Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alarma Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Posthorean, on 8th October 2011, 16:55, said:

De ce nu renunti la senzorii wireless. Cei cu fir sunt mult mai buni. (dar daca tii la estica , sunt mai convenabili cei wireless).Plus cei cu fir sunt mai ieftini , undeva la 50 de lei.


as fi pus eu senzori cu fir dar din pacate casa este gata la interior si nu mai am chef sa sparg acuma...
cei cu fir sunt 30 + TVA cum am dat pe cel din deviz.

Ca pret ce spuneti? sunt ok?

#20
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009

View Postflp014, on 8th October 2011, 16:25, said:

Ce parere aveti de aceste devize atasate?
Este un pret corect ?

Preturile sunt ok, ce ar trebui sa iei in calcul la Supraveghere ce se intampla la o pana de curent, ori iti iei un UPS pe care sa pui alimentatoarele de la camere si DVR-ul, ori ramai asa si nu vei avea inregistrari in caz de intrerupere 220V.

#21
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostTetica, on 10th October 2011, 13:07, said:

Preturile sunt ok, ce ar trebui sa iei in calcul la Supraveghere ce se intampla la o pana de curent, ori iti iei un UPS pe care sa pui alimentatoarele de la camere si DVR-ul, ori ramai asa si nu vei avea inregistrari in caz de intrerupere 220V.

Multumesc de raspuns.
Urmatorul pas este un UPS cu ciguranta, doar ca nu stiu ce fel si cam cat costa pentru ceea ce imi trebuie mie.
Probabil ca voi merge tot pe mana celor care mi-au realizat instalatiile deoarece au dat dovada de seriozitate si profesionalism.

#22
n3m123

n3m123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2011
Am si eu o unitate de alarma cu 8 zone de la Electronics Line model Summit 3208 cu tastatura lcd. Stie cineva ceva desprea ea?mai e performanta,nu mai e,mai merita sa o instalez? senzorii PIR in nr de 4 sunt de la texacom si cel de geam spart DSC. Am manualul de programare,instalare si operare.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Doresc o recomandare pentru un sistem de alarma, cladirea are doar in fata si spate cate o usa si un geam, peretii laterali fiind doar zid. Prefer senzorii wireless si eu cred ca imi trebuie doi senzori magnetici (cate unul pentru fiecare usa) respectiv doi de prezenta care sa fie indreptati catre fereste. In camera din spate geamul e la 40cm de usa, senzorul citind atat usa cat si geamul. Eventual doar un senzor magnetic si unul pentru geam deoarece in spate se intra din curtea interioara.
M-am uita la Cerber, Paradox si DSC, am cunostinte care au pus Cerber si am inteles ca e user friendly. Recomandari? Sirena sa fie exterioara si nu am nevoie de apelator GSM deoarece casa o am la 1 m de aceasta constructie.

#24
ciovi

ciovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2011
salutare,sint mai nou si eu si am o intrebare ,va rog
/am un sistem de alarma "DSC"
1.nu mai transmite GSM
2.nu mai stiu din coduri,resetare,schimbare etc..
  au venit baieti au umblat ,au schimbat nu stiu ce  si de atunci merge numa aiuere,
acum zic ca ajung greu la mine baieti.
sistemul"DSC"este cu alarma afara,4 senzori de interior(miscare)
As vrea daca se poate sa ma ajutati cu vrun cod ceva...
multam

#25
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010
buna ziua
am si eu o intrebare
1. vreau ca in momentul cand armez sa se decupleze tota casa de la curent(bine sa ramana 2 prize-frigiderul si alarma)
intrebare este, exista asa ceva? se poate face? ce anume mi-ar trebui?
va multumesc

#26
securitate-si-supraveghere

securitate-si-supraveghere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.03.2013
In primul rand te asiguri ca nu vei fi niciodata pus in situatia de a arma alarma si sa mai ai nevoie si de curent electric.
Daca esti absolut sigur ca nu vei vrea niciodata sa armezi anumite zone (ex.: intrarea pe timp de noapte) cand tu sau copii, etc. sunteti in casa, refaci instalatia electrica astfel incat sa separi circuitul pentru "2 prize-frigiderul si alarma" + centrala termica pentru iarna, daca exista, de restul casei. Apoi programezi o iesire PGM de la alarma care va comanda un releu de mica putere si care va comanda un alt releu mai puternic, capabil sa intrerupa curentul in toata casa.
In general iesirile PGM de la centrala de alarma suporta curenti de max. 100mA (si nu se recomanda sa mergi la limita), de aceea vei fi probabil nevoit sa folosesti un releu de putere mica pentru a comanda un releu mai mare (nu sunt la curent cu ce modele de relee mai sunt pe piata acum).

Acesta ar fi principiul. Daca ai deja instalat un sistem de alarma, vino cu ceva detalii pentru sfaturi mai concrete. Daca nu ai instalat inca unul, spune si poti afla ce modele se preteaza mai bine la ce vrei tu.

#27
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

View Postsecuritate-si-supraveghere, on 20 iunie 2013 - 22:05, said:

In primul rand te asiguri ca nu vei fi niciodata pus in situatia de a arma alarma si sa mai ai nevoie si de curent electric.
Daca esti absolut sigur ca nu vei vrea niciodata sa armezi anumite zone (ex.: intrarea pe timp de noapte) cand tu sau copii, etc. sunteti in casa, refaci instalatia electrica astfel incat sa separi circuitul pentru "2 prize-frigiderul si alarma" + centrala termica pentru iarna, daca exista, de restul casei. Apoi programezi o iesire PGM de la alarma care va comanda un releu de mica putere si care va comanda un alt releu mai puternic, capabil sa intrerupa curentul in toata casa.
In general iesirile PGM de la centrala de alarma suporta curenti de max. 100mA (si nu se recomanda sa mergi la limita), de aceea vei fi probabil nevoit sa folosesti un releu de putere mica pentru a comanda un releu mai mare (nu sunt la curent cu ce modele de relee mai sunt pe piata acum).

Acesta ar fi principiul. Daca ai deja instalat un sistem de alarma, vino cu ceva detalii pentru sfaturi mai concrete. Daca nu ai instalat inca unul, spune si poti afla ce modele se preteaza mai bine la ce vrei tu.

multumesc de raspuns
inca nu am instalat alarma, am vorbit cu cei care trebuie sa o instaleze si mi-au spus ca nu au auzit de asa ceva si nu cred ca se poate .... dar dupa raspunsul dat de tine am sa mai vorbesc inca odata si daca o sa mai am ceva nelamuriri am sa mai postez aici...multumesc inca odata

#28
securitate-si-supraveghere

securitate-si-supraveghere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.03.2013
In primul rand asigurate ca modelul de alarma dispune de iesiri programabile (PGM). Marcile serioase au asa ceva, chinezariile ... nu stiu.
Pentru partea de programare trebuie sa discuti cu cei care o instaleaza. Pentru partea cu instalatia electrica eu as apela la un electrician care a mai lucrat la comanda dispozitivelor electrice si a mai facut instalatii electrice pentru locuinte si stie cu ce se mananca treburile astea. Nu ca ar fi extraordinar de complicate, dar daca nu tii cont de anumite lucruri s-ar putea sa iti dea batai de cap dupa aceea.
Nu toti electronistii se pricep automat si la instalatiile electrice.

#29
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
salut,
sunt in situatia de a monta o alarma la o casa noua (in constructie,  in Bucuresti) si doresc un sistem care sa protezeze in primul rand persoanele din interior. o sa fac si un abonament la bgs. va rog, imi recomandati o firma

#30
securitate-si-supraveghere

securitate-si-supraveghere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.03.2013

View Postmihai_gelu, on 02 iulie 2013 - 22:14, said:

salut,
sunt in situatia de a monta o alarma la o casa noua (in constructie,  in Bucuresti) si doresc un sistem care sa protezeze in primul rand persoanele din interior. o sa fac si un abonament la bgs. va rog, imi recomandati o firma

Ca producator Paradox (Canada), DSC (Canada), Cerber (Romania), in ordinea asta. Mai sunt foarte bune si centralele Texecom (Anglia) dar sunt mai putin cunoscute pe la noi.
Dar important este sa-i intrebi pe cei de la firma de monitorizare care sunt compatibile cu echipamentele lor.
Pentru o firma care sa faca instalarea si punerea in functiune a sistemului intra aici (site-ul este in lucru, dar ai datele de contact).

Edited by securitate-si-supraveghere, 03 July 2013 - 06:02.


#31
alex_vladimir

alex_vladimir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2014
salut!
am cumparat si eu o alarma acum cateva luni pentru parintii mei acasa. am ales un model wireless cu gsm, destul de ieftin, ca nu mi-am permis sa investesc foarte mult la momentul respectiv. am luat mai mult pentru linistea parintilor. pgst se numeste marca si modelul e pg-500. nu e dintre marcile de renume de pe la noi, dar a costat jumatate din cat sunt cele enumerate mai sus. mai mult decat atat le-am montat-o singur, neavand nevoie de cabluri intinse prin toata casa. nu au fost probleme cu ea pana acum si sper nici sa nu fie. pentru cine nu isi permite paradox si alte minuni eu o recomand. asta e, dar am vazut ca se gaseste pe mai multe site-uri. acum am vazut ca e si in limba romana, eu am luat-o in engleza la vremea aia.

Edited by alex_vladimir, 14 January 2014 - 23:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate