Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#1189
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am cumparat [cablu turometru U445] de la un magazin de piese si utilaje agricole;partea cablului care intra in acel cuplaj a trebuit batuta putin cu ciocanul,pt a nu se roti in acel cuplaj.

#1190
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
si eu am incercat cu turometru dar nu functioneaza mult timp ...dar cu un auz bun se rezolva treaba

#1191
kodrutz2011

kodrutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 09.08.2011

 irimiaciprian1, on 04 octombrie 2013 - 07:23, said:

si eu am incercat cu turometru dar nu functioneaza mult timp ...dar cu un auz bun se rezolva treaba

stiu asta am si eu un auz foarte bun al motorului dar treaba este ca imi place sa am tot bordul functional!

 gcom61, on 03 octombrie 2013 - 20:50, said:

Eu am cumparat [cablu turometru U445] de la un magazin de piese si utilaje agricole;partea cablului care intra in acel cuplaj a trebuit batuta putin cu ciocanul,pt a nu se roti in acel cuplaj.

la asta ma gandeam si eu tu ai cumplajul acela ca si al meu ma refer pe rotun,am si pe patrat dar mi s-a rupt acea limba la el care invarte din bloc...ala avea capatul celalalt pe patrat

#1192
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
stiu codrut da treaba e ca nu tine mult turometru si mie imi place sa fie tot la locul lui da nu tot timpul depinde de noi

#1193
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 irimiaciprian1, on 05 octombrie 2013 - 12:56, said:

stiu codrut da treaba e ca nu tine mult turometru si mie imi place sa fie tot la locul lui da nu tot timpul depinde de noi

Salut,turometrul meu a inregistrat pana acum de cand am cumparat eu tractorul 1400  de ore fara sa se strice.Ai dreptate Ciprian ca nu tine mult,stiu un tractor nou 445 care a inregistrat doar pana pe la 180 de ore si era luat din fabrica,eu am fost norocos ca mi-a mers 1400 de ore.Kodrutz succes in al repara,si daca ai prin apropiere consulta un mecanic care se pricepe la 445 sau aro.

#1194
kodrutz2011

kodrutz2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 09.08.2011

 zscf, on 05 octombrie 2013 - 16:09, said:

Salut,turometrul meu a inregistrat pana acum de cand am cumparat eu tractorul 1400  de ore fara sa se strice.Ai dreptate Ciprian ca nu tine mult,stiu un tractor nou 445 care a inregistrat doar pana pe la 180 de ore si era luat din fabrica,eu am fost norocos ca mi-a mers 1400 de ore.Kodrutz succes in al repara,si daca ai prin apropiere consulta un mecanic care se pricepe la 445 sau aro.

asta nu este o mare stiinta ma interesa doar daca au fost mai multe tipuri de cabluri pt turometru....

#1195
adrian-angel

adrian-angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2013
salut!poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?am schimbat planetara la tractor u 445 ,am facut cateva ture prin curte cu el ,imi intra in viteze bine,cand am iesit din curte si am mers cu el 1 km ,am oprit,iar la un moment dat cand am vrut saa bag in viteze a inceput sa caraie rauu,in viteza 1,2 siR.nu ma umblat deloc la cutie mi.a mers excelent,nu inteleg care sa fie problema!Multumesc!

#1196
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

 adrian-angel, on 05 octombrie 2013 - 22:55, said:

salut!poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?am schimbat planetara la tractor u 445 ,am facut cateva ture prin curte cu el ,imi intra in viteze bine,cand am iesit din curte si am mers cu el 1 km ,am oprit,iar la un moment dat cand am vrut saa bag in viteze a inceput sa caraie rauu,in viteza 1,2 siR.nu ma umblat deloc la cutie mi.a mers excelent,nu inteleg care sa fie problema!Multumesc!

sa intimplat ceva la ambreaj.

#1197
florinxiy

florinxiy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2013

 zscf, on 05 octombrie 2013 - 16:09, said:

Salut,turometrul meu a inregistrat pana acum de cand am cumparat eu tractorul 1400  de ore fara sa se strice.Ai dreptate Ciprian ca nu tine mult,stiu un tractor nou 445 care a inregistrat doar pana pe la 180 de ore si era luat din fabrica,eu am fost norocos ca mi-a mers 1400 de ore.Kodrutz succes in al repara,si daca ai prin apropiere consulta un mecanic care se pricepe la 445 sau aro.


Mie la u445 mi-a inregistrat pana la 85 de ore, turometrul merge numai iarna cand este -0 grade afara, nici-o data nu am inteles dc merge numai iarna.

Am un u445 si vreau sa ii schimb uleiul,pana acum bagam ulei romanesc la 80 lei 10 litri iar acum vreau sa trec pe ceva mai de calitate. Ma gandeam sa ii bag mobil delvac 15w40, costa 300 lei 20 litri, pot sa il tin 2 ani la rand? mentionez ca tractorul ara 15 hectare si discuie 25 de hectare pe an + folosiri cu remorca dupa el.

#1198
topyion

topyion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.08.2010
Am un u445 si vreau sa ii schimb uleiul,pana acum bagam ulei romanesc la 80 lei 10 litri iar acum vreau sa trec pe ceva mai de calitate. Ma gandeam sa ii bag mobil delvac 15w40, costa 300 lei 20 litri, pot sa il tin 2 ani la rand?

Eu,personal ,as schimba uleiul de doua ori pe an,nu conteaza ca este ulei romanesc sau strain.Cu cat se schimba mai des uleiul se lungeste viata motorului.Si la uleiul romanesc daca ii iei si un aditiv e ok.

#1199
florinxiy

florinxiy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2013
Chiar  este necesar sa schimb uleiul de 2 ori pe an tinand cont ca il folosesc la 15 hectare de arat + discuit, il folosesc la stropit pomi fructiferi cu el (aprox 10 hectare, 10 ore de functionare x  5 ori pe an). Tractorul a fost cumparat de nou prin 2002.

#1200
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Gandestete ca tu tot la munca unde folosesti turatii arat,discuit,stropit ca daca l-ai folosi la carat sau plimbat sau alte chestii usoare.Recomand schimbare ulei si filtru sau filtre inainte de arat si discuit intotdeauna cum zice colegul mai sus prelungim viata la motor.Tu alegii.

#1201
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 florinxiy, on 08 octombrie 2013 - 21:24, said:

Chiar  este necesar sa schimb uleiul de 2 ori pe an tinand cont ca il folosesc la 15 hectare de arat + discuit, il folosesc la stropit pomi fructiferi cu el (aprox 10 hectare, 10 ore de functionare x  5 ori pe an). Tractorul a fost cumparat de nou prin 2002.

Daca ii bagi ulei mobil,si vrei o alta metoda,schimba-l la 500-600 litri de motorina consumati.

#1202
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Colegii va rog frumos cine pune niste poze cu cablu turometru pentru U445 si mai exact in ce parte se prinde pe bloc motorul pe stanga sau dreapta.Vreau sa imi pun si eu.Sa vedem ii mare schema in bascula.

#1203
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 TudorCJ, on 09 octombrie 2013 - 09:49, said:

Colegii va rog frumos cine pune niste poze cu cablu turometru pentru U445 si mai exact in ce parte se prinde pe bloc motorul pe stanga sau dreapta.Vreau sa imi pun si eu.Sa vedem ii mare schema in bascula.
la mine e in fata sub pompa de apa Posted Image

#1204
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 TudorCJ, on 09 octombrie 2013 - 09:49, said:

Colegii va rog frumos cine pune niste poze cu cablu turometru pentru U445 si mai exact in ce parte se prinde pe bloc motorul pe stanga sau dreapta.Vreau sa imi pun si eu.Sa vedem ii mare schema in bascula.

Attached Files

  • Attached File  u445.jpg   77.84K   172 downloads


#1205
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 topyion, on 08 octombrie 2013 - 20:17, said:

Am un u445 si vreau sa ii schimb uleiul,pana acum bagam ulei romanesc la 80 lei 10 litri iar acum vreau sa trec pe ceva mai de calitate. Ma gandeam sa ii bag mobil delvac 15w40, costa 300 lei 20 litri, pot sa il tin 2 ani la rand?

Eu,personal ,as schimba uleiul de doua ori pe an,nu conteaza ca este ulei romanesc sau strain.Cu cat se schimba mai des uleiul se lungeste viata motorului.Si la uleiul romanesc daca ii iei si un aditiv e ok.
personal nu-ti recomand mobil delvac, este un ulei pentru turatii (mai mult pt camioane) e cu totul alta treaba, (citeste indicile de pe ambalaj, si vz caror motoare se adreseaza)... acum un an jum. cand l-am pus in tractor imd. sa schimbat sunetul motorului avia un tacanit metalic... si nu sunt singurul care o zice, se mai plangea cineva pe aici de prob. aceasta. In fine eu l.am schimbat dupa 2 ore:( Eu folosesc Urania 15-40 e perfect zic eu, sau Castrol agricol,(18 lei L ambele parca. )

#1206
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Domnu gcom61 acolo eu am conducta pentru presiune ulei ceas,in al doilea rand la mine nu ii asa capacul de la culbutori.Si eu cred ca tot pe undeva prin fata este dar am inteles ca prin partea dreapta sau stanga.Astept niste poze cu locul.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate