Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

paznic in constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
iepure80

iepure80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2010
Buna dragi forumisti!
De aprox o saptamana m-am alaturat si eu celor care isi construiesc casa visurilor........am contractat o firma de constructii ..toate bune si frumose ..numai ca nu prea ne-am inteles in privinta paznicului..ei spun ca de asta ar trebui sa ne ocupam noi..eu spun ca,din moment ce ei au obligatia de a preda casa la cheie ..trebuie sa asigure si paza materialelor..
Voi ce stiti?
Exista vreo lege in acest sens?
va multumesc !

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Cel care si-a asumat cumpărarea materialelor ar tb să răspundă de depozitarea lor, implicit de asigurarea pazei.
În caz contrar, paznicul nu va mai avea nici un interes, iar la un incident nedorit, va ridica din umeri.

#3
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
NU au nici o obligatie ....e pamantu tau deci asta e :) daca era casa deja la rosu si o cumparai cu tot cu teren nu-ti zicea nimeni "platesti si materialele furate pe timpul constructiei" :)) deci baga paznic :D

#4
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Nu baga paznic.

Firma de constructii nu trebuie sa-si organizeze santierul ?
Firma de constructii nu trebuie sa isi faca imprejmurirea santierului, adica sa se apere de hoti ?
Firma nu trebuie sa vina ea cu materiale, pe care sa le depoziteze, sa le pazeasca si sa le utilizeze ?

Cum sa dai paza materialelor pe mana proprietarului, cand tu ca si constructor iti iei raspunderea ca duci de unul singur constructia la capat ?

Tu ai dat terenul si banii, de restul sa se ocupe ei. Nu ?

La fel iti poate pretinde sa faci tu zidirea. Unde ar fi diferenta ?
Spune-le ca nu sunt firma serioasa daca nici macar un paznic nu pot sa aduca.

#5
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Sunt doua aspecte:
1. Firma se foloseste de materialele ei si atunci nu ai nici o obligatie in acest sens.
2. Firma iti construieste casa dar materialele le cumperi tu.

Deci, pana la urma cum v-ati inteles?

#6
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
corect, daca materialele sunt ale firmei tot firma trebuie sa se ocupe de instalarea si  paza acestora.  nu cred ca exista nici o lege in aceasta privinta

L.E eventual intreaba-i daca nu vor sa te ocupi tot tu si de ridicarea casei ..........  :thumbup:

Edited by fiber-net, 18 July 2010 - 11:20.


#7
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
In primul rand ca e datoria constructorului sa vina cu materiale si sa aiba grija de ele.

In al doilea rand, daca o parte construieste si a doua parte pazeste, prima parte poate sa spuna "am adus x scule, x materiale, unde sunt ?".
Asa, daca ei aduc materiale, ei le depoziteaza, ei le pazesc, totul e in mana lor si nu te pot acuza de ceva.

#8
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
eu sunt in aceeasi situatie, asa ca am discutat cu un "nene" care ar vrea sa stea in baracuta pe care au facut-o muncitorii vineri. imi ia cam 900 lei + transportul, adica inca vreo 100 lei, pe luna, asta inseamna cam 35 pe noapte. e ok pretul sau e cam mare?

#9
iepure80

iepure80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2010
Multam fain de raspunsuri..pana la urma .m-am tinut tare si au adus ei un paznic..

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
paznicul in 90% din cazuri vinde chiar el materialele:)))))) cel mai bine este sa gasesti un constructor care sa iti faca casa cu materialele lui. atunci nu iti mai pasa. poate sa fure cu camionul de pe santier

#11
iepure80

iepure80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2010
firma chiar construieste cu materialele ei ,de-aia spunem si eu ca este absurd sa le aduc eu paznic

#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postmihaic99, on 18th July 2010, 18:53, said:

eu sunt in aceeasi situatie, asa ca am discutat cu un "nene" care ar vrea sa stea in baracuta pe care au facut-o muncitorii vineri. imi ia cam 900 lei + transportul, adica inca vreo 100 lei, pe luna, asta inseamna cam 35 pe noapte. e ok pretul sau e cam mare?
eu nu consider un pret mare.
daca se tine de treaba e ok.
paguba pe care o poti avea in lipsa lui e mult mai mare.
daca insa sunt materialele constructorului e treaba lui sale pazeazsca

#13
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
pai asa m-am gandit si eu. materialele le cumpar eu, altfel chiar nu aveam nevoie de paznic. materialele lui, sa asigure paza, dar in contextul dat, chiar aveam nevoie de paznic.

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu va mai impacientati atat.
Legal, constructorul trebuie doar sa execute. Indiferent de cine face aprovizionarea santierului. Pentru cel ce o face e o durere de cap mai mare + alte cheltuieli de deplasare, timp pierdut, telefoane, etc...
Unii nu au timp sa se ocupe de materiale, nu stiu ce sa cumpere, nu stiu de unde si apeleaza la firma sa le achizitioneze aceasta.
E chiar de preferat.
Insa constructorul are intr-adevar obligatia de a face organizarea de santier. Imprejmuirea termporara este un mizilic pentru un hot, deci o cheltuiala aiurea. Imprejmuirea definitiva tine de deviz si este alta mancare de peste. Doar nu ai avea pretentia sa-ti faca gardul gratis?
Firma nu trebuie sa se apere de hoti.
Firma nu trebuie sa vina cu materiale, este optional, depinde ce si cum negociati.
La fel treaba cu paza e discutabila.
Daca firma isi retrage oamenii seara, atunci trebuie sa cadeti de comun acord de la inceput cine asigura paza. Dar nu e vorba de nicio obligatie, mai ales legala. Poate doar contractuala, in caz ca asa s-a convenit.
Daca firma are organizare de santier, cum e cazul meu de exemplu si oamenii raman 24/24 pe santier si pleaca acasa in schimburi, astfel incat sa nu ramana santierul descoperit, nu mai este cazul de paza.
Desi sunt cazuri in care hotii intra si peste ei in baraca. Dupa 10-12 ore de tras in soare cam greu sa mai auzi ceva noaptea, dormi bustean. Atunci e clar ca beneficiarul trebuie sa asigure macar noaptea paza. Oamenii nu pot munci ziua si face planton noaptea. Totul se discuta, de la caz la caz.
Treaba asta cu "m-am tinut tare"...e relativa. Crede-ma.

#15
iepure80

iepure80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2010

View PostAstrul, on 22nd July 2010, 23:28, said:

Nu va mai impacientati atat.
Legal, constructorul trebuie doar sa execute. Indiferent de cine face aprovizionarea santierului. Pentru cel ce o face e o durere de cap mai mare + alte cheltuieli de deplasare, timp pierdut, telefoane, etc...
Unii nu au timp sa se ocupe de materiale, nu stiu ce sa cumpere, nu stiu de unde si apeleaza la firma sa le achizitioneze aceasta.
E chiar de preferat.
Insa constructorul are intr-adevar obligatia de a face organizarea de santier. Imprejmuirea termporara este un mizilic pentru un hot, deci o cheltuiala aiurea. Imprejmuirea definitiva tine de deviz si este alta mancare de peste. Doar nu ai avea pretentia sa-ti faca gardul gratis?
Firma nu trebuie sa se apere de hoti.

Firma nu trebuie sa vina cu materiale, este optional, depinde ce si cum negociati.
La fel treaba cu paza e discutabila.
Daca firma isi retrage oamenii seara, atunci trebuie sa cadeti de comun acord de la inceput cine asigura paza. Dar nu e vorba de nicio obligatie, mai ales legala. Poate doar contractuala, in caz ca asa s-a convenit.
Daca firma are organizare de santier, cum e cazul meu de exemplu si oamenii raman 24/24 pe santier si pleaca acasa in schimburi, astfel incat sa nu ramana santierul descoperit, nu mai este cazul de paza.
Desi sunt cazuri in care hotii intra si peste ei in baraca. Dupa 10-12 ore de tras in soare cam greu sa mai auzi ceva noaptea, dormi bustean. Atunci e clar ca beneficiarul trebuie sa asigure macar noaptea paza. Oamenii nu pot munci ziua si face planton noaptea. Totul se discuta, de la caz la caz.
Treaba asta cu "m-am tinut tare"...e relativa. Crede-ma.
  

Ai si tu dreptate..asa-i ..oamenii muncesc din greu in conditii greu de descris.(jos palaria pt ei ) .dar tinand cont de pretul f mare pe care eu  il platesc firmei..de faptul ca m-am inglodat in datorii pe cel putin 30 de ani mi se pare  absurd  sa imi spui ca eu sa vin noaptea sa pazesc lucrarea....

si nu inteleg unde ai vazut tu ca eu am pretentia ca ei sa-mi faca gardul pe gratis?

Edited by iepure80, 23 July 2010 - 17:42.


#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Raspunsul era unul generalist, nu doar pentru tine. Treaba cu impejmuirea o spusese altcineva. Aia se face la lucrari in spatii publice pentru a preveni accidente, etc...tine de alte lucruri unde intergine legea.
Ca sa lamurim un aspect important.
Firma este obligata ca lucrarile de executie sa fie conforme cu legislatia si normativele in vigoare.
In rest totul este obligatie contractuala. Adica la mica intelegere.
Toate aspectele trebuiesc discutate de la bun inceput, normal, o firma cu multa experienta stie de la inceput cum sa puncteze anumite aspecte, ca sa nu existe neintelegeri pe parcurs.
Sper ca esti lamurit acum despre diferenta dintre obligatie contractuala si legislatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate