Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

RDS dynamic IP si ROTLD

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Salutare,

Mi-am cumparat si eu un domeniu .ro de la rotld, unde la nameserver therebuie sa introduc o adresa de IP.
ISP -ul meu  este RDS si im-i da IP dinamic.

Intebarea e simpla: ce si unde sa setez, ca domeniul meu sa arate la calculatorul meu?

Am un router, care o updateaza la dyndns registrrea mea, dar la rotld nu pot sa dau nume de domeniu, ci numai IP.
La http://freedns.afraid.org/ am adaugat domeniul, dar numai subdomeniul ma lasa sa setez, nu si domeniul complet(CNAME).

Fie domeniul comparat de la rotld.ro : domeniulmeu.ro
La dyndns.com, updateaza routerul:  subdomeniulmeu.dyndns.com cu IP ul meu actual


Eu a-si dori, ca  domeniulmeu.ro sa arate la subdomeniulmeu.dyndns.com, sau la IP-ul meu.  (Portul 25,110,21,22,80 ect sunt forwardate in router unde trebuie)

Ceeace am reusit sa fac este ca www.domeniulmeu.ro prin CNAME la freedns.afraid.org arata la subdomeniulmeu.dyndns.com , dar as-i dori sa nu creezi pt fiecare subdomeniu cite o inregistreare la freedns.afraid.org, si bineinteles, sa nici nu platesc abonament business la RDS si nici sa modific tipul abonamentului ( pt static IP).  Cum e posibil?


Am vazut, ca are ceva API rotdl si are si ceva clent PHP pt aia.
Sa creez un soft utilitar, care se connecteza afara si afla IP-ul meu actual, si daca s-a schimbat ( routerul deconectat de la RDS) atunci updateaza inregistrarea de ns.domeniulmeu.ro la IP ul meu actual?

De remarcat: routerul deconecteaza 5-10 ori pe saptamina, calculatorul si routerul ar rula non stop.

Edited by matheszabi, 27 July 2010 - 04:48.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Tu ai nevoie de la dyndns de asta: http://www.dyndns.co...ces/dns/custom/
Serviciul gratuit nu permite ce-ti doresti.

Bafta!
p.s. si in acel moment inregistrezi nsurile pentru domeniul tau catre nsurile specificate de dyndns (si nu e musai sa fie ip)

#3
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Am ales DNSpark.
Am un client, care ruleaza ca si service si imi updateaza IP ul, cind se scimba.

Acuma am problema la setarea propriul mail server. Am ales hmailserver.
O oarecare problema este ca RDS-ul blocheaza portul 25. Sigur ca se poate face cerere sa-mi deblocheze, si cind schimb adresa atunci iarasi, dar a-si dori ceva mai universal. In prima faza m-am gindit sa fie contul de gmail un smpt relay server. Dar google -ul cu google apps dupa cite am inteles modifica valoarea FROM, si cind se da reply la mesajul trimit de domeniulmeu.ro , atunci ajunge la contul de gmail, la toti usersi din domeniulmeu.ro. Am cautat si am gasit ceva freeware, si am citit documentatia/tutorialul, iar la descarcare apare cea noua versiune ...pe bani. Stie cineva un server pt acest scop?

Edited by matheszabi, 11 August 2010 - 01:17.


#4
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Vezi ca este google apps standar edition (50 de adrese de mail) care iti permite sa ai cont-urile de mail pe gmail cu numele tau de domeniu. Ai simplifica toata configuratia din moment ce nu mai trebuie sa hostezi serverul de mail si antispam, etc.... Tot ce e nevoie pentru a te inscrie pe google apps este sa ai acces la setarile de dns si iti faci setarile de mx catre google, intra pe http://www.google.co...roup/index.html pentru mai multe detalii

Edited by Ravy, 12 August 2010 - 13:54.


#5
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Da ce router ai tu de se deconecteaza asa des?...ca al meu sta cu lunile conectat,schimba router-ul cu unul bun.
PS. Treci pe UPC si vei avea IP static,si te vei bucura si de un internet stabil care nu se deconecteaza asa des ca RDS-ul(vei avea un uptime foarte bun pt site-uri) si numai e nevoie sa schimb NS-urile la rnc.

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
poate iti zice ceva pppoe. vezi ca upc nu ofera ip static e mai scump si merge si mai prost comparativ cu rds.

Edited by carmenclara1, 11 August 2010 - 11:13.


#7
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
E mai scump dar e mai stabil UPC-ul....eu am multi care se plang de RDS ca le cade des internet-ul...iar mie daca imi cade de 4 ori/an e bine.
Stiu ca la mine la UPC de fiecare data cand ies in internet are acelasi IP la fiecare conectare, in 10 ani de cand am internet de la ei nu am vazut mai mult de 4 IP-uri schimbate,cel ptin asa e la mine in Constanta.

Edited by X5, 11 August 2010 - 11:21.


#8
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009

 manssebas, on 11th August 2010, 10:04, said:

Vezi ca este google apps standar edition (50 de adrese de mail) care iti permite sa ai cont-urile de mail pe gmail cu numele tau de domeniu. Ai simplifica toata configuratia din moment ce nu mai trebuie sa hostezi serverul de mail si antispam, etc.... Tot ce e nevoie pentru a te inscrie pe google apps este sa ai acces la setarile de dns si iti faci setarile de mx catre google, intra pe http://www.google.co...roup/index.html pentru mai multe detalii

Google apps are si dezavantaje, nu numai avantaje.
Daca pun acolo si vreau sa migrez altundeva, atunci nu pot.
Eu vreau sa hostez web si mail serverul. Antispam si antivirus am integrat cu hmailserver.

RDS-ul e bun pt mine deocamdata, UPC nici nu stiu daca e in orasul asta, oricum nu e foarte popular si mai e si scump.

S-a ars alimentarea de la roter ( Dlink 512?) acum in loc de 5v primeste 4.5V dintr-un alimentator universal. Am cumparat un router nou insa chiar acum nu pot sa pun in functiune, peste citeva saptamini poate.


Este ceva free smtp relay server? -care nu este in blacklist

Dupa ce pun in functiune aceasta minunata configuratie si vad ce si cum / unde merge, si o sa am produsul finisat( peste citeva luni bune) o sa am nvoie pt ala o configuratie asemenatoare: web , mail hosting, internet business(cu upload speed mult mai mare care am eu momentan), ect, pina atunci va fi bun si asta low cost

#9
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Am gasit si un free smtp relay.

Edited by Ravy, 16 August 2010 - 17:11.


#10
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009

 matheszabi, on 15th August 2010, 02:13, said:

Am gasit si un free smtp relay.

La rds, daca ceri sa deblocheze portul 25, ti se va debloca.
Pe windows cu un hmailserver ai maiserverul si dai la rds mailurile tale. E de ajuns sa citeasca si ei nu trebuie si un relay:)
Avind IP dinamic, adica dintr-un block de ip sint mereu cu IP-ul meu in spam blacklist la citeva situri recunostute. => cind timit eu mail undeva, unde este un mail server cu spam filter configurat la acele siteuri, probabil ca o sa apara mesajul meu intre spam/junk si nu inbox, daca se trimite la destinatar si nu se sterge din primul pas...

Iar cu dnspark merge treaba: daca nu arat la subdomeniulmeu.dyndns.com , si updatez la ei un  cimp cu IP ul meu la ei direct.
La rotld trebuie setat aceasi ns-uri care apare la domeniul meu la dnspark ( ei au vreo 6 ns, dar acele 2-3 treubuie setat ce se arata interior.

Teoretic: cu pppoe am aceeasi ip pina nu opresc calculatorul,routerul -au confirmat si ei de la rds.

- am scris un mic programel, care citeste ip ul meu din exterior din 10 in 10 minute ( connection keep alive), care ruleaza non stop. Daca pierde conectiune de net routerul, daca e weekend si retea incarcata si rds-ul iarasi nu mai rezista, daca se repara la liniile de tensiune dupa a vreme ploioasa, daca... pur si simpu mi se schimba IP-ul. Nu am ce face . Cinva in 5 in 5 minute, citeodata la 24 de ore sau chiar mai mult rezista, dar 1 saptamina cu siguranta nu.

Practic: poti sa ai web, mail hosting si tot felulri de hosting la tine ( gratuit ) insa nu si dns hosting, pt ca rotld.ro nu dispune niste tool-uri de update ip la nameserver si cu ttl mic. De aceease trebuie apelat la dns hosting exterior, unde iti setezi (automat) ip -ul tau (dynamic dns).

Caz rezolvat :)

Edited by matheszabi, 27 October 2010 - 13:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate