Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Legi privind femeia in Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2507 replies to this topic

#379
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 nazdaq, on 04 octombrie 2013 - 14:56, said:

popascul e popasc, nu se dezminte.
cum adica la ce ar ajuta, dear?
ar ajuta cam ca un test HIV inainte de casatorie, pentru amandoi mirii.

ei si tu acum,test HIV. Probabil ca conform religiei musulmane,mirii sunt imaculati,fara alte legaturi sexuale in afara casatoriei.
Stiu si eu,poate si traditiile nu permit astfel de teste,sau daca sunt permise nu se prea aplica.
Oricum vizita medicala obligatorie nu se face in Romania decat asa ,scriptic...dai 200 de lei si iti aduce asistenta formularele gata stampilate...peste tot.

#380
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

 Edgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 15:03, said:

Geloasa?
nicidecum.
doar hipotensiva.

gelos? :P

Edited by nazdaq, 04 October 2013 - 15:06.


#381
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 popascu, on 04 octombrie 2013 - 14:52, said:

La ce ar folosi ?
La ce foloseste tinerelor crestine de exemplu ca preotul le ureaza casatorie fericita,daca dupa un an sau doi (sau 10) sotia este ucisa cu bestialitate pentru nu stiu care motiv,imaginar sau real ?
Bunul simt nu tine de religie ci de educatie. Eu cel putin asa cred.
  Cum adica la ce ar folosi ? Doamne tu esti real, omule  ? Sa isi stie drepturile ! Conform drepturilor islamice tot ce face sotul lui Jeni Marica este LEGAL ! Aici este diferenta ! Tatal are dreptul sa mai fie casatorit legal cu inca o femeie , sa ii ia copilul si sa o tina sechestrata si sa o omoare la o adica  .
Conform legislatiei romane nu ai dreptul sa fii poligam , nu ai dreptul sa iei copilul de la amama , nu ai dreptul sa o omori sa o sechestrezi .

Nu crezi ca daca Jeni Marica ar fi stiut de toate aceste lucruri inainte de a se "casatori" (  mai bine zis trasa pe sfoara de sotul musulman in cardasie  cu  fundatia islamica) s-ar fi gandit de doua ori sa accepte sa plece cu el intr-o tara unde legile nu o favorizeaza deloc sau s-ar fi grabit sa faca actul de casatorie legal din punct de vedere juridic pe teritoriul Romaniei . dar asa cum Khasim prosteste pe fata interlocutorul ca Allah nu are nevoie de acte facute de trufasi kafffiri ( acte legale ) asa precis si fata asta a avut parte de sfatuitori islamici care de care mai parsivi care i-au adormit vigilenta cu vrajeli ca sa nu faca actul de casatorie legal tocmai ca ea sa nu aiba la o adica nici un drept !!
Fereasca d-zeu ce putin stii tu despre islam si legile islamice !

#382
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 Edgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:57, said:

In Israel  legea este ca femeile au aceleasi drepturi ca barbatii. Incepand cu asta,barbatul care minte femeii nepovestind ca este insurat si are 5 copii,este judecat ca ultimul excroc si de luat copilul femeii.dumneata poti numai sa visezi.

Foarte frumos! O lege absolut corecta.

 Edgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 15:03, said:


Si eu ma bucur. Ce faci asta seara? Esti libera? Daca da,ii spun la nevasta mea ca am fost chemat la armata ca incepe razboiul...

Am ceva musafiri,dar daca prind un timp liber,nu voi pregeta sa va citesc si sa va raspund :)

 mihaela5, on 04 octombrie 2013 - 15:06, said:

Nu crezi ca daca Jeni Marica ar fi stiut de toate aceste lucruri inainte de a se "casatori" (  mai bine zis trasa pe sfoara de sotul musulman in cardasie  cu  fundatia islamica) s-ar fi gandit de doua ori sa accepte sa plece cu el intr-o tara unde legile nu o favorizeaza deloc sau s-ar fi grabit sa faca actul de casatorie legal din punct de vedere juridic pe teritoriul Romaniei .
Stiu ca sunt iar rau,dar eu cred ca multe dintre aceste femei isi cam merita soarta. Intreb din nou : s-au terminat barbatii din Romania ?

#383
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 mihaela5, on 04 octombrie 2013 - 14:45, said:

Pt actul in araba doamna Jeni Marica a scris azi pe facebook, citez   : Semnatura nu mi apartine , si nu exista numele a reprezentantului centrului cultural islamic care a stampilat si semnat acest document.

Pt actul in romaneste sta scris, citez  :

acesta este falsul document de care eu nu am stiut pana in luna 07.2013 care nu contine nici cele mai elementare date de identificare a persoanelor din acest document , numele parintilor , data de nastere , serie si... nr ci etc.
acest document nu a fost certificat de nici o autoritate din romania , ambasada siriei sau ministerul de externe al Romaniei pentru a putea fi folosit in afara tarii. numai am cuvinte.



Dar oare de ce nu sunt ei cinstiti , ei musulmanii , imamii si toata cohorta de savanti musulmani ca sa le informeze pe fete inainte de a se marita ce le asteapta ?

De ce sunt  tocmai ei musulmanii , (cei care sunt in cea mai mare masura sa informeze) ,  scutiti de responsabilitatea de a informa corect  in ce se baga fetele/femeile cand se casatoresc cu un musulman ?
Ahh da am inteles , in islam omiterea unor informatii tine loc de informatie .
Si falsul tine loc de garantie doar in fata lui Allah.

Nu ai auzit de  fanteziile arabilor din OM ? Nu ai auzit de cele 1001 legende  care a devenit clasica povestirilor fanteziste.
Noi israelienii stim ca  daca atasezi aparatul  de detectare  a minciunilor la asa un tip despre care discutam,cel care nu a zis adevarul,aparatul va arata ca el adevar graieste deoarece la el adevarul are alt inteles decat la europeni.

#384
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

 mihaela5, on 04 octombrie 2013 - 15:06, said:

Fereasca d-zeu ce putin stii tu despre islam si legile islamice !
stai linistita, mihaela.
popascu stie mai multe decat arata. dar asa ii este mai usor sa mature offtopic si sa ascunda sub pres gunoiul.

formula imbunatatita a mujahedinului: genitor pe un forum necenzurat islamic.

#385
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 popascu, on 04 octombrie 2013 - 15:09, said:

Stiu ca sunt iar rau,dar eu cred ca multe dintre aceste femei isi cam merita soarta. Intreb din nou : s-au terminat barbatii din Romania ?
Slab de tot acest argument .

#386
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mihaela5, on 04 octombrie 2013 - 14:45, said:

Pt actul in araba
Eu am o curiozitate
In statutul organizatiei non profit numita centrul cultural islamic a carui stampila pe document exista, insotita de o semnatura indescifrabila, se regaseste si prevederea referitoare la incheierea de casatorii islamice si eliberarea de acte ce confirma incheierea unor asemenea casatorii?
In plus vehicularea unui sume de bani in respectivul document de casatorie incheiat de liga culturala islamica incalca o serie de prevederi penale ale dreptului romanesc.
Casatoria fiind un contract cu titlu gratuit prin excelenta.
Cel islamic este cu titlu oneros, intrucat sunt specificate sume de bani ce trebuiesc platite
Si ca sa vezi domne este islamic dolarul american Posted Image

Edited by ThinkAbout, 04 October 2013 - 15:16.


#387
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 nazdaq, on 04 octombrie 2013 - 15:05, said:

nicidecum.
doar hipotensiva.

gelos? Posted Image

Gelozia este  activa numai la prosti.  Tu esti fata desteapta. Am observat asta dupa cum scrii insa am fost  deceptionat ca te-ai incins  fara sa ai dreptate in chestia casatoriei a unui musulman in Romania.

#388
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

 Edgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 15:10, said:

daca atasezi aparatul  de detectare  a minciunilor la asa un tip despre care discutam,cel care nu a zis adevarul,aparatul va arata ca el adevar graieste deoarece la el adevarul are alt inteles decat la europeni.
auzisem si eu de asta, dar intr-o alta formulare.
de regula se intampla in locurile unde traitul in minciuna e unica alternativa la muritul intr-adevar.

#389
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

 Fumatorul, on 04 octombrie 2013 - 14:09, said:

nu are voie să încheie o căsătorie în formă religioasă.
Nici macar simbolic ? Cine ii poate interzice imamului nostru sa logodeasca in fata lui Allah doi miri si sa oficieze o ceremonie religioasa ? Daca nu are voie sa faca aceasta, legea este proasta, incalca libertatea religioasa.

#390
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 mihaela5, on 04 octombrie 2013 - 15:12, said:

Slab de tot acest argument .
ai dreptate,raul oricum s-a produs si imi pare rau pentru aceasta femeie nefericita,dar stii cum e ,tot rau inspre bine.
Macar daca alte fete atrase de mirajul fructului exotic musulman ar trage ceva invataminte.
oricum sper ca este un caz singular si nu trebuie acum pusa la indoiala bunele intentii in cazul casatoriilor interreligioase.

Edited by popascu, 04 October 2013 - 15:21.


#391
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Khassim, on 04 octombrie 2013 - 15:17, said:

Nici macar simbolic ? Cine ii poate interzice imamului nostru sa logodeasca in fata lui Allah doi miri si sa oficieze o ceremonie religioasa ? Daca nu are voie sa faca aceasta, legea este proasta, incalca libertatea religioasa.
de cand un centru cultural islamic care functioneaza in baza legii romane, dupa statut prezentat la  inregistrarea organizatiei, are drept de a emite acte islamice de casatorie
adica, asta-i un caz care scoate in evidenta ce fac dupa paravan centrele culturale islamice:
-falsifica acte
-se ocupa cu spalare de bani
-promoveaza terorismul
suficiente motive sa-i calce DIICOT-ul saptamanal.

#392
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 ThinkAbout, on 04 octombrie 2013 - 15:22, said:


-promoveaza terorismul

asta n-as prea cred-o pentru ca in Romania serviciile secrete chiar functioneaza iar la cel mai mic semn,aceste fundatii ar fi fost desfiintate iar liderii arestati

#393
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

 Edgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 15:15, said:

Am observat asta dupa cum scrii insa am fost  deceptionat ca te-ai incins  fara sa ai dreptate in chestia casatoriei a unui musulman in Romania.
edgare...adevarul e unul singur: o fundatie straina a incalcat legea romana. mai mult, acel act eliberat ilegal a permis ca o decizie a justitiei romane pentru un cetatean roman sa fie anulata abuziv in afara granitelor tarii.

nu cred ca avem prea multe de discutat despre asta.
iti reamintesc: romania e tara laica. romania nu-si doreste denumirea de stat ortodox/musulman/hindus/whatever.

niciun cult nu are permisiunea legala de a incheia casatorii fara certificatul de casatorie eliberat de starea civila.

si inainte de a continua acest tango in care ne calcam pe bataturi desi ascultam aceeasi muzica iti reamintesc ca sunt atee. si da, legile laice ale romaniei in ceea ce priveste casatoria sunt foarte confortabile pentru mine.
pentru ca unele religii nu pot tine borcanul de secularism fara sa-si bage mana pana la cot in el. asa ca mai bine prevenim decat sa tratam.

 Khassim, on 04 octombrie 2013 - 15:17, said:

Nici macar simbolic ?
cat de simbolic este un act care permite unui stat cu legislatie islamica sa fure copilul mamei sale pe motiv ca-i crestin ortodoxa?

s-ar zice ca e o simbolistica atat de divina incat devine criminal de materiala.

Edited by nazdaq, 04 October 2013 - 15:30.


#394
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Vreau sa va comunic ceva despre casatorie tocmai la Judaism , care o sa vi se para cam straniu. Pun asta aci deoarece discutam cum se fac casatoriile in Islam.
La Judaism,la casatorie nu-i deloc nevoie de rabi,popa sau imam. Ajunge ca barbatul sa puna un inel pe degetul femeii si sa zica exact un text ca : "Cu acest inel tu i-mi esti dedicata mie in acord cu religia lui Moise si Israel"    Asta in prezenta a trei martori..
Este binecunoscuta in Israel gluma care au facut o pereche de  studenti/e facan uz de un inel de perdea.  Ei au fost recunoscuti ca sot si sotie si au fost  nevoiti sa se divorteze ca casatoria nu a putut sa fie anulata in nici un caz.

#395
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 popascu, on 04 octombrie 2013 - 15:17, said:

ai dreptate,raul oricum s-a produs si imi pare rau pentru aceasta femeie nefericita,dar stii cum e ,tot rau inspre bine.
Macar daca alte fete atrase de mirajul fructului exotic musulman ar trage ceva invataminte.
oricum sper ca este un caz singular si nu trebuie acum pusa la indoiala bunele intentii in cazul casatoriilor interreligioase.
Nu,  cazul nu este singular din pacate . Chiar la noi in oras o alta mama disperata  si-a pierdut  baietelul intr-un scenariu de genul acesta. Tatal baiatului ( musulman libian) si-a dus baietelul in Libia in vizita cu acordul mamei si femeia nu l-a mai revazut de 2 ani .

#396
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

 popascu, on 04 octombrie 2013 - 15:24, said:

asta n-as prea cred-o pentru ca in Romania serviciile secrete chiar functioneaza iar la cel mai mic semn,aceste fundatii ar fi fost desfiintate iar liderii arestati
vorba lui khassim: inca nu-i sfarsitul lumii. :P

 Edgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 15:27, said:

au fost  nevoiti sa se divorteze ca casatoria nu a putut sa fie anulata in nici un caz.
uite, vezi?
de-aia nu-i bine cand religia isi da cu parerea sa simbolica despre casatorie in loc sa lase cezarului ce-i al cezarului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate