Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum ți se pare limba română?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#181
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Ulpiatraiana, on 19 februarie 2013 - 02:25, said:

Nu cred ca exista vreo limba cu reguli precise.

Cind citesc asa ceva, chiar am senzatia ca lb. romana este conceputa expres pentru a genera neintelegeri.
Draguta, orice limba are reguli precise. Chiar si daca ar fi vorba de doar doua regului precise. Poate ai vrut sa spui altceva

#182
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 vata_pa_batz, on 19 februarie 2013 - 16:10, said:

Cind citesc asa ceva, chiar am senzatia ca lb. romana este conceputa expres pentru a genera neintelegeri.
Draguta, orice limba are reguli precise. Chiar si daca ar fi vorba de doar doua regului precise. Poate ai vrut sa spui altceva
Poate exprimarea a fost prea concisă, dar în context se înțelege foarte bine. Freddy a spus că româna „nu are reguli foarte precise” (la asta n-ați reacționat, deși problema exprimării e aceeași), iar Ulpiatraiana n-a făcut decît să-i spună că aceeași situație e în toate limbile. Contextul e important.

Apropo de „reguli precise”, lumea cînd vorbește despre regulile limbii se gîndește foarte adesea numai la regulile formulate prin gramatici. De fapt limba are reguli mult mai numeroase, dar nu sîntem conștienți de ele. Devin vizibile doar cînd le încalcă cineva, de exemplu un străin. Apoi multă lume crede că regulile limbii au fost decise de cineva, de o autoritate, iar sarcina vorbitorilor e să le respecte. În realitate regulile limbii sînt la fel ca legile naturale: există și doar constați că există. Nu le stabilește cineva pentru a le impune.

#183
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

 Freddy12, on 18 februarie 2013 - 18:52, said:

Acum constat ca eu vorbesc  mai corect decat multi prieteni .

Poate că vorbeşti mai bine, dar în mod sigur scrii la fel de prost ca prietenii tăi. Dacă vrei să scrii cu adevărat corect, conştientizează faptul că alfabetul romînesc are nişte litere în plus care nu se regăsesc în scrisul tău. Dacă eşti născut aici şi ai o altă limbă maternă decît romîna, mă îndoiesc de faptul că îţi scrii limba maternă la calculator fără semnele ei specifice. În acest caz, scrie şi romîna cu diacritice, pentru că este singurul mod corect de a o scrie.

#184
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 AdiJapan, on 19 februarie 2013 - 16:27, said:

Poate exprimarea a fost prea concisă, dar în context se înțelege foarte bine. Freddy a spus că româna „nu are reguli foarte precise” (la asta n-ați reacționat, deși problema exprimării e aceeași), iar Ulpiatraiana n-a făcut decît să-i spună că aceeași situație e în toate limbile. Contextul e important.

Bine, adevarul este ca nu urmaresc subiectul cu atentie maxima. Dincolo de treaba asta as mai fi intrebat si ce inseamna "reguli precise", precum si cum ar arata o regula imprecisa, dar eram cam pe fuga. In dorinta lui de a se exprima elevat romanul sare peste cal si iese un rahat. In loc de-o exprimare clara a ideii in sine iese la iveala doar ambalajul.
Sa explice, deci, vreun destept cum devine treaba cu regula precisa. Spor la treaba

#185
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Crugasic, on 19 februarie 2013 - 20:16, said:


Poate că vorbeşti mai bine, dar în mod sigur scrii la fel de prost ca prietenii tăi. Dacă vrei să scrii cu adevărat corect, conştientizează faptul că alfabetul romînesc are nişte litere în plus care nu se regăsesc în scrisul tău. Dacă eşti născut aici şi ai o altă limbă maternă decît romîna, mă îndoiesc de faptul că îţi scrii limba maternă la calculator fără semnele ei specifice. În acest caz, scrie şi romîna cu diacritice, pentru că este singurul mod corect de a o scrie.

Te-ai gandit inainte sa arunci cu piatra ca poate nu am un calculator care sa scrie cu diacritice? Ai prefera sa scriu cu tz, sh?

#186
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Freddy12, on 19 februarie 2013 - 23:26, said:

Te-ai gandit inainte sa arunci cu piatra ca poate nu am un calculator care sa scrie cu diacritice? Ai prefera sa scriu cu tz, sh?
Ați rămas în continuare dator să dovediți că româna e foarte grea.

Cît despre diacritice, deduc că aveți la calculator un sistem de operare din mileniul trecut. Astea de azi vă permit configurarea tastaturii, chiar dacă pe taste nu sînt scrise literele românești. Eu n-am avut niciodată în viața mea un calculator cu tastatură inscripționată pentru română, dar încă de acum peste 20 de ani scriu cu diacritice. La început a fost greu, pentru că a trebuit să-mi desenez singur fonturile, apoi din ce în ce mai ușor, iar azi e o banalitate, atît pe calculator cît și pe telefonul mobil. Trebuie doar să vrei.

#187
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am tableta Samsung si nu am reusit sa descopar cum se trece pe diacritice. Iar in privinta dovezii ca limba romana e dificila, nu am cum dovedi asa ceva. E o problema de perceptie. Asa mi se pare mie. Comparativ, mi s-a parut mai usoara limba rusa. Stiind limba romana, mi s-au parut foarte usoare franceza si italiana pe care le-am facut in liceu. Grea mi s-a parut engleza, probabil fiindca am inceput s-o invat dupa ce trecusem de 35 de ani.

#188
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

 Freddy12, on 19 februarie 2013 - 23:26, said:

Te-ai gandit inainte sa arunci cu piatra ca poate nu am un calculator care sa scrie cu diacritice? Ai prefera sa scriu cu tz, sh?

Un calculator care să nu scrie cu diacritice este foarte greu de găsit în ziua de azi. Cei mai mulţi utilizatori romîni nu ştiu cum să activeze maparea potrivită în sistemul de operare, adică schema de taste care conţine diacriticele. Există şi destui care dispreţuiesc diacriticele şi refuză să le folosească, chiar dacă au aflat cum să le activeze pe o tastatură de model american, aşa cum sînt cele din comerţ.

 Freddy12, on 19 februarie 2013 - 23:26, said:

Ai prefera sa scriu cu tz, sh?

E vorba despre cum se scrie corect în limba romînă, nu după cum preferă cineva. Grupurile sh şi tz nu sînt acceptate ca înlocuitori pentru literele ş şi ţ, ca să nu mai vorbesc de faptul că pentru celelalte diacritice nu există nici măcar astfel de grupuri neoficiale care să le înlocuiască.

Ai venit pe o secţiune a forumului unde se discută despre limba romînă, deci ar trebui să încerci să scrii cît mai corect, pentru că aici comunicăm prin scris, nu prin voce. Chiar dacă tu consideri că ştii bine romîna vorbită, eu ţi-am atras atenţia că nu ştii la fel de bine şi romîna scrisă, din moment ce nu-i foloseşti tot alfabetul. Sigur, eşti în aceeaşi situaţie cu milioane de vorbitori nativi ai romînei, dar asta nu înseamnă decît că te afli de partea lenei balcanice, care este atît de gravă în ţara asta, încît lumea nu vrea să facă nici măcar efortul minim de a-şi scrie corect limba maternă. Ai tot interesul să nu vrei să fii asociat cu acest comportament delăsător, care nu face cinste nimănui.

 Freddy12, on 20 februarie 2013 - 14:02, said:

Eu am tableta Samsung si nu am reusit sa descopar cum se trece pe diacritice.

Ai putea folosi tastatura inclusă în Android (de la 4.1 în sus), care-ţi permite să selectezi diacriticele apăsînd ceva mai mult pe literele fără ele care le seamănă.

Sau ai putea instala Hacker's Keyboard, o aplicaţie gratuită disponibilă pe Google Play, care are şi taste speciale cu Ă,Î,Ş,Ţ.

https://play.google....2tleWJvYXJkIl0.

Mai sînt şi alte aplicaţii de acest fel pe Google Play, gratuite sau cu plată. Le găseşti căutînd sintagma "romanian keyboard". Nu te speria de avertismentul pe care ţi-l serveşte Google, că o astfel de tastatură poate citi şi transmite tot ce scrii, acest avertisment este afişat la toate aplicaţiile de tip tastatură virtuală pe care le poţi descărca de pe Google Play. Dacă era vreo problemă de acest fel cu aplicaţiile respective, Google le-ar fi eliminat demult din magazinul lui.

 Freddy12, on 20 februarie 2013 - 14:02, said:

Iar in privinta dovezii ca limba romana e dificila, nu am cum dovedi asa ceva. E o problema de perceptie. Asa mi se pare mie. Comparativ, mi s-a parut mai usoara limba rusa.

Chiar dacă e o percepţie subiectivă, trebuie s-o argumentezi cumva. Fă o comparaţie între romînă şi limba ta maternă, sau între romînă şi rusă, dar oferă exemple, nu te mărgini la păreri, pentru că doar cu exemple poţi să-i convingi pe cititorii forumului. Spune ce ţi s-a părut foarte complicat la limba romînă comparativ cu alte limbi pe care le ştii.

 Freddy12, on 19 februarie 2013 - 23:26, said:

Stiind limba romana, mi s-au parut foarte usoare franceza si italiana pe care le-am facut in liceu. Grea mi s-a parut engleza, probabil fiindca am inceput s-o invat dupa ce trecusem de 35 de ani.

Foarte uşoare franceza şi italiana? Ei, nici chiar aşa. Dacă asta ar fi adevărat, atunci romînii din ţară le-ar vorbi şi scrie fără probleme după un efort minim de învăţare în şcoală sau în afara ei, ceea ce nu e cazul. În fapt cunoaşterea francezei în Romînia probabil că a atins minimul istoric în ce priveşte procentul de cunoscători medii şi avansaţi ai acestei limbi. Una din cauze este că franceza nu se învaţă uşor, pentru că deşi în romînă există un număr enorm de cuvinte de origine franceză, acestea nu se scriu sau pronunţă la fel ca în original, iar gramatica nu e nici ea identică cu a romînei. Iar de cînd prestigiul francezei a scăzut, romînii nu mai vor să facă efortul de a o învăţa, preferînd să înveţe mai degrabă engleza, chiar dacă efortul este mai mare decît cel pentru franceză. Însă de aici se vede că nu contează atît de mult "dificultatea" de învăţare a unei limbi, cît profitul care se poate obţine de pe urma acestei acţiuni. Oricît de grea ar fi o limbă de învăţat, atîta timp cît învăţarea ei aduce un profit (intelectual, material sau social) care depăşeşte efortul depus, mulţi nu se vor da în lături de la aşa ceva.

Edited by Crugasic, 20 February 2013 - 17:39.


#189
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
In legatura cu diferentele de perceptie asupra dificultatii unei limbi voi relata o discutie care am avut-o cu o vietnameza cand am fost in vizita in State. Persoana respectiva era refugiata din Vietnam in perioada razboiului si primii 5-6 ani a locuit in Franta. Dupa aceea a reusit sa plece in State. Ei bine,  mi-a zis ca franceza i s-a parut o limba extraordinar de dificila comparativ cu engleza. Asa ca nu-mi cereti sa va explic de ce mi se pare romana o limba grea. La limba rusa am apreciat ca are reguli clare, ca nu sunt asa multe abateri de la reguli, inveti declinarile si conjugarile si gata. Ordinea cuvinteor in fraza e la fel ca in romana.La inceput ma incurca un pic lipsa verbului  "a fi" la indicativ prezent.
Voi incerca sa sa pun tastatura in romana dar daca scrisul va deveni greoi din aceasta cauza voi renunta. Aveam ceva la un moment dat, imi apareau cuvinte intregi dupa ce tastam o litera sau doua , trebuia sters cuvantul si luat de la capat si am renuntat, mai ales ca majoritatea userilor foloseste tastatura in engleza.

Edited by Freddy12, 20 February 2013 - 21:30.


#190
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Ai venit pe o secţiune a forumului unde se discută despre limba romînă, deci ar trebui să încerci să scrii cît mai corect
Sa inteleg ca daca esti agramat nu ai ce cauta pe aceasta arie.Multumesc.
Freddy,percepeti aceasta dificultate de la incoerenta vorbitorilor nativi.Un mic exemplu:http://forum.softped...4#entry12724244

Edited by Ulpiatraiana, 21 February 2013 - 02:35.


#191
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Freddy12, on 20 februarie 2013 - 21:28, said:

Ei bine,  mi-a zis ca franceza i s-a parut o limba extraordinar de dificila comparativ cu engleza. Asa ca nu-mi cereti sa va explic de ce mi se pare romana o limba grea.
Prin așa că se introduc concluzii, adică enunțuri care decurg în mod logic din enunțurile precedente. Dar aici ceva e în neregulă cu raționamentul. Din „i s-a părut dificilă” eu nu pot deduce nicicum „nu-mi cereți să explic”.

Și astfel revenim la vechea discuție. Împlinirea primului scop al limbii, comunicarea, este împiedicată în primul rînd de o astfel de incoerență în exprimare, nu de greșelile de formă. Prin comparație dezacordurile, de exemplu, sînt un fleac. Eu înțeleg imediat ce înseamnă „copiii culege flori”, deși mulți consideră că e o greșeală catastrofală, dar din ce-ați spus dumneavoastră despre vietnameza din State n-am înțeles unde ați vrut să ajungeți, care era mesajul.

#192
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

 Freddy12, on 20 februarie 2013 - 21:28, said:

In legatura cu diferentele de perceptie asupra dificultatii unei limbi voi relata o discutie care am avut-o cu o vietnameza cand am fost in vizita in State. Persoana respectiva era refugiata din Vietnam in perioada razboiului si primii 5-6 ani a locuit in Franta. Dupa aceea a reusit sa plece in State. Ei bine,  mi-a zis ca franceza i s-a parut o limba extraordinar de dificila comparativ cu engleza.

Povestea asta nu e relevantă, pare trasă de păr şi în plus e vorba doar de experienţa unei singure persoane. Poate că engleza i s-a părut mai uşoară tocmai pentru că învăţase franceza mai înainte. Engleza conţine multe cuvinte de origine franceză, deci după ce le-ai învăţat o dată în franceză, ţi se pare mult mai uşor să le înveţi a doua oară, într-o formă un pic modificată. Franceza şi engleza nu sînt nişte limbi atît de diferite încît să poţi spune că una e grea şi alta e uşoară.

 Freddy12, on 20 februarie 2013 - 21:28, said:

Asa ca nu-mi cereti sa va explic de ce mi se pare romana o limba grea.

Experienţele personale sînt foarte subiective şi ca urmare nu au credibilitate. Tocmai de aceea e nevoie de ceva obiectiv pentru a susţine că o limbă e mai grea decît alta, adică de argumente lingvistice bazate pe comparaţii punctuale. Vorbitorii nativi ai unei limbi se vor lăsa convinşi că limba lor maternă e mai grea decît altele doar dacă sînt puşi în faţa unor dovezi de netăgăduit. Altfel nu au cum să fie convinşi, din moment ce pentru ei limba maternă nu a fost deloc greu de învăţat. Deci dacă vine cineva pe un forum romînesc să spună că romîna e o limbă grea, ar fi bine să aibă argumente cu care să-şi susţină afirmaţia, altfel nu va fi înţeles, şi asta nu din rea-voinţă.

Edited by Crugasic, 21 February 2013 - 18:04.


#193
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Cred că vă înşelaţi. Vorbitorul nativ cunoaşte un număr incredibil de mare de hachiţe şi chestii care i se par nişte dificultăţi insurmontabile pentru un străin. Întrebaţi un maghiar dacă limba ţării sale i se pare uşoară, întrebaţi un polonez sau un chinez dacă consideră că e uşor să înveţi poloneză sau chineză. Vă vor răspunde, chiar cu oarece mândrie, că ei au o limbă dificilă şi care nu-i pentru oricine :)

#194
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

 daimon, on 21 februarie 2013 - 20:45, said:

Cred că vă înșelați. Vorbitorul nativ cunoaște un număr incredibil de mare de hachițe și chestii care i se par niște dificultăți insurmontabile pentru un străin. Întrebați un maghiar dacă limba țării sale i se pare ușoară, întrebați un polonez sau un chinez dacă consideră că e ușor să înveți poloneză sau chineză. Vă vor răspunde, chiar cu oarece mândrie, că ei au o limbă dificilă și care nu-i pentru oricine

Aici vorbim de limba romînă, care mie personal nu mi se pare a avea niște chestii insurmontabile care s-o facă greu de învățat de către străini. Problema ei principală în momentul de față este lipsa de prestigiu pe plan intern, ceea ce îi face pe străini reticenți în a o învăța, pentru că cine ar învăța o limbă pentru care majoritatea vorbitorilor nativi nu mai au nici un respect, lucru dovedit și de scrierea ei în mod incorect la calculator. Cît despre maghiară, nu cred că e atît de dificilă din moment ce au existat mereu destui romîni din Ardeal care s-o vorbească, învățînd-o nu de la școală, ci de la vecinii lor. Poloneza e o limbă slavă, deci nu este atît de ieșită din comun, ținînd cont că romînii au fost vecini cu slavii de cînd se știu și a fost o perioadă mare în care a existat un bilingvism romîno-slav, perioadă cînd au fost preluate cuvintele slave în romînă. Despre chineză nu mă pronunț, dar chinezii se descurcă binișor în romînă fără să fi făcut cursuri speciale, lucru de care se poate convinge oricine care vizitează complexul comercial Europa de la marginea Bucureștiului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate