilter, on 11 iulie 2014 - 08:16, said:

Nimeni nu mai posteaza aici?
Ma intereseaza traseul Edarne Istambul Alanya!

pe centura edirne se lucra cand am fost eu acum o luna

#6143
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Asa era topit asfaltul si anul trecut de arunca bitum pe unele zone,dar nu era asa o pb. mare ca am presuri la roti,pb mare era unde turcii puneau criblura de zburau pietricele pe dedesubt la greu sa nu mai zic de emotiile cand venea unul tare pe langa tine si arunca fix in parbriz pietre.

#6144
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Postleonktp, on 11 iulie 2014 - 11:11, said:

pe centura edirne se lucra cand am fost eu acum o luna

eu am venit ieri din Ozdere, am trecut dus-intors pe langa Edirne(catre Kesan-Canacale) dar nu am intalnit drum prost. la dus am avut ceva probleme in BG, era deviat drumul la iesire din Veliko Tarnovo, gps-ul meu m-a readus pe drumul spre Gurkovo si apoi am mers vreo ora fara sa intalnesc masini, la final am dat de o masina de politie care bloca intrarea pe soseaua pe care mergeam. mirati m-au oprit si au intrebat de unde vin, la intorcere am venit prin Razgrad.
in Turcia sunt lucrari pe zeci de km pe ruta Kesan-Canacale si Canacale-Izmir. din motive personale am facut drumul de intoarcere fara oprire, am plecat la ora 15 din Efes si am ajuns la Giurgiu 5 dimineata , am avut pauze de masa de 1-2 ore  si 1/2 ora de somn in BG.

#6145
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcsi1, on 12 iulie 2014 - 08:44, said:

... era deviat drumul la iesire din Veliko Tarnovo, gps-ul meu m-a readus pe drumul spre Gurkovo si apoi am mers vreo ora fara sa intalnesc masini, la final am dat de o masina de politie care bloca intrarea pe soseaua pe care mergeam. mirati m-au oprit si au intrebat de unde vin ...

Stai puţin, că e foarte interesant ce spui. Detaliază povestirea cât poţi de mult.

Adică, deşi pasul Republika e închis, totuşi ai putut circula ? Cum se prezintă bucata de cca. 200 de metri de la podul de lângă Kilifarevo unde a fost luat cu totul asfaltul de viitura din 20 iunie ? Au refăcut bulgarii covorul asfaltic ?
Unde, mai precis, te-au oprit poliţiştii ? Te-au lăsat să ajungi la Gurkovo ?

Te rog să ne ajuţi, precizările tale sunt foarte importante, eşti singurul care a trecut pe-acolo din 20 iunie încoace.

Aaaa, încă ceva, la întoarcere, era trafic greu pe ruta Kotel - Razgrad ? Adică ai văzut multe TIR-uri şi camioane ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 July 2014 - 13:15.


#6146
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@ovi tirurile se duc pe karnobat, am vb chiar ieri cu un var care lucrează la omsan si face des turcia. mi-a spus ca a facut 5 ore de la hamza pana la ruse, traseu impecabil. e o varianta pt cei care vor sa ocolească traseul pe kotel.

Edited by leonktp, 12 July 2014 - 20:36.


#6147
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
""  Adică, deşi pasul Republika e închis, totuşi ai putut circula ? Cum se prezintă bucata de cca. 200 de metri de la podul de lângă Kilifarevo unde a fost luat cu totul asfaltul de viitura din 20 iunie ? Au refăcut bulgarii covorul asfaltic ?
Unde, mai precis, te-au oprit poliţiştii ? Te-au lăsat să ajungi la Gurkovo ?""

la iesirea din veliko tarnovo am fost deviat la dreapta, apoi am urmat un drum aratat de navigatia masinii(opel insignia) si am iesit la voneshta voda. eu nu am stiut de problemele cu inundatiile din BG. drumul spre Gurkovo era pustiu, am intalnit doar cateva masini care mergeau prin localitatile de pe traseu, abia atunci am realizat ca nu e ceva in regula. am intalnit pe traseu o portiune de  100-200 m unde se asfalta, in rest drumul era foarte bun. la intrarea in Gurkovo era o masina de politie care avea pe ea un semn mare de interzis pt cei din fata(eu veneam din spatele lor), m-au oprit si au intrebat doar de unde vin.
la intoarcere pe ruta Kotel-Razgrad am intrat in BG fix la miezul noptii, nu cred ca am intalnit mai mult de 50 de masini pe ambele sensuri pana la Ruse. am facut traseul in 5 ore, dar am facut o pauza de 1/2 ora plus ca m-am ratacit vreo 7 km(+7 km intors inapoi) din cauza ca navigatia masinii, indicatorul rutier si navigatia de pe telefon aratau directii total diferite la o intersectie(undeva inainte de targovishte).

#6148
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postleonktp, on 12 iulie 2014 - 20:15, said:

@ovi tirurile se duc pe karnobat ...

Eeeee, ar fi frumos să fie aşa, însă se pare că nu tot traficul greu trece prin Rişki. Am înţeles că se merge şi pe Kotel. Oricum, eu încă n-am parcurs drumurile astea, aşa că nu bag mâna în foc pentru nimic. Nu prea pricep de ce ar vrea cineva să ocolească pasul Kotel, mi se pare peste mână Karnobat.
Am citit că după viitura din 20 iunie, pentru ocolirea pasului Republika se mergea spre sud numai pe Şipka, iar spre nord numai pe Rişki şi pe Kotel. Uite aici.

Te rog, lămureşte-mă şi pe mine, mă interesează pentru Thassos. Am înţeles că drumul pe Razgrad - Târgovişte - Kotel - A1 nu are nici o problemă în afară de denivelările de după Razgrad. Adică e totuşi asfaltul nasol şi e mult mai bun pe ruta Şumen - Karnobat ? Sau cum e ? Ultimul tău post m-a băgat total în ceaţă.

LE: mulţumesc @csi1, abia acum am văzut postul tău ! Dar tot nu înţeleg cum de nu era trafic greu prin pasul Kotel. Cred că bătrâneţea e de vină Posted Image .


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 12 July 2014 - 21:25.


#6149
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
din ce am înțeles pe karnobat traseul este mai ușor pentru tiruri, chit ca este mai lung. nu pot sa confirm întrebarea legata de kotel, însă promit ca o sa intreb soferii si cum aflu ceva dau imediat de veste. oricum e o varianta pt cei ce merg spre turcia via hamza, pt makaza pare un pic peste mana. aștept răspuns acum si dau imediat de veste. mi s-a raspuns la intrebarea legata de interdicția tirurilor pe kotel. postez aici mesajul primit:"Da dar numai vinerea si duminica intre orele 14:00 si 22:00 seara sau daca depaseste 35 de grade caldura afara inclusiv in cursul saptamani intre 13:00-21:00 seara restrictiile sunt valabile pe tot teritoriu bulgariei"

Edited by leonktp, 12 July 2014 - 21:46.


#6150
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcsi1, on 12 iulie 2014 - 20:52, said:

... am intalnit pe traseu o portiune de 100-200 m unde se asfalta ...

Pffff, era să nu observ informaţia asta, care e esenţială !
Prima dată am trecut prea uşor peste ea, mai mult am fost atent la cele ce spuneai despre traficul prin Kotel. Noroc că mi-a rămas undeva, la mansardă. Adineauri am făcut o pauză de fotbal (e deja 2-0 pt. Olanda). Şi cum stăteam şi meditam (la o ţigară), m-a lovit brusc ! Deci se asfaltează !
Asta cred că e cea mai bună veste din 20 iunie încoace. Mulţumiri @csi1 !

Aşadar, mă gândesc că în scurt timp se va redeschide pasul Republika Posted Image !

@leonktp: mulţumesc ! Chiar dacă se va redeschide Republika, totuşi mai e un pic până atunci, aşa că nu strică să ştim care e situaţia acum.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 July 2014 - 22:56.


#6151
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
cred ca este interesant aici:
http://www.kgm.gov.t...yollar/HGS.aspx

#6152
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Am tradus cu google translate si nu am inteles nimic.Daca poti sa imi explici si mie ce trebuie sa retin de acolo.Mersi

#6153
alinteanu

alinteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.06.2009
Nici eu nu am inteles nimic, desi am incercat sa combin cumva cuvintele pana mi s-a lichefiat si bruma de materie cenusie pe care o mai am. Posted Image

Edited by alinteanu, 13 July 2014 - 16:29.


#6154
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Nu trebuie sa trabuceti prea mult.
Site-ul are traducere in engleza.
Pe scurt:
Autostrazile din Turcia , sosele , harti , costuri la toate autostrazile , etc.
Cred ca este folositor celor ce calatoresc in Turcia.

#6155
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Ceva noutati prin pasul Republika?

#6156
fraktor

fraktor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.09.2007
Traseul meu spre Kusadasi:

Ruse (vigneta la OMV, cu card Raiffeisen, atentie sa pastrati matca si chitanta pt verificare la iesire din Bulgaristan) - Shumen - Karnobat - autostrada Trakia - Burgas - Nessebar (am stat un weekend la Nessebar, un oras pe care merita sa-l vedeti ). Exceptind cam 9 -10 km de la Karnobat la autostrada A1, traseul e fara probleme. Shumen - Karnobat e asfaltat recent si e IMPECABIL si liber.
Burgas - Malko Tarnovo e fara probleme, asfalt nou si zone cu asfalt vechi, dar fara gropi. Inainte de vama, 6-7 km cred, asfaltul e vechi, putine denivelari si gropi, dar practicabil.

In Turcia drumurile sunt OK , in cea mai mare parte drumuri expres care trec prin localitati, cu portiuni unde se mai lucreaza, dar fara aglomeratii in trafic. Pe varianta Kirklareli - Babaeski - Havsa - Uzunkopru - Kesan - Gelibolu (feribot spre Lapseki 25TL) - Canakkale cu oprire la hotel Grand Anzac am mers alert 120-140 chiar si mai tare, fara polis si radare, cu detectorul pus pe bord. Motorina Nitro + de la Shell, 4.44 TRY /litru, platita cu cardul. Tot ce am consumat in Turcia (motorina, restaurante am platit cu cardul, fara nicio problema; curs de schimb la card era cam 4.46 lei/euro, exact cu un comision de 2% peste cursul BNR;la casele de schimb am schimbat in Canakkale cu 2.86 try / 1 euro, iar in Kusadasi cu 2.74 try/1euro)

De la Canakkale - Kusadasi sunt drumuri expres cu portiuni unde se mai lucreaza, dar fara probleme, asfalt OK, politie care nu are treaba cu turistii, initial au vrut sa ne opreasca dar vazind masini de RO, ne-au facut semn sa trecem.
Inainte de Izmir, la Cigli se intra pe otoyol (autostrada O30). NU am platit HGS nici in acest an, toti turcii pe care i-am intrebat au zis ca nu e problema...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate