Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

pot construi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
Amaritei

Amaritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2010
Buna ziua .salut pe toata lumea   sunt un novice in domeniu atat al constructiilor cat si al calculatoruluiasa ca va rog scuzati-mi stangacia cat si eventualele greseli .Pe scurt despre ce este vorba. Am intrat in posesia unei suprafete de teren de cca 1000 m patrati prin act de vanzare cumparare de la socrii mei,pamantul fiind intabulat . mentionez ca suprafata de teren se afla in aceeasi curte cu a socrilor putin mai la deal(o pantamica dupa care un platou drept)in spatele casei lor actualmente fiind livada si vie.Distanta pana la teren din drumul stradal
(in fata fiind un cartier de locuite-blocuri)este de circa 80 metri avand posibilitatea de racordare la canalizare ,apa,gaz, electricitate. Accesul pana la teren se face prin curtea socrilor care are deschinere la strada de 20 metri pe langa o anexa a casei  distanta dinttre anexa si vecin este de cca 3 metri dupa care se largeste la 8 metri .Mentionez ca exista pe actul de vanzare cumparare  trecuta aceasta cale de acces(s-a dorit ca toti copiii sa poata ajunge la suprafata pe care o detine )Acum vin cu intrebarea daca este posibil sa construiesc pe aceasta suprafata(este o priveliste ff frumoasa). Terenul pe actul de vanzare este trecut intravilan.

#2
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
Da se poate construi - dar cel mai bine solicita la primarie un certificat de urbanism informativ

Edited by con1, 12 August 2010 - 09:30.


#3
Amaritei

Amaritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2010

 con1, on 12th August 2010, 10:29, said:

Da se poate construi - dar cel mai bine solicita la primarie un certificat de urbanism informativ
distanta de 3 metri va crea probleme la acordarea AC?

#4
Amaritei

Amaritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2010

 Amaritei, on 12th August 2010, 13:44, said:

distanta de 3 metri va crea probleme la acordarea AC?
cei care au mai avut astfel de situatie sau apropiata rog sa dea detalii de modul de rezolvare si cum au reusit sa finalizeze lucrarile

#5
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Pun si eu intrebarea mea tot aici. Am mai citit intr-un topic ceva asemanator mai demult dar nu mai gasesc.

Vreau sa achizitionez un teren cu deschidere de 10m pe 30m adancime si am indoieli daca pot construi o casa de 7.75x8.75 pe acest teren.
Distanta fata de casa1 este de 1m de la gard iar fata de casa2 de vreo 50cm, calcan nu exista pe nici una din laturi.
Parca citisem ceva ca tre sa ai minim 3m in laterale si 5m de la strada dar am vazut si valori mai mici (1.5m fata de geamul vecinului).
Uitandu-ma prin zona la cum au fost si cum se mai construiesc alte case, nu pare nimeni a respecta POT, CUT etc.  Referitor la amplasament, pot sa-mi aleg eu daca vreau casa mai langa strada si curtea in spate sau invers sau tot dupa normative tre sa ma iau si aici? Iar daca 99% din case au acoperis, pot eu sa aleg sa-mi fac cu terasa circulabila?

Stiu ca e cam stramt terenul dar din lipsa de fonduri tre sa ma multumesc si cu putin.

Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   97.25K   93 downloads


#6
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
2m trebuie sa ai fata de vecinii laterali,daca ai geamuri inspre casa lor
scoate un certificat de urbanism si vezi exact care sunt retragerile viitoarei case

#7
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pt raspuns! Sa inteleg ca 2m fata de casa lor, nu de gard, nu?.
Da, casa pe care vreau sa o construiesc are 1 geam pe partea lor, dar fiind vorba de geamul de la bucatarie, nu insist sa am priveliste panoramica.
Iar vecinul de la casa 2 are 2 ferestruici pe partea mea (camara+baie).

Certificatul acela de urbanism pot sa-l scot si eu sau tre sa il pun pe proprietar sa faca asta?
Stiti ceva de costuri approx. si termene de eliberare?

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 Meister, on 16th August 2010, 07:51, said:

Multumesc pt raspuns! Sa inteleg ca 2m fata de casa lor, nu de gard, nu?.
Da, casa pe care vreau sa o construiesc are 1 geam pe partea lor, dar fiind vorba de geamul de la bucatarie, nu insist sa am priveliste panoramica.
Iar vecinul de la casa 2 are 2 ferestruici pe partea mea (camara+baie).

Certificatul acela de urbanism pot sa-l scot si eu sau tre sa il pun pe proprietar sa faca asta?
Stiti ceva de costuri approx. si termene de eliberare?
costul certif urbanism 10-30 lei,de la primarie de pe o zi-alta
nu stiu,dar banuiesc ca doar proprietarul poate scoate Cu

#9
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 anonima1, on 16th August 2010, 09:04, said:

costul certif urbanism 10-30 lei,de la primarie de pe o zi-alta
nu stiu,dar banuiesc ca doar proprietarul poate scoate Cu
De pe o zi pe alta?........ :coolspeak:  sa inteleg ca tu nu locuiesti in Rominia

#10
stelu_b

stelu_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.02.2007
De pe o zi pe alta daca nu il soliciti in Bucuresti sau Ilfov. Eu am depus actele vineri la pranz si luni dimineata am trecut sa il iau...dar sunt in Ialomita la granita cu Ilfov :D

#11
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Certificatul de urbanism iti spune cam cum ai voie sa faci casa, dar trebuie sa te gandesti cam ce vrei. Este bine sa treci maximul in certificat, gen S+P+E+M, chiar daca mai incolo vei face numai P+M de exemplu.
In certficat iti sunt date retragerile asa cum se aplica in zona.
Pe o deschidere de 10m, poti construi la calcan (lipita de o margine si fara ferestre pe acea latura) cu latime de 7m si spatiu pana la vecinul celalalt de 3m. Dezavantajele solutiei ar fi ca exista riscul mare sa apara casa vagon (stramta si lunga), dar se poate ocoli cu un arhitect priceput si ceva mai multi bani in structura. Spun ceva mai multi bani in structura, pentru ca poti renunta la stalpii din mijloc, poti face grinzile cu deshidere de 6m intre stalpi si vei avea mult "open space", dar cantitatea de fier intrata in stalpi si grinzi va fi dubla.

#12
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@Amaritei: vei putea construi fara probleme. Solicita CU si te vei lamuri. Cand mergi la Urbanism poti sa le expui situatia ta, te vor lamuri oamenii (mai ales daca nu esti in Bucuresti..)
@Meister: din cate imi dau seama din poza pusa de tine, pe langa tine mai sunt situatii asemanatoare, adica tot deschideri mici de aprox 10-12m. Daca acolo s-a putut, nu cred sa nu se poata si la tine ;). Intreaba la Urbanism, chiar daca in teorie se spune de acele retrageri, in practica s-ar putea sa iti dea voie fara probleme. In cel mai rau caz (asta insemnand timp pierdut si cheltuieli suplimentare de vreo 3-4000 EUR) faci un PUD si mergi cu el la aprobat. Dar nu cred sa fie cazul in zona ta.
Succesuri tuturor.

#13
Amaritei

Amaritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2010
Da asa voi proceda voi solicita un CU la primarie.Temerea mea era legata de aceea distanta mai mica .Oricum trebuie nsa amenajez o alee betonata de cca 40 metri pina la teren. Sper ca cei de la urbanism din primarie sa nu faca nazuri :nonobad:  :nonobad:

CristiALF de ce  crezi ca nu as putea intampina probleme. Ai trecut si tu printr-o situatie asemanatoare? Oricum multumesc de incurajari!

#14
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu nu, dar am vazut destule situatii asemanatoare cu a ta, deci se poate.

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Reglementarile sunt stabilite de catre primarie. Ce se-ntampla in Buftea nu se-ntampla si-n Ciorogarla, de exemplu.
Singurii in masura sa va dea un raspuns exact sunt cei de la urbanism. Cereti un Cu cu o situatie propusa si veti afla toate reglementarile orasului/comunei/satului.

#16
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
CU se elibereaza in Voluntari dupa muuuulte zile (o luna circa)! Si chiar atata rabdare nu mai are vanzatorul cand a auzit cum sta treaba.

Uitandu-ma in zona la ce s-a mai construit pe acolo, nu cred ca a respectat cineva CU sau legislatia in domeniu.
Intrebat 2 persoane care au mai construit pe acolo si care se ocupa de constructii, la modul "da tu drumul la constructie
ca de hartii ne ocupam mai tarziu" sau "iti fac eu rost de autorizatii". Cam asa merge treaba dar eu vreau sa fiu legal, sa nu am surprize mai tarziu cu controale.

In alta ordine de idei, am vb cu un arhitect si i-am prezentat situatia. Mi-a spus ca as putea sa iau acordul unui vecin sa construiesc
la mai putin de 1.5m de limita proprietatii. Avand in vedere ca si casa lui e la 50cm de marginea proprietatii lui, si nu are calcan,
de ce nu m-as alinia si eu la 50cm de marginea mea? Mi-a spus ca pot face geam din caramida de sticla (acolo unde vroiam geam la bucatarie). Dar ce ma fac cu ferestrele de la mansarda, alea se pun la socoteala atunci cand vrei sa construiesti mai aproape de vecin? Daca e nevoie ma duc si la vecinul din partea cealalta si il intreb daca nu cumva il deranjeaza ca in loc de 1.5m sint la 1m de limita proprietatii. Declaratia asta din partea vecinului e vreun act special sau ajunge declaratia lui autentificata la notar?

Oricum, casa de vreau eu sa o fac nu e mare. 7.70 latine si 9 adancime. Am vazut o astfel de casa ieri si nu mi se pare vagon.

#17
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pe tine te doare de rabdarea vanzatorului sau de burta ta?? Cum dracu' sa cumperi un teren fara un CU (recent) de informare atasat?! Tu te auzi ce vorbesti? Auzi, nu are rabdare proprietarul...Pai atunci sa mai stea cu el la vanzare vreo 5 ani de zile. Te pomeneti ca e coada la el la poarta de clienti si nu stim noi..
Lasa tu ce spun altii, tu asigura-ti spatele mai intai, legal, informatii, CU, tot ce trebuie. Ca pe urma s-o putea si ceva din ce spun aia, asta e alta treaba.

#18
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Daca dimensiunile din CU nu-ti sunt pe plac , poti sa te intelegi cu vecinii sa-ti dea o declaratie simpla la notar .Asa am facut eu si am platit 50 lei pe doua declaratii legalizate.Distanta minima poate sa ti-o spuna arhitectul(cea minima ,nu cea din PUD).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate