Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Respectarea in detaliu a proiectului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
bubuta

bubuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.08.2006
Salut la toata lumea.

M-am gandit sa deschid acest topic, deoarece m-am apucat sa construiesc o casa si as avea nevoie de anumite pareri a celor care sunt in domeniu.
Totul e gata..proiect cu toate avizele si taxa la inspecoratul de constructii. Apa, curent, plus sapat fundatia si demisol pt. garaj (mecanizat).

[ http://lookpic.com/d2/i2/3351/W3KdHRRQ.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cati dintre cei care au construit o casa au respectat, sa zicem, cantitatea de fier beton specificata in proiect, ori proiectul in totalitate?

Eu ma gandesc ca e prea mult 10 tone de fier cat scrie in proiectul. Un amic a avut 13 tone in proiect si a bagat numai 3-4.
Ex: Pardoseala la demisol (garaj), in proiect e trecut doua randuri de fier beton ( sa zicem ca doua plase de fier sudata ), cea de jos de mm 12, si cea de deasupra de mm 10 (confectionate 20cm distanta intre fier). Eu m-am gandit ca e suficient doar cel de 12, deci doar un rand de fier cu distante de 15 cm intre fier, de-a lungul si latul. Pardoseala avand grosimea de 35 cm, eu am zis sa o fac de 25 cm si numai un rand de fier beton. Pamantul l-am acoperit cu o remorca de piatra mai mica pe care am tasat-o.
Un inginer cand a vazut cantitatea de fier beton trecut in proiectul meu a zis ca este ca pt. o  constructie industriala.
Constructia o fac in regie proprie. Mentionez ca socrul meu e proiectant (nu el a facut proiectul, mi-a facut calcul si mi-a zis ca ies mai scump daca mi-l facea el, cu toate ca nu imi lua bani pe el, poate asa o fi)..si vrea sa respect proiectul in totalitate.
Am vazut o casa pe net si am comandat-o cu tot cu instalatia sanitara, electrica, fosa.....
Cei care au construit case pe langa mine au ramas surprinsi de fundatie/adaincime...Cica ei nu au facut asa de mare. 1.30 m adancime si 55 latime talpa fundatiei care e 40cm inaltime.
Casa e D+P+M. Demisolul este numai la garaj, peste care vine cateva camere de locuit.

Astept sugestii de la cei cu experienta mai multa decat mine.

Multumesc.

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Inainte sa deschizi topicul, te-ai gandit sa citesti si ce-au scris altii vreme de cativa ani?
Nu mi-o lua in nume de rau, dar dupa intrebarile puse....e clar ca ai nimerit aici si ai si deschis topicul.
Fa un efort, te rog, citeste macar 5 zile p-aici, pe jurnale, vezi cum merge treaba si daca ai lucruri pe care nu le intelegi, te ajutam cu placere pe topicele dedicate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate