Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Despre televiziunea si ziarul lui Voiculescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18976 replies to this topic

#1
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Nu este zi in care sa nu deschid televizorul si atunci cand trec pe Antena 1 sa vad aceleasi stiri (defaimatoare pt putere ) legate de inundatii. Se incepe jurnalul cu 5 minute mai devreme decat concurenta si dupa 20 de minute de jurnal tot despre inundatii se vorbeste, cand alte televiziuni deja sunt la stirile internationale.

Eu ii inteleg obida lui Voiculescu pt ca Basescu vrea alegeri anticipate, dar oare fatuca aia a lui care conduce Antena 1 e chiar asa de batuta in cap si nu stie sa mai "fabrice" si altceva?

Efectiv de o luna si ceva nici nu ma mai uit la Antena 1 si l-am mutat pe la coada grilei. Is jalnici.

Stiu o sa ziceti ca daca nu-mi convine sa dau cu telecomanda de pamant, dar va intreb si pe voi.... vi se pare corect sa bati apa in piua despre inundatii (lucru care...adevarat nu da bine puterii) cand mai sunt si alte stiri? credeti ca stirile de la Antena 1 sunt impartiale si obiective? Sau carcotasii au dreptate.. Observatorul e de fapt .. Obositor..

Nu sunt un fan al puterii dar oare Presa la noi e libera sau e curva unor parveniti care au devalizat conturile ceausestilor sau a unor fosti securisti.

Edited by Adonis, 24 July 2005 - 19:21.


#2
spinderella

spinderella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.07.2005

Adonis, on Jul 24 2005, 20:04, said:

Nu este zi in care sa nu deschid televizorul si atunci cand trec pe Antena 1 sa vad aceleasi stiri (defaimatoare pt putere ) legate de inundatii. Se incepe jurnalul cu 5 minute mai devreme decat concurenta si dupa 20 de minute de jurnal tot despre inundatii se vorbeste, cand alte televiziuni deja sunt la stirile internationale.

Eu ii inteleg obida lui Voiculescu pt ca Basescu vrea alegeri anticipate, dar oare fatuca aia a lui care conduce Antena 1 e chiar asa de batuta in cap si nu stie sa mai "fabrice" si altceva?

Efectiv de o luna si ceva nici nu ma mai uit la Antena 1 si l-am mutat pe la coada grilei. Is jalnici.

Stiu o sa ziceti ca daca nu-mi convine sa dau cu te;ecomanda de pamant, dar va intreb si pe voi.... vi se pare corect sa bati apa in piua despre inundatii (lucru care...adevarat nu da bine puterii) cand mai sunt si alte stiri? credeti ca stirile de la Antena 1 sunt impartiale si obiective? Sau carcotasii au dreptate.. Observatorul de fapt .. Obositor..

Nu sunt un fan al puterii dar oare Presa la noi e libera sau e curva unor parveniti care au devalizat conturile ceausestilor sau a unor fosti securisti.

<{POST_SNAPBACK}>



Dar este vreun post TV sau vreun jurnal impartial? Never in Romania...Totul este comandat sau platit.

#3
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Academia Catavencu.

#4
spinderella

spinderella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.07.2005

Adonis, on Jul 24 2005, 20:07, said:

Academia Catavencu.

<{POST_SNAPBACK}>



crezi? eu am indoieli.

#5
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Antena 1 mi se pare unul dintre cele mai stupide posturi. Au știriști cu deficit de vorbire, traducerile sunt total agramate, știrile nu sunt imparțiale. La "personalitatea" lui Voiculescu, nu văd cum ar permite altceva decât un ton tendențios la adresa adversarilor!

#6
spinderella

spinderella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.07.2005
deficit? dimpotriva, au o logoree idioata, "efectiv", mai ales cand ataca comandat.

#7
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Logoreea aia vine cu bâlbe serioase... sunt total incoerenți!

#8
Samael

Samael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.06.2005
Stirile de la Antena 1 s-au prostit rau cand a intrat Voiculescu in politica. Impartial nu este nici un post tv, dar la ei e prea pe fata. Si cand penibilul de Voiculescu vrea sa ia si un aer serios...  :puke:

Emisiunile lor electorale sint de toata jena. La fel si cele politice.

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

spinderella, on Jul 24 2005, 19:20, said:

deficit? dimpotriva, au o logoree idioata, "efectiv", mai ales cand ataca comandat.

<{POST_SNAPBACK}>



deficit cronic la calitate, nu la cantitate  :D

#10
jijiel2002

jijiel2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.06.2005
pe banii lui omul face ce doreste el  :naughty:

nu am antena3 pe cablu la mine dar stirile de pe site sunt destul de complete  :notangel: ca sa ii si laud putin

#11
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005
Eu unul am renuntat sa mai urmaresc stirile de pe posturile tv romanesti. Prefer sa ma informez de pe bbc sau cnn ( atat la tv cat si pe net ) si cateodata de pe site-urile ziarelor romanesti de pe net. Din ce am observat, pagina bbc in romana descrie de multe ori mult mai obiectiv situatia din tara decat mass-media autohtona.
  Mass-media oocidentala contine si ea doza ei de dezinformare si manipulare dar este cu mult superioara calitativ celei autohtone.

#12
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

Naga, on Jul 25 2005, 14:22, said:

Eu unul am renuntat sa mai urmaresc stirile de pe posturile tv romanesti. Prefer sa ma informez de pe bbc sau cnn ( atat la tv cat si pe net ) si cateodata de pe site-urile ziarelor romanesti de pe net. Din ce am observat, pagina bbc in romana descrie de multe ori mult mai obiectiv situatia din tara decat mass-media autohtona.
  Mass-media oocidentala contine si ea doza ei de dezinformare si manipulare dar este cu mult superioara calitativ celei autohtone.

<{POST_SNAPBACK}>


subscriu. :D

#13
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu ma uit doar pe realitatea (dintre posturile romanesti) in rest ma uit pe discovery/ng sau la dvd player.

#14
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Vad ca discutai devinde off topic.. Eu voiam sa subliniez despre un anumit post de televiziune si o anumita publicatie, ce apartin unui om foarte controversat.

Deci va rog: discutati la subiect.

Nu ma intereseaza la ce va uitati ci daca va uitati la Antena 1 sau daca Jurnalul National  si ce parere aveti despre emisia respectiv linia editoriala a celor doua.

Multumesc

Edited by Adonis, 25 July 2005 - 19:42.


#15
v@sile

v@sile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2005
Adonis, hai sa ne imaginam urmatorul lucru:
Esti jurnalist, tv sau presa scrisa nu conteaza. Trebuie sa-ti faci meseria, mai bine sau mai rau, mai obiectiv sau mai subiectiv (ca o paranteza fie spus, obiectivitate nu exista, poate doar daca s-ar trimite roboti pe teren dar nici atunci caci si aia sunt programati de oameni), pentru asta iei un salariu, onorariu sau cum vrei sa-i spui. Si la un moment dat ti se spune "faci asa, scrii asa, altfel pa" ce faci?

In momentul asta ai doua optiuni:
1. pleci pastrindu-ti integritatea morala si etica dar raminind fara un mijloc de trai.
2. intri in hora si joci mai departe incercind sa creezi un compromis intre valorile tale morale si etice si ce se impune din exterior, incercind sa maschezi cit mai putin realitatea.

Mai departe, alegi varianta 1, o aplici o data, de doua ori, de trei ori si deja ti se duce vestea de scandalagiu, usile incep sa ti se inchida, cum procedezi?

Pe de alta parte, tara e devastata, sunt extraordinar de multi oameni care au nevoie de noi, caci conducerea e surda sau face pe alocuri exercitii de imagine fara a actiona pentru a minimiza cit mai rapid efectele inundatiilor. Ce ar trebui sa faca antena? Sa intoarca spatele si sa prezinte cum s-a mai batut nu stiu cine cu nu stiu cine, sau sa ne arate cum s-a scarpinat nu stiu ce comisar EU pe mai stiu eu pe unde?

Nu sunt fanul nici unei televiziuni, dar consider ca nimeni nu ar trebui sa scoata nimic din el fara a gindi caci de aia suntem cica fiinte ginditoare si nu viermi sau mai stiu eu ce nevertebrat.

Cu stima,
V@sile

#16
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

Adonis, on Jul 24 2005, 19:04, said:

Nu este zi in care sa nu deschid televizorul si atunci cand trec pe Antena 1 sa vad aceleasi stiri (defaimatoare pt putere ) legate de inundatii. Se incepe jurnalul cu 5 minute mai devreme decat concurenta si dupa 20 de minute de jurnal tot despre inundatii se vorbeste, cand alte televiziuni deja sunt la stirile internationale.

Eu ii inteleg obida lui Voiculescu pt ca Basescu vrea alegeri anticipate, dar oare fatuca aia a lui care conduce Antena 1 e chiar asa de batuta in cap si nu stie sa mai "fabrice" si altceva?

Efectiv de o luna si ceva nici nu ma mai uit la Antena 1 si l-am mutat pe la coada grilei. Is jalnici.

Stiu o sa ziceti ca daca nu-mi convine sa dau cu telecomanda de pamant, dar va intreb si pe voi.... vi se pare corect sa bati apa in piua despre inundatii (lucru care...adevarat nu da bine puterii) cand mai sunt si alte stiri? credeti ca stirile de la Antena 1 sunt impartiale si obiective? Sau carcotasii au dreptate.. Observatorul e de fapt .. Obositor..

Nu sunt un fan al puterii dar oare Presa la noi e libera sau e curva unor parveniti care au devalizat conturile ceausestilor sau a unor fosti securisti.

<{POST_SNAPBACK}>



corect!

#17
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Salutare,

Quote

Adonis, hai sa ne imaginam urmatorul lucru:
Esti jurnalist, tv sau presa scrisa nu conteaza. Trebuie sa-ti faci meseria, mai bine sau mai rau, mai obiectiv sau mai subiectiv (ca o paranteza fie spus, obiectivitate nu exista, poate doar daca s-ar trimite roboti pe teren dar nici atunci caci si aia sunt programati de oameni), pentru asta iei un salariu, onorariu sau cum vrei sa-i spui. Si la un moment dat ti se spune "faci asa, scrii asa, altfel pa" ce faci?

In momentul asta ai doua optiuni:
1. pleci pastrindu-ti integritatea morala si etica dar raminind fara un mijloc de trai.
2. intri in hora si joci mai departe incercind sa creezi un compromis intre valorile tale morale si etice si ce se impune din exterior, incercind sa maschezi cit mai putin realitatea.

Mai departe, alegi varianta 1, o aplici o data, de doua ori, de trei ori si deja ti se duce vestea de scandalagiu, usile incep sa ti se inchida, cum procedezi?

Bine zis. Si eu am fost jurnalist in studentie si stiu ce porcarie devenea sedinta de sumar sau cum stiriristii din radioul unde lucram se fereau de subiectele cu PSD pt ca patronul era deputat PSD.

Quote

Pe de alta parte, tara e devastata, sunt extraordinar de multi oameni care au nevoie de noi, caci conducerea e surda sau face pe alocuri exercitii de imagine fara a actiona pentru a minimiza cit mai rapid efectele inundatiilor. Ce ar trebui sa faca antena? Sa intoarca spatele si sa prezinte cum s-a mai batut nu stiu cine cu nu stiu cine, sau sa ne arate cum s-a scarpinat nu stiu ce comisar EU pe mai stiu eu pe unde?

Nu sunt fanul nici unei televiziuni, dar consider ca nimeni nu ar trebui sa scoata nimic din el fara a gindi caci de aia suntem cica fiinte ginditoare si nu viermi sau mai stiu eu ce nevertebrat.

Cu stima,
V@sile

Ai dreptate, tara se afla in dezastru, dar nu poti acuza puterea actuala ca apa ti-a intrat in beci pt ca niste trapadusi ai PSD au folosit banii pt indiguire pt ca sa-si faca vile.

DE CE Antena 1 nu zice despre acei bani care nu s-au folosit pt indiguire??? DE CE nu foloseste cele 3 sferturi de jurnal sa scotoceasca dupa banii aia si sa ne arate ce-o gasit. E usor sa arunci cu noroi in putere. Nu-s un fan al puterii dar sa folosesti 3/4 din timpul alocat jurnalului pt ca sa majesti cu noroi pt ca Base vrea anticipate mi s epare o incalcare a normelor deontologice gazetaresti si o greseala.


DE CE celelate televiziuni nu fac la fel?
DE CE Celelate televiziuni nu pupa in fund PCR-ul (partidul conservator roman)
DE CE celelate televiziuni aloca spatii inundatii la fel de mult cat si atentatelor sau faptului ca strabunica a nascut....


Ma refer  SI LA TELEVIZIUNILE DE STIRI, care se stie ca nu mereu gasesc subiecte sa umple spatiile de emisie. Ar putea trancani despre cum Tariceanu a mancat coacaze in buzau 3 ore. Dar nu o fac.

Deci eu cred ca Antena 1 si celelalte surse din grupul Grivco a lui Voiculescu sunt tendetioase in procesul de informare.

Numai bine   :clapping:

#18
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Daca iau de la taraba 10 ziare sau ma uit la 10 buletine de stiri de la posturi diferite de radio si/sau tv, voi receptiona o aceeasi stire prezentata in 20 de feluri.

Cea mai inteleapta atitudine mi se pare urmatoarea: ii bag pe toti la origini, dupa care ma orientez doar spre stiri economice, deoarece aceste nu prea pot fi mistificate atat de mult.
Si fac bani. ;)

Desigur, ma uit atunci cand atimp la Discovery, Animal Planet, National Geographic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate