Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Cum scap de paianjeni?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Eu am o problema mare in Anglia. In fiecare an sunt invadat de catre paianjeni. Locuiesc intr-o zona paduroasa, iar daca las geamul deschis pe langa paianjeni mai intra si alte creaturi ale naturii inauntru. Intr-o zi am gaasit o veverita pe birou. Sau cu pisica vecinilor. Veverita nu m-o deranjat. Nici pisica. Problema e ca, ma uit prin camera seara, totul pare ok, iar cand ma trezesc ma uit la 2 metri deasupra capului si vad o familie de paianjeni cum isi croseteaza culcusul acolo.

Exista vreo modalitate de a scapa de paianjeni?

#2
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Plasa la geamuri ?

#3
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 foca28, on 11th August 2010, 13:01, said:

Plasa la geamuri ?
La geamurile de tipul acesta nu stiu daca se poate pune. Si nici nu arata bine din punct de vedere estetic.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Fa o dezinsectie si stropeste si peretii casei. Pe dinafara :)

#5
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

 clarity, on 11th August 2010, 16:04, said:

La geamurile de tipul acesta nu stiu daca se poate pune. Si nici nu arata bine din punct de vedere estetic.

Cauta sprey-uri contra paianjeni si da pe la ferestre. Functioneaza garantat numai sa fie ceva de calitate.

#6
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 December, on 11th August 2010, 13:15, said:

Fa o dezinsectie si stropeste si peretii casei. Pe dinafara :)
Ar fi o treaba.

 fux, on 11th August 2010, 13:16, said:

Cauta sprey-uri contra paianjeni si da pe la ferestre. Functioneaza garantat numai sa fie ceva de calitate.
Eu m-am tot uitat prin magazine dupa astfel de sprey-uri insa nu am gasit. Mi-o clati ochii mai bine.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Sprayurile nu sunt atat de eficiente ca o dezinsectie cu substante profi care au remanenta pana la 3 luni. Expertii aia au niste substante care cristalizeaza si omoara si puii care eclozeaza din oua la interval de timp dupa ce ai facut dezinsectia. Sprayul o sa aiba efect pe moment.

#8
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 December, on 11th August 2010, 13:27, said:

Sprayurile nu sunt atat de eficiente ca o dezinsectie cu substante profi care au remanenta pana la 3 luni. Expertii aia au niste substante care cristalizeaza si omoara si puii care eclozeaza din oua la interval de timp dupa ce ai facut dezinsectia. Sprayul o sa aiba efect pe moment.
Dezinsectia poate opri si migrarea domnilor paianjeni? Nu de alta dar e ditamai campu` si padurea in spatele meu.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

La geamurile de tipul acesta nu stiu daca se poate pune. Si nici nu arata bine din punct de vedere estetic
In general la orice tip de geam se poate pune o plasa. ramane de vazut tipul geamului ptr a gasi si o solutie estetica.

Solutiile contra acarienilor sunt utile doar daca trece prin zona resepctiva, dar paianjenii migreaza de obicei purtati de vant pe fire. Deci poate sa fie purtat direct pe fereastra, fara sa se atinga de pereti sau rama data cu insecticid.

Edited by eiffel, 11 August 2010 - 15:53.


#10
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

 eiffel, on 11th August 2010, 16:53, said:

In general la orice tip de geam se poate pune o plasa. ramane de vazut tipul geamului ptr a gasi si o solutie estetica.

Solutiile contra acarienilor sunt utile doar daca trece prin zona resepctiva, dar paianjenii migreaza de obicei purtati de vant pe fire. Deci poate sa fie purtat direct pe fereastra, fara sa se atinga de pereti sau rama data cu insecticid.

Corect si bine spus, plasa + dezinsectie profi = un buna dimineata linistit.   :thumbup:

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 clarity, on 11th August 2010, 16:45, said:

Dezinsectia poate opri si migrarea domnilor paianjeni? Nu de alta dar e ditamai campu` si padurea in spatele meu.
Daca stai la casa, vorbesti cu baietii sa-ti stropeasca inclusiv gardul (viu) si peretii casei. Asta o sa-i opreasca. Daca stai la apartament, peretii pe exterior si geamurile si bineinteles interiorul casei o sa-i opreasca.Doar ca aceasta dezinsectie trebuie repetata. Tinand cont ca voi nu prea aveti iarna pe acolo, e de facut mai des decat in Romania. Eu fac de doua ori pe an-in martie si inca odata prin iunie-iulie. Anul asta insa am facut o singura data.

#12
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010
Bleahhhhhhhh, deja mi se face pielea gaina, io-s arahnofoba de rangul intai !  :deadtongue:

Spray-uri peste spray-uri, desi cum stai langa padure, nu prea exista solutie permanenta...  :confuzzled:

Edited by SophistiCat, 14 August 2010 - 20:18.


#13
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
eu zic sa te deghizezi in Spiderman

#14
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
De ce sa scapi de paianjeni? Paianjenii sunt buni, mananca tantari. Desi e adevarat ca sunt mai estetice libelulele pentru treaba asta, libelulele trebuiesc intretinute, paianjenii se intretin singuri.
Daca renunti la paianjeni va trebui sa te gandesti la un inlocuitor care sa te scape de tantari.

#15
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
O plasa anti-insecte pare mai incantatoare decat niste spray-uri ce contin tot felul de chimicale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate