Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

cum se tencuieste mecanizat?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010
M-am uitat pe aici si am vazut parerile voastre ,idei raspunsuri ............... fratilor sunteti buni de manageri dar de tencuit mai putin si sa va explic si de ce :
Toti sunteti interesati de costul produselor si pretul lucrarii asa mi se pare logic dar nimeni nu intreaba cum se aplica care sunt operatiile ,normal ca asta e de competenta celor care executa lucrarea sa va spuna.Am vazut ca va faceti calcule destul de bine dar nu am vazut pe nimeni care sa fi folosit o plasa de plastic cu ochiuri de 1cm care se aplica pe perete inainte de prima mana de tencuit.Nimeni nu a specificat ca peretii trebuesc intai umeziti si altele .................
Deci unde se foloseste plasa de plastic?
-se poate pune pe toata suprafata de tencuit da o rezistenta mult mai mare si se aplica inaintea primei maini de tencuiala ;
-se aplica in locurile unde se imbina caramida cu cimentul armat ;
-se aplica pe caramida de o categorie mai slaba calitativ;
Apoi nu vad difernta de materiale cele care se aplica pe caramida boltari sau BCA folositi peste tot acelas material in mare ........
Curios e ca aud de echipe de 2 persoane care lucreaza la masina de tencuit ,eu folosesc echipe de 3 persoane cat despre m patrati facuti la zi ajung in medie la 150-200 finit adica tencuit si glet (daca nu sunt tavane se opate ajunge si mai bine)
Garantia pe lucrare cine vo da cel care face lucrarea sau producatorii de materiale nu ati specificat nici unul ........

#2
infern0

infern0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 01.07.2006

 DBG_constructor, on 19th August 2010, 19:13, said:

M-am uitat pe aici si am vazut parerile voastre ,idei raspunsuri ............... fratilor sunteti buni de manageri dar de tencuit mai putin si sa va explic si de ce :
Toti sunteti interesati de costul produselor si pretul lucrarii asa mi se pare logic dar nimeni nu intreaba cum se aplica care sunt operatiile ,normal ca asta e de competenta celor care executa lucrarea sa va spuna.Am vazut ca va faceti calcule destul de bine dar nu am vazut pe nimeni care sa fi folosit o plasa de plastic cu ochiuri de 1cm care se aplica pe perete inainte de prima mana de tencuit.Nimeni nu a specificat ca peretii trebuesc intai umeziti si altele .................
Deci unde se foloseste plasa de plastic?
-se poate pune pe toata suprafata de tencuit da o rezistenta mult mai mare si se aplica inaintea primei maini de tencuiala ;
-se aplica in locurile unde se imbina caramida cu cimentul armat ;
-se aplica pe caramida de o categorie mai slaba calitativ;
Apoi nu vad difernta de materiale cele care se aplica pe caramida boltari sau BCA folositi peste tot acelas material in mare ........
Curios e ca aud de echipe de 2 persoane care lucreaza la masina de tencuit ,eu folosesc echipe de 3 persoane cat despre m patrati facuti la zi ajung in medie la 150-200 finit adica tencuit si glet (daca nu sunt tavane se opate ajunge si mai bine)
Garantia pe lucrare cine vo da cel care face lucrarea sau producatorii de materiale nu ati specificat nici unul ........
salut tatal meu lucreaza in constructi iar eu am vazut zeci de cazuri in care apar fisuri in tencuiala , desigur nu prea conteaza faptul ca este in interior sau exterior .
Problema la multe case e alta : O casa proaspat construita , se aseaza in timp si nu e prea recomandat sa o tencuiesti de preferabil e sa o ti in rosu 12-24 luni . Desigur multi nu dispun de timpul acesta . Eu si taicameu fusesem chemati sa aplicam tencuiala decorativa peste o casa relativ noua , iar omul ne intrebase nu imi va aparea fisuri si in aceasta tencuiala , ca sa rezolvam problema am tras peste toata fatata o plasa ca si acea ce se pune peste polistiren iar peste am dat cu masa de spaclu pentru poliostiren . Au trecut 3 ani de zile de atunci si nu a mai aparut absolut nici o fisura.
Concluzia e urmatoarea , este foarte recomandat ca sa adaugi plasa in tencuiala , iti v-a mari rezitenta la fisuri .
Succes !

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
si de ce tatal tau nu le recomanda plasa ?

#4
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Asadar, este recomandabil ori nu sa utilizam plasa si la tencuielile interioare? Si o a doua intrebare: la interioare, pe pereti, voi utiliza tencuiala si nu rigips. Stiti vreun motiv pentru care constructorul doreste rigips la tavane? Inteleg ratiunea de a pune rigips la tavanul de la etaj (inspre pod). pentru ca peste el trebuie pusa vata cu aluminiu, apoi vata standard (intre capriori) si apoi (asa e cazul la mine dulap ori scandura groasa). Dar nu pricep de ce tavanul de la parter nu poate fi si acesta tencuit.

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 dacis2, on 21st January 2011, 12:52, said:

Dar nu pricep de ce tavanul de la parter nu poate fi si acesta tencuit.
gletuirea tavanul este o lucrare unde trebuie sa ai meseriasi nu dorei. dintre lucrarile uzuale de finisaj este cel mai greu de realizat si la final o lustra clasica va arata orice imperfectiune.

#6
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Cam banuiam eu... Multumesc pentru lamurire.

#7
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010
[quote name='dacis2' date='21st January 2011, 13:52' post='9343574']
Asadar, este recomandabil ori nu sa utilizam plasa si la tencuielile interioare? Si o a doua intrebare: la interioare, pe pereti, voi utiliza tencuiala si nu rigips. Stiti vreun motiv pentru care constructorul doreste rigips la tavane? Inteleg ratiunea de a pune rigips la tavanul de la etaj (inspre pod). pentru ca peste el trebuie pusa vata cu aluminiu, apoi vata standard (intre capriori) si apoi (asa e cazul la mine dulap ori scandura groasa). Dar nu pricep de ce tavanul de la parter nu poate fi si acesta tencuit.
[/quote
Simplu a gresit proectul de este nevoit sa puna rigips, stratul de sapa de la etajul 1 fiind prea gros constructorul incearca sa reduca din greutate aplicand rigips la partier(asta e un fel de tiganeala)Dar constructorul sau cel care ii sugereaza materialele clientului in functie de caz nu a aflat inca de materialele care de tencuit pe baza de polistiren care se folosesc la tavane in bai bucatarii terase(zone cu risc de umiditate) sau de materialele pe baza de rumegus care se folosesc pe tavanele unde nu este risc de umiditate.Aceste materiale au o greutate cu 70% mai mica fata  de materialele normale.

#8
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

 septimiu80, on 21st January 2011, 23:12, said:

gletuirea tavanul este o lucrare unde trebuie sa ai meseriasi nu dorei. dintre lucrarile uzuale de finisaj este cel mai greu de realizat si la final o lustra clasica va arata orice imperfectiune.
Prima varianta:
-chem mesteru manole si il pun sa faca tavanele, dupa ce termina tavanele ii spun ca il chem sa faca si restul cand mai am bani;
-chem dorei si ii pun sa gletuiasca peretii cu un pret mai mic si le zic ca nu le dau banii daca nu ese ca tavanul;
A doua varianta:
- trag 2 maini de glet asa la meserie;
-dupa a doua mana de glet trec peste toata suprafata cu masina de driscuit folosind o spunie putin mai fina si cand vine proprietarul ii lucesc peretii;
A treia varianta:
-dupa ce se usuca a doua mana de glet folosec o masina mai speciala de smirgheluit (cat de curand pun i poze) de ese peretele sticla;
-varianta asta imi convine sa o fac doar in cazul in care fac si zugraveala;

 DBG_constructor, on 19th August 2010, 19:13, said:

M-am uitat pe aici si am vazut parerile voastre ,idei raspunsuri ............... fratilor sunteti buni de manageri dar de tencuit mai putin si sa va explic si de ce :
Toti sunteti interesati de costul produselor si pretul lucrarii asa mi se pare logic dar nimeni nu intreaba cum se aplica care sunt operatiile ,normal ca asta e de competenta celor care executa lucrarea sa va spuna.Am vazut ca va faceti calcule destul de bine dar nu am vazut pe nimeni care sa fi folosit o plasa de plastic cu ochiuri de 1cm care se aplica pe perete inainte de prima mana de tencuit.Nimeni nu a specificat ca peretii trebuesc intai umeziti si altele .................
Deci unde se foloseste plasa de plastic?
-se poate pune pe toata suprafata de tencuit da o rezistenta mult mai mare si se aplica inaintea primei maini de tencuiala ;
-se aplica in locurile unde se imbina caramida cu cimentul armat ;
-se aplica pe caramida de o categorie mai slaba calitativ;
Apoi nu vad difernta de materiale cele care se aplica pe caramida boltari sau BCA folositi peste tot acelas material in mare ........
Curios e ca aud de echipe de 2 persoane care lucreaza la masina de tencuit ,eu folosesc echipe de 3 persoane cat despre m patrati facuti la zi ajung in medie la 150-200 finit adica tencuit si glet (daca nu sunt tavane se opate ajunge si mai bine)
Garantia pe lucrare cine vo da cel care face lucrarea sau producatorii de materiale nu ati specificat nici unul ........
Chiar daca nu acoperi toata suprafata cu plasa imbinarile intre pereri si cimentul armat trebuesc neaparat acoperite.

#9
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 DBG_constructor, on 27th January 2011, 03:47, said:

Simplu a gresit proectul de este nevoit sa puna rigips, stratul de sapa de la etajul 1 fiind prea gros constructorul incearca sa reduca din greutate aplicand rigips la partier(asta e un fel de tiganeala)Dar constructorul sau cel care ii sugereaza materialele clientului in functie de caz nu a aflat inca de materialele care de tencuit pe baza de polistiren care se folosesc la tavane in bai bucatarii terase(zone cu risc de umiditate) sau de materialele pe baza de rumegus care se folosesc pe tavanele unde nu este risc de umiditate.Aceste materiale au o greutate cu 70% mai mica fata  de materialele normale.

Sigur nu e vorba de nici o greseala privitoare la proiect ori altele de felul acesta. Si nici o greseala de executie. Practic aceasta modalitate de finisare a parterului am stabilit-o inca de inainte de a sapa prima lopata de pamant. Pur si simplu incerc sa aflu de ce constructorul prefera ca tavanul sa fie pregatit pentru finisare cu rigips si nu cu tencuiala, ca si peretii. Daca este mai bun (=merge mai repede, ies peretii mai drepti etc.) rigipsul, nu vad nici un motiv sa nu utlizeze rigips si la tavanul de la parter.

Cu privire la rigips, am o singura curiozitate: este semnificativ mai scumpa placarea tavanului cu rigips fata de tencuiala clasica?...

Ca sa fiu in ton cu titlul topicului, tencuiala va fi facuta mecanizat, cum a fost facuta si tencuiala exterioara. Practic au venit doi omuleti care timp de trei zile au pregatit exteriorul pentru tencuiala si in urmatoarele doua zile au mai venit cativa cu masina de tencuit si cu doua betoniere mari si au dat gata zidaria exterioara (=au tencuit-o), ba au si sprituit interioarele... Acum nu stiu cum se poate tencui mecanizat tavanul. Poate nu se prea poate, si atunci ca sa castige timp vor sa lucreze cu rigips. Zic si eu...

Edited by dacis2, 28 January 2011 - 14:54.


#10
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

 dacis2, on 28th January 2011, 15:48, said:

Sigur nu e vorba de nici o greseala privitoare la proiect ori altele de felul acesta. Si nici o greseala de executie. Practic aceasta modalitate de finisare a parterului am stabilit-o inca de inainte de a sapa prima lopata de pamant. Pur si simplu incerc sa aflu de ce constructorul prefera ca tavanul sa fie pregatit pentru finisare cu rigips si nu cu tencuiala, ca si peretii. Daca este mai bun (=merge mai repede, ies peretii mai drepti etc.) rigipsul, nu vad nici un motiv sa nu utlizeze rigips si la tavanul de la parter.

Cu privire la rigips, am o singura curiozitate: este semnificativ mai scumpa placarea tavanului cu rigips fata de tencuiala clasica?...

Ca sa fiu in ton cu titlul topicului, tencuiala va fi facuta mecanizat, cum a fost facuta si tencuiala exterioara. Practic au venit doi omuleti care timp de trei zile au pregatit exteriorul pentru tencuiala si in urmatoarele doua zile au mai venit cativa cu masina de tencuit si cu doua betoniere mari si au dat gata zidaria exterioara (=au tencuit-o), ba au si sprituit interioarele... Acum nu stiu cum se poate tencui mecanizat tavanul. Poate nu se prea poate, si atunci ca sa castige timp vor sa lucreze cu rigips. Zic si eu...
Se pot tencui tavanele fara nici o problema, dar cu rigips mesterii tai or sa mearga mai repede si o sa depuna mai putin efort. Munca cea mai multa la capitolul tencuit e la tavane, sunt curios in ce stil se controleaza tavanele in Romania ca miau venit 2 baieti care au lucrat asa ceva in tara, pot zice ca la ei tencuit insealma peretele acoperit cu material, nu mai conteaza daca e drept, unghiurile de 90 grade . Tu ai grija ca la etaj deasupra rigipsului sa montezi o baie sau o bucatarie si sa ai o pierdere de apa mai substantiala si sa iti bagi piciorul in el rigips.

#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
mesterii aia nu prea erau mesteri, nici macar dorei, normal se ponteaza cu nivela, stalpi si tencuit cu dreptar.

#12
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

 septimiu80, on 29th January 2011, 00:54, said:

mesterii aia nu prea erau mesteri, nici macar dorei, normal se ponteaza cu nivela, stalpi si tencuit cu dreptar.
Eu unul pun fasoni si la tavane in tara am inteles ca nui pune nimeni, nici in afara pe santierele mari unde lucrarile sunt facute pe banii statului nu prea se omoara cu calitatea dar lucrarile mici ( cladiri cu maxim 20 apartamente) te controleaza de te rupe mai ales baiele si bucatariile e jale mare .Aparte ca daca tencuiala nu e facuta bine e inutil sa zici ca repari din glet , cu cletiera acompaniezi peretele ii dai 2 straturi peste ia forma peretelui daca sunt valuri nu ai cum sa le scoti.Ideal este sa tragi glet inainte ca peretii tencuiti sa fie uscati suta la suta ,se lucreaza mult mai usor si calitatea este mult mai buna.

#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
fasoni le spui la profilele de metal pentru dreptare nu?
muncitorii mei " mai scapa" si ei tencuitul la drisca in debarale si camari sub 1m pentru ca, zic ei, nu le incape dreptarul sau bolobocul (nivela) sa traga , in rest doar cu dreptar, recunosc ca le iau acceleratori de priza cand tencuiesc la tavane sa nu stea o saptamana pe o camera. ;)

#14
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

 septimiu80, on 29th January 2011, 02:49, said:

fasoni le spui la profilele de metal pentru dreptare nu?
muncitorii mei " mai scapa" si ei tencuitul la drisca in debarale si camari sub 1m pentru ca, zic ei, nu le incape dreptarul sau bolobocul (nivela) sa traga , in rest doar cu dreptar, recunosc ca le iau acceleratori de priza cand tencuiesc la tavane sa nu stea o saptamana pe o camera. ;)
Da ma refeream la profile, cei drept in spatiile inguste te misti mai greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate