Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cat ce adanc trebuie facut caminul de canalizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
prafu

prafu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.02.2008
Salut.
Sunt in faza in care imi construiesc o casa care are si sistem ce canalizare care va fi racordat mai tarziu de canalizarea stradala. Din cate am citi pe internet adancimea de inghet pentru bucuresti si zonele limitrofe este de 80cm. Am sapat si construit caminele de canalizare la adancimea de 1m ca sa fiu acoperit.
Astazi a trecut arhirecta pe la casa si mi-a zis ca nu este bine ce am facut deoarece pe sub teava de canalizare trece si teava de alimentare cu apa . teava de alimentare cu apa trece perpendicular pe canalizare si la o adancime de -1.50m asta inseamna ca trecepe pe la sub 50cm fata de canalizare.
Arhitecta sustine ca teava de alimentare cu apa trebuie sa fie deasupra tevii de canalizare insa nu a stiut sa imi explice din ce cauza si sa ma trimita la un normativ "asa stie ea" insa pentru mine asta nu este un raspuns.
i-as respecta deizia doar ca nu o sa mai am la teava de apa adancimea minima de inghet daca o mut mai sus.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum sta treaba si daca se poate sa faceti referire la un normariv si un capitol anume.

Va multumesc.

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 prafu, on 28th July 2010, 18:41, said:

... adancimea de inghet pentru bucuresti si zonele limitrofe este de 80cm+10cm=90cm. Am sapat si construit caminele de canalizare la adancimea de 1m ca sa fiu acoperit.
...
Arhitecta sustine ca teava de alimentare cu apa trebuie sa fie deasupra tevii de canalizare...
păi, da.
perpendicular înseamnă că cele 2ouă se suprapun într-un singur punct, după care fiecare își vede de traseul ei.
țeava de apă fiind flexibilă, poate, la o adică, urma un traseu convenabil (șerpuit de ex) ocolind obstacolele. plasată la 90cm adâncime este arhisuficient.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate