Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Înțelepciunea în construcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
începem aici un foileton de la A-M despre chestiuni de știut atunci când construiești.
topicul intenționează să fie util beneficiarilor și constructorilor, deopotrivă.

va conține selecțiuni din toate celelalte topicuri...
armătură...beton...electrică, echipa,  instalații...organizare,

Edited by euribiontuL, 16 August 2010 - 23:40.


#2
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Sa va spun eu o chestie buna atunci cand iti construiesti o casa sau orice altceva: instalatia electrica (un lucru destul de important) trebuie facuta de cineva care GANDESTE (si nu orice electrician care stie electrica DOAR IN ACTE) ;)
Pentru cine vrea un sfat util (e drept ca s-ar putea sa creasca putin costurile) dar eu recomand ca la fiecare etaj (in caz ca faceti casa cu etaj si nu doar parter) o singura DOZA de derivatie care ar fi recomandabil sa fie undeva JOS "acoperita" de un birou ceva la care sa ai acces oricand fara mare deranj sau sa darami tencuiala prin casa ca ti-a pus electricianu doza ca la blocurile facute de "impuscatu" ;)

Din ce stiu o casa buna (mai ales termic) ar fi facuta din caramida dar nu-s constructor si inca nu am casa ca sa stiu ce ar mai fi bun :) DESI daca vreti un sfat care zic eu ca e util ar mai fi ca prin șapa sa fie trecuta instalatia electrica si cea termica (iar pentru cei ce zic despre faptul ca se ingroasa prea mult eu zic sa va ganditi ca e si mai usor ca nu spargi mult si daca in șapa pui bilute delea mici de la izolatie >>polistiren sau cum ii ziceti<< șapa va fi mai usoara si nu va crea problema dar eu vorbesc aici DOAR in cazul in care o instalatie electrica e facuta corespunzator iar de cea termica nici nu mai zic ...)

#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
:lol:
primul vorbitor în numele înțelepciunii în construcții nu putea să fie unul mai potrivit: cutremurul  :coolspeak:  :thumbup:

Edited by euribiontuL, 16 August 2010 - 19:10.


#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
o mostra de intelepciune dobandita in fuckultate de la profu de organizare:

bah, cind o sa fiti voi sefi de santier si o sa incepeti sa angajati oameni, ii asezati pe meserii si categorii: dulgheri, zidari, fierari, betonisti.
pe aia care zic ca stiu si de aia si de ailalta, ii dati de-o parte si la fiecare in parte le inminati cite o matura sa faca baza luna, pentru ca aia nu or sa faca nimic bine, in afara de paguba.

atunci ma distram, acum nu prea pt ca am parte de maturatori ce cred ca fac parte din categoriile mai sus mentionate

@cutremur> toate instalatiile e de preferat sa fie facute cu cap...

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Instalatiile in Romania din cate am vazut se fac asa:
1. Construim casa.
2. Daramam/sapam canale in pereti ca sa punem instalatiile in ei.

In SUA, pe masura ce se ridica casa, se merge in acelasi timp cu instalatiile in interiorul caramizilor (BCA) si unde este nevoie de prize, intrerupatoare sau lampi, se pun cutii adanci, cu spatiu amplu pentru conexiuni. Tevile din pereti sunt groase, sarmele (curent, telefon) se pot trage ulterior de cate ori vrei, nu trebuie sa darami nimic. Apa potabila se trage in tevi de cupru.
Peretii interiori sunt cu cadre de lemn (sau metal) si acoperiti cu placi de ghips - usureaza constructia, se repara usor, accepta izolatie fonica in interior. La peretii interiori nu se pun tevi PVC ci direct cablu electric ca nu are rost - accesul ulterior este la fel de usor ca taiatul ghipsului si punerea inapoi a placii taiate. Evident, urmata de acoperire cu banda de hartie la taieturi si revopsire.

#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
dragul nostru, Evergreen, de câtva timp mă bate un gând: moderator=măturător?  :lol:

#7
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View PostEvergreen, on 16th August 2010, 20:12, said:

o mostra de intelepciune dobandita in fuckultate de la profu de organizare:

bah, cind o sa fiti voi sefi de santier si o sa incepeti sa angajati oameni, ii asezati pe meserii si categorii: dulgheri, zidari, fierari, betonisti.
pe aia care zic ca stiu si de aia si de ailalta, ii dati de-o parte si la fiecare in parte le inminati cite o matura sa faca baza luna, pentru ca aia nu or sa faca nimic bine, in afara de paguba.
total eronat, aia de se manifesta asa sunt platiti mai mult decat merita :D
iar cei care se agita si muncesc de rup cand le vine seful in inspectie de obicei freaca mangalul :D

#8
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
ficus, discutia aia era cind inca mai gaseai calificati... si crede-ma ca stiu bine ce inseamna sa lucrezi cu necalificati:
e usor la prima vedere sa faci constructii metalice cu dulgheri dar sa vezi ce inseamna, sa faci practica cu ei si sa le scoti din cap unitatea lor de masura uzuala (cm) si sa ii inveti cu  ce trebuie sa faca acum (mm)..e taare greu

pt ca la acea lucrare sa ating telul neatins de firma si dorit de sefi :lol: mi-a fost dat un inginer ca ajutor, nu de alta dar faceam varice la cit trebuia sa merg
(explicai, faceai paralela la niste table cum ar fi dulapi si scinduri, masuram mm nu cm, taiem ca la lemn, etc etc, am inteles ...e ok, ma mutam cu explicatiile la alta trupa si dupa doi pasi: da' cum facem aici?? => explicatii si gura mutata la spate degeaba...)

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pun si eu 2 maxime din constructii:
1. Apa si femeia strica casa.
2. Apa are capul mic.
:lol:

Cred ca e clara concluzia :)

Edited by CristiALF, 16 August 2010 - 21:19.


#10
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
ECHIPA DE CONSTRUCTORI
1 nu angaja o echipa , pana nu - i vezi sculele cu care lucreaza...
2 nu angaja o echipa pana nu stai de vorba cu propietarii unei case construite de catre ei.....incearca sa identifici problemele cu care s-au confruntat.
3 nu angaja o echipa strict dupa metoda pretul cel mai bun ci dupa oferta cea mai avantajoasa dpdv tehnico - economic
4 buna ar fi o discutie pe marginea proiectului intre constructor, arhitect, structurist si beneficiar....

ps : eu asa am vazut in filme, ca la mine pe santier........ :notangel:


@ cristialf: corect ! ....si de aici inca un sfat :
nu-ti du nevasta pe santier pana nu e gata casa ! ....dupa aia, orice schimbare dorita de 'mneaei poate fi oprita : draga nu pot darama peretele asta, ca e structural  ;) lasa ca facem un dulapior pentru pantofi din pal

Edited by alibabu, 16 August 2010 - 23:23.


#11
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
a devenit un topic misogin :nonobad:

#12
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postanonima1, on 17th August 2010, 06:14, said:

a devenit un topic misogin :nonobad:
ooo, nu !!!!
nicidecum !

#13
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
La mine pe santier daca mai vine mama de 2-3 ori,o sa imi caut o nevasta pe care sa o cheme Ana pt ca Mesterul
Manole e o minciuna pt mine.Construieste,darma,construieste,darama.......
Nu e un topic  misogin ci unul real....Uf nu mai putem nici sa ne vaitam pt ca suntem panditi,pana la urma oricum noi avem ultimele cuvinte....Am inteles,asa fac.....

#14
Mircea2808

Mircea2808

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.06.2010
:coolspeak: insa .... nu e chiar asa... casa noastra e supravegheata strict de mine care mi-s femeie, aici pe forum m-am inscris cu numele lui fiu-meu si uite asha.... insa e drept ca sotul vizeaza facturile, insa din lipsa lui de timp eu sunt 24 din 24 pe santier. Meseriasii mei chiar glumesc daca nu le fac cafea ma intreaba de ce sunt suparata pe ei? Zice lumea ca am facut treaba buna insa cand urc pe schele si pe acoperis la momentul acesta, mesterul principal striga: "Baieti! Vine doamna, ascundeti bobloboacele!" si multe alte glume "de santier" Mai nou din cauza forumurilor de unde mai "fur" si eu "tips@triks" ma tot ameninta ca-mi taie netul...

#15
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Uite o provocare pentru intelepti. Probabil in 10 zile ma apuc si eu de construit (sper sa iasa actele pana atunci) si pentru o mai buna programare a activitatilor, vreau sa aflu care este intervalul minim in care se poate incepe zidaria (cu caramida, dar asta probabil nu are importanta mare) dupa turnarea fundatiei (+subsol partial!) si a placii pentru parter. Ca am vazut ca unii pe unele jurnale zic de 21 de zile, iar altii ceva de genul ... "las' ca merge si dupa 5". Multumesc.

#16
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdacis2, on 4th September 2010, 17:44, said:

Uite o provocare pentru intelepti. Probabil in 10 zile ma apuc si eu de construit (sper sa iasa actele pana atunci) si pentru o mai buna programare a activitatilor, vreau sa aflu care este intervalul minim in care se poate incepe zidaria (cu caramida, dar asta probabil nu are importanta mare) dupa turnarea fundatiei (+subsol partial!) si a placii pentru parter. Ca am vazut ca unii pe unele jurnale zic de 21 de zile, iar altii ceva de genul ... "las' ca merge si dupa 5". Multumesc.
din sursa sigura dupa 7 zile de la turnarea placii poti incepe zidaria fara sa pui paletii de caramida direct pe placa

#17
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostMircea2808, on 4th September 2010, 12:18, said:

... eu sunt 24 din 24 pe santier. Meseriasii mei chiar glumesc daca nu le fac cafea ma intreaba de ce sunt suparata pe ei?..."Baieti! Vine doamna, ascundeti bobloboacele!" ...Mai nou ... ma tot ameninta ca-mi taie netul...
super tare  :coolspeak: m-am amuzat teribil. ține-o tot așa!  :thumbup:

#18
Mircea2808

Mircea2808

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.06.2010

View PosteuribiontuL, on 4th September 2010, 20:37, said:

super tare  :coolspeak: m-am amuzat teribil. ține-o tot așa!  :thumbup:
... am tastat gresit da si nu am mai putut edita. cu boloboacele ... insa am vorbit serios. Si cand nu imi convine cum fac ceva ceva ii amenint ca le fac poze si ii pun pe net. Si asta pentru ca datorita netului am invatat multe lucruri si datorita explicatiilor de pe acest gen de forumuri pe care le-am priceput si la randul meu am putut sa le explic si lor sa nu ma ameteasca cu argumente de meseriasi. Am repurtat cateva "victorii" caci datorita netului am reusit de exemplu sa pun la cosoroaba tijele filetate galvanizate ca altfel imi legau cu sarma si aia de 3 si nu galvanizata. E drept ca am jumate de acoperis ca el si jumate ca mine insa cred  ca de acum alte case le va face cu tije.  Ne-a prins ploaia la turnarea grinzilor si nu voiau sa acopere desi le-am spus ca se spala laptele de ciment -  el zicea ca nu are nimic; insa pana la urma le-au acoperit cu folie, e drept ca am acoperit si eu cot la cot cu ei. Multe au fost... hidroizolatia soclului de asemenea, am negociat-o la sange si pana la urma o sa o faca asha cum vreau eu si fara bani in plus ca zic eu intra in pretul unei case la rosu. Partea proasta e ca o facem de maine incolo si in 2 luni de santier s-a mai acoperit santul, insa am preferat amandoi sa lasam lucrurile asa, el crezand ca o sa uit, iar eu nevrand sa o facem in regim de hei-rup, iesind cum o iesi, asa ca acum o sa sapam iar in jur dar asta e,el sapa nu eu si tot el o sa dea cu hidrostop si o sa puna si membrana cu ardezie cum i-am zis eu. In sfarsit... e mult de spus si eu cred ca femeile nu sunt bune doar pe post de Ana a lui Manole.
Vecinul meu de peste drum, inginer constructor i-a schimbat nevasta-sa locul scarii de 3 ori pana acum asha ca... hahahha. Insa mi-am luat si eu pacalelile mele ca deh! cine nu "construieste" nu greseste. Exemplul cel mai bun ca nu am fost pe faza cand au turnat grinzile sa fi pus extrudatul in cofrag si acum numai am cum sa il pun caci nu vad cum sa puna diblurile in grinda. El la vremea respectiva mi-a justificat ca el nu face asha ceva pentru ca nu sta adezivul si tencuiala decorativa pe extrudat, insa explicatia era ca el cofrase deja buna parte si facuse cofragul mic. Deci acum imi bat capul cum sa evit eu puntile termice care se vor forma acolo mai ales ca noi avem grinzi nu jucarie fiind o structura pe cadre cu iesire in consola. Gata! ma opresc, ca astea i le spun eu sefului de echipa la sfarsit cand om negocia pretul la tencuiala. :deadtongue:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate