Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ora de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Lucian, iti multumesc pentru sustinere. Cel mai probabil diriginta o sa fie cea care o sa ma intrebe despre situatia creata, dar daca nu se intampla, bineinteles ca voi discuta cu dumneaei situatia. Sunt sigur ca voi fi sustinut de colegi, toti au ramas socati de atitudinea profesorului si am discutat putin dupa iesirea acestuia din clasa, lor li s-a parut mai anormal decat mie, care ma asteptam ca odata si odata sa se intample asa ceva.

Depinde si ce nota imi poate oferi, un 4 strica media, zic eu. Oricum, daca se intampla asa ceva, sa imi dea o nota foarte proasta sau mai rau, sa ma lase cu situatia neincheata (desi nu cred ca e plauzibila situatia asta), nu e un caz de abuz ce ar putea fi sesizat undeva, cumva? Nu am absenta la ora respectiva, am testul ca dovada, colegii le vor avea cu nota pe ele, ii am martori ca mi-a fost refuzat testul, etc.

#38
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Daca iti  da 4, faci reclamatie la director, daca cunosti materia ce se preda nu poate sa iti dea 4 doar pentru ca nu esti de acord cu doctrina profesorului.

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O sa discute diriginta cu el, poi eventual directorul. Nu e nevoie de scandal, e mai bine asa pentru toti.

#40
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

View Postmadalina26, on 3rd June 2011, 23:18, said:

Daca iti  da 4, faci reclamatie la director, daca cunosti materia ce se preda nu poate sa iti dea 4 doar pentru ca nu esti de acord cu doctrina profesorului.
Cred ca ai dreptate, nu stiu totusi la ce m-as putea astepta avand in vedere spusele sale si eliminarea testului meu.

View PostLucian_M, on 3rd June 2011, 23:20, said:

O sa discute diriginta cu el, poi eventual directorul. Nu e nevoie de scandal, e mai bine asa pentru toti.
Sper sa se intample asta, stiu ca nu e nevoie de scandal dar omul pare foarte adanc inradacinat in credintele sale si nici nu accepta ideea unei intrebari ce l-ar pune in dificultate - se schimba cu totul si evita intr-un mod ciudat intrebarea (au fost doar doua cazuri pana acum, niciunul al meu).

#41
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In acest caz, procedeaza urat, nu sunt deloc de acord cu dumnealui.

#42
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostLost_Prophet, on 3rd June 2011, 23:23, said:

Cred ca ai dreptate, nu stiu totusi la ce m-as putea astepta avand in vedere spusele sale si eliminarea testului meu.

Trebuie sa fii hotarat si increzator, nu ai de ce sa te temi atata vreme cat esti sigur ca drepatea iti apartine. Vorbeste cu parintii, explica-le situatia si gasiti o solutie impreuna.

#43
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
De temut nu ma tem, daca ma temeam nu spuneam azi nimic, dar cat timp am un cuvant de spus nu ma voi da la o parte, doar de-asta exista dreptul la libera exprimare. O sa va tin la curent cu situatia aceasta in urmatoarele 2 saptamani si probabil si mai tarziu, dupa ce fac si cererea.

#44
maimu_21

maimu_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 10.03.2007
Si ceva noutati? Scoala s-a cam terminat  :unsure: .

#45
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Mamaaaaaa nasol, s-a ajuns la liceu religia!? pacat ca pe vremea mea nu se facea asa ceva! Cred ca ar fi fost show total! Am facut liceul la inceputul anilor 90 si faceam ce voiam noi, libertinaj total, aveam incorpore peste 45 de absente si nu puteau sa ne faca nimic pt ca ar fi insemnat desfiintarea unei clase si unor catedre!  Cred ca daca mai era si popa asta care venea sa ne predea cred ca ne-am fi stricat la ore de ras! Ne respectam profesorii totusi fata de astia de azi si la materiile la care stiam ca o sa dam la facultate eram chiar buni! De curiozitate v-a intrat vreodata popa in clasa?! :D Eu nu sunt ateu si impartasesc multe din preocuparile clerului, in special cele pamantesti.............. Nu imi mai aduc aminte daca incepeam anul scolar cu popa parca sa zic ca venea cate un militian si ne tinea o cuvantare.

Edited by costables, 15 June 2011 - 22:50.


#46
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

View Postmaimu_21, on 15th June 2011, 23:11, said:

Si ceva noutati? Scoala s-a cam terminat  :unsure: .
Am fost plecat si am avut si o problema cu PC-ul zilele astea, de-abia de dimineata am avut timp sa scriu un nou articol:

Quote

Din diverse motive pe care le voi ilustra intr-un alt post, n-am fost prin zona in ultimele zile. Asta nu inseamna ca lucruri nu s-au intamplat si ca n-am fost la ora de religie, unde lucrurile au decurs asa cum ma asteptam. In fine, aproape cum ma asteptam.

Dupa ce m-am ridicat din nou in picioare si am avut indrazneala de a nu mima, cel putin, rugaciunea, m-am asezat, timp in care profesorul punea notele de la teste. Cand a ajuns la Casia, s-a gandit ca ar merge o gluma ca sa ma “antreneze” intr-o viitoare discutie. Cum eu nu aveam de gand sa tac, am raspuns in aceeasi maniera degajata, dar se pare ca nu imi puteam permite sa fac glume “fiind intr-o asemenea situatie.”

Discutiile s-au adancit cand a ajuns la numele meu. Ca si prima data, am mentinut o atitudine neutra, am fost calm si am intrebat “de ce.” Am avut dezbateri cu alti credinciosi si am si citit despre cum decurg acestea. Omul incepe, discuta, dar cand nu mai are raspunsuri si nu se poate retrage din discutie, incepe sa urle. Asta s-a intamplat si acum, cand profesorul, dupa ce a constatat ca sunt prea inversunat si nu are ce raspunsuri sa imi dea, a inceput sa tipe de parca exorciza pe cineva.

Eu am intrebat de ce nu exista oameni invalizi care s-au bucurat de un membru crescut si mi s-a raspuns ca o femeie a fost vindecata de o tumora pe creier… Asta ca sa va faceti o idee despre ce raspunsuri primeam la intrebari. Din aceste cauze, ma gandesc cu groaza ca niciodata nu voi gasi un om religios care sa imi raspunda cel putin calm, daca argumente nu mai are.

M-a trimis sa citesc carti despre vietile sfintilor, pe care probabil el nu le-a citit sau nu a retinut ceea ce trebuia. Trebuie sa fii constient ca din 1000 de elevi trebuie sa gasesti cativa atei si cel putin unul indarjit ca mine, caruia trebuie sa ii explici pe loc, nu sa il trimiti sa citeasca.

Cat despre partea notelor, profesorul mi-a dat nota 10, marturisind ca nu are de ce sa ma pedepseasca, pedeapsa o voi primi mai tarziu si va fi de ordin moral. Ce nu imi place e certitudinea pe care nu o au oamenii in cazul acesta, motiv din care a aparut si mult eronatul pariu al lui Pascal.

S-a atins si un alt punct sensibil, ca eu, ateu fiind, nu vad minunile care se intampla pentru ca nu vreau sa le vad. Deci minunea nu e o minune in adevaratul sens al cuvantului, e doar o intamplare careia fiecare ii gaseste diverse explicatii. Mai sunt si cei care nu cauta nicio explicatie, pentru ca e mai comod, evident. Nici omul primitiv nu isi explica de ce rasare soarele si astfel atribuia asta unor zei.

M-am lamurit cum e cu ora de religie, cum e cu preotii, profesorul fiind unul dintre ei, un fapt aberant pentru mine, dar nu m-am lamurit cu o minune pe care mi-a expus-o: cica un om a fost transat intr-un numar considerabil de parti si pus in portbagajul unei masini. Intr-un mod inexplicabil, bucatile s-au reunit si omul a plecat pe picioarele sale acasa. Are cineva vreo sursa pentru asta?

http://randomlemons....ora-de-religie/


#47
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Deci ti-a dat zece? Atunci e bine...a facut si el un lucru bun. :D

Quote

cica un om a fost transat intr-un numar considerabil de parti si pus in portbagajul unei masini. Intr-un mod inexplicabil, bucatile s-au reunit si omul a plecat pe picioarele sale acasa. Are cineva vreo sursa pentru asta?

Povesti...

Edited by madalina26, 21 June 2011 - 16:26.


#48
thelion

thelion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008
Cel mai bun sfat ar fi sa o invete ca pe istorie.

#49
Anca_

Anca_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.06.2011
Eu sunt atee si m-am prefacut de cand ma stiu ca ma rog la inceputul/sfarsitul orelor. Iar rugaciunile care trebuiau uneori invatate nu m-au deranjat, din contra. Le-am recitat ca si cum as recita o poezie la romana. Eu zic ca indiferent daca elevul este ateu sau nu, poate memora cateva cuvinte pentru o nota buna care il va ajuta mai departe. Cel putin in cazul meu nu rugaciunea a contat, ci beneficiul obtinut de pe urma acesteia.

#50
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
De ce sa mimezi si sa fii ipocrita? Pentru o nota "care te ajuta mai departe?" Mai bine trag mai tare la franceza (unde momentan am media 8) sa am o medie mai mare decat sa mimez rugaciuni.

Edited by Lucian_M, 20 July 2011 - 20:22.
sters quote.


#51
DecepticonShockwave

DecepticonShockwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
Sa ma simt discriminat ca la un test la care trebuia sa scriem parerea noastra despre martiri.Am fost comparat cu Stalin ori ca ideile mele erau a unele pur neo-naziste si daca am fost ruda cu Hitler.

#52
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011
Ce ai scris in acel test?

Edited by Lucian_M, 16 August 2011 - 01:22.


#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
A scris sa nu mai citezi mesajul anterior.

#54
DecepticonShockwave

DecepticonShockwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011

View PostDecepticonShockwave, on 15th August 2011, 20:24, said:

Sa ma simt discriminat ca la un test la care trebuia sa scriem parerea noastra despre martiri.Am fost comparat cu Stalin ori ca ideile mele erau a unele pur neo-naziste si daca am fost ruda cu Hitler.

Am cautat testul pe urma mi-am amintit ca mi-a ramas la profesoara de religie a zis ca il pastreaza pentru ceva.
Intru la ora aflu ca trebuie sa scot o foaie de hartie si sa scriu parerea mea despre martiri,eu necredincios  paralel cu religia trebuia sa scriu ceva,ori imi trecea 3.Si am inceput sa scriu ca martiri sunt niste idioti,lasi niste oameni prostiti de religie.Pe urma am scris miezul cum ca toti ar trebui
Spoiler
.
Am scris doar ideile principale restul a trecut mult de cand am dat testul dar am retinut ''miezul''.

Am cenzurat intr-o oarecare masura sa nu deranjez buni cetateni.

Si sa fiu on.

Religia in licee e o tampenie.Din cate am observat pe nimeni nu intereseaza absolut nimic de religie,in plus ora de religie e daor un privilegiu de a face propaganda pentru crestinism.Personal nu ma rog nu ascult toate lectiile doar cele ce ma intereseaza.Consider religia o materie ''normala'' si o tratez ca atare.

Edited by DecepticonShockwave, 16 August 2011 - 07:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate