Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Perete chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Ma tot contrazic cu un prieten cu privire la casa lui tata, daca o sa se prabuseasca sau nu la o ploaie mai puternica.
El imi spune ca a vazut acum multi ani, dupa o ploaie torentiala cu apa care a baltit vre-o zi si o noapte, cum s-au prabusit casele facute din chirpici.

Acum cum dau ploile astea din ce in ce mai naprasnice, am inceput sa am si eu indoieli, daca o rezista casa sau nu.

Peretele exterior(spatele casei) e mai vulnerabil, pt acolo nu e panta care sa ajute apa sa se scurga.
Peretele din spate(ca si cel din fata), e facut dupa technologia veche:
1) din chirpici (caramida nearsa) de aproximativ 20x10cm
2) chirpicii au fost asezati pe zid si uniti intre ei cu pamant galben
3) peste chirpici s-a aplicat o plasa de sarma groasa prinsa cu cuie mari in chirpici
4) peste plasa s-a aplicat o tencuiala(atat si la interiorul zidului=partea peretelui care da in casa) cat si la exterior(partea care da la vecina)


Mie imi vine foarte greu sa cred ca ar putea cadea zidul la o ploaie mai sanatoasa, in zona unde e casa nu au fost pana acum inundatii, exista o panta pe strada, dar nu e foarte mare. Tata imi spune ca la ultima ploaie de saptamana trecuta era apa la 30cm pe strada, si cum poarta si gardul vecinei nu sunt etanse, atunci intra apa la vecina in curte din strada.

In cartier nu am auzit pe nimeni sa se planga ca i s-ar fi prabusit casa, si mai toate casele sunt facute dupa aceeasi tehnologie.

Prietenul meu imi spune ca daca vine o ploaie mai puternica unde apa urca pana pe la 50cm, si daca apa sta la inaltimea asta o zi, o zi jumate, atunci chitpicii se inmoaie si se darama peretele.
Mie imi vine greu sa cred, dar nu exclud scenariul.

Ce parere aveti, rezista sau nu?
Si cum ar trebui atunci procedat pt diminuarea riscului(in sensul de crescut rezistenta peretelui din spatele casei).

Multumesc

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Cam subtire acea caramida...doar 10 cm ? Macar daca aveau 20-25 cm grosime.
Da, e riscul cam mare.
Dar intreaba pe la vecini ce grosime au peretii lor.

Vezi cum se comporta un cub de zahar uscat, la apasare, si un cub de zahar inmuiat in apa, la apasare...

Edited by Selam, 18 July 2010 - 17:33.


#3
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 Selam, on 18th July 2010, 17:30, said:

Cam subtire acea caramida...doar 10 cm ? Macar daca aveau 20-25 cm grosime.
Da, e riscul cam mare.
Dar intreaba pe la vecini ce grosime au peretii lor.

Vezi cum se comporta un cub de zahar uscat, la apasare, si un cub de zahar inmuiat in apa, la apasare...
Ai avut dreptate, dimensiunile sunt altele si anume un chirpic are:
10cm inaltime
20cm latime
40cm lungime

  Am mentionat mai sus ca s-au aplicat cel putin doua tencuieli, la una dintre ele imi aduc aminte ca am participat si eu.
  Fundatia e de 50cm in pamant din piatra de cariera cu pamant galben

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate