Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum arata casa mea? (idee softuri)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
galbenpal

galbenpal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2006
Buna ziua,

Introducere: astept sa primesc un teren cf legea 15 (250 mp pentru tineri casatoriti), regie proprie, casa cu mansarda si subsol, in functie de banii disponibili

Cuprins: primul pas, dupa ce am citit diverse forumuri si topicuri (nu am finalizat), este: Cum va arata casa mea ?

Incheiere: ma pricep putin la calculatoare si softuri diverse (genul: putin din toate). Idee: vreau sa stiu ce soft sa folosesc pentru a incerca diverse pareri si opinii, si sa trag o concluzie de cum va arat casa mea de la parter pana la acoperis, aici ma refer inclusiv la cote de inaltime, la cote de stalpi, balcoane, eventual terase, si "n" alte detalii (scara interioara, amenajari interioare etc).

PS. m-ar interesa inclusiv aspectele legate de detaliile tehnice privind utilitatile: apa, canal, lumina etc.

Va multumesc

pt. admini: sper ca am postat corect, multumesc de intelegere, daca am gresit postul

#2
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
incearca 3d home architect

#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cel mai bine ai apela la serviciile unui arhitect.
Facutatea de Arhitectură si Urbanism Ion Mincu, produce anual absolvenți, chiar licențiați. +cei din generații oarecum recente. nu se poate să nu găsești unul pe placul tău.
baftă :OK:

#4
acdmarian

acdmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
incearca 3d home architect sau floorplan 3d design.

e bine sa incerci tot felul de variante si dupa aceia sa apelezi la serviciile unui arhitect. de obicei, sunt oameni ocupati, care nu prea au timp sa-i sucesti o zi intreaga in fata calculatorului. apoi, nici studenti nu fac treaba asta gratuit, eu stiu ca vizualizarea unui proiect 3d, costa ceva.
si programele costa dar poti incerca varianta "demo" ;)
eu am facut zeci de variante ale casutei mele,  pana acum, in toate programele posibile.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Daca e doar schematic poti incerca o modelare 3D in Autocad
Daca e ceva mai complex, poti incerca si Arhicad

Edited by tehnics, 19 July 2010 - 14:09.


#6
Byzyman

Byzyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.05.2008
Cel mai simplu GOOGLE SKETCHUP   http://sketchup.google.com/

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Mai sunt cateva topice deschise pe tema asta.
In plus e de domeniul cad, e o sectiune speciala dedicata programelor de proiectare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate