Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Casa la tara : reconsolidare versus constructie noua?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pacaliciossu

pacaliciossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2010
Va salut.
Am achizitionat de curand o casa la tara de care sunt foarte mandru ....
Problema mare este ca aceasta casa a fost total neingrijita si acoperisul este praf, peretii cam crapati, centura crapata....etc...adica degradata total. si nu am curajul sa stau in ea ....
Intrebarea care se pune este:
Sa o daram si sa construiesc alta in regie proprie ......undeva in 2-4 ani? sau sa incerc in primavara sa o repar ?
Mentionez ca o vreau strict ca si casa de vacanta(fara etaj sau mansarda.)
Actual ea are 5 camere. Daca ar fi una noua, nu doresc mai mult de 3 camere.
In scurt timp o sa atasez si cateva foto cu casa si cu defectele ei astfel incat daca nu stiu sa ma exprim eu bine , macar poate va dati seama din foto despre ce este vorba.
Casa este din chirpici + caramida, acoperisul din tigla.

#2
scorpion2catalin

scorpion2catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2006
Salut pacaliciossu si bine ai venit pe forum!
    Felicitari si sa stapanesti sanatos casuta. Ideea mea este ca merita consolidata
daca fundatia este buna.Zidurile de chirpici nu prea crapa...poate sunt crapate acolo unde se intalnesc cu zidaria din caramida. Acoperisul merge reparat prin inlocuirea capriorilor si grinzilor strambe (daca se poate) si schimbarea invelitorii cu una mai usoara(tabla, tigla metalica sau sindrila bituminoasa)
     O noua constructie va genera costuri foarte mari care sunt adiacente costului efectiv al constructiei (proiect, avize, aprobari, diriginte de santier-care a devenit obligatoriu si in regie proprie, amenajare de santier, topometrist etc.) Noi bransamente la curent,gaze (daca e cazul), apa etc.
     Deocamdata pune niste poze sa vedem si noi .

#3
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Si eu urmeaza sa incep renovarea unei case din chirpici in primavara. Sincer, se merita sa renovezi, daca nu din prisma mentinerii stilului arhitectural al zonei, macar atunci din prisma confortului termic pe care il asigura constructiile de chirpici.

#4
pacaliciossu

pacaliciossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2010
Sambata o sa ajung acolo , si o sa ma intalnesc si cu niste ''capete luminate'' de prin partea locului( care trebuiesc consultate.....nu ca asi avea vreo placere ), ca sa vad ce parere au, si tot odata o sa incerc sa fac poze cat mai detaliate la tot ceea ce este stricat/crapat, si sa intru si inauntru ( nu am intrat niciodata)
Asta inseamna ca duminica sau luni o uploadez fotografiile ca sa existe un punct real de plecare al viitoarelor sugestii.

#5
sfc

sfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.06.2005
Casele de chirpici sunt solide, calduroase si placute la vedere daca sunt finisate bine. Problemna lor e la fundatie, casele vechi fiind facut pe fundatie de piatra, de suprafata, garantat vor aparea fisuri in pereti. GARANTAT. Cu siguranta, o sa poti sta un weekend si intr-o casa cu peretii crapati...dar daca vrei mai mult..casa noua.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
E o problema cu GARANTAT-ul ala.  Exista case de chirpici mai vechi de 100 de ani, pe fundatie de piatra, fara crapaturi.

#7
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Cea mai buna solutie pentru fundatie la casele de acest gen este piatra corect pusa. Piatra are avantajul, fata de beton ca "nu trage apa".

#8
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

 pacaliciossu, on 11th August 2010, 08:28, said:

Va salut.
Am achizitionat de curand o casa la tara de care sunt foarte mandru ....
Problema mare este ca aceasta casa a fost total neingrijita si acoperisul este praf, peretii cam crapati, centura crapata....etc...adica degradata total. si nu am curajul sa stau in ea ....
Intrebarea care se pune este:
Sa o daram si sa construiesc alta in regie proprie ......undeva in 2-4 ani? sau sa incerc in primavara sa o repar ?
Mentionez ca o vreau strict ca si casa de vacanta(fara etaj sau mansarda.)
Actual ea are 5 camere. Daca ar fi una noua, nu doresc mai mult de 3 camere.
In scurt timp o sa atasez si cateva foto cu casa si cu defectele ei astfel incat daca nu stiu sa ma exprim eu bine , macar poate va dati seama din foto despre ce este vorba.
Casa este din chirpici + caramida, acoperisul din tigla.

Depinde de buget, si daca vei locui permanent acolo.
Personal as consolida-o urmand ca in viitor sa construiesc una noua, iar pe cea veche sa o transform in bucatarie de vara. Revino cu detalii/poze.

#9
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Prima intentie e sa-ti spun ca nu merita nicio casa veche sa o reconditionezi. O faci frumoasa si constati ca nu ai casa, dupa 2-3 ani. Mai bine construiesti una noua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate