Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Purificatoare aer

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Vreau si eu sa-mi cumpar un purificator de aer si vreau opinii, pareri, preturi, principiu de functionare, precum si cat costa consumabilele si la cat timp se schimba.
Am cautat prin magazine si am gasit pana acum 3 modele:

- Rainbow RainMate - facut de cei care fac aspiratorul Rainbow, principiul purificatorului fiind acelasi si cu aspiratorul adica filtreaza aerul prin apa si atat. Pretul este de 100 euro.
- Salin - aparat romanesc care are ca principiu de functionare trecerea forțată a aerului printr-un bloc filtrant cu granule de saruri, în principal clorura de sodiu. Pretul este de aproximativ 90 RON.
- Vortex - aparat asamblat in Romania, pare cel mai complex dintre toate. Are display digital, mai multe viteze, 5 trepte de filtrare, elimina anioni. Pret 250 RON.

Aceste aparate nu le-am vazut, doar am citit despre ele cateva randuri prin diverse reclame si de aceea doresc mai multe informatii de la persoanele care au unul dintre aceste aparate.

Multumesc.

#2
M3High

M3High

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2006
Exista mai multe tipuri de purificator de aer salin. Aceasta este o inventie romaneasca (fiind premiata in mai multe randuri), asa ca merita toata incredera.

Puteti sa cititi pareri despre acest aparat pe forum-ul . Post-ul gasit de mine pe care se discuta aceasta tema il gasiti aici: http://www.dsdfi.com...?TOPIC_ID=66379

Daca va intereseaza detalii tehnice ale aparatului salin, le puteti accesa dand click pe link-urile de mai jos:

Aparat salin plus - Poate fi folosit in incaperi mari (ex. birouri)

Aparat Salin (normal) - Pentru o camera

Inhalator Salin - Poate fi folosit doar individual.


Postul a fost modificat de moderator deoarece continea o reclama comerciala

Edited by Kidu, 11 February 2006 - 11:27.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aiurea. N-am incredere in nimic romanesc. Nu degeaba a ajuns romania pe ultimele locuri in europa.

#4
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
M3High: toate posturile tale fac reclama la acelasi site. Accesul tau este restrictionat pana cand nu imi explici cum vine cazul.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am fost la site-ul cu pricina, dar nu am gasit detalii tehnice, cum functioneaza, de la ce e alimentat, unde trebuie amplasat, etc. Doar reclame pentru oameni mai naivi, gen "va vindeca, va imbunatateste calitatea vietii", etc. Scrie ca absoarbe praful, dar nu scrie unde se duce acel praf, daca este absorbit de aparat, ar trebui curatate niste filtre periodic, nu ? Nimic precizat. Cutia pare compacta. Si cam micuta.

#6
mihaivoy

mihaivoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.02.2006

 gabitza, on Jul 23 2005, 14:15, said:

Vreau si eu sa-mi cumpar un purificator de aer si vreau opinii, pareri, preturi, principiu de functionare, precum si cat costa consumabilele si la cat timp se schimba.
Am cautat prin magazine si am gasit pana acum 3 modele:

- Rainbow RainMate - facut de cei care fac aspiratorul Rainbow, principiul purificatorului fiind acelasi si cu aspiratorul adica filtreaza aerul prin apa si atat. Pretul este de 100 euro.
- Salin - aparat romanesc care are ca principiu de functionare trecerea forțată a aerului printr-un bloc filtrant cu granule de saruri, în principal clorura de sodiu. Pretul este de aproximativ 90 RON.
- Vortex - aparat asamblat in Romania, pare cel mai complex dintre toate. Are display digital, mai multe viteze, 5 trepte de filtrare, elimina anioni. Pret 250 RON.

Aceste aparate nu le-am vazut, doar am citit despre ele cateva randuri prin diverse reclame si de aceea doresc mai multe informatii de la persoanele care au unul dintre aceste aparate.

Multumesc.
Depinde unde si in ce scop il folosesti

#7
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
eu mi-am facut unul simplu cu ozon:
Am spart un beg cu vapori de mercur lasand tubul de quartz din interior liber.
astfel ultravioletele ionizeza aerul. Numa sa nu te expui la uv ca e bai.
Mai de mult se folose un pieptene alimentat la tansiune mare dar s-a interzis pe motiv ca ar da noxe.
Cu uv nu stiu sa fie pericol.
Vei simti ca dupa o ploaie cu descarcari. Si nu va mai mirosi urat

#8
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007

 matthew, on Feb 14 2006, 02:00, said:

eu mi-am facut unul simplu cu ozon:
Am spart un beg cu vapori de mercur lasand tubul de quartz din interior liber.
astfel ultravioletele ionizeza aerul. Numa sa nu te expui la uv ca e bai.
Mai de mult se folose un pieptene alimentat la tansiune mare dar s-a interzis pe motiv ca ar da noxe.
Cu uv nu stiu sa fie pericol.
Vei simti ca dupa o ploaie cu descarcari. Si nu va mai mirosi urat

Sunt expert in purificarea aerului si am peste 5 ani experienta in domeniu, certificari si training-uri in SUA, etc. Am citit toate posturile de pe acest site si sunt surprins sa aflu ca lumea nu stie absolut nimic despre purificarea aerului si riscurile prezentate de unele asa-zise "purificatoare de aer" care functioneaza cu ioni negativi sau ozon. Cea mai sanatoasa cale de purificare a aerului si care intr-adevar indeparteaza peste 99% din contaminanti este carbonul activ si filtrul medical HEPA. Multe din produse care se auto-advertizeaza ca HEPA nu indeplinesc standardul HEPA. Asadar, aveti grija ce cumparati!!! Va pot sugera un produs foarte bun care inca nu se gaseste in tara dar se va aduce in scurt timp.

#9
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007

 Ion_de_la_Raion, on Feb 11 2006, 13:13, said:

Am fost la site-ul cu pricina, dar nu am gasit detalii tehnice, cum functioneaza, de la ce e alimentat, unde trebuie amplasat, etc. Doar reclame pentru oameni mai naivi, gen "va vindeca, va imbunatateste calitatea vietii", etc. Scrie ca absoarbe praful, dar nu scrie unde se duce acel praf, daca este absorbit de aparat, ar trebui curatate niste filtre periodic, nu ? Nimic precizat. Cutia pare compacta. Si cam micuta.
eu am un aparat " salin " pentru camera ,baiatul are astm bronsic si ii este de folos .are un ventilator si 4 " filtre ' impregnate cu sare ,filtrele alea opresc praful adica sarea de pe ele se impregneaza cu praf ,de aceea in functie de cat de des il folositi se schimba filtrele .are alimentator ca cel pentru mobil ,il primesti odata cu aparatul ,si in functie de cat e camera de mare il pui totusi mai aproape de pat sau locul unde lucrezi

Edited by HADE 61, 15 July 2007 - 16:16.


#10
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007
Renuntati la generatoarele de ozon, aceste aparate pot dauna grav sanatatii dvs. www.airpurifiers.ro, purificatoarele de aer numarul 1 in lume, acum si in Romania!

 HADE 61, on Jul 15 2007, 16:13, said:

eu am un aparat " salin " pentru camera ,baiatul are astm bronsic si ii este de folos .are un ventilator si 4 " filtre ' impregnate cu sare ,filtrele alea opresc praful adica sarea de pe ele se impregneaza cu praf ,de aceea in functie de cat de des il folositi se schimba filtrele .are alimentator ca cel pentru mobil ,il primesti odata cu aparatul ,si in functie de cat e camera de mare il pui totusi mai aproape de pat sau locul unde lucrezi


#11
drhealth

drhealth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2008

 Ion_de_la_Raion, on Feb 11 2006, 12:13, said:

Am fost la site-ul cu pricina, dar nu am gasit detalii tehnice, cum functioneaza, de la ce e alimentat, unde trebuie amplasat, etc. Doar reclame pentru oameni mai naivi, gen "va vindeca, va imbunatateste calitatea vietii", etc. Scrie ca absoarbe praful, dar nu scrie unde se duce acel praf, daca este absorbit de aparat, ar trebui curatate niste filtre periodic, nu ? Nimic precizat. Cutia pare compacta. Si cam micuta.
Aparatul ala e o balarie, o gogorita pentru naivi, exact cum zici tu. Praful nu se absoarbe cu sare, ci se retine de catre un mediu filtrant gen filtru HEPA, ULPA sau ceva asemanator. Iar asupra vaporilor toxici nu are cum sa aiba vreun efect, pt. ca sarea e neutra dpdv chimic. Plus ca e mic ca naiba. E frectie la picior de lemn. Nu stiu pt. ce a fost premiat la Geneva, e cel mult o chestie de cura salina, in nici un caz purificator de aer. Un purificator de aer trebuie sa retina particule si sa indeparteze vapori. Eu unul m-am convins.

#12
Ferguson

Ferguson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 07.01.2007
La fel cum spunea si

 vindictive666, on Jul 14 2007, 21:25, said:

Sunt expert in purificarea aerului si am peste 5 ani experienta in domeniu, certificari si training-uri in SUA, etc. Am citit toate posturile de pe acest site si sunt surprins sa aflu ca lumea nu stie absolut nimic despre purificarea aerului si riscurile prezentate de unele asa-zise "purificatoare de aer" care functioneaza cu ioni negativi sau ozon. Cea mai sanatoasa cale de purificare a aerului si care intr-adevar indeparteaza peste 99% din contaminanti este carbonul activ si filtrul medical HEPA. Multe din produse care se auto-advertizeaza ca HEPA nu indeplinesc standardul HEPA. Asadar, aveti grija ce cumparati!!! Va pot sugera un produs foarte bun care inca nu se gaseste in tara dar se va aduce in scurt timp.


Un purificator de aer care filtreaza aerul de praf, mirosuri si fum de tigara. 3 viteze silentioase; functie "SLEEP"; capacitatea de filtrare – 25 m3; 3 stadii de filtrare: pre-filtru lavabil, filtru HEPA si filtru carbon, dimensiuni (w x d x h): 325 x 320 x 195 mm, greutate 3.7 kg, putere 80W.

Fara link-uri externe. La urmatorul, suspend direct!

Bafta!

Edited by Astra_rullz, 20 May 2008 - 22:42.


#13
pika1460

pika1460

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2007


Salutari prieteni, daca vreti un purificator de aer in adevaratul sens al cuvantului va astept sa ma contactati la tel 0744342797 pentru niste solutii profesionale la problema voastra.

#14
marcelgsm

marcelgsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.01.2004

 Ferguson, on May 20 2008, 11:22, said:

La fel cum spunea si


Un purificator de aer care filtreaza aerul de praf, mirosuri si fum de tigara. 3 viteze silentioase; functie "SLEEP"; capacitatea de filtrare ? 25 m3; 3 stadii de filtrare: pre-filtru lavabil, filtru HEPA si filtru carbon, dimensiuni (w x d x h): 325 x 320 x 195 mm, greutate 3.7 kg, putere 80W.

Fara link-uri externe. La urmatorul, suspend direct!

Bafta!

Acest forum ar fi trebuit sa ajute in selectarea unui model de purificator de aer . Atat timp cat moderatorii entuziasti scoateti legaturile externe cum as putea si eu care am ajuns aici printr-o cautare google sa imi fie de ajutor tot bla-bla-ul de aici ? Hai sa nu exageram. Puneti un rel="nofollow" si ati rezolvat problema. Sau doar linkurile externe de pe bannerele de pe care luati mii de euro pe luna , (multumita gramezii de "prosti" , vizitatori ca mine si ca cei care posteaza si le editati posturile) sunt bune ???

Edited by marcelgsm, 08 May 2009 - 23:06.


#15
elena_20032001

elena_20032001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2006
imi puteti spune daca purificatorul de aer functioneaza independent sau trebuie bagat la sistemul de climatizare al casei? sau mai bine zis pana la urma : care este principiul de functionare?

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Domeniul este foarte obscur, cel putin la noi in tara.
Toti comerciantii vor sa vanda dar nimeni nu explica in detaliu principiile.
Toti vor sa te vindece, toti au cel mai bun produs si in realitate vand niste chinezarii suspecte.
Si eu am cautat asa ceva dar deocamdata astept sa se mai maturizeze piata si sa se mai coaca tehnologia.
Mi-ar trebui unul care sa filtreze particulele de praf si fum si unul care sa elimine mirosurile dintr-o camera.
Pentru prima situatie ar fi bun unul cu filtre hepa, pentru situatia a doua stiu ca trebuie unul care sa genereze ozon. Ozonul este un oxidant puternic si oxideaza moleculele care genereaza mirosul.
Nu am vazut oferte convingatoare, doar preturi mari si atat.
Mai este problema sistemului de AC sau climatizare. "elena_20032001" a pus o intrebare buna dar deocamdata nu prea se stie raspunsul.

Apropo de climatizare si purificare, mergeti in Mall-uri si vedeti ce sisteme tembele au baietii. Aerul pute si usuca ochii.
Si mai am o nelamurire legata de "IONI". Ce fel de ioni sunt aia ? Cu ce se combina ionii aia ? Sunt buni sau rai ? Unii din america spun ca sunt nocivi.

#17
kissunicum

kissunicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.05.2006

 vindictive666, on 14th July 2007, 20:25, said:

Sunt expert in purificarea aerului si am peste 5 ani experienta in domeniu, certificari si training-uri in SUA, etc. Am citit toate posturile de pe acest site si sunt surprins sa aflu ca lumea nu stie absolut nimic despre purificarea aerului si riscurile prezentate de unele asa-zise "purificatoare de aer" care functioneaza cu ioni negativi sau ozon. Cea mai sanatoasa cale de purificare a aerului si care intr-adevar indeparteaza peste 99% din contaminanti este carbonul activ si filtrul medical HEPA. Multe din produse care se auto-advertizeaza ca HEPA nu indeplinesc standardul HEPA. Asadar, aveti grija ce cumparati!!! Va pot sugera un produs foarte bun care inca nu se gaseste in tara dar se va aduce in scurt timp.


poti sa mi recomanzi cel mai eficient puruficator?  cel de la electrolux cum e?

#18
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Readuc putin in discutie acest topic deoarece nu stiu daca s-a mai discutat pe undeva despre asa. Pe scurt... sunt si eu interesat de un purificator de aer in special unul cat mai eficient deoarece la mine acasa din cauza acestei minunate capitale jegoase... am o problema cu praful care nu il mai suport. Cum sterg biroul de praf in maxim o ora e la fel. Ce solutii credeti ca sunt cele mai eficiente? Ce aparate puteti recomanda la un raport pret calitate cat mai ok? Opinii sfaturi, etc orice e binevenit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate