Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Reforma in crestinism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 9th November 2010, 14:27, said:

Ana si Caiafa si Simeon...
De ce te-ai molipsit tu de la bisericosi si adopti politica strutului?
Te stiam baiat tanar, sportiv, fair play si deschis la minte.

Nu este vorba de Ana la sinagoga ci de faptul ca tu ai afirmat ca toate bisericile propovaduiesc liberul arbitru.
Hai sa te citez iar: "NU EXISTA o biserica in care sa nu se propovaduiasaca liberul arbitru. Va spun eu"

Nu am facut altceva decat sa iti spun: ba da, exista o multime. Chiar si in Romania.
Lasa-o pe Ana si strutii. Vorbim de biserici care sustin predestinarea 100%. Ele exista.
Stimabile, teologie bisericoasa nu stiu. Singura chestie care am citit-o a fost CANNONS OF DORT care mi s-a parut in regula. Insa, in practica nu se pune, garantat!!! Altfel, nu putea Dumnezeu sa condamne institutia.
Chiar daca unele sustin 100% predestinarea, tot au o hiba, sunt convins: au facut ei, au dres ei, Dumnezeu stia ca ei au sa aleaga bine si etc......

#20
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 9th November 2010, 15:49, said:

Stimabile, teologie bisericoasa nu stiu. Singura chestie care am citit-o a fost CANNONS OF DORT care mi s-a parut in regula. Insa, in practica nu se pune, garantat!!! Altfel, nu putea Dumnezeu sa condamne institutia.
Chiar daca unele sustin 100% predestinarea, tot au o hiba, sunt convins: au facut ei, au dres ei, Dumnezeu stia ca ei au sa aleaga bine si etc......

Stimabile, multi sant chemati putini alesi.

Matei 13:41  Fiul omului va trimete pe îngerii Săi, și ei vor smulge din Împărăția Lui toate lucrurile, cari sînt pricină de păcătuire și pe ceice săvîrșesc fărădelegea,  














View PostSfantul Jakob, on 9th November 2010, 15:27, said:

Hai sa te citez iar: "NU EXISTA o biserica in care sa nu se propovaduiasaca liberul arbitru. Va spun eu"

Nu am facut altceva decat sa iti spun: ba da, exista o multime. Chiar si in Romania.
Lasa-o pe Ana si strutii. Vorbim de biserici care sustin predestinarea 100%. Ele exista.


Biserica din Cuvantul  lui Dumnezeu nu trece peste ce-i scris. Predestinarea dar falsii nu vor sa admita Cuvantul dupa aceia:

1 Corinteni 3

3:7   așa că nici cel ce sădește, nici cel ce udă nu sînt nimic; ci Dumnezeu, care face să crească.
;

3:8   Cel ce sădește și cel ce udă, sînt tot una; și fiecare își va lua răsplata după osteneala lui.
    
3:9   Căci noi sîntem împreună lucrători cu Dumnezeu. Voi sînteți ogorul lui Dumnezeu, clădirea lui Dumnezeu.
  
3:10   După harul lui Dumnezeu, care mi-a fost dat, eu, ca un meșter-zidar înțelept, am pus temelia, și un altul clădește deasupra.

Dar fiecare să ia bine seama cum clădește deasupra.


Filipeni 3:12 [size=4] Nu că am și cîștigat premiul, sau că am și ajuns desăvîrșit; dar alerg înainte, căutînd să-l apuc, întrucît

și eu am fost apucat de Hristos Isus.  


Sant orbi cand e vorba de libertatea si slujirea asezata den Hristos pentru noi.

De ce ? Nu-i lasa altceva . Teologia falsilor invatatori  care suna asa.; mantuirea nu se poate pierde.


Nu-i sminteste pe astia nimic din traestoria lor decat Isus:

Evrei 12:6  Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește, și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește.

Edited by clara_spiele, 10 November 2010 - 09:19.


#21
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 9th November 2010, 14:49, said:

Stimabile, teologie bisericoasa nu stiu. Singura chestie care am citit-o a fost CANNONS OF DORT care mi s-a parut in regula. Insa, in practica nu se pune, garantat!!! Altfel, nu putea Dumnezeu sa condamne institutia.
Chiar daca unele sustin 100% predestinarea, tot au o hiba, sunt convins: au facut ei, au dres ei, Dumnezeu stia ca ei au sa aleaga bine si etc......
Argumentatie:
Zexe Nebisericosul: - Pentru ca Biserica a lepadat doctrina predestinarii, Dumnezeu a condamnat Biserica!
Bisericosu: - Pai sunt Biserici care nu au lepadat doctrina predestinarii ci, dimpotriva, o sustin si o traiesc...
Zexe Nebisericosul: - Da, dar tinand cont ca Dumnezeu a condamnat Biserica, probabil ca a avut El un alt motiv, altfel nu o condamna.

Concluzie:
Nu conteaza doctrina si trairea Bisericii. Pentru motive necunoscute Dumnezeu a lepadat-o si a condamnat-o.
Daca vreti va dau si un vers din Biblia mea: "El a judecat pe curva cea mare, care strica pământul cu curvia ei, și a răzbunat sângele robilor Săi din mâna ei.".
Oooo, e clar: aici e vorba despre Biserica lui Hristos .
_____________________

Mai frati interpreti, cand vorbim despre Biserica ar trebui sa nu uitam ca Hristos a rascumparat-o cu sfant sangele Lui.
Daca tot citim Biblia, haideti sa o lasam mai moale cu afurisenia unei intregi Biserici. Nu stim noi daca in interiorul ei sunt sau nu sunt copii ai lui Dumnezeu.

Edited by Sfantul Jakob, 10 November 2010 - 22:38.


#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 10th November 2010, 23:19, said:

_____________________

Mai frati interpreti, cand vorbim despre Biserica ar trebui sa nu uitam ca Hristos a rascumparat-o cu sfant sangele Lui.
Daca tot citim Biblia, haideti sa o lasam mai moale cu afurisenia unei intregi Biserici. Nu stim noi daca in interiorul ei sunt sau nu sunt copii ai lui Dumnezeu.


1 Corinteni 5:11  Ci v-am scris să n-aveți niciun fel de legături cu vreunul care, măcarcă își zice frate, totuș este curvar, sau lacom de bani, sau închinător la idoli, sau defăimător, sau bețiv, sau răpareț; cu un astfel de om nu trebuie nici să mîncați.  



Matei 25:1  Atunci Împărăția cerurilor se va asemăna cu zece fecioare, cari și-au luat candelele, și au ieșit în întîmpinarea mirelui.  


Ramasita nu inseamna toti.

Edited by clara_spiele, 11 November 2010 - 14:01.


#23
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Personal nu inteleg sub nici o forma cuvantul reforma in crestinism. Cine se reformeaza? Biserica? Dumnezeu cumva? Se schimba? Se adapteaza modei?

Cat despre predestinare, de ce nu se intelege versetul din Apocalipsa: "Eu stau la usa si bat". Deci, El bate la usa propriului Sau chip si asteapta ca acesta sa-i deschida si nu predetermina nimic. Acest lucru face ca omul sa nu fie un obiect al actiunii dumnezeiesti. Omul este liber si libertatea sa contine si optiunea cea mai de temut: aceea de a se decide impotriva lui Dumnezeu.

In Epistola catre Filipeni intalnim indemnul "cu frica si cutremur lucrati la mantuirea voastra" (Filip. 2, 12-14). De aici reiese ca ar fi imoral sa fim facuti raspunzatori pentru ceva ce nu avem libertatea sa facem. Daca Dumnezeu ar fi predestinat totul pentru fiecare dintre noi, ar insemna ca n-ar mai trebui sa existe judecata, caci ea s-ar face pe baza celor hotarate de Dumnezeu si nu pe ale noastre.

Sigur, Dumnezeu prestie negrija, necredinta si lipsa lucrarii noastre in a implini voia Sa, dar El nu a poruncit si nici nu a hotarat ca noi sa fim lipsiti de puterea de a ne schimba. Parintele Dumitru Staniloae afirma ca: "Dumnezeu priveste la faptele omului dintr-un plan care depaseste succesiunea temporala, dar fara sa o desfiinteze ... raportul intre prestiinta lui Dumnezeu si libertatea omului nu poate si nu va putea fi eventual clarificata niciodata de gandirea omeneasca."

In acest sens este graitor Psalmul 138:

"Doamne, cercetatu-m-ai si m-ai cunoscut.
Tu ai cunoscut sederea mea si scularea mea; Tu ai priceput gandurile mele de departe.
Cararea mea si firul vietii mele Tu le-ai cercetat si toate caile mele mai dinainte le-ai vazut.
Ca inca nu este cuvant pe limba mea
Si iata, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate si pe cele din urma si pe cele de demult; Tu m-ai zidit si ai pus peste mine mana Ta.
Minunata este stiinta Ta, mai presus de mine; este inalta si n-o pot ajunge.
Unde ma voi duce de la Duhul Tau si de la fata Ta unde voi fugi?
De ma voi sui in cer, Tu acolo esti. De ma voi cobori in iad, de fata esti.
De voi lua aripile mele de dimineata si de ma voi aseza la marginile marii
Si acolo mana Ta ma va povatui si ma va tine dreapta Ta.
Si am zis: "Poate intunericul ma va acoperi si se va face noapte lumina dimprejurul meu".
Dar intunericul nu este intuneric la Tine si noaptea ca ziua va lumina. Cum este intunericul ei, asa este si lumina ei.
Ca Tu ai zidit rarunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcatuit in pantecele maicii mele.
Te voi lauda, ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrurile Tale si sufletul meu le cunoaste foarte.
Nu sunt ascunse de Tine oasele mele, pe care le-ai facut intru ascuns, nici fiinta mea pe care ai urzit-o ca in cele mai de jos ale pamantului.
Cele nelucrate ale mele le-au cunoscut ochii Tai si in cartea Ta toate se vor scrie; zi de zi se vor savarsi si nici una din ele nu va fi nescrisa."

Textul invocat pentru existenta predestinarii este cel de la Romani 8, 29-30: "Caci pe cei pe care i-a cunoscut mai inainte, mai inainte i-a si hotarat sa fie asemenea chipului Fiului Sau, ca El sa fie intai nascut intre multi frati. Iar pe care i-a hotarat mai inainte, pe acestia i-a si chemat; si pe care i-a chemat, pe acestia i-a si indreptat; iar pe care i-a indreptat, pe acestia i-a si marit." Insa, asa cum afirma si Sfantul Simeon Noul Teolog, nu faptul ca Dumnezeu ii prestie pe cei ce vor birui prin hotararea si ravna lor este cauza biruintei, nici iarasi faptul ca El stie dinainte pe cei ce vor cadea si vor fi infranti este o cauza a infrangerii lor, ci insasi ravna, hotararea si curajul fiecaruia dintre noi ofera biruinta, iar necredinta, trandavia, negrija si slabiciunea pricinuiesc infrangerea si pierzania noastra."

Predestinarea nu exista. Chiar daca se obisnuieste sa se spuna in popor "Ce ti-e scris in frunte ti-e pus", trebuie sa stim ca Dumnezeu cunoaste reactiile si purtarilor noastre, dar nu ne constrange sa reactionam si sa ne purtam intr-un anume fel. Asa ca suntem creatori ai faptelor noastre. Sa nu uitam: Avem neincetat optiuni.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 10th November 2010, 22:19, said:

Mai frati interpreti, cand vorbim despre Biserica ar trebui sa nu uitam ca Hristos a rascumparat-o cu sfant sangele Lui.
Daca tot citim Biblia, haideti sa o lasam mai moale cu afurisenia unei intregi Biserici. Nu stim noi daca in interiorul ei sunt sau nu sunt copii ai lui Dumnezeu.
Biserica aia este  totalitatea celor salvati, a celor alesi, nu toata adunarea voastra.

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Si Avram e parte a acesteia, si nu s-a adunat vreodata.

Iar, mireasa si Hristos nu MAI sunt acolo:

Apocalipsa 18

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Deci.......mai citeste.

#25
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postclara_spiele, on 11th November 2010, 15:25, said:

Personal nu inteleg sub nici o forma cuvantul reforma in crestinism. Cine se reformeaza? Biserica? Dumnezeu cumva? Se schimba? Se adapteaza modei?
Desigur Biserica se poate reforma, nu Dumnezeu.
Dumnezeu este perfect, oamenii care alcatuiesc Biserica mai au inca multe imperfectiuni.

Biserica este si va fi intr-o continua transformare si reformare pana la venirea Domnului Iisus.
Atunci Biserica va fi "slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci sfântă și fără de prihană"

Astazi Ea, Biserica, este inca intr-un proces. Al curatirii, al sfintirii, al drumului spre perfectiune.
Eu as afirma ca este loc de reforma si in viata crestinului si dreptul marilor confesiuni crestine.







View Postzexelica, on 11th November 2010, 16:40, said:

Biserica aia este  totalitatea celor salvati, a celor alesi, nu toata adunarea voastra.

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Deci.......mai citeste.
Citesc mai Zexe, dar imi vine foarte greu sa cred ca de fiecare data cand citesc in Biblie cuvinte precum: "Babilonul, Curva ce Mare, Fiara cu Sapte Capete, etc", toate aceste expresii descriu Biserica lui Hristos. Nu reusesc pur si simplu. Eu cred ca e vorba despre sisteme politice infratite cu satana. Dar nu cred ca definesc Biserica.

Este drept ca Institutia Bisericii a dat in repetate randuri mana cu puterea politica pentru a trece puntea...
Dar de asemenea cred ca in interiorul bisericilor sunt oameni curati care il iubesc pe Hristos, citesc si implinesc Cuvantul Lui. Ei alcatuiesc Biserica.

Nu am afirmat nicaieri, nici pe forum nici in viata reala ca "toata adunarea noastra" formeaza Biserica celor salvati.
Dar unii dintre penticostali fac parte si din Biserica. Asa cum fac parte si unii dintre nepenticostali.
Cel care-i cunoaste pe cei salvati este Dumnezeu. Dupa cum afirma Pavel: Totuși temelia tare a lui Dumnezeu stă nezguduită, având pecetea aceasta: Domnul cunoaște pe cei ce sunt ai Lui”; și: „Oricine rostește Numele Domnului să se depărteze de fărădelege!”.

Dumnezeu are oamenii Lui in fiecare generatie.
Eu cred ca tu esti unul dintre ei. Doar ca traind singur te "salbaticesti".
Fa-ti prieteni, cauta-ti colegi, fa ucenici si incearca sa crezi ca nu esti chiar singurul crestin adevarat care face parte din Biserica.
Biserica nu e formata dintr- o persoana ci din mai multe. Succes!

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 12th November 2010, 23:16, said:

Citesc mai Zexe, dar imi vine foarte greu sa cred ca de fiecare data cand citesc in Biblie cuvinte precum: "Babilonul, Curva ce Mare, Fiara cu Sapte Capete, etc", toate aceste expresii descriu Biserica lui Hristos. Nu reusesc pur si simplu. Eu cred ca e vorba despre sisteme politice infratite cu satana. Dar nu cred ca definesc Biserica.
Stimabile, "mirele si mireasa" nu MAI sunt acolo, "lumina lampii" nu VA MAI lumina acolo.
Hristos si cei savati, in niciun caz nu erau in sistemele politice, "doi sau trei adunati in numele Lui" in niciun caz nu pot fi inafara bisericii, conform restului Scripturii.
Mirele si mireasa erau in biserici, iar acum stau deoparte si se uita. De aceea si afirm cu tarie ca nu mai sunt salvati in nicio biserica, deoarece Duhul nu mai este......

#27
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 12th November 2010, 23:52, said:

Stimabile, "mirele si mireasa" nu MAI sunt acolo, "lumina lampii" nu VA MAI lumina acolo.
Hristos si cei savati, in niciun caz nu erau in sistemele politice, "doi sau trei adunati in numele Lui" in niciun caz nu pot fi inafara bisericii, conform restului Scripturii.
Mirele si mireasa erau in biserici, iar acum stau deoparte si se uita. De aceea si afirm cu tarie ca nu mai sunt salvati in nicio biserica, deoarece Duhul nu mai este......

Scuze, n-am stiut. E prima oara in viata cand aud asta.

Deci Iisus a revenit, si-a luat Mireasa si acum sunt in ceruri?
Sa inteleg ca Era Bisericii s-a incheiat?
Duhul Sfant nu mai este pe pamant?
Nu mai poate fi nimeni salvat?

#28
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ma cam deruteaza topicul din urmatorul considerent. Biblia pune semnul de egalitate intre Biserica si Hristos: "Noi suntem madulare ale trupului Lui". Inca o data, cine se schimba?

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 13th November 2010, 01:06, said:

Scuze, n-am stiut. E prima oara in viata cand aud asta.

Deci Iisus a revenit, si-a luat Mireasa si acum sunt in ceruri?
Sa inteleg ca Era Bisericii s-a incheiat?
Duhul Sfant nu mai este pe pamant?
Nu mai poate fi nimeni salvat?
Stimabile, din 587 i.e.n. evreii s-au dus la Babilon si au stat deoparte de Ierusalim, care reprezinta biserica. Acelasi principiu si azi: cei salvati stau deoparte de biserici si adunari.

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Evident, termenul 'reforma' se refera la o organizatie degenerata, la o forma gresita de crestinism.

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postclara_spiele, on 15th November 2010, 16:00, said:

Ma cam deruteaza topicul din urmatorul considerent. Biblia pune semnul de egalitate intre Biserica si Hristos: "Noi suntem madulare ale trupului Lui". Inca o data, cine se schimba?
Biblia nu poate pune EGALITATE intre creatie si Creator, Clara. Nu poti izola acel vers si sa faci doctrina pe el......Adica poti, tocmai de asta si au aparut atatea biserici.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Egalitate !? Never.
Coloseni spune ca Hristos este capul Bisericii.

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 15th November 2010, 19:00, said:

Egalitate !? Never.
Coloseni spune ca Hristos este capul Bisericii.
Multumesc!

#34
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
overseas, ce este atat de greu de inteles? Capul si trupul fac un singur tot. Capul, Hristos, trupul, credinciosii.

#35
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
2009, anul Calvin. Eram de mult tentata sa deschid un subiect despre Reforma in Franta, dar s-a ivit aceasta discutie spontana pe acest topic.

Mai multe despre istoria Reformei: http://liensprotesta...e-29076130.html

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postclara_spiele, on 16th November 2010, 09:44, said:

overseas, ce este atat de greu de inteles? Capul si trupul fac un singur tot. Capul, Hristos, trupul, credinciosii.

Distinctia intre cap si trup o face Biblia, nu eu.
In rest, nu am argumente suplimentare pentru cei care nu inteleg.
Succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate