Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ora de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Religia trebuie eliminata din scoala. Cine vrea sa invete religie sa mearga duminica la biserica. Sau, ma rog, vinerea la moschee sau pe unde ii indeamna credinta.

La scoala n-are ce cauta.

Nu uitati ca platiti din banii vostri o turma uriasa energumeni care de cele mai multe ori nici macar n-au niste studii pedagogice adecvate. Eu am intilnit profesori de religie - la scoli cu pretentii - cu lacune mari in cultura generala, ca sa nu mai vorbim de istoria crestinismului (vorbesc de lucruri elementare, nu fineturi).
Acest pretinsi "profesori" sperie copiii din ciclul elementar cu pacatele iadului, de multe ori sint niste exaltati care n-au avut unde sa se duca in alta parte si-si exprima frustrarile prin clase.
La gimnaziu, "micul santaj" e ca nota conteaza la medie, deci daca participi iti pune tot felul de zecari si-ti creste media artificial. Daca nu te duci (ai voie!), pierzi ocazia de a-ti mai ridica putin media cu 10-le de la religie. Si te duci, pentru ca un zece la religie conteaza la fel de mult ca unul la matematica!
Vi se pare corect?

#56
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View PostDecepticonShockwave, on 16th August 2011, 08:51, said:

..
:roflmaofast: Si ce nota ai primit?

#57
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Profu de religie incerca sa ma evite pentru ca ii puneam intrebari grele teologice.

#58
DecepticonShockwave

DecepticonShockwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011

View Postmoney_geld, on 16th August 2011, 22:04, said:

:roflmaofast: Si ce nota ai primit?

A zis ca nu vrea sa-mi strice mentalitatea asa ca imi da 8 pentru formulare,am ramas  :huh:

Ma asteptam la un 3-4,maxim 5.

#59
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View PostDecepticonShockwave, on 17th August 2011, 14:59, said:

A zis ca nu vrea sa-mi strice mentalitatea asa ca imi da 8 pentru formulare,am ramas  :huh:
Cred ca ai vrut sa zici media.

#60
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

View Postthelion, on 8th July 2011, 16:52, said:

Cel mai bun sfat ar fi sa o invete ca pe istorie.

Istoria e stiinta, se bazeaza exclusiv pe date reale. Religia nu e stiinta, deci nu poate fi istorie. Poate exista o istorie a credintelor religioase, asa cum a vazut-o si Eliade, insa e cu totul altceva.

#61
DecepticonShockwave

DecepticonShockwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011

View Postmoney_geld, on 17th August 2011, 15:35, said:

Cred ca ai vrut sa zici media.

Nu la asta m-am referit.

A zis ca nu vrea sa imi schimbe felul de a vedea lucrurile,ca altfel am s-o acuz ca incearca sa ma converteasca.

E ciudata profesoara,asta e sigur.

Media nu a fost o problema,a trebuit sa scriu cele zece porunci pentru un zece.
Poruncile le-am copiat de pe net ca a trecut foarte mult timp din  clasa 2 cand le-am invatat.

#62
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Mie mi-au placut orele de religie din timpul liceului. Asta probabil si pentru ca am avut un om foarte cald drept profesor si pentru ca nu discutam ce era in programa; basically, mai multi elevi puneam intrebari, iar domnul profesor ne raspundea cat putea de bine. Imi este putin ciuda acum ca nu m-am implicat mai mult in timpul orelor lui, insa era o placere sa il ascult vorbind despre tot felul de subiecte. Eh. :)

#63
UnDepravat

UnDepravat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2011
PUTINA si subliniez PUTINA discriminare nu strica deloc dupa mine. Astfel i-ar crea o personalitate mai puternica, invatand sa nu-i pese de toate c..rile din jur. Mie poate sa-mi zica si dracu orice, chiar nu-mi pasa. Stiu, e foarte stresanta partea asta cu religia. Deasemenea, sunt ateu si sustin din toti plamanii conceptul asta. La religie nu ma descurc in niciun fel. Stau in ultima banca, nu zic rugaciunea, tin mainile in postura de rugaciune cu cea mai mare lene si scarba, nu deschid gura, nu nimic. La teste, copiez si gata, distractie placuta. La ore mai intru in disputa cu profu' ca ma streseaza psihic anumite pasaje absolut cretine din "biblie".

#64
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010
La liceu e absolut obligatoriu ora de religie, nu mai exista optiunea cererii la director.

#65
profudereligie

profudereligie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2009
Religia nu este obligatorie
Puteți să vă retrageți copilul de la religie. Se depune o cerere la secretariatul școlii, de preferat la începutul anului școlar. Mai jos cererea:

Către Școala / Liceul ............. din …...................

Stimate domnule Director / doamnă Directoare

Subsemnatul, nume prenume, CNP......................, C.I. Seria......, nr. ….............., părinte al elevului / elevei cu numele …............................................................... din clasa….................doresc ca acesta / aceasta să nu urmeze ora de religie în anul școlar 2011 – 2012.

Cererea mea se întemeiază pe următoarele prevederi legale:

1. Legea nr. 1 din 10 ianuarie 2011 – Legea educației naționale:
“Art. 18. — (1) Planurile-cadru ale învățământului primar, gimnazial, liceal și profesional includ religia ca disciplină școlară, parte a trunchiului comun.
Elevilor aparținând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor, li se asigură dreptul constituțional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2) La solicitarea scrisă a elevului major, respectiv a părinților sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate să nu frecventeze orele de religie.
În acest caz, situația școlară se încheie fără disciplina Religie.
În mod similar se procedează și pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condițiile pentru frecventarea orelor la această disciplină.”
2. Decizia 72/1995 a Curții Constituționale privind constituționalitatea unor prevederi ale Legii învățămîntului, afirmă că Religia nu trebuia înțeleasă ca disciplină obligatorie, obligativitatea constând numai în introducerea acestei discipline în planurile de învățămînt, religia și confesiunea rămânând să fie alese sau nu.

Cu mulțumiri anticipate,
Semnătura
Data


Mai multe despre inoportunitatea orelor de religie și toxicitatea acestora pe blogul meu: http://profudereligi...-la-ora-de.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate