Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ora de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu am avut exact problema asta la liceu cand ora de religie (din pacate nu de istoria religiilor) a devenit obligatorie. Am spus clar ca sunt atee si nu ma voi ruga si totul a fost ok. La rugaciune, pur si simplu ma ridicam in picioare cu ceilalti si asteptam sa se sfarseasca. Nu mi s-a cerut niciodata sa ma rog, notele le-am luat pe subiecte de ,,stiut materia", nu pe smerenie. Mie mi s-a parut interesant, culmea, ca desi sunt atee eram si cea mai activa la ore pentru ca dezbateam tot felul de nazbatii, de la dinozauri la dentitia umana.

Nu stiu cum stau lucrurile la clasele mai mici, nu cred ca ar trebui sa fie o problema, totusi.

Edited by Thomas-, 31 July 2010 - 22:44.


#20
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdyana25, on 31st July 2010, 23:18, said:

Si eu am vrut sa intreb asta, dar m-am gandit ca as putea atinge un subiect sensibil pentru parinte. Ideea e ca de regula copiii sunt oglinda parintilor - parintii credinciosi vor copii credinciosi, parintii atei vor copii atei.
Dar mie nu mi se pare corect pentru copil, parintele isi ia prea in serios rolul de parinte. El trebuie sa sprijine copilul in luarea propriilor sale decizii, si sa l invete sa faca asta inca de mic, nu sa l ingradeasca si prin asta sa-l invete ca altii trebuie sa gandeasca in locul lui. Cand o sa creasca mare o sa fie obisnuit sa gandeasca gresit, sa faca lucruri fara sa cerceteze si fara sa se intrebe el ce vrea, si nu ce vor altii pentru el... In fine, asta e parerea mea, pana la urma.

Edited by me_raul, 31 July 2010 - 22:56.


#21
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postme_raul, on 31st July 2010, 23:55, said:

Dar mie nu mi se pare corect pentru copil, parintele isi ia prea in serios rolul de parinte. El trebuie sa sprijine copilul in luarea propriilor sale decizii, si sa l invete sa faca asta inca de mic, nu sa l ingradeasca si prin asta sa-l invete ca altii trebuie sa gandeasca in locul lui. Cand o sa creasca mare o sa fie obisnuit sa gandeasca gresit, sa faca lucruri fara sa cerceteze si fara sa se intrebe el ce vrea, si nu ce vor altii pentru el... In fine, asta e parerea mea, pana la urma.

Tocmai ai descris o familie religioasa tipica, ma rog, greselile pe care le face.

#22
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostThomas-, on 31st July 2010, 23:43, said:

Eu am avut exact problema asta la liceu cand ora de religie (din pacate nu de istoria religiilor) a devenit obligatorie. Am spus clar ca sunt atee si nu ma voi ruga si totul a fost ok. La rugaciune, pur si simplu ma ridicam in picioare cu ceilalti si asteptam sa se sfarseasca. Nu mi s-a cerut niciodata sa ma rog, notele le-am luat pe subiecte de ,,stiut materia", nu pe smerenie. Mie mi s-a parut interesant, culmea, ca desi sunt atee eram si cea mai activa la ore pentru ca dezbateam tot felul de nazbatii, de la dinozauri la dentitia umana.

Pai vezi, a fi ateu sau a fi teist e doar o denumire, thomas-, poate ca exista ceva in tine care nu tine cont de astfel de denumiri, pentru ca in ambele categori de oameni atei si teisti se gasesc persoane care respecta anumite lucruri, de fapt aceleasi lucruri numai ca poate le numesc altfel si au motivatii diferite. Oricum nu vreau sa deschid acum alte discutii. Pentru ce s-a scris consider ca am spus ce am am avut de spus.

View PostThomas-, on 31st July 2010, 23:57, said:

Tocmai ai descris o familie religioasa tipica, ma rog, greselile pe care le face.
da, it s true, si ar fi bine sa nu fie repetata greseala asta si de o familie atipica adica nereligioasa. Ateu ateu, dar tot crezi in ceva, in convingerile tale. :D

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Scuze, poate spun prostii, dar țin minte că acum câțiva ani se putea face o cerere către conducerea școlii cum că părinții doresc retragerea copilului de la ora de religie. Am găsit și un model, aici. Nu mai e valabilă treaba asta?

Edited by antigen, 31 July 2010 - 23:05.


#24
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
E valabilă.

Cam interesant de decis ce face copilul în acea oră liberă, totuși .. dacă religia e între alte materii (și nu prima sau ultima oră), școala n-o să vrea să-și asume răspunderea pentru ce se întâmplă când elevul nu e în școală.

#25
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
Teoretic e obligat sa stea in clasa.La mine in clasa am 2 copii penticostali, restul de religie ortodoxa.Cei 2 fac orele la sfarsit de saptamana, cand vine pastorul sa faca cu ei, in rest, la orele de religie stau in clasa cu ceilalti, nefiind obligati sa participe la ora si bineinteles nefiind notati de catre profesor

#26
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mie orele de religie din liceu mi se păreau foarte bune pentru oricine.

Ne uitatm la filme gen Devil's Advocate, Meet Joe Black, The DaVinci Code sau altele care aveau tangență într-o oarecare măsură cu divinitatea și le dezbăteam.
Dezbăteam teme de genul: ce-am face dac-am avea copii la vârsta noastră, sau ce-am face dacă fata noastră ar rămâne însărcinată la o vârstă mică (sub 18 ani). Discutam despre exorcizări ș.a. teme de genul.

Edited by m3th0dman, 23 September 2010 - 15:55.


#27
impartial_politic

impartial_politic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 367
  • Înscris: 17.08.2010

View Postm3th0dman, on 23rd September 2010, 16:54, said:

Discutam despre exorcizări ș.a. teme de genul.
Si ce va zicea?

#28
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View Postantigen, on 1st August 2010, 00:04, said:

Scuze, poate spun prostii, dar țin minte că acum câțiva ani se putea face o cerere către conducerea școlii cum că părinții doresc retragerea copilului de la ora de religie. Am găsit și un model, aici. Nu mai e valabilă treaba asta?


View Postdaimon', on 22nd September 2010, 03:19, said:

E valabilă.

Sigur? In liceu am completat si eu cereri de genul, dar auzeam pe la stiri ca ar vrea astia sa faca religia obligatorie pana in clasa a XII-a. Poate nu s-a votat legea, cine stie.

#29
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Constituția îți asigură libertatea religiei deci nu te poate obliga nimeni să faci disciplină de religie dacă nu vrei.

#30
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Buna seara tuturor,

Am dat un search inainte, dar nu am gasit exact raspunsurile pe care mi le doream. Intamplarea face ca eu sa fiu ateu si totusi sa asist la orele e religie ca la oricare alta ora, cu o atitudine respectuoasa fata de profesor. Astazi a avut loc un eveniment care m-a determinat ca de anul viitor sa renunt la materie. Aveti mai jos un articol pe care l-am postat pe blogul personal:

Quote

Am ramas siderat, daca nu chiar scarbit, de ora de religie de astazi. Aveam test anuntat de acum 2 saptamani si m-am pregatit, cat de cat, am citit lectiile din care urma testul. Testul l-am dat si ora a trecut, urmand clasica rugaciune. Inca de pe clasa a IX-a nu m-am rugat si nu m-am inchinat, dar se pare ca profesorul a sesizat asta tocmai acum, sau de-abia acum s-a hotarat sa ma chestioneze.


M-am ridicat in picioare si i-am spus motivul, ca nu cred. A ramas putin perplex apoi si-a schimbat clasicul ton al vocii. Il stiam un om glumet, dar nu un om care sa ii batjocoreasca pe ceilalti, pentru ca nu mi-a tinut o lectie de morala religioasa ci a apelat la vorbe dure. Eu mi-am mentinut punctul de vedere, am ramas calm si am fost respectuos pe tot parcursul discutiei, desi acesta a avut o oarecare tentativa de a imi sugera un blestem.

Inainte sa plece m-a pus sa imi iau testul inapoi, “ca imi va da el o nota.” Inca am testul si il voi pastra cel putin pana ora viitoare. Sunt tare curios ce are de gand sa faca si daca este pregatit pentru o discutie sau o dezbatere cu cel “pierdut de-a dreptul, fara speranta.” Omul ar fi trebuit sa aprecieze ca m-am ridicat la rugaciuni cand puteam sa stau tolanit pe scaun si am invatat ce era de invatat. Se pare ca nu exista o asemenea apreciere.

Asta mi-a pus capac vizavi de orele de religie, de preoti si de treaba asta in general, sunt absolut scarbit de atitudinea pe care a avut-o profesorul, adoptand o atitudine violenta din punct de vedere verbal in loc sa discute calm si eventual sa imi dea sfaturi. Se pare ca a-ti exprima opinia liber cand e vorba de religie nu prea se poate, dar eu o voi face pana la capat!

Ca ateu, ma pot scuti de ora (desi nu vad de ce nu)? Are cineva un model de cerere actualizat? Sunt cateva pe net dar nu stiu cat de bune mai sunt. Va rog sa tratati subiectul cu seriozitate, sa dau inapoi nu mai e o solutie.

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Continuam aici.


On-topic: fiecare e liber sa creada in ce doreste. Profesorul respectiv nu a avut o atitudine corespunzatoare. Si eu discut cu unii amici de alta religie sau atei, nu m-a deranjat niciodata acest aspect. Din cate stiu eu, orele de religie nu sunt obligatorii pentru cei de alta/fara credinta, dar cica pe adventisti/penticostali etc ii poate asculta un pastor de al lor. Daca tu esti ateu (voit sau nu), faci cerere (parintii) la directiune si mai departe- te descurci. Insa daca treaba asta s-a intamplat la sfarsitul anului, sa nu fie alte motive sau sa nu ne spui toata chestiunea in cauza.

Edited by Lucian_M, 03 June 2011 - 21:46.


#32
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Nu stiu ce alte motive ar putea fi, din nou o spun, nu am avut o purtare necuviincioasa la nicio ora de religie, nu am pus intrebari incomode profesorului, am fost prezent, am invatat cand a fost sa invat si toate cele necesare ca pentru o alta ora. Astazi s-a intamplat primul episod din acest eveniment, venit din senin.

Acum ma voi descurca, indiferent de ce nota imi va da, cererea o voi inainta cu privire la anul viitor. Cand ar trebui depusa?

Edited by Lucian_M, 03 June 2011 - 21:52.
sters quote


#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De acuma, anul urmator, in perioada 1-15 sept.

Oricum, cu o nota nu are ce sa-ti strice mult media, insa poti sa discuti cu dirigintele, eventual directorul. Eu de obicei tin cu profesorii (sunt si eu unul), insa din cate mi-ai relatat, nu pot decat sa-ti dau dreptate si sa-mi fie rusine de colegul meu, indiferent cine ar fi dumnealui. Nu s-a purtat cuviincios. Eu i-am spus profesoarei de religie - la intrebarea ei: daca fumati, considerati ca va respectati trupul?- eu i-am zis ca da, ma respect, fumez Rothmans International, pachet patrat. Eram intr-a XIII-a, liceu pedagogic, profa era venita in locul sotului ei, preot si profesor. Clasa era pe jos, profa se facuse de alta culoare, a schimbat rapid vorba, n-am mai zis nimic nici de alcool, nici de discoteci. Ce vremuri prin 2000...


Discuta cu dirigintele, explica-i situatia la ora, colegii te pot sustine.

#34
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostLost_Prophet, on 3rd June 2011, 22:30, said:

Ca ateu, ma pot scuti de ora (desi nu vad de ce nu)?

Din cate am inteles, da, depui o cerere (standard cred) la director. Nimeni nu te poate obliga sa faci religie daca nu vrei, e o mare discriminare. Mie nu mi s-a intamplat inca....mai astept :P

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu e neaparat vorba de "asteptat", insa nu e frumos din partea profesorului sa aiba o astfel de atitudine.

#36
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Stiu asta, dar eu ma refeream la mine, eu inca  astept sa isi dea seama profesorul meu ca sunt atee, ar fi o "binecuvantare".I-am inghitit aberatiile  un an intreg.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate