Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#451
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Intodeauna am avut impresia ca betonul sau varul de zugravit a fost amestecat cu noroiul de pe jos, rezultand acel gri-crem murdar.
Sunt 6 tipuri majore de nuante.
-tipatoare
-vii
-calde
-neutre
-terne
-sumbre
E preferabil ca gama culorilor sa fie mentinuta in zona dintre nuantele vii si terne(excluzand nuantele tipatoare sau sumbre)si sa nu depaseasca 2 culori pentru fiecare bloc.
Personal, se pare ca albul si galbenul merg bine in combinatie cu orice alta culoare.Negru sau violet nu sunt asa generoase in combiinatii.Rosu merge cu alb,galben,verde,albastru.Brun ar merge fara combinatie ,sau doar in combinatie cu alb.
Am observat ca aruncatul non-simetric de linii sau pete colorate nu ajuta la estetica blocurilor,din contra...
Din cauza existentei balcoanelor si ferestrelor,numarul de elemente geometrice este destul de limitat(de exemplu picturile complicate care trec ''peste ferestre'' sunt cam inestetice).

#452
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Blocul de pe Soseaua Iancului - langa Electroaparataj (ca zona ca fabrica e moloz) care la prima vedere pare normal insa arhitectura il tradeaza. Zici ca e unul de 10 etaje dar nu e - are de fapt 5 deoarece apartamentele au scara interioara si ocupa 2 etaje. Daca nu dai atentie fatadei, la lift ai un soc - nu opreste decat la etajele impare !. Casa scarii si lifurile sunt in capete iar intre acestea la etajele impare sunt balcoane-palier - in dreptul parapetilor sunt intrarile in apartamente. Apartamentele sunt structurate intocmai ca o casa cu etaj  - jos livingul, bucataria si o baie de serviciu iar sus camerele.
Apartamentele au vedere pe ambele parti ale blocului.
Sursa fotografiei e bukresh.

Attached Files



#453
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Trec deseori pe lângă blocul ăla, însă am uitat acest amănunt. Oare cum de l-au construit aşa? În trecut visam să stau într-un apartament cu scară înăuntru - vedeam aşa ceva în filme!
La mine în zonă e un bloc care are etajul 1...şi 1 jumătate (cred că merge până la 9 şi jumătate). Nu îneţeleg de ce au făcut acele etaje intermediare!

#454
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
http://gazeta-afacer...-active-sigure/

#455
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Continuând cu revista "Arhitecura" nr. 2/1982, la paginile 14-17 găsimt articolul "Noi modalităţi de abordare a proiectării pentru clădiri de locuinţe tipizate" de Arh. Alexandra Florian
P.S. 1 Îmi cer scuze pentru unele tăieturi aiurea, dar am scanner A4, nu am şi A3 :(
P.S. Nu uitaţi, dacă vă place ce postez daţi LIKE!

Attached File  Arhitectura nr. 2 pe 1982 pg. 14 Noi modalitati de abordare a proiectarii pt. cladiri de locuit tipizate.jpg   2.24MB   93 downloads
Attached File  Arhitectura nr. 2 pe 1982 pg. 15 Noi modalitati de abordare a proiectarii pt. cladiri de locuit tipizate.jpg   1.5MB   96 downloads
Attached File  Arhitectura nr. 2 pe 1982 pg. 16 Noi modalitati de abordare a proiectarii pt. cladiri de locuit tipizate.jpg   1.35MB   118 downloadsAttached File  Arhitectura nr. 2 pe 1982 pg. 17p1 Noi modalitati de abordare a proiectarii pt. cladiri de locuit tipizate.jpg   3.07MB   113 downloads

Iar la paginile 17 şi 18 găsim articolul "Posibilităţi de realizarea a locuinţelor cu structuri care să permită flexibilitatea pariturilor" de Arh. Simona Stănculescu

#456
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În acelaşi număr al revistei, la paginile 31-35 se găsesc "Luări de cuvânt la plenara U.A. [U.A. = Uniunea Arhitechţilor] Calitatea locuinţei", iar la pg. 36 se găseşte "Alte cotribuţii privind calitatea locuinţei / Este posibilă protecţia locuinţelor, faţă de zgomotul oraşelor, în condiţii economic acceptabile?" P.S. Am mai modificat eu unele pagini, ca să unesc unele lucrui (de exemplu cuvântarea unui anumit arhitect)
Zilele astea voi mai scana din revistă!

#457
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postdjl, on 13 octombrie 2012 - 01:00, said:

Trec deseori pe lângă blocul ăla, însă am uitat acest amănunt. Oare cum de l-au construit aşa? În trecut visam să stau într-un apartament cu scară înăuntru - vedeam aşa ceva în filme!
La mine în zonă e un bloc care are etajul 1...şi 1 jumătate (cred că merge până la 9 şi jumătate). Nu îneţeleg de ce au făcut acele etaje intermediare!

Doar arhitectilor le sunt permise fanteziile indiferent de regimul politic.
Asta nu inseamna ca daca pun in practica fanteziile lor sunt si inspirati.

#458
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Reconstruirea cladirii unde a functionat cinematograful Aurora in Bucuresti

Attached Files



#459
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
E la mine în zonă. Nu am înţeles de ce nu au putut să facă toţi pereţii exteriori în stilul retro? :notangel:

#460
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
O sa te unga pe suflet Posted Image
http://euscreen.eu/p...2CB6AEEF13641C8 Mihai Bravu 1963
http://euscreen.eu/p...5720819B54DC7B3 sos. Giurgiului
http://euscreen.eu/p...F2790FB66AB9172 bd. Armata Poporului
http://euscreen.eu/p...AE7898D2E5E0412
http://euscreen.eu/p...D3A0321217284E8 Bucurestii Noi
http://euscreen.eu/p...D361A3D1D081243 Balta Alba
http://euscreen.eu/p...4495A0F385AF34D

Mai sunt si altele acolo...

Aaa.... Salutari din Titan http://euscreen.eu/p...F57854B5A19B25C :D

Unele stau prost cu sunetul.

Edited by malmoth, 21 October 2012 - 22:37.


#461
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mersi pentru link-ul cu Mihai Bravu în 1963. Aşa am reuşit să identific mai exact când au fost făcute nişte poze (vezi cele de pe filmu foto găsit pe stradă): http://forum.softped...st__p__10130834

#462
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Este un semnal de alarma binecunoscut de arhitecti dar ignorat prin prisma afacerilor.
Cladirile noi (ma refer la celebrele blocuri turn) nu interactioneaza cu omul la nivel stradal. Fatadele in zona Parter si maxim 2 etaje sunt foarte plictisitoare (sticla). La cladirile vechi (gen Lipscani) parterul este foarte variat. Mereu ai ce privi, fie ca e o vitrina fie ca e arhitectura cladirii. Sunt fatade interactive, deschise.
Asta ne place.
Cel mai mult ma amuza machetele cladirilor ca si cum ar fi vazute din avion (sau elicopter). Unele arata foarte bine...dar ce ar trebui sa facem acum? sa ne luam fiecare cate un elicoper pentru a le admira? Cladirile sunt percepute de oameni de la nivelul strazii si la viteze mici (5km/h), de aici nevoia de detalii si variatii. Daca proiectarea ar pleca de la principiul asta am avea cladiri mult mai atractive.
Daca te uiti la arhitectura primilor zgarie nori de la inceputul secolului ai sa observi ca parterul si etajul 1 sunt variate ca decoratii sau forma generala.S-a incercat o armonizare a ''viziunii aeriene",cum zici tu, cu cea stradala.
Uite chiar un exemplu de la parintele zgarie-norilor.

Attached Files


Edited by pro-civilizatie, 22 October 2012 - 13:37.


#463
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postpro-civilizatie, on 22 octombrie 2012 - 13:36, said:

Este un semnal de alarma binecunoscut de arhitecti dar ignorat prin prisma afacerilor.
Cladirile noi (ma refer la celebrele blocuri turn) nu interactioneaza cu omul la nivel stradal. Fatadele in zona Parter si maxim 2 etaje sunt foarte plictisitoare (sticla). La cladirile vechi (gen Lipscani) parterul este foarte variat. Mereu ai ce privi, fie ca e o vitrina fie ca e arhitectura cladirii. Sunt fatade interactive, deschise.
Asta ne place.
Cel mai mult ma amuza machetele cladirilor ca si cum ar fi vazute din avion (sau elicopter). Unele arata foarte bine...dar ce ar trebui sa facem acum? sa ne luam fiecare cate un elicoper pentru a le admira? Cladirile sunt percepute de oameni de la nivelul strazii si la viteze mici (5km/h), de aici nevoia de detalii si variatii. Daca proiectarea ar pleca de la principiul asta am avea cladiri mult mai atractive.
Daca te uiti la arhitectura primilor zgarie nori de la inceputul secolului ai sa observi ca parterul si etajul 1 sunt variate ca decoratii sau forma generala.S-a incercat o armonizare a ''viziunii aeriene",cum zici tu, cu cea stradala.
Uite chiar un exemplu de la parintele zgarie-norilor.

Cladirile urate nu sunt chiar atat de noi.
Si cele construite in perioada comunismului sunt respingatoare din unghiul pietonului de pe strada. Schimbarea a inceput prin anii '30 si la noi avem drept dovada sediul CC-ului.

#464
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postdomnul-hindus, on 14 august 2010 - 13:20, said:

daca ar fi asa sigur ar exista poze pe net

Exista:

Attached File  independentei_1.jpg   244.17K   151 downloads

Attached File  independentei_2.jpg   268K   143 downloads

(Multam' skyscrapercity.com ca mi-a adus aminte de acest topic)

#465
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Pe soseaua Giurgiului a existat un bloc care s-a inclinat imediat la scurt timp dupa darea in folosinta - e primul bloc turn (nr 63-65) cu care incepe frontul construit spre Piata Progresul.
http://www.bucuresti...aua-giurgiului/
Ceva picanterii google cache. Nu stiu daca a transpirat in presa incindentul, bineninteles tratat in spiritul vremii, poate in revistele de specialitate ca problema de constructie, instabilitate a solului.

#466
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Arata  bine blocul asta simplu si alb.
Am observat ca cele mai bune culori pentru blocuri sunt rosu,roz,galben,verde deschis,albastru,bleu si alb.

#467
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postpro-civilizatie, on 08 octombrie 2012 - 11:37, said:

Intodeauna am avut impresia ca betonul sau varul de zugravit a fost amestecat cu noroiul de pe jos, rezultand acel gri-crem murdar.

Hai, bre :) N-au fost rele cand s-au construit, da' au trecut niste zeci de ani. Blocul meu de ex avea o combinatie foarte placuta de alb cu bleu. In anii '80 inca se mai intelegea ceva (construit in '62). Acum arata deplorabil, cu greu iti mai dai seama ca zidul are alta culoare decat balconul si ca ambele ar fi diferit cumva de gri.

#468
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Ar fi foarte bine daca le-ar reabilita pe cele de pe Unirii ca pe cele de pe Stirbei.Asa cum arata acum ,cele de pe Unirii sunt oribile.Ar merge si daramate cateva din ele.Dar macar sa fie reabilitate ca cele de pe Stirbei. Casa Poporului ar merge vopsita in maro ,iar blocurile din zona in alb.

View Postskandal, on 05 noiembrie 2012 - 14:33, said:


Hai, bre Posted Image N-au fost rele cand s-au construit, da' au trecut niste zeci de ani. Blocul meu de ex avea o combinatie foarte placuta de alb cu bleu. In anii '80 inca se mai intelegea ceva (construit in '62). Acum arata deplorabil, cu greu iti mai dai seama ca zidul are alta culoare decat balconul si ca ambele ar fi diferit cumva de gri.

Combinatia alb-albastru merge foarte bine.Stiu si eu ca au fost construite si astfel de blocuri.Dar nu toate au fost facute asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate