Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Casa P+M 50mp la sol

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
CR!ST!AN

CR!ST!AN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2007
Salut,

Revin si eu cu o intrebare pe care cred ca am postat-o undeva aiurea.Am un teren in provincie  la vreo 30 km de Buc. de 1100 mp .Intentionez sa construiesc o casa si deocamdata incerc sa imi fac o idee cam de ce bani as avea nevoie.Ma intereseaza ceva cam in genul asta .link editat. Care are ar fi un minim si un maxim la care poate sa ma duca o asemenea constructie.Pe teren nu am gaze si canalizare. Multumesc anticipat pentru orice raspuns si sfat.

Recomandare:
Te rog sa extragi planurile si fotografiile din linkul postat anterior si sa le atasezi pe SP fara a fi identificat "brandul" autorului.

Edited by gugutata, 26 July 2010 - 11:51.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iti sugerez sa faci o casa cu etaj si terasa mare catre sud ca sa nu mori de cald. uita ideea manelista de a face mansarda!

SUSTIN CU OBSTINATIE CA MANSARDA NU SE PRETEAZA CLIMATULUI DIN CAMPIE. PUNCT

#3
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
Se poate face ce doresti ,eu am o astfel de casa ,sunt la finisaje , stau la campie si nu sunt manelista chiar nu-mi plac manelele desi nu vad legatura.Am acoperit casa cu tigla ,am izolat mansarda (adica sub podeaua podului si lateralele ) cu vata minerala si bazaltica(alt strat ) si intentionez, daca mai raman resurse sa izolez si podul cu vata ca si fie bine si acolo.Acum e destul de bine la mansarda desi afara sunt temperaturi de 34-35 grade celsius(incomparabil mai racoare decat la bloc la etajul 3)desi afara sunt temperaturi de 34-35 grade celsius.

#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 rich1974, on 26th July 2010, 12:49, said:

iti sugerez sa faci o casa cu etaj si terasa mare catre sud ca sa nu mori de cald. uita ideea manelista de a face mansarda!

SUSTIN CU OBSTINATIE CA MANSARDA NU SE PRETEAZA CLIMATULUI DIN CAMPIE. PUNCT

Sustii cu obstinatie prosteasca legatura dintre mansarda si manele, chiar nu intelegi ca nu poti sa te c--i in gustul omului.

http://forum.softped...t...;p=7093410

#5
CR!ST!AN

CR!ST!AN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2007
OK am inteles treaba cu mansarda.Fiecare face cum ii place.
Dar un pret estimativ?La ce suma maxima pot ajunge? E vorba de 50-60 mp amprenta. Jos ar fi un living,bucatarie si baie iar sus 2 camere ,si o baie.Nimica sofisticat.

#6
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 rich1974, on 26th July 2010, 12:49, said:

iti sugerez sa faci o casa cu etaj si terasa mare catre sud ca sa nu mori de cald. uita ideea manelista de a face mansarda!

SUSTIN CU OBSTINATIE CA MANSARDA NU SE PRETEAZA CLIMATULUI DIN CAMPIE. PUNCT

Gandesti ca un manelist, te exprimi si aduci argumente ca un manelist. Gandesti nu!

Ignora exemplarul de mai sus, fa-ti casa cum iti place tie.

Un P+M, 50 mp. amprenta, probabil ca il faci la cheie, cu finisaje medii, cu in jur de 40000 euro. Dar sunt multe de discutat, de luat in calcul, iar la finisaje preturile o pot lua razna rau de tot.

Succes!

Edited by portocaliul, 28 July 2010 - 21:34.


#7
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 rich1974, on 26th July 2010, 12:49, said:

iti sugerez sa faci o casa cu etaj si terasa mare catre sud ca sa nu mori de cald. uita ideea manelista de a face mansarda!

SUSTIN CU OBSTINATIE CA MANSARDA NU SE PRETEAZA CLIMATULUI DIN CAMPANIE. PUNCT  :lol:  :thumbup:
tocmai că Sudul unei case este cel mai încins. deci ideea cu muritul de cald este pe invers decât cum spui.
apoi, relația dintre mansardă și maneliști, este una destul de absconsă. MirceaEliade în perioada interbelică, poetul Nichita, mai încoace...CorinaChiriac...și exemple sunt la tot pasul...au îndrăgit o perioadă din viața lor, locuitul la mansardă.
așa că...de unde și până unde?

Edited by euribiontuL, 28 July 2010 - 21:52.


#8
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
pot sa-ti spun ca la rosu cu acoperis cu tot (fara izolatia sub el) o astfel de casa din bca pe structura de beton cu placa turnata peste parter si cu geamurile termopan ar fi in jur de 18000 de euro - 20000 de euro cu tot cu materiale in functie de pretul la manopera .Manopera variaza de la 5300-7000 euro cel putin in provincie (preturile sunt din toamna lui 2009) , finisajele sunt un pic mai scumpe si instalatiile termica si electrica.

#9
CR!ST!AN

CR!ST!AN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri.La suma de 40.000 de euro ma gandeam si eu.Acum ramane sa fac rost de banii astia :)

#10
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

 rich1974, on 26th July 2010, 11:49, said:

SUSTIN CU OBSTINATIE CA MANSARDA NU SE PRETEAZA CLIMATULUI DIN CAMPIE. PUNCT

Raspuns dur, corect, si partial ADEVARAT !

Complet ar fi: O casa moderna la campie cu mansarda se potriveste ca nuca'n perete!

Functie de zona insa, se pot face sarpante (nu musai mansarde locuibile) si la campie:
- Dobrogea - tigla arsa rotunda (nu bramac si alte modernisme)
- Vechiul regat:
    a. stilul brancovenesc
    b. stilul "ante/inter belic" francez, cu tabla decorativa (cred ca manopera este exorbitanta, in caz ca mai face cineva asa ceva)
- Banat/Crisana (zona de vest) - arhitectura austriaca
...

#11
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 vladdygo, on 26th January 2011, 22:43, said:

Raspuns dur, corect, si partial ADEVARAT !

Complet ar fi: O casa moderna la campie cu mansarda se potriveste ca nuca'n perete!

hai mai bine sa facem turnulete!
mansarda ti-o da un acoperis inalt;un acoperis inalt (cu o inclinatie mare) are f.multe avantaje;explica-mi de ce nu l-as face?
ca sa dea bine cu arhitectura zonei?...despre ce arhitectura vorbim?...arata-mi cartierele noi facute in jurul bucurestiului,in care s-a construit dupa "specificul zonei"
ca sa potriveasca climei?!...cumva nu prea au fost precipitatii in ultima vreme?
casa ti-o faci cum iti place, in principiu si in lipsa unor stiluri impuse sau recomandate chiar, se vede unde s-a ajuns.

#12
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
In studentie lucram la o firma de cadastru/arhitectura/structura in zona pipera, atunci aproape virgina. Dintre toti clientii retarzi care voiau printre altele un acoperis de munte in zona de campie, un geam acolo ca li se parea mai interesant si alti cretinopati fara scoala si fara bun gust, s-a intamplat ca o data sa vina unul ce statuse ceva vreme p'afara.
A discutat cu patronul, cu arhitectul, si ne-a zis bugetul sau: 300.000USD (eu aveam atunci salariul de 250 USD...), si i-a spus arhitectului ca are mana libera sa-i faca o casa ultramoderna, fara briz-brizuri si ne-a promis ca nu va interveni in detalii, ci doar a exprimat sumar care ar fi necesitatile sale in materie de compartimentare (nr camere/etaje/ etc. dar foarte generalist). "comitment-ul" patronului a fost ca nu-l va jecmani, si se va incadra in bugetul specificat.
Dupa ce locuinta a fost gata, au venit cativa ghertzoi de pipera si i-au oferit la vreme aia (2003) 1.5mil USD pe acea casa.

Pe langa suma uriasa la acea vreme, intamplarea ma marcheaza si acum. Singurul client ce a procedat corect...din pacate la noi toti le stiu pe toate, au "gust" in orice domeniu, si le" trebuie" orice si-a facut vecinul...dar sa fie mai mare...

so, fa-ti tata sarpanta sa nu-ti cada zapada-n cap. cu sigurtanta ca va fi o casa moderna pe care o sa obtii la vanzare 1/5 din cat vei fi bagat in ea.

Edited by vladdygo, 26 January 2011 - 23:11.


#13
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 vladdygo, on 26th January 2011, 23:10, said:

so, fa-ti tata sarpanta sa nu-ti cada zapada-n cap. cu sigurtanta ca va fi o casa moderna pe care o sa obtii la vanzare 1/5 din cat vei fi bagat in ea.

mi se rupe cat scot la vanzare;am facut-o cum am dorit si, nascut crescut la campie,am dorit intotdeauna o casa in stil de "munte"
casa o fac ptr mine si dupa placerea mea- am facut-o cum am considerat de cuviinta tinand cont de teren,pozitie si buget: eu locuiesc in ea, eu ma simt bine- daca o faceam ptr. vanzare judecam altfel.
in 2 variante voi pleca din casa asta- intre 4 scanduri sau, daca o mai ducem mult asa, emigrare.
cine va mosteni aceasta casa sa zica saru'mana ca are un acoperis deasupra capului;nu-i place sa o darame sau sa o modifice.
in a doua varianta, voi gasi eu un taran (ca mine) sa doreasca o casa de munte la campie!

faceti-va voi case terasate, ca tot aici o sa va vad vaitandu-va de infiltratii!
(deja nici nu-s gata inca si multi de vaita de "dorei" si calitatea lucrarilor)

 vladdygo, on 26th January 2011, 23:10, said:

Pe langa suma uriasa la acea vreme, intamplarea ma marcheaza si acum. Singurul client ce a procedat corect...din pacate la noi toti le stiu pe toate, au "gust" in orice domeniu, si le" trebuie" orice si-a facut vecinul...dar sa fie mai mare...

d'le inginer sau arhitect, ce te face sa crezi ca ai gusturi mai bune ca ale mele?!

iti spun sigur ca n-ai!


si sa-ti mai zic o smecherie-...modificand panta acoperisului am obtinut o incapere de 40 de mp...
stii ce inseamna 40 de mp?...ai idee?  


sa-ti mai pun o intrebare; cum ai reusit in 2003 sa traiesti cu 250$ pe luna...sunt tare curios

Edited by buleala, 27 January 2011 - 09:10.


#14
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

 buleala, on 27th January 2011, 09:15, said:

mi se rupe cat scot la vanzare;
Nu are decat sa ti se rupa...


am facut-o cum am dorit si, nascut crescut la campie,am dorit intotdeauna o casa in stil de "munte"
casa o fac ptr mine si dupa placerea mea- am facut-o cum am considerat de cuviinta tinand cont de teren,pozitie si buget: eu locuiesc in ea, eu ma simt bine- daca o faceam ptr. vanzare judecam altfel.
Genul asta de oameni ne polueaza fonic si vizual.
Inteleg ca ai un vis, insa ca tine sunt multi altii care au si ei vise ca ale tale si asa iese o tiganie: case pestrite, asezate alandala (ca asa visase omu'), mediteraneene la munte, case gen hala, gen bloc, muzica (manele) la maxim etc.



in 2 variante voi pleca din casa asta- intre 4 scanduri sau, daca o mai ducem mult asa, emigrare.
cine va mosteni aceasta casa sa zica saru'mana ca are un acoperis deasupra capului;nu-i place sa o darame sau sa o modifice.
in a doua varianta, voi gasi eu un taran (ca mine) sa doreasca o casa de munte la campie!
Si culmea tot ei sunt aia care se gandesc la emigrare.


faceti-va voi case terasate, ca tot aici o sa va vad vaitandu-va de infiltratii!
(deja nici nu-s gata inca si multi de vaita de "dorei" si calitatea lucrarilor)

d'le inginer sau arhitect, ce te face sa crezi ca ai gusturi mai bune ca ale mele?!

iti spun sigur ca n-ai!
Tocmai ai demonstrat ce gusturi ai tu: casa de munte la campie.


si sa-ti mai zic o smecherie-...modificand panta acoperisului am obtinut o incapere de 40 de mp...
stii ce inseamna 40 de mp?...ai idee?  
No comment...


sa-ti mai pun o intrebare; cum ai reusit in 2003 sa traiesti cu 250$ pe luna...sunt tare curios
Chiar nu stiu ce urmaresti cu intrebarea asta... Poate l-a ajutat familia, poate avea pur si simplu alte venituri. Oare ce raspuns ti-ar da la intrebarea asta o familie de someri din 2003 sau din 2011?


#15
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
@ aureliu; alta treaba mai buna n-ai de facut?
ce te freaca pe tine grija de casa mea?...am autorizatie + proiect,ambele corect platite, care-i problema voastra?!
s-au umflat muschii de esteti pe voi?
tu vb de mine ca poluez?!!....du-te ma flacau si pune mana pe-o lopata de da zapada ca-i cacalau pe afara si lasa aiurelile.

ajung postaci (ca mine) pe aici care-ti spun tie cum ii treaba cu "gusturile", "manelele" si tigania>
tineti-va ptr. voi parerile astea si daca aveti ceva de comentat,faceti-o concret si la obiect!
cat despre gusturi:nu te poti face in gustul omului!
este asa de complicat sa zici: nu se potriveste arhitecturii sau nu este pe gustul meu
dar de smecheri care se cred unii, pun deja etichete in genul amintit mai sus.

ca sa fiu in topic; da merge o mansarda la campie-nu neaparat stilistic cat practic!...te poti folosi de ea!

#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 buleala, on 27th January 2011, 12:16, said:

@ aureliu; alta treaba mai buna n-ai de facut?

Lasa-l , e arhitect . Si dupa parerea arhitectilor ( mai comunisti decat Ceausescu ) toate casele de pe o strada trebuie sa aiba acelasi stil , aceiasi nuante de culori , etc .
Am un arhitect extrem de apropiat si am avut multe "meciuri" pe tema asta .

#17
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 motanul13, on 27th January 2011, 12:19, said:

Lasa-l , e arhitect . Si dupa parerea arhitectilor ( mai comunisti decat Ceausescu ) toate casele de pe o strada trebuie sa aiba acelasi stil , aceiasi nuante de culori , etc .
Am un arhitect extrem de apropiat si am avut multe "meciuri" pe tema asta .
nu vreau sa fiu prea mult off. dar vreau sa se inteleaga ca ptr. ce am dorit eu ca spatii utile in casa+anexele necesare,la deschiderea care o am, sigura solutie era un acoperis mai inalt si oarecum atipic zonei...n-a iesit rau deloc; ...in caz contrar trebuia sa fac casa in mai multe volume.
mi-ar fi placut o casa terasata-(un stil bau haus) insa atat am reusit,atatia bani am avut si atat m-a dus pe mine capul atunci....este exclusiv parerea mea; si n-ai sa vezi ca voi face vreun comentariu referitor la gustul si modelul ales de casa al cuiva.;una este sa spui ca nu se potriveste zonei si alta-i sa faci referire la "gusturi"
nu am nimic cu arhitectii decat o parere nu tocmai buna-cu cine am lucrat pana acum nu i-a interesat decat cum sa-si ia banii mai repede..."tragi" de un arhitect de-ti vine rau pana vine cu o solutie(si asta,daca-ti vine)
:D ...ce stil de pe strada?! ...daca eu mi-am facut casa in camp la jumate km de ultima strada din localitate?!

#18
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Dragi forumisti, pe langa faptul ca nu il ajutam pe omul acesta deloc, mai si postatam aiurea extensia orgoliilor noastre, ba manelist, ba nu, ba arhitect, ba comunist....Fa casa cum iti place, daca vrei sa fie in forma de ozn  asa sa fie...
Spunea cineva un lucru maret, casa construita este defapt tu ...
Parere personala , daca dai de un arhitect bun, imbina ideile tale, casa de munte, cu ce este util/modern/specific zonei, nu plina de briz brizuri, mai simpluta, concentreazate pe finisaje, interioare si exterioare, curte poate un foisor etc...cat despre mansarda, castigi spatiu, cu materialele ce se gasesc pe piata izolatia nu este o problema.
Citeste , cauta, de 10 ori inainte de a lua o decizie, pentru a nu fi cea mai costisitoare, stai cu ochii pe materiale.
SUCCES

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate