Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#2845
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 utb-u550_vs, on 02 martie 2015 - 19:23, said:

cum se da jos cum se scoate coloana la volan? eu am desfacut toate suruburile  deasupra casetei si cele care o prind sar nu am reusit sa scot coloana de la volan si nici sa o dau jos vreau sa ii fac revizie cum se desface?

Se demonteaza:volanul,bordul,capotajul de deasupra rezervorului.Dupa acestea se demonteaza cele 4 suruburi cu careeste fixata pe transmisie.Se demonteaza capacul lateral  dreapta si vei avea acces la ansamblul interior.Prin demontarea capacelor pe care sunt fixati rulmentii si repozitionarea lor(rotirea-daca e posibila) se poate reduce joculintre rola si pinionul melcat;tot la capace maipot fi distantieri pe care ii poti jongla.

#2846
majuru62

majuru62

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.03.2015

 gcom61, on 01 martie 2015 - 18:25, said:


Volanta de U445 este dezechilibrata(are cele 3 gauri mari spre motor);volanta de aro este echilibrata.Nu cred ca este o solutie buna sa folosesti volanta dezechilibrata pe un motor echilibrat.Probabil se va ajunge,daca nu la rupere arbore,cel putin la o functionare cu vibratii puternice.Eu am incercat invers;volanta de aro pe 445 si rezultatul a fost arbore rupt la 120km/h de la manetonul bielei  dinspre volanta...
La 445 mai este dezechilibrata si fulia de pe arbore,pt ventilator ,alternator si pompa de apa.Acestea,fulia,arborele si volanta sunt echilibrate impreuna.
Deci tu decizi...
ms pt raspuns  am gasit solutia..
am astupat gaurile de pe placa si am echilibrato la vulcanizare sper sa fie ok are cineva de 12 ani nu a avut pr cu arborele

 gcom61, on 02 martie 2015 - 19:51, said:


Se demonteaza:volanul,bordul,capotajul de deasupra rezervorului.Dupa acestea se demonteaza cele 4 suruburi cu careeste fixata pe transmisie.Se demonteaza capacul lateral  dreapta si vei avea acces la ansamblul interior.Prin demontarea capacelor pe care sunt fixati rulmentii si repozitionarea lor(rotirea-daca e posibila) se poate reduce joculintre rola si pinionul melcat;tot la capace maipot fi distantieri pe care ii poti jongla.

dragul meu pune danfus si e super ok nu mai tragi de volan atita

#2847
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
Danfoos cu cilindru si pompa hidraulica pusa fedejos de pomla de alimentare

#2848
TitelMaruta

TitelMaruta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2015
pentru utb-550. Regula-daca o caseta de directie are joc peste normal(15 grade) ea se regleaza de la sistemul piulita-surup cu cap pentru surubelnita.Daca acest lucru nu mai este posibil, o revizie presupune schimb de piese, fie rola de pe levieru de comanda fie melcul (surupul fara sfarsit)de pe axul volanului. Fie ambele. Pentru demontare dati caseta jos de pe utilaj,desfaceti capacul pe care se afla sistemul de reglaj (piulita-surupu cu cap pentru surubelnuta), se scoate levierul de comanda apoi se poate scoate axul volanului. Daca rulmentii sunt in regula, atat rola cat si melcul sunt fixate prin presare pe pana. Restul tine de imaginatie spor la treaba

#2849
popitandrei007

popitandrei007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2015
am rezolvat problema cu coborarea tirantilor dupa oprire la fiat 445,am schimbat garniturile peste tot ,amlasat plugul ridicat 24 de ore si nu a coborat deloc                                                         reglajul corect al manetei de copiere a terenului din dreapta a fost si ea o probleme ,atentie pt cei care au astfel de probleme                                                                                                          multumesc tuturor celor care au postat idei despre acest defect

#2850
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
eu am bordu ala din fibra de sticla este dintr.o bucata. eu am desfacut suruburile de pe cutie toate 4 si am desfacut si cele care tine coloana volanului dar nu iese sa ridicat doar 2 cm cred ca este vorba de acel sistem de reglare de care ziceti deci trebuie sa dau capacu lateral ca sa desfac acel sistem nu si dupa as incerca sa scot coloana volanului pe sus si dupa sa strecor casete cumva fara sa mai dau bordu ala de fibra de sticla . era bine daca era de tabla ca din ce am vazut ala e din mai multe bucati.. multumesc pentru ajutor. am incercat sa regleg jocu din acel surub cu cap de surubelnita dar nu prea am reusit. cred ca trebuie schimbat angrenaju din el are uzura mare. ori cum trebuie sa o spal bine ca a intrat si apa in ea nu am capacu de sus de pe volan si nu am stiut ca ajunge apa pe acolo in caseta.

 popitandrei007, on 03 martie 2015 - 08:36, said:

am rezolvat problema cu coborarea tirantilor dupa oprire la fiat 445,am schimbat garniturile peste tot ,amlasat plugul ridicat 24 de ore si nu a coborat deloc reglajul corect al manetei de copiere a terenului din dreapta a fost si ea o probleme ,atentie pt cei care au astfel de probleme   multumesc tuturor celor care au postat idei despre acest defect

cum se regleaza maneta de copiere?

Edited by utb-u550_vs, 03 March 2015 - 08:51.


#2851
popitandrei007

popitandrei007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2015
uitate la pagina 134

#2852
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
multumesc

#2853
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Am nevoie urgenta de ajutor ! Are cineva o schema la o cutie de viteze cu 2 manete 4 viteze +r la un fiat 450(am desfacut-o si nu-i mai dau de cap!) ? Dau o bere !

#2854
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
Salut. Cine ma poate ajuta cu un arc pt maneta cutiei de viteze la u445, cutie de viteze cu 2 manete si 3 viteze?

Attached Files



#2855
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008

 tractoristindevenire, on 04 martie 2015 - 13:11, said:

Am nevoie urgenta de ajutor ! Are cineva o schema la o cutie de viteze cu 2 manete 4 viteze +r la un fiat 450(am desfacut-o si nu-i mai dau de cap!) ? Dau o bere !
Aici

#2856
fiatom615

fiatom615

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.12.2014
Salutare..am si eu o intrebare poate ii cineva cqre detine sau are vrio cunostinta care are tracor eurotrak.Ce parere aveti de ele..De rabla mea ma mai folosesc eu anul asta dar as vrea sa imi iau ceva nou..ai o garantie la el nu ii forjat de nimeni .Am gasit eurotrak la 8.000 €nu ar fi un pret enorm de mare comparativ cu Case New Holland si tinand cont ca ii chinezarie si piesele sunt mai ieftine.Detin 7 hectare parerea mea ii ca as face treaba si cu el si vara la fan iarna pe langa casa la carat o remorca ce ii.Va multumesc !

#2857
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 skystars, on 05 martie 2015 - 22:10, said:

tx Posted Image

#2858
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Mai incercati si  aici

Gasiti si modelele de tractoare/motoare la care se potrivesc piesele... si ceva cote la rulmenti,semeringuri...

Edited by gcom61, 06 March 2015 - 08:54.


#2859
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
cine pune o poza cu supapa aia de sub hidraulic si ordinea cum se baga daca aveti

#2860
valiandrei36

valiandrei36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.01.2013
salut! as vrea sa stiu daca stie cineva cum s-ar putea scoate sincroanele de pe pinioanele 2si3 din cutia de viteze de u445 cutie cu o maneta!meseriasul a zis ca nu se pot scoate si ca trebuie sa cumpar si pinioanele si sincroanele,dar la mine sint uzate doar sincroanele,pinioanele 2si 3 sint perfecte si ma gindeam daca ar fi o solutie sa pot inlocui doar sincroanele de pe aceste pinioane,dar trebuie sa aflu daca exista o solutie sa le pot scoate!daca ma poate ajuta cineva in aceasta problema!multumesc!

#2861
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

 valiandrei36, on 07 martie 2015 - 14:40, said:

salut! as vrea sa stiu daca stie cineva cum s-ar putea scoate sincroanele de pe pinioanele 2si3 din cutia de viteze de u445 cutie cu o maneta!meseriasul a zis ca nu se pot scoate si ca trebuie sa cumpar si pinioanele si sincroanele,dar la mine sint uzate doar sincroanele,pinioanele 2si 3 sint perfecte si ma gindeam daca ar fi o solutie sa pot inlocui doar sincroanele de pe aceste pinioane,dar trebuie sa aflu daca exista o solutie sa le pot scoate!daca ma poate ajuta cineva in aceasta problema!multumesc!
cauta pe you tube AUREL LAL .are videoclipuri cu demontare, reparare montare cutie viteza u445 si multe alte video interesante.

#2862
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011

 valiandrei36, on 07 martie 2015 - 14:40, said:

salut! as vrea sa stiu daca stie cineva cum s-ar putea scoate sincroanele de pe pinioanele 2si3 din cutia de viteze de u445 cutie cu o maneta!meseriasul a zis ca nu se pot scoate si ca trebuie sa cumpar si pinioanele si sincroanele,dar la mine sint uzate doar sincroanele,pinioanele 2si 3 sint perfecte si ma gindeam daca ar fi o solutie sa pot inlocui doar sincroanele de pe aceste pinioane,dar trebuie sa aflu daca exista o solutie sa le pot scoate!daca ma poate ajuta cineva in aceasta problema!multumesc!
Eu am pus ansamblul pinion portsincron la incalzit pe aragaz si pe urma am batut un capat de surubelnita intre portsincron si pinion si a iesit,am incercat sa il scot si la rece dar parca era sudat nici nu se misca, la unul din pinioane pot sa zic ca a iesit portsincronul fara sa il mai incalzesc.La primul am folosit cam acelasi principiu ca la coroana cand se pune pe volanta,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate