Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Altoire ochi dormind

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postkatalin9, on 10th September 2011, 17:35, said:

aa referitor la perii altoiti prea devreme de mine (15 iulie m-ai prins Mircea :)  ) ma gandesc sa ii tai la cep ,ma gandesc ca va fi o toamna lunga si calda .Au cam un lung de palma lungime si dau semne de lemnificare .Ce ziceti?
Pe mine nu m-ar manca in fund sa-i tai la cep.Decat la primavara.Tu poti spera sa fie toamna lunga ,dar nu se stie ce va urma dupa saptamana asta calduroasa.Oricum daca tai la cep, i-a gandeste putin ce s-ar putea intampla ?Lastarul devenind apical ce ar urma ?Mai are timp rana sa se vindece ?Care ar fi riscul de a intra in iarna pomul cu o rana mare nevindecata (cepul) ?Ziua isi va mentine durata ?Noaptea temperaturile vor fi suficiente de ridicate ?Brumele la tine in zona cand incep sa cada ?La cultura "cu cep" la ce data este recomandat sa se faca taierea cepului ?

Eu l-as lasa sa-si incheie singur si nefortat vegetatia.Cu seceta asta -irigare doar cat sa nu moara de "sete".Asa vad eu lucrurile.

Pune mana pe telefon si cere parerea si unor pepinieristi !

#38
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

View Postmarinflorin, on 5th September 2011, 08:43, said:

am avut in curte un mar golden mai batran si nu am fost deloc multumit . sensibil la boli si se supraincarca de rod si facea merele mici, cu toate ca al sustineam si cu apa. ionatanul deja este cel mai stropit pom si cel mai sensibil la boli iar eu caut sa am pomi in curte care necesita cat mai putine stropiri si sa fie si de calitate si cred ca asta isi doreste fiecare . nu imi permit sa fac stropiri multe din cauza ca in timp se vor rasfrange in starea de sanatate a familiei si in al doilea rand in livada am si o mica stupina si ar insemna sa imi omor albinele . deja am pomi plantati [unii pruni , meri, peri, piersici] care ca sa ajungi sa mananci din ei trebuie sa ai stropesti non stop . toti vor fi taiati si vor fi inlocuiti cu pomi care necesita 3-4 stropiri pe an . de aceea vreau sa ma axez pe cateva soiuri rezistente . de exemplu idaredul [ca si ceilalti pomi ] a primit 4 stropiri anul asta si nu are urma de fainare iar viermele are prezenta de maxim 5% pe cand alti meri pe care ai am deja m-au disperat . aceeasi chestie la peri si pruni . pot sa fac deja un top cu cele mai rezistente soiuri la daunatori , din cele incercate de mine , in zona mea . numai bine si mai discutam !  :peacefingers:
un soi foarte rezistent la rapan si fainare este ''Florina'',plus ca este si foarte bun

#39
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadiboju, on 3rd November 2011, 20:11, said:

Nu fi timid !Te asteptam mai des pe aria asta.

#40
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmircea11s, on 7th September 2011, 20:11, said:

Cam prea devreme data de 15 iulie
Eu centrez ,eu dau cu capul .
Am gasit in urma cu vreo 3-4 saptamani un lastar de par rupt de vant .Aveam brisca la mine ca poate stiti si voi ca nici acela nu-i ficior care n-are la chicior 5 cutite s-un pistol,da' n-aveam banda de legat ca doar nu era sa visez noaptea ce urma sa se intample in ziua urmatoare .Am gasit pe un camp invecinat niste sfoara de rafie folosita la balotat .Pentru a nu-l irosi (lastarul) m-am hotarat sa-l altoiesc desi stiam ca este prea devreme ( ochiul nu va ramane dormind) si legatura va trebui desfacuta din cauza lipsei de elasticitate a rafiei care stranguleaza puietul .Pe imagini se poate vedea cum rafia incepe sa stranga .Aviz amatorilor !

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate