Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Permis port-arma

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
biker90

biker90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.01.2010
As dori sa obtin un permis de port-arma dar am inteles ca trebuie sa fac niste cursuri de tras cu arma , ceva controale la medic , etc . Vreau sa stiu cam cat ma costa toate chestiile astea si unde as putea sa fac cursurile / controalele . Mentionez faptul ca sunt din Bucuresti .

Am citit pe site-ul politie si nu pot lua decat arma neletala categoria E . Pentru aceasta nu imi trebuie niciun curs de tragere cu arma , doar un aviz psihologic si un certificat medical din care sa rezulte ca nu sufer de una dintre afecțiunile stabilite de Ministerul Sănătății . Aveti idee de unde pot elibera acestea ?

Edited by biker90, 15 August 2010 - 12:02.


#2
Exelerost

Exelerost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2009

 biker90, on 15th August 2010, 11:51, said:

As dori sa obtin un permis de port-arma dar am inteles ca trebuie sa fac niste cursuri de tras cu arma , ceva controale la medic , etc . Vreau sa stiu cam cat ma costa toate chestiile astea si unde as putea sa fac cursurile / controalele . Mentionez faptul ca sunt din Bucuresti .

Am citit pe site-ul politie si nu pot lua decat arma neletala categoria E . Pentru aceasta nu imi trebuie niciun curs de tragere cu arma , doar un aviz psihologic si un certificat medical din care sa rezulte ca nu sufer de una dintre afecțiunile stabilite de Ministerul Sănătății . Aveti idee de unde pot elibera acestea ?

Acum sincer, pentru ce vrei sa cumperi arma ? :)

Privind legile Romaniei (cred ca Europene) pentru a tine un pistol dupa tine, in public, evident sa nu fie la vedere, iti trebuie un motiv foarte bine intemeiat ... adica sa fi supus unui pericol in mod constant, precum sa ai o avere foarte mare, anyway sa ai un motiv pentru care unele persoane ar vrea sa te atace ... stuff like that. Acum nu stiu in cazul tau cum sta treaba :)

#3
biker90

biker90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.01.2010
Din ce am citit pe site-ul lor , un motiv intemeiat iti trebuie doar pentru armele letale . Pentru cele neletale nu iti cer .

Edited by biker90, 15 August 2010 - 12:23.


#4
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
pentru tigani bai, ce nu v-ati dat seama?

#5
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Mi se pare că s-au înăsprit chiar recent condițiile necesare pentru a intra în posesia unei arme (neletale, evident).

Edited by cristyyo, 15 August 2010 - 13:17.


#6
Exelerost

Exelerost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2009
In Romania nu prea are sens sa-ti iei arma la ce legi tampite sunt, crede-ma. Eventual s-o tii in casa la nevoie daca intra careva peste tine, dar in rest ... mai rau te bagi in belele ...

#7
lokbobjunior

lokbobjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 12.07.2008
Vreau sa imi explicati ce inseamna de fapt pistol cu gaze in linkul de mai jos scrie ca are calibrul 9mm,este aceasta arma letala sau nu ?
Este vorba de un pistol Carpati de la Cugir.
http://www.magazin-a...?id_product=270

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 biker90, on 15th August 2010, 13:18, said:

Din ce am citit pe site-ul lor , un motiv intemeiat iti trebuie doar pentru armele letale . Pentru cele neletale nu iti cer

Arma letala iti iei doar daca esti procuror, judecator, etc... ceea ce ma indoiesc.
Vezi pe aria juridica gasesti informatii legate de ce vrei tu. Sau mai simplu, mergi la politie si te lamuresc baietii.

Quote

Vreau sa imi explicati ce inseamna de fapt pistol cu gaze in linkul de mai jos scrie ca are calibrul 9mm,este aceasta arma letala sau nu ?

Nu-i letala, in cazu' Carpatiului nici macar ala cu glont. Tragi 8 focuri de avertisment dupa care dai cu arma dupa el, ai sanse mai mari sa-l ranesti pe atacator.

#9
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
recomand ASTA!
costa 1500USD, da, merita...

#10
stmtadrian

stmtadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2008

 biker90, on 15th August 2010, 12:51, said:

As dori sa obtin un permis de port-arma dar am inteles ca trebuie sa fac niste cursuri de tras cu arma , ceva controale la medic , etc . Vreau sa stiu cam cat ma costa toate chestiile astea si unde as putea sa fac cursurile / controalele . Mentionez faptul ca sunt din Bucuresti .

Am citit pe site-ul politie si nu pot lua decat arma neletala categoria E . Pentru aceasta nu imi trebuie niciun curs de tragere cu arma , doar un aviz psihologic si un certificat medical din care sa rezulte ca nu sufer de una dintre afecțiunile stabilite de Ministerul Sănătății . Aveti idee de unde pot elibera acestea ?


testare psihologica permis port arma la un pret bun: http://www.testpsiho...atii-nationale/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate